Domek holenderski - prawo, montaż, koszt, i wiele innych...

Szukasz pomysłów na oryginalne rozwiązania lub masz nietypowe pytania dotyczące budowy albo wykończenia domu? Tu znajdziesz radę i podpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

śledź
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2012, 12:37
Lokalizacja: pomorskie
Domek holenderski - prawo, montaż, koszt, i wiele innych...

autor: śledź » 30 gru 2012, 13:03

Witam,

Planuję budowę domu letniskowego (rekreacyjnego). Przeliczyłem ceny w kilkunastu dostępnych mi firmach i póki co padła idea postawienia domku holenderskiego. A właściwie dwóch, i tu potrzebowałbym dużo pomocy :-).

Domek będzie złożony z dwóch holendrów ułożonych w kształt litery L i złączonych tarasem (schemat tutaj na samym dole). Żeby było śmieszniej, wymarzyła mi się zmiana elewacji na karton-gips+tynk i płytki imitujące cegłę w narożnikach i wokół okien.

Jeśli ktokolwiek będzie w stanie mi odpowiedzieć na choć jedno z poniższych pytań, zanim pojadę do urzędu gminy, byłbym niezmiernie wdzięczny:
1. Czy możliwe jest "wykrojenie" ściany w holendrze, aby je połączyć tak jak na prawym schemacie? Konkretnie ściana tylna (bez okien) z kawałkiem boku zawierającego okno.
2. Czy ktoś ma doświadczenia w montażu pieca na drewno i komina w takim domku? Wiem, że prawie wszystkie mają piec gazowy, więc pewnie z kominem krucho...
3. Czy mam rację twierdząc, że bez przejścia procedury pozwolenia na budowę się nie obędzie?
4. Jeśli będę się zgłaszał o pozwolenie na budowę, to muszę przedstawić projekt architektoniczny? Zawsze? Czy najpierw lepiej kupić/zarezerwować domek i znając wymiar iść do architekta, czy nastawić się na konkretny domek, tak złożyć projekt, a potem szukać i szukać konkretnego modelu?
5. Czy ktoś ma doświadczenia w zmianie elewacji na otynkowany k-g? Jaki wychodzi koszt i jak to zrobić prawidłowo?
6. Jeśli postawię domek na bloczkach, to czy bez obawy o korozję i gnicie mogę zasłonić prześwit między gruntem a domkiem? Powinienem zostawić "przepusty" czy też całkowicie pozostawić odsłonięte?
7. Bloczki lepiej stawiać na gołym gruncie (bez trawy oczywiście), czy też na warstwie żwiru i piachu, jak przy płycie fundamentowej?

Uf, to chyba tyle na początek. Jeśli ktoś ma jakieś informacje, wiedzę, albo umie pokierować do odpowiednich wątków na forum, będę szczerze wdzięczny. Na pewno odwdzięczę się opisem całego przedsięwzięcia. Wiele informacji już znalazłem, więc nie wszystkie pytania zadaję, a zgromadzenie wszystkiego w jednym miejscu wydaje mi się wartościowe.

Pozdrawiam serdecznie

Obiecany schemat:
Obrazek

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Domek holenderski - prawo, montaż, koszt, i wiele innych

autor: bajbaga » 31 gru 2012, 9:14

Zacznij od sprawdzenia, czy na działce można cokolwiek postawić - bo procedura będzie dokładnie taka sama jak przy budowie "normalnego" domu.

śledź
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2012, 12:37
Lokalizacja: pomorskie
Re: Domek holenderski - prawo, montaż, koszt, i wiele innych

autor: śledź » 01 sty 2013, 8:45

Dziękuję za zainteresowanie. Można budować, wcześniej była już rozpoczęta procedura pozwolenia, ale wygasła jej ważność. Jest też plan zagospodarowania terenu. W styczniu jadę do urzędu gminy rozpytać się co i jak.

