Defro-strzelanie kotła

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Mirek2602
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 04 lut 2006, 11:21
sterownik pid

autor: Mirek2602 » 15 gru 2007, 1:13

mam pytanie do korka lub kogos w temacie chodzi mi o namiary producenta sterownika plomyk pid mam taki sam kociol defro optime komfort plus i te same klopoty z przeciaganiem i z strzelaniem
pozdrawiam

maar
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 11 gru 2007, 19:31

autor: maar » 15 gru 2007, 8:32

Wczoraj zamówiłem Płomyk pid. Mam nadzieję że to rozwiąrze albo ograniczy problem strzałów.
Podaję adres na stronę producenta, a w zakładce oferta / dział plików / instrukcje i cenniki / instrukcje obsługi - możesz poczytać o tym sterowniku.
W zakładce kontakt możesz wysłać zamówienie na ten sterownik. Po wysłaniu zamówienia lepiej zadzwonić pod jeden z podanych numerów aby się upewnić że zamówienie jest przyjęte. Pozdrawiam.

pierzasty
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 08 gru 2007, 18:45

autor: pierzasty » 03 sty 2008, 18:42

Mam jusz pierwsze zpostrzeżenia co do sterownika i mojego defro . PID pomógł bardzo ale zachowuje się troche dziwnie będe z tym dzwonił do producenta bo tak jak w cześniej było opisane przy rozpaleniu gdy temperatura dochodzi do zadanej to wentylator trochę zwalnia ale tylko troche i tak ciągnie około 3 stopnie ponad zadaną przy czwartym stopniu powyżej zwalnia znacząco przy piątym zatrzymuje i przechodzi w fazę przedmuchów ale innym razem jest dobrze i dochodzi do temperatury idealnie max o 1stopień wyżej i tak pracyje przez jakiś czas super ale za którymś razem znów przeciągnie a dodatkowo gdy temperatura spadnie poniżej progu awaryjnego przy którym powinien zacząć pracowaćnormalnie wentylator nie załącza się aż do moment prawie do temp. zadanej . Podsumówując jeśli sterownik pracuje poprawnie i po przerobieniu klapki blokującej dopływ powietrza przy wentylatorze tak aby zawsze był dostęp troche powietrza (klapka lekko uchylona)wybuchy prawie wyeliminowałem jeśli są to owiele słapsze i żadko.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
hejka

autor: Jarecki79 » 03 sty 2008, 20:04

Witam w nowym roku!

Piszę z urlopu...

Płomyk PiD u mnie też ześwirował, miałem soft 2.5 przeinstalowaliśmy na 2.7 i się zaczęło...
Korek te krzaczki to napis syncro i oznacza,że masz skoki napięcia, spada poniżej 50Hz, ponieważ wyszło,że takie problemy ma dużo użytkowników (łącznie z moją osobą) opcja ta została zaślepiona w wersji softa 2.7. Omyłkowo jednak producent wysłał kilka sztuk bez zdjęcia tej powiedzmy blokady. Taki problem był pewnie w Twoim wypadku.

U mnie pali się dłużej o średnio 8godzin, ale ja mam zasyp 80kg, może stąd ta duża różnica w porównaniu do zasypu 30kg?? Generalnie jednak u mnie kocioł nie odbił ani raz od chwili zamontowania Płomyka PiD.
Przygody nerwowe miałem tylko po zmianie softa na ten 2.7, ale kolejna wizyta w elektro-miz i to zaślepiliśmy (te wyskakujące krzaczki, ja to nazywałem chińczyki hehe). Dobra wersja 2.7 ma lepiej dopracowany algorytm i poprawione rozpalanie.

Te krzaczki to "choroba wieku dziecięcego", już zostało to opanowane. :D
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

pierzasty
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 08 gru 2007, 18:45

autor: pierzasty » 03 sty 2008, 20:42

U mnie żadnych "krzaczków" nie ma po za tym że sterownik czasami gubi się w swoim programie i jego praca nie jest szablonowa wygląda jak by próbował sam sobie dobiwerać parametry tylko mu to niewychodzi ale tak dzieje się czasami a poza tym zauważyłem że temperature też czasmi nieprecyzyjnie mierzy jak temperatura spada spada mu na sekunde o 2stopniea nie o 1stopień . ale to dzieje się nie cały czas jak sterownik pracuje poprawnie to piec chodzi idealnie.

Korek
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 12 wrz 2007, 15:55
Lokalizacja: Wielkopolska

autor: Korek » 07 sty 2008, 0:49

Witam
Po wymianie sterownika na nowy kocioł nie odbił ani razu. Tak myślę bo nie pilnuję go ale jak mu się zdarzyło to delikatnie. Też zauważyłem dziwne zachowania czasem temperatura spada a on nie reaguje.
Najbardziej mnie denerwuje samo rozpalanie bo po wzroście temperatury i załączeniu pompy następuje naturalny spadek temp. i gdy osiągnie temperaturę załączania pompy sterownik wyłącza się tak jakby zakończyło się palenie w kotle po wypaleniu miału.
Muszę ponownie włączyć sterownik i dalej jest ok.
Dzięki temu po wyczyszczeniu, załadowaniu i rozpaleniu pieca muszę czekać na ten moment co łącznie zajmuję prawie 30 min.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
witam

autor: Jarecki79 » 07 sty 2008, 9:44

Hej Korek

Rozpalanie z PiD trwa trochę dłużej jak w normalnym sterowaniu, w oprogramowaniu 2.7 zostało poprawione rozpalanie tzn. od 35stopni dmuchawa idzie w PiD, ale pompa zaczyna krążyć od 34st.c i tak jak mówisz po obrocie pompy temp. spada, w poprawionym programie po wyłączeniu pompy i po spadku temp. sterownik raz jeszcze próbuje rozpalać. Jeżeli to nie wystarczy to jest tak jak napisałeś, czyli trzeba raz jeszcze nacisnąć start.

