Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Czy robisz instalację fotowoltaiczną?

W programie PROSUMENT
0
Brak głosów
Z własnych środków, w ramach Ustawy OZE
2
100%
 
Liczba głosów: 2

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: bachus » 10 gru 2015, 23:25

I też tak dokładnie tłumaczyłem.

karolina12
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 10 lis 2015, 23:00
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: karolina12 » 15 gru 2015, 1:34

marekzzabek pisze: podobnie jest etż coś takiego jak kawka i ryś - w sensie programy dotacyjne


tak, prawda. nie wiem dokładnie jak z kawką, czy już się nie skończyła. ale ryś będzie miał nabór od przyszłego roku, ten program dopiero będzie się rozpoczynał

karolina12
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 10 lis 2015, 23:00
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: karolina12 » 16 gru 2015, 11:15

a jednak poprawka. przeczytałam, że jest nabór do III części KAWKI w Rzeszowie

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Konsultant Viessmann » 27 sty 2016, 15:46

Dla ciągle zainteresowanych fotowoltaiką! Viessmann prezentuje najnowszy cennik na komponenty do instalacji fotowoltaicznych na 2016!

Polecam przeglądnąć! [więcej informacji poprzez PW]

W razie pytań - jestem do dyspozycji!

dandiugo
Aktywny
Aktywny
Posty: 150
Rejestracja: 29 maja 2014, 16:17
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: dandiugo » 05 lut 2016, 10:10

PROSUMENT vs RYŚ / KAWKA / LEMUR - ktoś wyjaśni różnice podstawowe w tych programach? czy któryś opłaca się bardziej?

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Konsultant Viessmann » 05 lut 2016, 11:41

Każdy program ma inaczej sprecyzowaną grupę odbiorców (beneficjentów) i inne budżety, a przede wszystkikm wymagania:

Prosument - program stricte na mikroinstalcje
Ryś - gruntowna i kilkuetapowa termomodernizacja - docieplenia, wentylacja, źródło ciepła
Kawka - program dotyczący ograniczania niskiej emisji - głównie na likwidację pieców węglowych i ich wymianę na instalacje gazowe, elektryczne czy kolektory słoneczne
Lemur: Energooszczędne budynki użyteczności publicznej, czyli wymiana oświetlenia, ekologiczna produkcja energii elektrycznej i wymiana systemu grzewczego

Mowa tutaj o środkach krajowych dofinansowujących inwestycje w ekologiczne i efektywne energetycznie rozwiązania, a są jeszcze środki z UE.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Piotr Nowik » 10 mar 2016, 11:58

Przedwczoraj media zajmujące się tematyką OZE podały, iż „w obliczu ostatnich informacji płynących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod znakiem zapytania stanęła dalsza realizacja programu Prosument w jego obecnym kształcie.

Pod koniec ubiegłego roku BOŚ, który nie przyjmował wówczas wniosków do Prosumenta już od kilku miesięcy, zapewniał, że możliwy termin uruchomienia nowego naboru to styczeń 2016 r. Nowego naboru jednak nadal nie uruchomiono, a wobec ostatnich informacji z NFOŚiGW rynek nie wie, czy ten nabór zostanie w ogóle wznowiony – a jeśli tak to na jakich zasadach.

Ostatnio przedstawiciele NFOŚiGW komunikowali zamiar wprowadzenia kolejnych zmian w zasadach udzielanego finansowania. Na razie nie wiadomo jednak, co może ulec zmianie, ani jaki będzie dokładnie kierunek tych zmian.”
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Konsultant Viessmann » 10 mar 2016, 13:17

To pewnie wnioski pod kątem tego, że utworzono Departament Energii i Innowacji. Sporo było zamieszania wokół tego w mediach, ale jak czytamy w oficjalnym komentarzu NFOŚiGW: "W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ochrona powietrza była i pozostaje nadal jednym z głównych priorytetów działania. Nieprawdziwa jest informacja, że w NFOŚiGW nie funkcjonują już departamenty zajmujące się walką ze smogiem oraz innymi zanieczyszczeniami atmosfery. W wyniku wewnętrznej reorganizacji struktur zlikwidowano wprawdzie dwie jednostki – Departament Ochrony Powietrza oraz Departament Gospodarki Niskoemisyjnej – ale w ich miejsce powstał duży Departament Energii i Innowacji, który przejął zadania i programy tamtych jednostek. Zmiana przeprowadzona została właśnie po to, aby finansowanie projektów odbywało się w sposób sprawniejszy, skuteczniejszy i lepiej skoordynowany. Po reorganizacji, w jednym departamencie skupione zostały środki finansowe zarówno z Unii Europejskiej, jak i krajowe, co pozwala sprawniej nimi zarządzać i skonsolidować dostępne wsparcie. "

Ale fakt - odsuwanie terminu naboru wniosków jest zastanawiające

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Konsultant Viessmann » 10 mar 2016, 13:24

A co więcej... ciekawa jest też sytuacja w programie RYŚ!

