klimatyzacja z pompy ciepła? jakie instalacje?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

czystopraktyczna
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 wrz 2008, 9:58
Lokalizacja: Lublin
klimatyzacja z pompy ciepła? jakie instalacje?

autor: czystopraktyczna » 08 lip 2009, 13:03

Witam.
Może ktoś mi odpowie.
Za miesiąc stawiamy ściany.
Będziemy montować prawdopodobnie małą pompę ciepła do podgrzewania wody, taką co pobiera ciepło z pomieszczenia w którym stoi.
Słyszałam że można jej używać też do chłodzenia latem pomieszczeń. Czy na etapie stawiania ścian powinnam przewidzieć dodatkowe inastalacje-jakieś kanały czy coś takiego? Pompa będzie prawdopodobnie w kotłowni na parterze, ewentualne chłodzenie chciałabym na poddaszu a jak się da to i na parterze.
mąż powiedział że jak chcę takie fanaberie instalować to się muszę sama wszystkiego dowiedzieć. Więc nie chciałabym się obudzić potem że się nie da bo czegoś nie przewidziałam wcześniej.
Jeśli ktoś ma taką instalację to proszę o odpowiedź.

kaczakat
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 09 lip 2009, 22:43
Lokalizacja: Częstochowa

autor: kaczakat » 10 lip 2009, 2:22

Rozprowadzanie powietrza z kotłowni po domu z serca odradzam.
Można sobie coś takiego wydumać, ale tanio się tego nie da zrealizować. Do chłodzenia budynku raczej tego nie wystarczy, ale w upalne dni dobre i 3kW. W kotłowni trzeba przewidzieć 2 zbiorniki z wodą - jeden dla CWU, drugi dla wody do chłodzenia. Pompa ciepła powinna być taka by ciepło przepompować z drugiej do pierwszej, a nie z powietrza.
Najlepiej rozprowadzić chłód po budynku istniejącymi rurociągami CO. Dobrze by instalacja była wykonana w systemie rozdzielaczowym. W pokojach, salonie, gabinecie montujemy klimakonwektor 2-rurowy zamiast grzejnika tradycyjnego. Tam gdzie będzie zamiast grzejnika będzie możliwe chłodzenie, a zimie oczywiście tradycyjne grzanie. Trzeba do niego oprócz rurek CO doprowadzić zasilanie elektryczne (ma wentylator i automatykę, termostat może być elektroniczny, zawory z siłownikami elektrycznymi) i odprowadzić rurką skropliny.
Na lato na rozdzielaczach odcinamy tradycyjne grzejniki. W kotłowni trzeba się włączyć ze zbiornika zimnej wody do instalacji CO (kocioł odcinamy, rurki wszystkie powinny być porządnie zaizolowane). Układ chłodzenia powinien mieć swoją pompę a połączenie z instalacją najlepiej na jakimś kolektorze - z jednej strony zawór odcinający ogrzewania, z drugiej strony chłodzenie.
Jak by się dużo myć w upalne dni to może być w domu całkiem chłodno.
Można też chłodzić pasywnie na zwykłych grzejnikach (raczej malutki efekt) lub ogrzewaniem (tfu, chłodzeniem) podłogowym - efekt większy ale chodzenie po zimnej podłodze może się znudzić. Dla chłodzenia pasywnego z urządzeniami nieprzystosowanymi do odprowadzenia skroplin powinien być układ mieszajacy sterowany czujnikiem w domu T i RH tak by nie zejść z temperaturą poniżej wykraplania wilgoci.
Zwykły grzejnik kosztuje z 500zł. Klimakonwektor porównywalnej mocy z 3000. Długo trzeba by płacić za prąd przy grzałce elektrycznej w bojlerze by się to zwróciło.
Czyli krótko na koniec: mąż ma rację, a temat jest dla pasjonatów
Niemożliwe wymaga po prostu nieco więcej czasu...

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 11 lip 2009, 10:19

Np. Viessmann ma taką pompkę, Vitocal 160-A, inni producenci na pewno też mają takie rzeczy w ofercie.
Ta akurat kosztuje ok. 10 k, posiada zbiornik cwu 285l, pompę ciepła pobierającą ok. 430W, wytwarza ponad 1.5kW mocy grzejnej. Można zamówić nieco droższą wersję z dodatkową wężownicą do solarów. Do domku wystarczyłby mniejszy model - ale taką ulotkę akurat mam pod ręką :wink:
Może stać w kuchni, pracuje to cicho.

