Strzemiona - drut gładki czy żebrowany ?

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
dykus17
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2013, 21:18
Strzemiona - drut gładki czy żebrowany ?

autor: dykus17 » 22 sie 2014, 4:48

Strzemiona - drut gładki czy żebrowany ?
Mam możliwość kupienia po okazyjnej cenie drut żebrowany fi 6 około 70-100 kg po 1zł za kg. Z racji tego że takich tematów w internecie jest kilka ale na żadnym nikt się nie wypowiadał odpowiadając na temat pytam czy warto zastosować drut żebrowany ? na moje fundamenty będę potrzebował około 170-200 kg drutu fi 6, dlatego czy część drutu może być gładka a część żebrowana ?

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Strzemiona - drut gładki czy żebrowany ?

autor: RobertKGB » 22 sie 2014, 6:02

Ja mam 100% drut żebrowany , trochę trudniej się go wygina ale spokojnie można mieszać żebrowany z gładkim.

KTH
Re: Strzemiona - drut gładki czy żebrowany ?

autor: KTH » 22 sie 2014, 6:47

nie ma przeciwwskazań co do prętów żebrowanych wykorzystywanych na strzemiona ( druty mi się kojarzą z telekomunikacją)

adam_50
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 354
Rejestracja: 09 sty 2012, 15:34
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:
Re: Strzemiona - drut gładki czy żebrowany ?

autor: adam_50 » 22 sie 2014, 14:58

Nie tylko nie ma przeciwwskazań, ale od czasu obowiązywania Eurokodów nie wolno stosować prętów gładkich.

syl_sio
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 31 lip 2014, 15:04
Re: Strzemiona - drut gładki czy żebrowany ?

autor: syl_sio » 26 lut 2016, 9:42

Moim zdaniem najlepiej jeszcze zapytać producenta. Jeśli chodzi o druty mogę polecić firmę Metal Bernat z częstochowy. Mają duży wybór a jakoś też odpowiadała moim oczekianiam, więc może coś dla siebie wybierzecie

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Strzemiona - drut gładki czy żebrowany ?

autor: Om3k » 26 lut 2016, 21:20

Najlepiej jest zapytać Projektanta o wyrażenie zgody. Projektanta będącego autorem projektu wg którego wykonujesz obiekt budowlany. Zgodnie z art.20 Ustawy Prawo budowlane do podstawowych obowiązków projektanta należy (...) uzgadnianie możliwości wprowadzenia rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.

W większości przypadków możliwe jest zastąpienie prętów gładkich, na pręty zbrojeniowe - chociaż zdarzają się też wyjątki.
Parametry stali zbrojeniowej znajdują się m.in. w PN-B-03264: 2002.
Pręty gładkie mają klasę wytrzymałości A-0 (fyk=220MPa) lub A-I (fyk=240MPa). Natomiast pręty żebrowane jednoskośnie klasę A-II ((fyk=355MPa), żebrowane dwuskośnie - w tzw. jodełkę: A-III ((fyk=395-410MPa) lub A-IIIN ((fyk=500MPa). Gdzie: fyk to charakterystyczna granica plastyczności stali.
Adam_50 słusznie zauważył, że obecnie obowiązują Eurokody, a norma PN-B-03264, która służyła od projektowania konstrukcji żelbetowych, została wycofana. W Eurokodzie PN-EN 1992-1-1 zostały wyszczególnione jedynie pręty zbrojeniowe o charakterystycznej granicy plastyczności fyk od 400 do 600MPa. Według starych oznaczeń były by to pręty żebrowane należace do klasy A-III i A-IIIN.
Oznacza to, że obliczając konstrukcje żelbetowe wg Eurokodów należy stosować pręty żebrowane. W konsekwencji przy wykonywaniu konstrukcji żelbetowych wg nowych norm należy stosować pręty żebrowane. Nie dotyczy to jednak prętów dystansowych, pomocniczych, rozdzielczych - które nadal mogą być wykonane z prętów gładkich.
Dodam jeszcze, że według Eurokodu stosuje się inne oznaczenia klasy stali zbrojeniowej. Podaje się klasę A, B i C.

laik2304
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 626
Rejestracja: 05 maja 2012, 14:09
Lokalizacja: Bielsko Biała
Re: Strzemiona - drut gładki czy żebrowany ?

autor: laik2304 » 01 mar 2016, 0:15

Jeżeli jest w cenie gładkiego bądź < to kupuj.
Dawid2304


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości

Gotowe projekty domów