Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 sty 2016, 8:59

Do gwc 550 jest zdecydowanie lepsza.
Co do instalacji... obecnie nie spotyka się kanałów puszczanych po wierzchu w zimnej strefie. Nie można tego zrobić pod izolacją stropu czy wewnątrz?

Łezka się w oku kręci, ale takie instalacje robiło się 15 i więcej lat temu.

Obrazek

ginewra
Aktywny
Aktywny
Posty: 149
Rejestracja: 06 lis 2014, 13:39
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: ginewra » 13 sty 2016, 11:29

Bardzo fajne rzeczy można znaleźć w tego typu sklepach internetowych- http://elektrononline.pl/
Zwłaszcza, że podczas remontu wiecznie brakuje jakiś narzędzi ułatwiających montaż, które wpływają na estetykę wykonywanych prac.

benedyktxx
Aktywny
Aktywny
Posty: 204
Rejestracja: 20 maja 2014, 15:20
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: benedyktxx » 13 sty 2016, 11:38

Hmm... bardzo ciekawy ten sklep z narzędziami i nie tylko!
Przeglądałem jego asortyment :-)
Jeśli natomiast szukacie tego typu rzeczy jak oczyszczanie powietrza i aromaterapia to warto odwiedzić stronkę- http://www.airnaturel.pl/produkty/aromaterapia/

klimak8
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2016, 12:04
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: klimak8 » 20 sty 2016, 12:12

Witam, poszukuję takich kształtek 3x75mm ale nigdzie nie mogę ich znaleźć może ktoś poleci dostawcę?? Wiem, że tańsze będą stalowe ale te pasowały by mi dużo lepiej i są bardziej kompaktowe
Obrazek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 sty 2016, 13:24

klimak8 pisze:Witam, poszukuję takich kształtek 3x75mm ale nigdzie nie mogę ich znaleźć może ktoś poleci dostawcę?? Wiem, że tańsze będą stalowe ale te pasowały by mi dużo lepiej i są bardziej kompaktowe
Obrazek
To moje zdjęcie. Nie są droższe od blaszanych.

wyssoki
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 29 wrz 2014, 12:34
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: wyssoki » 21 sty 2016, 11:29

Panie Tomaszu,
pisałem takie pytanie na innym forum, ale może tutaj Pan odpowie.

Jak interpretować wyjście fi 200 z rekuperatora AirPack 400? Tłumaczył Pan, że w fabryce dają 200mm, bo tak jest taniej. Prędkość powietrza powinna być 2-5m/s. Tutaj mamy 1-3,5m/s. Gdzieś Pan pisał, że można dać redukcję 200mm->160mm i wtedy mamy prędkości optymalne i można korzystać maks. z 7 kanałów 63mm.

A co jak mi potrzeba 10 kanałów nawiewnych? Czy zostawić na wyjściu 200mm i robić 10 kanałów 63/75mm, czy dać redukcję 200mm->160mm i wtedy zrobić na 12 kanałach 46/50mm?
W pierwszym rozwiązaniu prędkość 1-3,5m/s a w drugim 2-5m/s.
Czy ważniejsze jest to żeby nie przekraczać 5m/s? Wtedy pierwsze rozwiązanie też nie jest złe.

Sam projekt już mam prawie gotowy, ale najpierw chciałbym wiedzieć, czy planować go na kanałach 63 czy 46mm.


Pozdrawiam
Rafał

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 sty 2016, 13:13

wyssoki pisze:Panie Tomaszu,
pisałem takie pytanie na innym forum, ale może tutaj Pan odpowie.

Jak interpretować wyjście fi 200 z rekuperatora AirPack 400? Tłumaczył Pan, że w fabryce dają 200mm, bo tak jest taniej. Prędkość powietrza powinna być 2-5m/s. Tutaj mamy 1-3,5m/s. Gdzieś Pan pisał, że można dać redukcję 200mm->160mm i wtedy mamy prędkości optymalne i można korzystać maks. z 7 kanałów 63mm.

A co jak mi potrzeba 10 kanałów nawiewnych? Czy zostawić na wyjściu 200mm i robić 10 kanałów 63/75mm, czy dać redukcję 200mm->160mm i wtedy zrobić na 12 kanałach 46/50mm?
W pierwszym rozwiązaniu prędkość 1-3,5m/s a w drugim 2-5m/s.
Czy ważniejsze jest to żeby nie przekraczać 5m/s? Wtedy pierwsze rozwiązanie też nie jest złe.

Sam projekt już mam prawie gotowy, ale najpierw chciałbym wiedzieć, czy planować go na kanałach 63 czy 46mm.