pabl
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:35
Lokalizacja: Warszawa
Re: Domek holenderski - prawo, montaż, koszt, i wiele innych

autor: pabl » 25 lut 2013, 22:43

Witam,
Bardzo ciekawy wątek a temat domków holenderskich budzi wiele emocji w kontekście możliwości postawienia takiej inwestycji na własnej działce mając na uwadze regulacje prawne.
Według mnie (uwzględniając te przepisy) pozwolenie na budowę musi być, stąd moja ciekawość odnośnie Pana doświadczenia w rozmowach z Urzędem w tej sprawie. Będę bardzo wdzięczny jeśli podzieli się Pan wiedzą co Pan ustalił, ja w tym tygodniu równiez zamierzam dzwonić do gminy gdzie mam działkę i zapytam ich o ten temat.
Swoją drogą połączenie dwóch holendrów otworzyło mi i mojej żonie oczy (ze tak poprostu można spróbować)


Pozdrawiam
pabl

Danuta Jurczewska
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 22 maja 2014, 15:25
Re: Domek holenderski - prawo, montaż, koszt, i wiele innych

autor: Danuta Jurczewska » 25 maja 2014, 22:09

A ja widziałam bardzo fajne holenderskie domki letniskowe, ale gotowe już. Chodzi mi o coś takiego: http://www.letniskowo.pl/pl/nasze-realizacje-domkow-letniskowych.html. Myślicie, że samodzielna budowa może być dużo tańsza? Bo tutaj gotowy domek możemy dostać już za niecałe trzydzieści tysięcy, a do tego postawią nam go w jakieś 5-6 tygodni maks. I domek jest już z całym wyposażeniem i niezbędnym sprzętem, a do tego z ogrzewaniem - drzewnym, gazowym lub elektrycznym. Czy to nie lepsza opcja zamówić taki gotowy domek letniskowy, zamiast męczyć się samemu z budową? Jak myślicie?

idzi2
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 16 cze 2014, 14:35
Re: Domek holenderski - prawo, montaż, koszt, i wiele innych

autor: idzi2 » 19 lip 2014, 22:20

Ja bym nie budował, tylko od razu postawił gotowy. Ci producenci, tak jak Letniskowo właśnie, to mają naprawdę atrakcyjną ofertę, jeśli chodzi o drewniane domki letniskowe. Robione kompletnie, wyposażone od góry do dołu. Ja myślę, że budowa przynajmniej tyle samo by nas wyniosła, ale tu jeszcze trzeba doliczyć koszt robocizny, bo my też byśmy musieli spędzić trochę czasu na zbudowaniu takiego letniaczka. A tak dostajemy od producenta i niczym nie musimy się martwić. Moim zdaniem to lepsze wyjście jest.

Przemek Smart
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 05 mar 2016, 12:29
Re: Domek holenderski - prawo, montaż, koszt, i wiele innych...

autor: Przemek Smart » 05 mar 2016, 12:42

Tutaj się zgadzam z przedmówcą. Lepiej kupić od producenta (chyba że ktoś spłodził dziecko, postawił płotek i domek musi jeszcze koniecznie zbudować). Oferta Polskich producentów jest bardzo szeroka. Począwszy od tych bardziej tradycyjnych wymienionych wyżej, a kończywszy na nowoczesnych rozwiązaniach takich jak domy modułowe.
Poniżej przykład jednego z modeli. Więcej przykładów na stronie producenta http://www.smart-mod.pl
Obrazek

Awatar użytkownika
Dżasmina
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 620
Rejestracja: 14 gru 2015, 12:15
Re: Domek holenderski - prawo, montaż, koszt, i wiele innych...

autor: Dżasmina » 07 mar 2016, 12:39

bardzo ciekawe rozwiązanie, godne rozważenia.

garneczek
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 mar 2018, 23:50
Re: Domek holenderski - prawo, montaż, koszt, i wiele innych

autor: garneczek » 28 mar 2018, 10:29

śledź pisze:Dziękuję za zainteresowanie. Można budować, wcześniej była już rozpoczęta procedura pozwolenia, ale wygasła jej ważność. Jest też plan zagospodarowania terenu. W styczniu jadę do urzędu gminy rozpytać się co i jak.


Witam,
Mam podobny problem...interesuje mnie czy Panu udało się wykonać jakąś elewacje na domku holenderskim...
proszę o informację
pozdrawiam


Wróć do „Inne - najróżniejsze problemy, pytania ...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów