POMPA CIEPŁA - OPINIE

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Aleks13
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2016, 0:37
Re: POMPA CIEPŁA - OPINIE

autor: Aleks13 » 08 sty 2016, 13:17

Dziękuje za odpowiedź. Ponad 10 lat temu dałem się namówić na dolne źródło z pompą ciepła. Koszt bardzo duży. Dom mam ocieplony wełną. Generalnie temperatura wewnątrz 17,5 do 18,5 stopni. Przed każdym sezonem grzewczym problem z zacinającym się zaworem trójdzielnym. Oto efekty ogrzewania pompą ciepła domu o metrażu ok. 240 m2 parter z poddaszem ( na poddaszu ok. 13-14 stopni). Najchętniej bym to wszystko zdemontował. Czy można coś poprawić, żeby było cieplej w domu ?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: POMPA CIEPŁA - OPINIE

autor: Bolas » 08 sty 2016, 13:23

Aleks nie bardzo rozumie pytanie ponieważ w gruntowych PC nie ma ograniczenia temperatury zewnętrznej tylko ograniczenia do jakich doprowadzisz dolne źródło a te w tym przypadku jest w gruncie. Opis instlacji znajdziesz w temacie o niej: vt/43388/0/moja-pompa-ciepla-krzyzowice-k.-pawlowic-woj.-slaskie
Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie jej pisz w powyższym temacie albo załóż nowy postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Aleks13
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2016, 0:37
Re: POMPA CIEPŁA - OPINIE

autor: Aleks13 » 08 sty 2016, 15:25

Bolas to miło z Twojej strony, że próbujesz podjąć temat - może wpadniesz na jakąś genialną myśl i dzięki Tobie polepszę system ogrzewania w moim domu. Krótki schemat: dolne źródło długość ok. 960 mb. wypełnione glikolem, pompa Stiebel WPF 13 (16kW z grzałką elektryczną 8,8 kW)+zbiornik CWU 400L+bufor CO ok.100L+ogrzewanie podłogowe+registry ścienne. Zbiornik CWU temperatura 44-46 stopni i jest OK natomiast bufor CO zadana temperatura stała 50 stopni, a pompa wraz z załączoną grzałką podgrzewa wodę CO od 23 w porywach do 32 stopni maks. i pracuje z grzałką elektryczną praktycznie 24 godz. na dobę w efekcie do podłogówki idzie woda ogrzana 20 stopni. 3 tygodnie temu przepłukałem i odpowietrzyłem całą instalację podłogową i ścienną założyłem nowy zawór trójdrożny w pompie.Podsumowując ciepłą wodę w kranach mam, a temperaturę wewnątrz 17 - 18 stopni.
Jeśli coś jest nie jasne to pytaj. Mój serwis Stiebla na dzień dzisiejszy jest tak zapracowany, że milczy i nie przyjeżdża, a miało byś tak przyjemnie i ciepło wystarczy raz zaprogramować i nic więcej.

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: POMPA CIEPŁA - OPINIE

autor: TwojOszczednyDom » 08 sty 2016, 17:07

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Aleks13 pisze:Czy przy dzisiejszych temperaturach zewnętrznych (-8 do -15 stopni C) jesteś zadowolony z pracy pompy ?
Od wielu lat stosuje się czynnik R410a temperatura wrzenia -52 st. ładnie działa i przy -23.
Gruntowe pompy ciepła, można określić jednym słowem: nieporozumienie.
Rachunki są dość spore. Ogromny koszt montażu. Nie ma chłodzenia.
W ogóle ogrzewanie hydrauliczne nie ma sensu ekonomicznego i nie zapewnia komfortu. Dlatego ci co znają termodynamikę, nie montują starych i złych rozwiązań.


Nawet te najtańsze powietrzne pompy ciepła powietrze-powietrze z katalogowymi danymi grzania do -10'C w ostatnie mrozy pod -20'C dmuchały ciepłym powietrzem. Należy jednak pamiętać że nie warto przewymiarowywać systemów grzewczych ponieważ odbija się to potem na efektywności i kosztach.
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: POMPA CIEPŁA - OPINIE

