Sprzeciw urzędu

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Wojtek1234
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 lis 2015, 20:36
Lokalizacja: Gniezno
Sprzeciw urzędu

autor: Wojtek1234 » 04 lis 2015, 20:41

Witam.

Próbuję przekształcić lokal użytkowy w mieszkalny, złożyłem wszystkie dokumenty.

Lokal mieści się w wysoko położonej piwnicy, spełnia wszystkie warunki techniczne,wejście do niego prowadzi z zewnątrz, schodkami w dół.
Urząd zakwestionował przekształcenie, ponieważ:

"§ 73. 1. W pomieszczeniu mieszkalnym poziom podłogi od strony ściany z otworami okiennymi i drzwiowymi nie powinien znajdować się poniżej poziomu terenu przy budynku. "

Czy teren przed drzwiami wejściowymi mogę uznać za teren gruntu i w ten sposób uzasadnić odwołanie?

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Sprzeciw urzędu

autor: xander119 » 05 lis 2015, 6:30

No masz napisane że poniżej terenu budynku. Czytaj-w piwnicy się nie mieszka a to zapewne ze względów PPOŻ. Ja bym się tu raczej czepił słowa "nie powinien". To że nie powinien nie oznacza że nie może :) Podali ci na pewno podstawę prawną więc ją przeczytaj i wtedy zastanawiaj się co dalej.

Gość10463
Re: Sprzeciw urzędu

autor: Gość10463 » 05 lis 2015, 8:11

prawo i budownictwo ... lepiej zasięgnąć interpretacji przepisów w danym przypadku kogoś kto na co dzień tym się zajmuje. Prolongaty urzędów to częste łamanie przepisów wynikające z braku odpowiedniej wiedzy urzędników w ich stosowaniu. Prywatnie mogę polecić gościa od tego typu problemów, sęk w tym iż jak każdy prawnik nie stosuje praktyk bezpłatnych

Wojtek1234
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 lis 2015, 20:36
Lokalizacja: Gniezno
Re: Sprzeciw urzędu

autor: Wojtek1234 » 05 lis 2015, 17:23

Chodzi mi właśnie gdzie jest ten poziom terenu, dla mnie jest on przed wejściem tylko jak to wybronić?
Wytłumaczenie urzędu, że może dojść do pogorszenia warunków sanitarnych z powodu położenia poziomu podłogi względem poziomu gruntu jest "wyssane z palca". Spełniam wymagania techniczne dla lokalu mieszkalnego a duża cześć istniejących mieszkań nie ma połowy standardu z mojego lokalu.

Druga sprawa, że urząd wysłał mi decyzję o sprzeciwie po terminie, czy pomimo przekroczenia terminu mogą mi dalej utrudniać?

Gość10463
Re: Sprzeciw urzędu

autor: Gość10463 » 05 lis 2015, 17:33

nie mając dokumentów i pism urzędowych, projektu i całej reszty papierkologii jak mamy udzielić informacji ?mamy się domyślać co urząd ma na myśli

Wojtek1234
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 lis 2015, 20:36
Lokalizacja: Gniezno
Re: Sprzeciw urzędu

autor: Wojtek1234 » 05 lis 2015, 17:57

Krystian_Tarnowski pisze:nie mając dokumentów i pism urzędowych, projektu i całej reszty papierkologii jak mamy udzielić informacji ?mamy się domyślać co urząd ma na myśli


Co do papierów, złożyłem wszystkie wymagane dokumenty:
http://bip.poznan.pl/bip/sprawy/zmiana- ... esci,1786/
Urząd złożył protest po terminie argumentując, że zmiana może spowodować 'pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych powołując się na paragraf 73 ust.1 rozporządzenia MI:
" w pomieszczeniu mieszkalnym poziom podłogi od strony ściany z otworami okiennymi i drzwiowymi nie powinien znajdować się poniżej poziomu terenu przy budynku"

Poniżej rzut lokalu, na czerwono zaznaczyłem wejście z zewnątrz i teren, który moim zdaniem powinien być punktem odniesienia, gdyż to jedyna ściana z drzwiami i oknami.

Obrazek

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Sprzeciw urzędu

autor: xander119 » 06 lis 2015, 6:33

Odwołaj się. A jak to nie przyniesie skutku to idź do sądu. Interpretacja przepisów w urzędach jaka jest to widać. Niech sąd rozstrzygnie czy słowo "nie powinien" oznacza kategoryczny zakaz-bo dla mnie można tu polemizować.

andrzejowy
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 21 sie 2015, 13:02
Re: Sprzeciw urzędu

autor: andrzejowy » 06 lis 2015, 19:46

Prawo jest po Twojej stronie i w sądzie byś wygrał, ale nie wiadomo ile czasu to się będzie potem ciągnąć

Wojtek1234
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 lis 2015, 20:36
Lokalizacja: Gniezno
Re: Sprzeciw urzędu

autor: Wojtek1234 » 08 lis 2015, 20:16

A jak się ma sprawa niedotrzymania terminu, na stronie urzędu była informacja, że w ciągu 30 dni muszą odpowiedzieć, czy w takiej sytuacji sprawa jest wygrana?

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Sprzeciw urzędu

autor: xander119 » 09 lis 2015, 6:53

Wyrok w podobnej sprawie.
"Termin określony w art. 30 ust. 5 Prawa budowlanego ma bowiem charakter terminu prawa materialnego i nie podlega przedłużeniu ani przywróceniu. Przekroczenie terminu prawa materialnego powoduje pozbawienie organu kompetencji do działania."

http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/vii- ... es=2013_09


4 i 5 strona.

budowniczy77
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 07 cze 2016, 12:21
Re: Sprzeciw urzędu

autor: budowniczy77 » 07 cze 2016, 12:40

Zawsze możesz się odwołać albo wnieść zażalenie. http://legalnabudowa.pl/artykuly/zazale ... anych.html
Prawda jest jednak taka, że u tego urzędnika masz odpowiedź taką a u innego inną. Oczywiście lojalność zawodowa to jest następny problem jaki można w urzędzie napotkać. :D


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

Gotowe projekty domów