Ma to ok. 1200W mocy chłodniczej, czyli działa jako klimatyzator chłodząc pomieszczenia.

bartnik

autor: bartnik » 19 lis 2009, 15:21

SŁuchajcie ,a czy to prawda ,ze pope ciepla mozna załozyc w przeciagu 1 dnia?

Waldi
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 28 wrz 2009, 17:42
Re: klimatyzacja z pompy ciepła? jakie instalacje?

autor: Waldi » 23 lis 2009, 11:14

Samą pompę ciepła tak :P ale zależy jak pompa będzie rozprowadzała ciepło, skąd pobiera ciepło itd.

Widziałem rozwiązanie z pompą ciepła, gdzie wywiercali się 100m w głąb ziemi, pompa ciepła stamtąd pobiera ciepło, następnie ogrzany glikon, czy jakoś tak wraca do pompy ciepła, a ta ogrzewa zbiornik CWU oraz rozprowadza ogrzewanie podłogowe na parterze i piętrze. W lecie tą samą drogą on schładza się mieszkanie...

bartnik
Re: klimatyzacja z pompy ciepła? jakie instalacje?

autor: bartnik » 16 gru 2009, 14:04

Waldi pisze:Samą pompę ciepła tak :P ale zależy jak pompa będzie rozprowadzała ciepło, skąd pobiera ciepło itd.

Widziałem rozwiązanie z pompą ciepła, gdzie wywiercali się 100m w głąb ziemi, pompa ciepła stamtąd pobiera ciepło, następnie ogrzany glikon, czy jakoś tak wraca do pompy ciepła, a ta ogrzewa zbiornik CWU oraz rozprowadza ogrzewanie podłogowe na parterze i piętrze. W lecie tą samą drogą on schładza się mieszkanie...


Bardzo dziekuje za ta informacje.Wobec tego musze jeszcze popytac firme Nateo ,która bedzie mi ta pompe instalowac ,jak to dokładnie wyglada.

Kajetan
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2010, 9:51
Re: klimatyzacja z pompy ciepła? jakie instalacje?

autor: Kajetan » 11 sty 2010, 10:02

Dość obszernie jest temat pomp ciepła omówiony (włącznie z wykresami i zdjeciami przez firmę Kaldo z Krakowa, która zajmuje się systemami klimatyzacji wentylacji. Ten Ten artykuł dotyczy pompy ciepła typu powietrze – woda Waterstage. Polecam!

/http://www.wentylacja.com.pl/technologie/technologie.asp?ID=9221

bartnik
Re: klimatyzacja z pompy ciepła? jakie instalacje?

autor: bartnik » 08 lut 2010, 13:23

Kajetan pisze:Dość obszernie jest temat pomp ciepła omówiony (włącznie z wykresami i zdjeciami przez firmę Kaldo z Krakowa, która zajmuje się systemami klimatyzacji wentylacji. Ten Ten artykuł dotyczy pompy ciepła typu powietrze – woda Waterstage. Polecam!

/http://www.wentylacja.com.pl/technologie/technologie.asp?ID=9221


Dziekuje za informacje ,ale ja tak naprawde juz zdecydowałem sie na popme ciepla marki Nateo.

klimatyzacjapolska
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: klimatyzacja z pompy ciepła? jakie instalacje?

autor: klimatyzacjapolska » 16 lut 2010, 22:07

Fajna jest pompa ciepła z możliwością klimatyzacji, np. alterma Daikina, zamiast grzejników trzeba zamontować fancoile, do_domu można zamontować taką pompe ciepła z klimatyzacją.
trzeba tylko dobrze zaizolować rury armafleksem. Inaczej będzie się wytrącać woda.

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14

autor: Konsultant Viessmann » 08 gru 2015, 11:48

Indiana pisze:Np. Viessmann ma taką pompkę, Vitocal 160-A, inni producenci na pewno też mają takie rzeczy w ofercie.
Ta akurat kosztuje ok. 10 k, posiada zbiornik cwu 285l, pompę ciepła pobierającą ok. 430W, wytwarza ponad 1.5kW mocy grzejnej. Można zamówić nieco droższą wersję z dodatkową wężownicą do solarów. Do domku wystarczyłby mniejszy model - ale taką ulotkę akurat mam pod ręką :wink:
Może stać w kuchni, pracuje to cicho.