Pozdrawiam
Rafał

Na FM dostałem dożywotniego bana. Tam nie można pisać o współczesnych technologiach. Tam dalej króluje energochłonne ogrzewanie hydrauliczne.
Ale wracając do tematu.
To, że na centrali jest 400 czy 200, to jeszcze o niczym nie świadczy. Tę wydajność podaje się wraz z oporami instalacji. I tak są firmy co podają wydajność przy oporach (spotkałem takie) 0Pa, 50Pa, 100Pa, 150Pa, 200Pa . Zawsze więc należy brać pod uwagę pole powierzchni króśców wychodzących z centrali. Kanał PE75 ma 30 cm2 tak więc przy wyjściu 200mm można dać skrzynkę 200mm/12x75. Ponieważ (dla obniżenia kosztów) centralę 300m3/h robi się w tej samej obudowie, można dla 300tki dać skrzynkę 200/ 10x75 , a nawet na 8x75.
Wąskie kanały PE nie dudnią tak jak za duże (gładkie) blaszane, więc nawet jak przepływ jest na aparaturze głośniejszy, nie znaczy, że będziemy go słyszeć.
Pan poda pomieszczenia i ile osób, to opiszę jakbym to zrobił.

wyssoki
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 29 wrz 2014, 12:34
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: wyssoki » 21 sty 2016, 13:24

Pan poda pomieszczenia i ile osób, to opiszę jakbym to zrobił.

Dziękuję za szybką odpowiedź. Oczywiście, że wrzucę wszystkie dane i mój projekt jak tylko znajdę chwilkę czasu. Wtedy porozmawiamy o konkretach.

kaspers
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 21 sty 2016, 13:42
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: kaspers » 21 sty 2016, 15:11

Witam wszystkich,
Tak jak większość planuje sam zbudować wentylację mechaniczną
Mam pytania i poproszę o poradę
Planuje WM w domu z projektu zx21 poniżej żuty

Obrazek

Obrazek
Chodzi o doradzenie optymalnej centrali dla tego domu oraz ewentualnie rozprowadzenia przewodów jak rozmieścić skrzynki itp. Dodam że pod całym domem jest doprojektowana piwnica i centrala może być także tam a nawet wtedy powinna. Co do przewodów skłaniam się bardziej do rozwiązań z kategorii miękkich izolowanych sr 63mm . Rozważam tez poprowadzenie ich do pomieszczeń na parterze w ociepleniu podłogi na piętrze przez strop ma tam też być podłogówka czy to dobra opcja? a na piętrze pod sufitem w ociepleniu dachu . Dom ma około 200m2 5x garderoba 3 x łazienka i 1 kuchnia daje to 9 kanałów wywiewnych i 1x salon 4x pokoje i 1x sypialnia co daje 5 nawiewnych. z kanałów wywiewnych wychodzi mi około 300m3/h a nawiewnych około250m3/h trzeba gdzieś wyrównać?. Do tego GWC rurowy w koło domu mam zamiar zakopać 80m rury fi 200 ze względu na kubaturę około700 m3 czy dobrze liczę czy może za długa ta rura? Proszę o pomoc w dobraniu sensownego rozwiązania.

Pozdrawiam
Zx21 w budowie

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 sty 2016, 21:03

1- gwc nie ma sensu, są lepsze sposoby .
2-wywiewy robi się wyłącznie w łazienkach i mniejszy w kuchni, inaczej nie zbilansuje Pan wentylacji
3-wentylacja jest dla ludzi nie kubatury i wynosi 20 m3/h na osobę - w porywach do 30m3/h

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: TwojOszczednyDom » 21 sty 2016, 23:58

Dokładnie, gwc obecnie wydaje się być niepotrzebnym bajerem, który bardzo mało nam daje.
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

wyssoki
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 29 wrz 2014, 12:34
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: wyssoki » 22 sty 2016, 10:12

Zanim jeszcze wrzucę mój projekt, to chciałbym zapytać o wyrzutnię.
Pan Tomasz od zawsze podkreśla, żeby wyrzutnię robić na dachu kiedy tylko się da. W związku z tym, że jest kilka rodzajów wyrzutni dachowych:
Obrazek

czy mogę prosić o radę, czy się kierować przy wyborze? Ceną? estetyką?
Nie znalazłem w żadnym wątku takiej informacji.
Obrazek
Same typy (np. ich opory) są porządnie opisane np. tu: http://www.instsani.pl/wentwyrz.htm

I jeszcze kwestia zamarzania skroplin na wyrzutni pionowej dachowej. Czy w niej zamarzanie nie występuje, bo stale dmucha na daszek ciepłe powietrze?
A jeżeli nie zamarza, to czy się nie skrapla i nie spływa z powrotem do rekuperatora? Kanał dla wyrzutni ściennej ma być ze spadkiem na zewnątrz właśnie po to żeby nic nie wracało do reku. A w tym przypadku mamy kanał pionowy (no może z jakimś zakrętem ale tak czy siak może tam coś spływać).

