Umiejscowienie i montaż kotła gazowego z zabudową WC

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

marcinsmolar
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 17 wrz 2015, 20:02
Umiejscowienie i montaż kotła gazowego z zabudową WC

autor: marcinsmolar » 17 wrz 2015, 20:35

Witam,

Z góry przepraszam, za mało profesjonalne słownictwo i pewnie banalne pytanie ale...
Będę miał montowany kocioł Beretta, dwu-funkcyjny, kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania.
Piec będzie ogrzewać wodę w kranach oraz "zasilać" kaloryfery i ogrzewanie podłogowe w domu 120m2.

Mam problem z umiejscowieniem tego kotła, tzn albo w łazience albo w kuchni w zamkniętej szafie (nie wiem na ile to bezpieczne, wyjście spalin będzie na zewnątrz budynku).

Najchętniej chciałbym umieścić ten kocioł w łazience.
Jednak z powodu małej powierzchni i chęci posiadania prysznica w łazience, zastanawiam się, czy mogę umieścić kocioł gazowy na tej samej ścianie co zabudowany WC? Tzn chciałbym aby WC było tuż pod piecem. Nie wiem czy w takim wypadku mogę zabudować rury od pieca i czy w tym samym pionie co instalacja gazowa będą mogły być rury od WC.

Poniżej poglądowe schematy:



Obrazek



Obrazek



Obrazek

Z góry dziękuję za informacje

Pozdrawiam

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Umiejscowienie i montaż kotła gazowego z zabudową WC

autor: Bolas » 19 wrz 2015, 8:03

Nie wiem jak nazwać osobę która to zamontuje może monter bo instalator powinien mieć wiedzę jak poprawnie zainstalować oraz uprawnienia a monter po prostu montuje weźmie kasę potem ty się martw by serwisant go uruchomił podbił gwarancję a co gorsza wyserwisował jak się zepsuje. Oczywiście jak się dało zamontować i da się zdemontować i naprawić na zewnątrz. Ale będzie to wyglądało podobnie jak w Mercedesie A-klasa żeby wymienić głupią żarówkę trzeba go dźwignąć na lewarku a żeby wymienić świece trzeba opuścić silnik.
I tak dowiadujesz się że godzina pracy serwisanta to ok 50zł.
Jeżeli do kotła dostałeś instrukcję to zobacz co tam jest napisane - zwróć uwagę na odległości zabudowy wokół kotła.
Co do zabudowy instalacji gazowej to nie radzę tego robić ale można jest to obwarunkowane kilkoma zasadami. Pamiętaj że serwisant ma prawo odmówić uruchomienia urządzenia jeżeli jego montaż nie spełnia przepisów budowlanych i to nie tylko gaz ale też wentylacja czy kubatura pomieszczenia.

marcinsmolar
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 17 wrz 2015, 20:02
Re: Umiejscowienie i montaż kotła gazowego z zabudową WC

autor: marcinsmolar » 19 wrz 2015, 19:45

Cześć, dzięki za informacje.

W instrukcji jest napisane, że musi być minimum 5 cm wolnego miejsca po bokach oraz 20 cm od dołu.
U mnie tak będzie.
Wielkość pomieszczenia też jest OK
Wyjście spalin też będzie od razu na zewnątrz.

Bardziej mi chodzi o to, czy mogę taki kocioł zamknąć w zamykanej szafie ORAZ zaraz pod nim umieścić WC w zabudowie.
Chodzi o to czy tak można zrobić, tzn czy instalacje (rury itp) od pieca oraz od WC nie będą sobie wchodziły w konflikt.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Umiejscowienie i montaż kotła gazowego z zabudową WC

autor: Bolas » 20 wrz 2015, 8:17

Tzn co? Że mają się kłócić? Możesz obudować cały kocioł jeżeli ma zamkniętą komorę spalania oczywiście w miarę zdrowego rozsądku proponuję zrobić taką zabudowę którą w razie kłopotów można szybko i sprawnie rozebrać. Dziś będę u klienta na serwisie to zrobię zdjęcie jak to wygląda u niego. Zabudowę zdejmuje się na 4-6 szybkodemotnowalnych złączkach.


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

Gotowe projekty domów