Dam ci w tej kwestii radę jako użytkownik takie sterowania. Weź do ręki instrukcję i zmień temp. załączenia pompy, ja ustawiłem na 25st.C i nie mam żadnego problemu z rozpalaniem, woda wcześniej rozchodzi się na instalację i zanim sterownik osiągnie 35st.c i przejdzie w pracę PiD całość ma już stabilne parametry temperaturowe.

Co do tych wahań temp. wynikają one z takiej sytuacji: sterownik PiD nie mierzy stale temp., robi to w pewnych cyklach, stąd pomiar w pewnej chwili przy rozpalaniu idzie o 2-3stopnie w górę i dalej stoi i ponownie po jakimś czasie idzie w górę (analogicznie przy spadku, nie ma stałego pomiaru temp., odbywa się w cyklach stąd chwilowy spadek od razu o 2stopnie). Jest to ważne ze względu na ten algorytm, aby nie mierzyć stale temp. na kotle.

Pozdrawiam i polecam zmienić temp. załączenia pompy na 25st.c, nie będzie problemu z rozpalaniem. :D
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Korek
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 12 wrz 2007, 15:55
Lokalizacja: Wielkopolska

autor: Korek » 07 sty 2008, 17:12

Dzisiaj przestawiłem temperaturę załączania pompy na 28 st. i niestety sterownik od tej temperatury nie tylko uruchamia pompę ale przechodzi w tryb pracy PID i wentylator kręci na wolnych obrotach.
Piec dochodził do zadanej temperatury 1,5 h a w instalacji temp. optymalna została osiągnięta po 2h.
Wolę jednak ustawienie na 34 st. i poczekać 20 min. ale tak nie powinno być.

gorny7
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 13 sie 2006, 18:53
Lokalizacja: kalisz

autor: gorny7 » 07 sty 2008, 23:04

nie wiem jaki mam soft .
ale ustawienie pompy np na 25C to nie dobry pomysl .ponieważ jej wyłaczenie też następuje dopiero przy tej temp .

wadą tego sterownika jest to że nie można regulować temp przy krórej wyłąćzy się wentyltor najniższa 34C dzwonilem do serwisu i mowią zę trzeba by przeprgramować soft (może Jarecki coś im doradzi w tym temacie).ponieważ mam jeszcze gorący miał który się nie dopala i ciężko wyjmować z pieca .żeby się dopaliło powninna być regulacja do 30C wył wentylatora chybaże ktoś pali co 10 godzin wtedy sam popiół wystygnie

i tak przykład u mnie wypala się miał temp pompki 34C wyłącza sie pompa i wentylator .
temp na piecu 34c i powolutku 5-8godzin sobie spada zależy kiedy zacznę nowe palenie od 33C-27C

Ustawienie pompy 25C -miał wypalony ,wentylator wyłaczy się przy 34C a pompa chodzi z zimną wodą wychładzając do końca układ i woda użytkową (po co? i ile to trwa godzin!

co do rozpalania
rozpalam np od temp na piecu 27C idzie w góre przy 34C włącza się pompa dochodzi zwalniając do 40c potem nawet jak spadnie, to schodzi do 35C i potem jest przeskok na 33C(omija 34C) i znowu pełen wentylator i nawet jak zejdzie do 30C, aż zacznie rosnąć chodzi dalej. wszystko to na tzw rozpalaniu przy zapalonej czerwonej kontrolce.Nie mam z tym problemu i sterownik się nie wyłącza

Jak przy rozpalaniu dojdzie szybko (na przykład dużo rozpałki i bardzo szybko temp wody rośnie w piecu a nie w układzie -później też szybko spada-od chłodnej wody w układzie)
wyłączy się czerwona lampka i wtedy jak zejdzie to wyłącza piec

wg mnie lepiej podnieść tep na zał pompki wtedy miał jest już trochę rozpalony i ten spadek nie jest tak szybki. jak startujesz z rozpalanie z 332C a pompa włączy się od razu to będzie wolniej dochodził z temp bo woda z układu jest chłodniejsza niż w piecu i go od razu schłodzi

to moje spostrzeżenia dorzućcie swoje

i jeszcze uwaga jak przy rozpalanie gdy nie dojdzia do zadanej temp wydaje ci sie że spada i wyłączy sterownik po wyłączeniu go i ponownym włączeniu(tepm od 34c do zadanej) przechodzi w stan pracy (gaśnie czerwona i wtedy jak spadnie poniżej 34C to wyłączy sterownik

p.s Jarecki czy w Elektro mizie za drobną opłatą robią też zmiany softu dla klijentów indywidualnych mieszkam nie daleko to może bym skorzystał?
gorny7

Mirek2602
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 04 lut 2006, 11:21

autor: Mirek2602 » 10 sty 2008, 22:11

sledze wypowiedzi na temat sterownika plomyk pid i mam pytanie czy jest w nim mozliwosc zmiany zalaczania pompy co i wylaczeniia np zalaczanie na 32 stopnie a wylaczanie na 38 stopni


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości

Gotowe projekty domów