autor: Bolas » 08 sty 2016, 17:08

Ja mam 9kW i takie samo dolne źródło jak ty. Temp w najwyższe mrozy z DŹ nie spada mi poniżej
+3'C lambda na poziomie 2,5-3,5'C. Nie wiem dlaczego ktoś PC założył ci na wysoki parametr skoro wiadomo że działają najlepiej na niskim. U mnie może trochę mniej powierzchni ale mam ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe tyle że wszystko na jednym parametrze wszytko sterowane z pogodówki PC. Myślę że tu tkwi problem ponieważ DŹ masz mocno eksploatowane. Zobacz proszę jaką temp dolnego źródła masz ustawioną do włączenia grzałek i jaka jest temp DŹ podczas włączonej PC gdy zbliża się do temp zadanej na buforze. Podejrzewam że bufor w tym przypadku jest sporo za mały.
Z jakiego rejonu jesteś? Serwis Stiebla jest bardzo dobry ale też bardzo zajęty bo tylko kilku ludzi dostaje serwis którzy wręcz zjedli te pompy. Przez 10 lat nie dałeś też jej przeserwisować? W Stiebelu każdy dostaje "opiekuna" serwisanta. Możesz złożyć skargę na opieszałość jednego czy drugiego i przyślą ci innego.

Spednet
Aktywny
Aktywny
Posty: 261
Rejestracja: 10 mar 2011, 9:46
Re: POMPA CIEPŁA - OPINIE

autor: Spednet » 15 sty 2016, 14:11

Być może problemem jest właśnie nieprawidłowa instalacja i dlatego masz takie niskie temperatury,co w praktyce nie powinno mieć miejsca. Warto wykonać jej generalny przegląd.

Rafał Cichocki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 462
Rejestracja: 12 cze 2013, 12:25
Re: POMPA CIEPŁA - OPINIE

autor: Rafał Cichocki » 25 sty 2016, 15:58

Witam,

Być może w sprawie Pańskiego problemu będzie w stanie pomóc autoryzowany instalator marki Buderus. Marka Buderus posiada doświadczenie w zakresie montażu i przeglądów pomp ciepła. Wyszukiwarkę serwisantów można znaleźć na stronie [więcej informacji poprzez PW]. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,

________________________________
Konsultant marki Buderus

Rafał Cichocki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 462
Rejestracja: 12 cze 2013, 12:25
Re: POMPA CIEPŁA - OPINIE

autor: Rafał Cichocki » 25 sty 2016, 16:07

Witam,

Polecam kontakt z autoryzowanym instalatorem Marki Buderus. Będzie on w stanie odpowiedzieć na pańskie pytanie oraz pomóc w rozwiązaniu problemu. Wyszukiwarka serwisantów znajduje się na stronie [więcej informacji poprzez PW]. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,

________________________________
Konsultant marki Buderus
Ostatnio zmieniony 03 maja 2016, 14:50 przez Rafał Cichocki, łącznie zmieniany 1 raz.

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: POMPA CIEPŁA - OPINIE

autor: Konsultant Viessmann » 01 lut 2016, 14:17

W 2015r. sprzedano ok 3916 powietrznych i prawie 5000 gruntowych pomp ciepła w naszym kraju - podkreślam - tylko w 2015.
W ubiegłym roku w Polsce sprzedaż pomp ciepła do ogrzewania pomieszczeń wzrosła ok. 20%. Pierwszy raz w historii badań, mieliśmy do czynienia z tak spektakularnym wzrostem segmentu rynku powietrznych pomp ciepła, który wyniósł 70%. Trend wzrostu utrzymał się również w stosunku do gruntowych pomp ciepła, których sprzedaż w 2015 roku wzrosła o 5%. Rynek wszystkich pomp ciepła łącznie wzrósł o 14%.

Rośnie efektywność i niezawodność powietrznych pomp ciepła, co przy stosunkowo niskich kosztach inwestycyjnych skutkuje znacznym wzrostem sprzedaży. Z pewnością znaczenie odegrały również ostatnie łagodne zimy, podczas których konieczność korzystania z dodatkowego źródła ciepła (grzałki elektrycznej) ograniczała się do minimum. Rozwiązaniem standardowym wśród powietrznych pomp ciepła stały się pompy rewersyjne, które z powodzeniem podnoszą komfort cieplny w obiekcie również latem - zapewniając chłodzenie.

Pod tym względem pompy ciepła są coraz bardziej popularną i bezpieczną inwestycją - więcej napewno mogą Ci opowiedzieć użytkownicy.

Ja zachęcam przed inwestycją przeanalizować kilka wariantów - a w tym pomoże konfigurator Viessmann - konfigurator systemu grzewczego. Widzieliście już?

[więcej informacji poprzez PW]

Zaproponuje konkretne urządzenia dla takich warunków jakie masz rzeczywiście w swoim budynku i rodzinie.

POLECAM!

Aleks13
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2016, 0:37
Re: POMPA CIEPŁA - OPINIE

autor: Aleks13 » 04 lut 2016, 12:22

Czy serwisanci z Buderusa będą chcieli zająć się Stieblem ?
Co z ewentualnymi częsciami ?
Pozdrawiam.

dandiugo
Aktywny
Aktywny
Posty: 150
Rejestracja: 29 maja 2014, 16:17
Re: POMPA CIEPŁA - OPINIE

autor: dandiugo » 05 lut 2016, 10:06

raczej w to wątpię, przynajmniej w oficjalny sposób, ale jeżeli ktoś się zna na pompach, to zapewne marka nie robi znaczenia

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: POMPA CIEPŁA - OPINIE

autor: Konsultant Viessmann » 11 lut 2016, 11:58

Witam! Ponawiam pytanie z innych wątków - czytając odpowiedzi chciałem zapytać, czy są tutaj instalatorzy? Czy słyszeliście może o programie Instalator firmy Viessmann ?

Czy jesteście może zainteresowani szkoleniami? atrakcyjnymi premiami finansowymi i fajnymi gadżetami?

Chętnie udzielę wszystkich informacji!

Spednet
Aktywny
Aktywny
Posty: 261
Rejestracja: 10 mar 2011, 9:46
Re: POMPA CIEPŁA - OPINIE

autor: Spednet » 27 kwie 2016, 10:40

O programie nie słyszałem,natomiast bardziej ciekawi mnie odpowiedź autora jak w chwili obecnej przedstawia się sytuacja,czy udało się serwisować pompę oraz co stwierdzono- daj znać w miarę możliwości na forum.

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: POMPA CIEPŁA - OPINIE

autor: Konsultant Viessmann » 27 kwie 2016, 19:34

Spednet pisze:O programie nie słyszałem


Program Instalator prowadzony jest przez markę Viessmann – producenta wysokiej klasy urządzeń grzewczych, chłodniczych i klimatyzacyjnych do zastosowań komercyjnych i domowych. W ofercie marki znajdują się certyfikowane kotły, instalacje solarne, pompy ciepła i inne rozwiązania, korzystające z paliw konwencjonalnych oraz odnawialnych źródeł energii. Wytwarzane produkty dostarczane są do odbiorców na całym świecie.

Jako wiodący producent systemów grzewczych, klimatyzacyjnych i chłodniczych mamy dostęp do najnowocześniejszej wiedzy, którą chcemy dzielić się z partnerskimi firmami instalatorskimi. Program Instalator ma na celu stworzenie sieci firm instalatorskich, które w swojej działalności spełniają najwyższe standardy jakości.

Właśnie w ostatnich dni podczas targów INSTALACJE na naszych instalatorów, oraz tych, którzy zapiszą się do programu czekają ciekawe atrakcje.

Ale co do profitów z korzystania z programu:
Program Instalator 2016 to nowa lista nagród:
• Za przystąpienie do Programu instalator otrzymuje teczkę Instalatora– przydatne informacje o Programie.
• Za pierwsze zarejestrowane urządzenie nagrodą jest spersonalizowana reklama magnetyczna na samochód.
• Za trzecie zarejestrowane urządzenie przysługują markowe spodnie robocze.
• Za piąte zarejestrowane urządzenie - voucher na szkolenie Viessmanna. Z tym voucherem za wybrane branżowe szkolenie zakończone certyfikatem płaci się znacznie mniej!
• Dziesiąte zarejestrowanie urządzenia to praktyczna niespodzianka od Viessmanna - markowe narzędzie, bardzo przydatne w Twojej pracy.

Uczestnicy Programu Instalator za każde zainstalowane urządzenie Viessmann otrzymują atrakcyjną premię. Jeśli to samo urządzenie zgłosi klient końcowy, instalatorowi przysługuje podwójna premia! Wypłata premii ( w kolejnym miesiącu) na kartę pre-paid, a zgromadzoną na karcie sumę można wydać podczas zakupów w dowolnym sklepie.

Marek112
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 86
Rejestracja: 03 lis 2015, 8:37
Re: POMPA CIEPŁA - OPINIE

autor: Marek112 » 29 kwie 2016, 9:52

program może i ciekawy, ale ja tu instalatorem nie jestem akurat;)
chciałem wrócić do w zasadzie tematu głównego dyskusji, bo zastanawiam się nad ogrzewaniem domu pompą ciepła. poczytałem trochę ale i tak chciałbym wiedzieć jak to widzą osoby, które już z pomp korzystają. Ktoś z was ma gruntowe? Mnie ostatnio robili pod taką odwiert od akm.net.pl i wszystko już gotowe i cieszę się bo szybko poszło i sprawnie, super ze takie alternatywne źródła ogrzewania pomagają oszczędzić trochę grosza. szwagier też ma i mówi że opłacalne ;)
Marek112


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Dot [Bot], Proximic [Crawler] i 40 gości

Gotowe projekty domów