Ma to ok. 1200W mocy chłodniczej, czyli działa jako klimatyzator chłodząc pomieszczenia.




A teraz mamy jeszcze nowsze urządzenie - vitocal 060A. Kompaktowa obudowa zawiera oprócz pompy ciepła także zasobnik ciepłej wody o pojemności 250 litrów i regulator..

Alternatywnie dostępna jest ze zintegrowaną wężownicą do dogrzewania wody przez kocioł grzewczy lub instalację solarną. Obydwa modele przygotowane są do zasilania prądem z własnej instalacji fotowoltaicznej.
Pompa ciepła przewidziana jest dla domów jednorodzinnych, nowych i modernizowanych. Idealnym przypadkiem zastosowania jest jej wykorzystanie do schładzania powietrza, na przykład w piwnicach win lub składach żywności.

Jeśli są pytania - chętnie odpowiem!

Więcej informacji: [więcej informacji poprzez PW]

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: klimatyzacja z pompy ciepła? jakie instalacje?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 gru 2015, 12:13

Jeśli są pytania - chętnie odpowiem!
Jak to chłodzi?
Co z ciepłą wodą użytkową (mam nadzieję, że nie łączycie ogrzewania domu i wody:?

karolina12
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 10 lis 2015, 23:00
Re: klimatyzacja z pompy ciepła? jakie instalacje?

autor: karolina12 » 08 gru 2015, 16:43

Chodzi chyba o możliwość podgrzewania wody za pomocą pobieranego ciepła z pomieszczenia - automatycznie powietrze w danym pomieszczeniu jest schładzane

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: klimatyzacja z pompy ciepła? jakie instalacje?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 gru 2015, 19:58

karolina12 pisze:Chodzi chyba o możliwość podgrzewania wody za pomocą pobieranego ciepła z pomieszczenia - automatycznie powietrze w danym pomieszczeniu jest schładzane
Czy;i nieco chłodniej od 8 do 12 jak nas nie ma w domu i od 23 do 4 rano?

karolina12
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 10 lis 2015, 23:00
Re: klimatyzacja z pompy ciepła? jakie instalacje?

autor: karolina12 » 08 gru 2015, 22:39

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
karolina12 pisze:Chodzi chyba o możliwość podgrzewania wody za pomocą pobieranego ciepła z pomieszczenia - automatycznie powietrze w danym pomieszczeniu jest schładzane
Czy;i nieco chłodniej od 8 do 12 jak nas nie ma w domu i od 23 do 4 rano?


ale to raczej troche inne przeznaczenie. nie chodzi o chlodzenie stricte pomieszczen uzytku codziennego jak salon etc. tylko raczej o schłodzenie jakiejś spiżarki, piwnicy, czy czegoś tego typu. przynajmniej ja tak to rozumiem

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: klimatyzacja z pompy ciepła? jakie instalacje?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 gru 2015, 6:42

karolina12 pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:
karolina12 pisze:Chodzi chyba o możliwość podgrzewania wody za pomocą pobieranego ciepła z pomieszczenia - automatycznie powietrze w danym pomieszczeniu jest schładzane
Czy;i nieco chłodniej od 8 do 12 jak nas nie ma w domu i od 23 do 4 rano?


ale to raczej troche inne przeznaczenie. nie chodzi o chlodzenie stricte pomieszczen uzytku codziennego jak salon etc. tylko raczej o schłodzenie jakiejś spiżarki, piwnicy, czy czegoś tego typu. przynajmniej ja tak to rozumiem

Prowadziłem wiele lat Winiarnię u Fukiera, wino wymaga bardzo stałej temperatury. Proszę przejść się do np. Macro ... Zobaczyć tam można jak stabilne są warunki w komorach dla lepszych win.
Co do produktów spożywczych. Takie okresowe spadki temperatury też nie są korzystne.

Do Szanownego konsultanta... Pompa ciepła to urządzenie transportujące ciepło z wartości niższych do wyższych i tyle. Czyli może dostarczać ciepło do domu, jak i odbierać. Czyli dba, wraz z centralą wentylacyjną o komfort termiczny i wilgotnościowy cały rok. Jak jest w upały?


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości

Gotowe projekty domów