Jak wynika z komunikatu, w wyniku naboru wniosków o udostępnienie środków bankom na udzielanie kredytów i dotacji na przedsięwzięcia realizowane w ramach programu „Ryś – termomodernizacja budynków jednorodzinnych”, do NFOŚiGW nie wpłynął wniosek od żadnego banku.
W narach naboru wniosków o udostępnienie środków wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej, do NFOŚiGW wpłynęły wnioski z 10 funduszy.

iqlore
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2016, 14:15
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: iqlore » 30 mar 2016, 14:34

No Tak! Żeby skorzystać z "PROSUMENTA" to trzeba najpierw wiedzieć co to jest Prosument i Prosumpcja. Trzeba znać przywileje i obowiązki takiego Prosumenta nic nie ma za darmo!
Zanim zdecydujemy się na udział w programie warto przeczytać Kompendium Wiedzy Prosumeryzmu, razem z podanymi przykładami Prosumpcji i Prosumenta. Znam Profesjonalną książkę z szczegółowo opisanymi i zilustrowanymi doświadczeniami z rynku Polskiego i Niemieckiego:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/292904/prosument-prosumpcja-prosumeryzm-prosumer-prosumption-prosumerism

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Piotr Nowik » 31 mar 2016, 10:34

No tak! Właśnie dlatego, że nie wiedziałem, co to jest Prosument, odmówiono mi udziału w programie "Prosument" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Konsultant Viessmann » 31 mar 2016, 11:28

No tak.... ale idea prosumenta jest ważna i w mojej ocenie warto ją znać. Dlaczego?

Bo często za prosumenta uznaje się osobę, która zarabia na sprzedaży zielonej energii, a to własnie nie o to chodzi by nastawiać się tylko na zarobki, ale na oszczędności z tytułu konsumpcji zielonej energii, ewentualnie na sprzedaży nadwyżek energii.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Piotr Nowik » 31 mar 2016, 21:15

Piotr Nowik pisze:No tak! Właśnie dlatego, że nie wiedziałem, co to jest Prosument, odmówiono mi udziału w programie "Prosument"

To był, oczywiście, żart, gdyż świadomie nie biorę udziału w programie "Prosument".
Konsultant Viessmann pisze:...Bo często za prosumenta uznaje się osobę, która zarabia na sprzedaży zielonej energii, a to własnie nie o to chodzi by nastawiać się tylko na zarobki, ale na oszczędności z tytułu konsumpcji zielonej energii, ewentualnie na sprzedaży nadwyżek energii.

Definicja prosumenta jest dokładnie, jak powyżej przedstawil Konsultant Viessmanna. Sprzedaż nadwyżek traktowana jest bardziej w kategoriach oszczędności, a nie zarobku - to co najwyżej niewielka kompensata za pobór energii z ZE w godzinach nocnych, czy wtedy, gdy instalacja PV nie pracuje.
Do tego dochodzi jeszcze kilkuletni okres zwrotu inwestycji. Więc o ewentualnym zarobkowaniu na "prosumowaniu" można mówić, lecz dopiero po pewnym czasie.
iqlore pisze:Znam Profesjonalną książkę z szczegółowo opisanymi i zilustrowanymi doświadczeniami

Rozumiem, że autor albo wydawca poleca nam swoją książkę. Ale i bez niej można sobie poradzić.
Obrazek
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Konsultant Viessmann » 04 kwie 2016, 13:46

Powiem szczerze, że rozmawiając z zainteresowanymi podczas chociażby ostatnich wydarzeń targowych wiele osób mówiąc Prosument mysli program Prosument NFOŚiGW a to niestety nie do końca tak jest.

Poza tym, jeśli już ktoś zechce zainwestować w instalację PV to często patrzy tylko na cenę, a nie na jakość i to nawet wtedy gdy ma możliwość pozyskania dość dużego poziomu dofinansowania.
Mam nadzieję, że w najbliższych czasach świadomość się zmieni.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: bachus » 06 kwie 2016, 10:58

Konsultant Viessmann pisze:Mam nadzieję, że w najbliższych czasach świadomość się zmieni.

Nie zmieni się.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów