Pomoc dotycząca palenia - przegrzewanie, zużycie

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

matthew2805
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 09 sty 2016, 18:04
Lokalizacja: Jarosław
Pomoc dotycząca palenia - przegrzewanie, zużycie

autor: matthew2805 » 09 sty 2016, 19:31

Witam wszystkich forumowiczów!
Bardzo proszę o jakieś porady w kwestii sposobu palenia, adaptacji pieca gdyż powoli wymiękam. Ale może od początku.

Dom rodzinny, ok 170 m2 powierzchni użytkowej taka typowa kostka. Budowany w latach 60, pustak żużlowy, pustka powietrzna, od zewnątrz cegła palona. 2 lata temu docieplony 10 cm syro i tynk silikonowy. Wszystkie okna plastiki, drzwi metalowe, nowe. Dom 2 - piętrowy, podpiwniczony. Strych znikomo ocieplony. Piwnica tylko częściowo ogrzewana, ściany ocieplone ale strop nad nią nie.

W domu, mamy kominek, którym dogrzewamy dom w okresie wiosna - jesień oraz czasami w poranki w zimie.

Jakieś 5 lat temu przeprowadzaliśmy wymianę pieca oraz budowę nowej kotłowni. W zamyśle piec miał ogrzewać również przydomowy warsztat. Instalator, raczej starej daty doradził piec 29 kw.

Idea ogrzewania warsztatu nie wypaliła - zwykła koza rozpalana od rana wystarcza, dom zaczynamy ogrzewać dopiero ok 14 godziny.

Kotłownia oddalona od domu jakieś 10 m. Rury zakopane głęboko, ocieplone, strat tam istotnych nie zauważam.

Piec SAS UWT 29 KW. Moim zdaniem posiada on wieeeeeelką komorę spalania, aby ja w pełni zapełnić musiał bym wsypać chyba z 60 kg węgla. W domu, mieszkam od niedawna, ojciec zawsze palił jak typowy Polak, czyli od dołu w piecu górnego spalania, efekt był taki, że węgiel znikał w oczach, dymu sporo, ogólnie ile wrzuci tyle spali. Od niedawna zaczęliśmy palić od góry. Węgiel się spalał ładnie, bez dymienia, ale przy takim paleniu dom się przegrzewa. Trzeba było praktycznie całkowicie domknąć dopływ powietrza, ale wtedy piec się męczył i ponów kopcił. Czytając internety, postanowiłem się troche ratować i zmniejszyłem komorę spalania, wykładając tylną ścianę cegłą szamotową. Zużyłem 10 cegieł. Dziś temperatura na zewnątrz około -3, dół pieca wyłożyłem twardym drewnem, wsypałem 25 kg węgla, wyszło akurat pod dolną krawędź drzwiczek, rozpaliłem o 14, w tej chwili w domu na drugim piętrze mam 27C, na pierwszym w najchłodniejszym pomieszczeniu 24C. Węglą na oko jest jeszcze na jakieś 3 godziny palenia.

Proszę o porady, co zrobić, aby węgiel spalał się równie efektywnie, a dom się tak nie przegrzewał? Czy kolejna warstwa szamotki mogła by w jakiś sposób pomóc ? Mocniejsze przymknięcie powietrza skutkuje kopceniem, a tak chyba nie powinno być ?

Proszę również o informację, jakiej mocy piec dałby rade przy ogrzewaniu takiego domu, zakładając że do przyszłego sezonu docieplę strop - 20 cm styropian oraz piwnice 5 - 7 cm syropian.

Trochę pisania wyszło, ale chciałem jak najjaśniej określić sytuacje.

Liczę na cenne komentarze.

Pozdrawiam


http://zapodaj.net/images/1f36e33d4b1b3.jpg - termometr

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Pomoc dotycząca palenia - przegrzewanie, zużycie

autor: Bolas » 09 sty 2016, 21:01

Kocioł ma mocy na prawie 2 takie domy bez ocieplenia. Sposoby są dwa. Albo wymiana kotła i próba sprzedaży używanego albo tak jak piszesz obniżanie jego mocy przez zmniejszenie paleniska. Można też starać się używać gorszej kaloryczności paliwa.

Awatar użytkownika
_papa_
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 25 sty 2014, 17:27
Lokalizacja: Sierpc
Re: Pomoc dotycząca palenia - przegrzewanie, zużycie

autor: _papa_ » 13 sty 2016, 21:41

Instalacja zbiornika buforowego rozwiązała by sprawę idealnie. Innym rozwiązaniem była by przeróbka na kocioł DS.
Zapraszam na forum FM na wątek o Ekonomicznym spalaniu paliw stałych.
Polecam również poczytać na czysteogrzewanie.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pomoc dotycząca palenia - przegrzewanie, zużycie

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 sty 2016, 9:47

_papa_ pisze:Instalacja zbiornika buforowego rozwiązała by sprawę idealnie. Innym rozwiązaniem była by przeróbka na kocioł DS.
Zapraszam na forum FM na wątek o Ekonomicznym spalaniu paliw stałych.
Polecam również poczytać na czysteogrzewanie.pl

Na FM nie wolno pisać o współczesnych instalacjach.
Ogrzewanie centralne, pośrednie, bufory, akumulacja ciepłą, to są bardzo energochłonne sprawy. Pisanie o tym, może usprawiedliwiać wyłącznie wyprany z wiedzy mózg.
W XXI wieku są tanie aktywne systemy inwertorowe. Podstawą jest aktywny dom nie pasywny. Ogrzewanie pośrednie, ogrzewanie hydrauliczne to kompletne nieporozumienie.

Awatar użytkownika
_papa_
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 25 sty 2014, 17:27
Lokalizacja: Sierpc
Re: Pomoc dotycząca palenia - przegrzewanie, zużycie

autor: _papa_ » 14 sty 2016, 10:40

Na FM nie wolno pisać o współczesnych instalacjach.
Ogrzewanie centralne, pośrednie, bufory, akumulacja ciepłą, to są bardzo energochłonne sprawy. Pisanie o tym, może usprawiedliwiać wyłącznie wyprany z wiedzy mózg.
W XXI wieku są tanie aktywne systemy inwertorowe. Podstawą jest aktywny dom nie pasywny. Ogrzewanie pośrednie, ogrzewanie hydrauliczne to kompletne nieporozumienie.[/quote]
Taaa jaaasneeee.... :lol: Nie wiem co bierzesz, ale odstaw bo Ci kolego szkodzi. Ciekawe co by zachodni sąsiedzi na to powiedzieli.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Pomoc dotycząca palenia - przegrzewanie, zużycie

autor: bachus » 14 sty 2016, 11:48

matthew2805 pisze:
Liczę na cenne komentarze.

Pozdrawiam

Jedyną na świecie będzie porada szanownego Pana Tomka. Ma on 20 letnie doświadczenie by rozwikływać takie dylematy. Na razie przez te 20 lat nie udało się nam namierzyć nic rozsądnego z jego pisaniny ale do wytrwałych świat należy.
Ostatnio ponoć zastosował w podobnym budynku jak Twój. Genialny system ogrzewania, gdzie zszedł do wartości 20kWh/m2/rok w budynku nie ocieplonym, czyli tyle co pasywniak i oczywiście komfort najlepszy na świecie. Poczytaj tu: vt/17424/450/bledy-w-teorii-i-poradach-tomasza-brzeczkowskiego?postdays=0&postorder=asc strona 28-30.
Napisz do tego geniusza bo nam tu na forum nic więcej o tej inwestycji nie chce powiedzieć a przecież zastosowane rozwiązania są na miarę nagrody Nobla.
I tak na marginesie naszego gieniusza wywalono bezpowrotnie z FM za głoszenie jedynie słusznych i jedynie współczesnych systemów ogrzewania.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pomoc dotycząca palenia - przegrzewanie, zużycie

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 sty 2016, 14:30

_papa_ pisze:Na FM nie wolno pisać o współczesnych instalacjach.
Ogrzewanie centralne, pośrednie, bufory, akumulacja ciepłą, to są bardzo energochłonne sprawy. Pisanie o tym, może usprawiedliwiać wyłącznie wyprany z wiedzy mózg.
W XXI wieku są tanie aktywne systemy inwertorowe. Podstawą jest aktywny dom nie pasywny. Ogrzewanie pośrednie, ogrzewanie hydrauliczne to kompletne nieporozumienie.

Taaa jaaasneeee.... :lol: Nie wiem co bierzesz, ale odstaw bo Ci kolego szkodzi. Ciekawe co by zachodni sąsiedzi na to powiedzieli.[/quote]
Szanowny Panie, jednym z błędów instalacynjch jest centralny system ogrzewania. Inne błędy. Nie ma sensu ogrzewanie durszlaka (WG) , niedopuszczalne jest umieszczanie grzejników pod oknem, termostatów na górze grzejnika, drabinek i konwektorów w łazienkach.
na FM można pisać o źle wykonanych instalacjach. Nikt powyższego nie tępi. Nawet przy pompie ciepła - dopuszcza się hydrauliczne rozprowadzenie, a rurki zalewa się w podłodze!!! Czy to nie świadczy o braku podstawowej wiedzy?

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Pomoc dotycząca palenia - przegrzewanie, zużycie

autor: TwojOszczednyDom » 15 sty 2016, 8:09

Jak w większości przypadków norma... czyli przewymiarowany kocioł. Co do palenia od góry to dobry pomysł.
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pomoc dotycząca palenia - przegrzewanie, zużycie

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 sty 2016, 9:29

TwojOszczednyDom pisze:Jak w większości przypadków norma... czyli przewymiarowany kocioł. Co do palenia od góry to dobry pomysł.
Kocioł zawsze jest przewymiarowany, dlatego żaden instalator znający się na tym, nie założy komuś kotła.

Spednet
Aktywny
Aktywny
Posty: 261
Rejestracja: 10 mar 2011, 9:46
Re: Pomoc dotycząca palenia - przegrzewanie, zużycie

autor: Spednet » 15 sty 2016, 14:01

W sumie ciężki przypadek,bo kocioł posiada dużą moc,natomiast może to też kwestia kaloryczności paliwa, dwa sensownym rozwiązaniem wydaje mi się być obniżanie jego mocy przez zmniejszenie paleniska,co powinno zdać egzamin.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości

Gotowe projekty domów