Moja pompa ciepła - Krzyżowice k. Pawłowic woj. śląskie

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Moja pompa ciepła - Krzyżowice k. Pawłowic woj. śląskie

autor: Bolas » 24 lis 2013, 10:50

Jako że minął pierwszy miesiąc użytkowania mojej PC postanowiłem podzielić się kilkoma danymi.
Dom z bala docieplony PU=160m2 (60W/m2) , wentylacja mechaniczna, mieszkają 3dorosłe osoby, 2dzieci i pies w sumie suka :) W domu utrzymywana jest temperatura w granicach 22-24'C ponieważ 3 dorosła osoba to 90letni dziadek któremu jest stale zimno :)
Instalacja:
PC Stiebel Eltron Basic WPF 10kW, Zbiornik CWU 300L grzany do 47'C, bufor centralnego ogrzewania 100L grzany do 37'C.
Dolne źródło - wymiennik gruntowy poziomy spiralny. 8 pętli po 120mb ok 600L glikolu.
Instalacja CO niskotemperaturowa dobrana do parametru zasilania max 35'C parter podłogówka, poddasze grzejniki stalowe. Aktualnie zasilanie na CO to 28'C. Całość napędzają dwie pompy Wilo Stratos Pico.
Odczyt podlicznika od 22-10-20013 do 22-11-2013 wskazał 302kWh - zużycie obejmuje pracę całego serca domu czyli PC, rekuperatora, pomp obiegowych i cyrkulacyjnych - ale te 3 ostatnie zużywają tak znikomą ilość prądu że szkoda mi odejmować je od zużycia czy montować osobne podliczniki.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Moja pompa ciepła - Krzyżowice k. Pawłowic woj. śląskie

autor: Bolas » 17 lis 2014, 19:58

20 października minął rok od uruchomienia PC. Aktualnie mogę podać że zużycie energii rocznie do uzyskania CWU i CO oraz praca pomp i reku zużyłem: 3515kWh
Korekta do CWU z postu powyżej. Wodę grzeję do max 40-43'C. W tym roku wykończyłem piwnicę w jednej będzie mój warsztacik ogrzewany tylko podczas pracy i suszarnia/pralnia która będzie dogrzewana w razie potrzeby. Zobaczymy o ile wzrośnie zużycie :)

Maniak
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 511
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:27
Re: Moja pompa ciepła - Krzyżowice k. Pawłowic woj. śląskie

autor: Maniak » 17 lis 2014, 21:08

Nie obawiasz się legionelli grzejąc zbiornik pod 40 parę stopni? Czy może od czasu do czasu odkażasz?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Moja pompa ciepła - Krzyżowice k. Pawłowic woj. śląskie

autor: Bolas » 17 lis 2014, 21:35

Nie odkażam. Nie wierzę że w zbiorniku opróżnianym 1-2x na dobę jest w stanie się namnożyć w zagrażających ludziom ilościach. PC ma opcję wygrzewania zbiornika ale jeszcze jej nie użyłem.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Moja pompa ciepła - Krzyżowice k. Pawłowic woj. śląskie

autor: Bolas » 20 paź 2015, 21:43

No i wg prognoz podłączenie grzejników zawyżyło wynik o ponad 600kWh/rok. Suszarnia robi swoje tym bardziej że zamontowałem tam prysznic więc i temp jest utrzymywana komfortowa :D
Stan licznika na dziś to 7654 kWh.

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Moja pompa ciepła - Krzyżowice k. Pawłowic woj. śląskie

autor: TwojOszczednyDom » 20 paź 2015, 22:13

Bolas pisze:No i wg prognoz podłączenie grzejników zawyżyło wynik o ponad 600kWh/rok. Suszarnia robi swoje tym bardziej że zamontowałem tam prysznic więc i temp jest utrzymywana komfortowa :D
Stan licznika na dziś to 7654 kWh.


Możesz kolego jaśniej z tym zawyżeniem i prognozami? :) Nie łapię za bardzo...

A tak w ogóle to już grzejesz w tym miesiącu? Ile pompa zjadła kwh?
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Moja pompa ciepła - Krzyżowice k. Pawłowic woj. śląskie

autor: Bolas » 21 paź 2015, 21:09

To czytaj całość:

W tym roku wykończyłem piwnicę w jednej będzie mój warsztacik ogrzewany tylko podczas pracy i suszarnia/pralnia która będzie dogrzewana w razie potrzeby. Zobaczymy o ile wzrośnie zużycie Smile


Tym samym za kolejny rok mam więcej niż za poprzedni.
PC przełączyłem na ogrzewanie od ok 2 tyg. Chyba nie spisałem licznika z "początkiem" sezonu grzewczego nie pamiętam teraz a nie chce mi się schodzić do piwnicy.

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Moja pompa ciepła - Krzyżowice k. Pawłowic woj. śląskie

autor: TwojOszczednyDom » 21 paź 2015, 21:23

Bolas pisze:To czytaj całość:

W tym roku wykończyłem piwnicę w jednej będzie mój warsztacik ogrzewany tylko podczas pracy i suszarnia/pralnia która będzie dogrzewana w razie potrzeby. Zobaczymy o ile wzrośnie zużycie Smile


Tym samym za kolejny rok mam więcej niż za poprzedni.
PC przełączyłem na ogrzewanie od ok 2 tyg. Chyba nie spisałem licznika z "początkiem" sezonu grzewczego nie pamiętam teraz a nie chce mi się schodzić do piwnicy.


Dzięki, teraz już wiem co i jak :). Jakbyś był uprzejmy daj znać z tym zużyciem w te 2 tygodnie. Czyli grzejesz podobnie jak ja od 2 tyg. tyle, że ja grzeję pompą p-p u mnie zjadła 61 kWh plus grzejniki w łazienkach około 1 kwh oraz 1,5 m3 gazu. To tyle w zakresie grzania :). Czyli mamy 44,48 zł.
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Moja pompa ciepła - Krzyżowice k. Pawłowic woj. śląskie

autor: Bolas » 21 paź 2015, 21:47

Jak nie będę miał to przypomnij się za 2tyg od teraz i będzie wiadomo :D Tyle że mój licznik wraz z PC zlicza 2 pompy obiegowe i cyrkulacyjną oraz rekuperator.

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Moja pompa ciepła - Krzyżowice k. Pawłowic woj. śląskie

autor: TwojOszczednyDom » 21 paź 2015, 21:51

Bolas pisze:Jak nie będę miał to przypomnij się za 2tyg od teraz i będzie wiadomo :D


Jasne.
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Moja pompa ciepła - Krzyżowice k. Pawłowic woj. śląskie

autor: Bolas » 20 lis 2015, 0:04

Dziś wybiło 7897kWh.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości

Gotowe projekty domów