Co to jest kociol.......

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

ferwexx
Co to jest kociol.......

autor: ferwexx » 26 mar 2005, 17:43

Mam pytanie mam domek powierzchni 157m kwadratwych. Planuje zamontowac tam piec gazowy ale nie wiem co tu wybrac? Co to jest piec kondensacyjny? Co to jest dwufunkcyjny?jakie sa jeszcze rodzaje?czym sie one roznia i ktory z nich jest najleprzy i najtanszy w kesploatacji. Doidam ze gazem bym ogrzewal dom a takze wode do mycia:)
Prosze o jakie sporady!!

Krzysztof
Aktywny
Aktywny
Posty: 247
Rejestracja: 03 lut 2005, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

autor: Krzysztof » 26 mar 2005, 22:08

Dwufunkcyjny jak nazwa wskazuje spełnia 2 dfunkcje - nagrzewa wode "do mycia" i do CO. Akumulacyjny - jak nazwa wskazuje akumuluje ciepło - to rozwiązanie pieców elektrycznych nagrzewa sie na tgz. drugiej taryfie, i oddaje ciepło przez dłuższy czas...
Wszystko ma logiczne nazwy i wytłumaczenia, a to, co jest najtańsze, to kwestia cen gazu, prądu, węgla, jakości pieca, rur i grzejników. Ja Ci nie polece firmy ani modelu, bo nie chce robić reklamy, ale czasami lepiej pogrzebać w firmach, które są mniej reklamowane... tańsze i często tej samej jakości :)

Wesołych Świąt

ferwexx

autor: ferwexx » 26 mar 2005, 23:44

No a polec mi konkrety. Hmm jesli chodiz o gaz to bed emial gaz przy domku ze zbiornika. Prosze poradzcie!!!

Aneta Demianowicz
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 02 lut 2005, 15:05

autor: Aneta Demianowicz » 28 mar 2005, 19:14

Ja na początek polecam artykuł o urządzeniach grzewczych
http://www.e-instalacje.pl/140_301.htm
i kotłach kondensacyjnych
http://www.e-instalacje.pl/140_791.htm

póżniej zastanów się czy jednym urządzeniam chcesz zarówno ogrzewać dom i ciepłą wodę, bo od tego również zależy jaki kocioł wybierzesz.

neo
Re: Co to jest kociol.......

autor: neo » 12 kwie 2005, 15:54

1. Kocioł kondensacyjny - "odzyskuje" i wykorzystuje ciepło zawarte w spalinach - ma przez to większą sprawność. Myślę, że można go polecać, jeśli jesteś zmarźluchem i chcesz się dogrzewać późną jesienią i wczesną wiosną - im na dworze cieplej, tym masz większą sprawność kotła, a co za tym idzie - jest najtańszy w użytkowaniu, co łagodzi jego wyższą cenę zakupu.
Bardzo polecam kotły (jakiekolwiek) z palnikiem modulowanym - moc kotła jest dostosowywana do aktualnych potrzeb (więcej musimy wyprodukować ciepła przy minus 20 st.C niż przy minus 5), czyli także ilość zużytego paliwa. A do tego automatyka.
2. Kotły dwufunkcyjne - kocioł, który przygotowuje ciepłą wodę na potrzeby ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłą wodę użytkową (w kranie). O jednej rzeczy producenci kotłów dwufunkcyjnych głośno nie mówią - zalecana długość przewodów od kotła do punktu poboru wody max. 5 m jeśli się nie mylę (lub nawet mniej). I jeszcze jest problem z komfortem użytkowania - zazwyczaj nie wystarcza wody o odpowiedniej temperaturze do napełnienia wanny (nie mówię o wysokowydajnych wymiennikach przepływowych).Tak więc są bardzo dobre dla samotnego małżeństwa z jedną łazienką (najlepiej z prysznicem) ew. kuchnią położonymi blisko kotła.
Pozdrawiam

ferwexx

autor: ferwexx » 15 kwie 2005, 8:00

Czyli reasumujac ktory bys polecil kocial jesli bys mial kupic dzisiaj?Czy oplaca sie brac to sterowanie pogodowe??

tomciog
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 13 cze 2005, 21:31
Lokalizacja: Pomorze

autor: tomciog » 13 cze 2005, 21:57

Do gazu butlowego myślę ,że najlepszy byłby kondensat (jeśli kosztowałby tyle co zwykły).Niestety stosunek ceny do czasu zwrotu kondensata jest jeszcze zbyt duży. Dlatego taniej kup jednofunkcyjny kocioł wiszący (zamknięta komora spalania) z zasobnikiem (min 100l). Co do pogodówki tu gra role również kwestia stosunku ceny do zwrotu. Kup zwykły ze sterownikiem stałotemperaturowym i regulatorem pokojowym(tygodniowym) ,a na grzejniki załóż termostaty.
Np viessmann vitopend 100 + zasobnik vitocell (w zestawie ok.5 tys netto) ,sterownik pokojowy euroster 2005 (jakieś 150 netto). I tyle.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 206 gości

Gotowe projekty domów