Pozdrawiam
Rafał

wyssoki
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 29 wrz 2014, 12:34
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: wyssoki » 22 sty 2016, 10:51

wyssoki pisze:Zanim jeszcze wrzucę mój projekt, to chciałbym zapytać o wyrzutnię.
Pan Tomasz od zawsze podkreśla, żeby wyrzutnię robić na dachu kiedy tylko się da. W związku z tym, że jest kilka rodzajów wyrzutni dachowych:
Obrazek

czy mogę prosić o radę, czy się kierować przy wyborze? Ceną? estetyką?


pytam o wybór wyrzutni pod kątem dachu płaskiego

wyssoki
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 29 wrz 2014, 12:34
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: wyssoki » 22 sty 2016, 16:59

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Pan poda pomieszczenia i ile osób, to opiszę jakbym to zrobił.


Proszę o ocenę projektu WM na kanałach PE-FLEX 63/75mm.
Dom piętrowy, płaski dach, kuchenka elektryczna. Będą mieszkały 4 osoby, czyli wg normy wychodzi 120m3/h nawiewu.
Wywiewy w kuchni i dwóch łazienkach, czyli wg normy 3*50 = 150m3/h. Do tego teoretycznie norma przewiduje, żeby z pralni i garderoby bez okna wyciągać po 15m3/h, więc w sumie wentylacja na papierze powinna umieć wyciągnąć 180m3/h, co nie powinno stanowić problemu, bo wstępnie myślę o rekuperatorze AirPack 400.

Rozkład kanałów wymyśliłem następujący:
Obrazek

ale ponieważ czytałem wiele postów gdzie jednak ludzie polecają w wiatrołapie wyciąg, to gdybym kiedyś zdecydował się na przepięcie kanału z wiatrołapu z jednej skrzynki rozdzielczej do drugiej, to będę miał 9 nawiewów i 9 wywiewów.
Czy 10 lub 9 kanałów nawiewnych jest odpowiednie dla AirPack400 z wyjściem 200mm? Nie będzie szumiało?

Rekuperator planuję dać w pralni na piętrze, jest wtedy w centralnym punkcie. Czy nie będzie przeszkadzał dziecku śpiącemu obok?
Czerpnia na ścianie północnej, wyrzutnia na dach, skrzynki rozdzielcze chyba jakoś na ścianie, więc będę miał do nich dostęp.
Czerpnia będzie 4m od granicy działki i drogi wewnętrznej, a wg przepisów "Czerpnie powietrza sytuowane na poziomie terenu lub na ścianie dwóch najniższych kondygnacji nadziemnych budynku powinny znajdować się w odległości co najmniej 8 m w rzucie poziomym od ulic". No ale co poradzę. Bardzo mi tak pasuje i mam nadzieję, że mi się do tego nikt nie przyczepi :-(

Samo umieszczenie anemostatów planuję takie:

Obrazek



Obrazek

Czy w salonie lepiej zrobić 2 anemostaty (w rogu nad kanapą 2 kanały i w rogu nad stołem 1 kanał)?

Z góry dziękuję za każdą pomoc
Rafał

kaspers
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 21 sty 2016, 13:42
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: kaspers » 22 sty 2016, 19:41

Tomasz_Brzeczkowski pisze:1- gwc nie ma sensu, są lepsze sposoby .
2-wywiewy robi się wyłącznie w łazienkach i mniejszy w kuchni, inaczej nie zbilansuje Pan wentylacji
3-wentylacja jest dla ludzi nie kubatury i wynosi 20 m3/h na osobę - w porywach do 30m3/h


Hmm zawsze myślałem że GWC to jest dobra opcja dla WM z -25 w zimę dając po przejściu przez GWC chociaż 0 nie trzeba ogrzewać tego powietrza o ta wartość. Jednak jestem otwarty na naukę i opinie specjalistów może to już przeżytek. Czy istnieje szansa aby ktoś na forum nakierował mnie jak mam to zrobić? albo jeszcze lepiej opisał jak by to zrobił po swojemu ? Z argumentacja czemu tak i czemu nie GWC a jak nie GWC to co? może nic?. Jakie kanały, jak poprowadzić najlepiej przewody? jaka centrala? żuty podałem wyżej. W domu będą 2 dorosłe osoby i na razie 2 dzieci. Bardzo chętnie jakieś info gdzie co kupić może ktoś prowadzi sprzedaż elementów do WM.

Pozdrawiam
Zx21 w budowie


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości

Gotowe projekty domów