Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
jacek22
Aktywny
Aktywny
Posty: 196
Rejestracja: 29 sie 2012, 10:24
Re: Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach

autor: jacek22 » 01 lip 2015, 0:40

Weź sobie jeszcze przejrzyj stronę http://www.sprawnawentylacja.pl oni często poruszają temat jak pozbyć się wilgoci i mają konkretne przykłady. Choć z tego co piszesz to nie sądzę, żeby był to błahy problem.

Erwa
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 30 kwie 2015, 10:25
Re: Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach

autor: Erwa » 30 lip 2015, 13:49

Enerbau Tanie Grzanie pisze:
Erwa pisze:Ale jeśli już "gadamy" o wilgoci w pomieszczeniach ....

Jakoś wcześniej nie było Cię widać, to skąd tekst , że "gadamy" o wilgoci? No, dobrze! Podajesz rozwiązanie dla skutku, a co proponujesz dla usunięcia przyczyny?
.


Nie wiedziałem, że trzeba pytać Tanie Grzanie o zgodę w udziale w dyskusji.
Co do przyczyn to nie każdego stać na remont / zmianę wentylacji. Jeśli stać, to nie ma dyskusji. Jeśli nie to z moich doświadczeń nawiewniki w oknach, elektryczny wentylator do szybu wentylacyjnego. Może być z timerem i czujnikiem wilgotności. Do tego pochłaniacz wilgoci w początkowej fazie. Mijesca na ścianie gdzie jest wilgoć skuć, potraktować octem, jak wyschnie nałożyć tynk i pomalować. No i ogrzewać porządnie w okresie zimowym, nie trzymać temperatury 16-18 st. To jest moja propozycja.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 lip 2015, 16:24

Co do przyczyn to nie każdego stać na remont / zmianę wentylacji. Jeśli stać, to nie ma dyskusji. Jeśli nie to z moich doświadczeń nawiewniki w oknach, elektryczny wentylator do szybu wentylacyjnego. Może być z timerem i czujnikiem wilgotności. Do tego pochłaniacz wilgoci w początkowej fazie. Mijesca na ścianie gdzie jest wilgoć skuć, potraktować octem, jak wyschnie nałożyć tynk i pomalować. No i ogrzewać porządnie w okresie zimowym, nie trzymać temperatury 16-18 st. To jest moja propozycja.
Widzę sugestię, że wentylacja mechaniczna wywiewna ( już wolę nawiewną) jest tańsza niż WM z odzyskiem ciepłą?
Można prosić o koszt na jakimś przykładzie?

Erwa
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 30 kwie 2015, 10:25
Re: Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach

autor: Erwa » 30 lip 2015, 19:07

Nie dam Ci przykładu i nie twierdzę, że to jest tańsze. Twierdzę, że takie rozwiązanie jest tańsze w zrobieniu, niż wentylacja z odzyskiwaniem ciepła. Nawiewnik okienny, wentylator elektryczny z czujnikiem wilgoci, pochłaniacz wilgoci to ze 200-250 zł. Można to założyć samemu. Na pewno straty ciepła będą wyższe. Rekuperacja (chyba tak to się nazywa) jest dużo droższa.

Maniak
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 511
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:27
Re: Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach

autor: Maniak » 31 lip 2015, 10:05

Nie jest dużo droższa. Moi znajomi poinstalowali nawiewniki w nowiuteńkich oknach o super parametrach. Pytam się ich, po co kupowaliście take okna jak teraz w nich dziury robicie!?. Namawiałem ich na Wm z odzyskiem ciepła...ale cóż dla Polaków to nadal kosmos. Teraz przez zimę wiało im w domu jak na przystanku. Co do ceny to sam jestem w stanie na dom 100m2 zrobić wm z odzyskiem w cenie 2 tys zł. a tym nie handluję! pozdrawiam

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach

autor: asolt » 31 lip 2015, 10:39

Maniak pisze:Nie jest dużo droższa. Moi znajomi poinstalowali nawiewniki w nowiuteńkich oknach o super parametrach. Pytam się ich, po co kupowaliście take okna jak teraz w nich dziury robicie!?. Namawiałem ich na Wm z odzyskiem ciepła...ale cóż dla Polaków to nadal kosmos. Teraz przez zimę wiało im w domu jak na przystanku. Co do ceny to sam jestem w stanie na dom 100m2 zrobić wm z odzyskiem w cenie 2 tys zł. a tym nie handluję! pozdrawiam


Ja zawsze pytam tych którzy w nowym domu przy dobrych oknach nie instalują wm. Odpowiedzi są rózne.

Maniak
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 511
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:27
Re: Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach

autor: Maniak » 31 lip 2015, 10:48

asolt pisze:
Maniak pisze:Nie jest dużo droższa. Moi znajomi poinstalowali nawiewniki w nowiuteńkich oknach o super parametrach. Pytam się ich, po co kupowaliście take okna jak teraz w nich dziury robicie!?. Namawiałem ich na Wm z odzyskiem ciepła...ale cóż dla Polaków to nadal kosmos. Teraz przez zimę wiało im w domu jak na przystanku. Co do ceny to sam jestem w stanie na dom 100m2 zrobić wm z odzyskiem w cenie 2 tys zł. a tym nie handluję! pozdrawiam


Ja zawsze pytam tych którzy w nowym domu przy dobrych oknach nie instalują wm. Odpowiedzi są rózne.


I coż to Panie Andrzeju mówią? Czym argumentują? Może nie są świadomi co to jest? Jak ja u siebie zakładałem to wielu pukało się w głowę.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach

autor: asolt » 31 lip 2015, 11:13

Maniak pisze:
asolt pisze:
Maniak pisze:Nie jest dużo droższa. Moi znajomi poinstalowali nawiewniki w nowiuteńkich oknach o super parametrach. Pytam się ich, po co kupowaliście take okna jak teraz w nich dziury robicie!?. Namawiałem ich na Wm z odzyskiem ciepła...ale cóż dla Polaków to nadal kosmos. Teraz przez zimę wiało im w domu jak na przystanku. Co do ceny to sam jestem w stanie na dom 100m2 zrobić wm z odzyskiem w cenie 2 tys zł. a tym nie handluję! pozdrawiam


Ja zawsze pytam tych którzy w nowym domu przy dobrych oknach nie instalują wm. Odpowiedzi są rózne.


I coż to Panie Andrzeju mówią? Czym argumentują? Może nie są świadomi co to jest? Jak ja u siebie zakładałem to wielu pukało się w głowę.

Najczesciej ze juz za pożno, ze kominy wybudowane, ze drogo, ze niezdrowo, ze nie widzieli u nikogo, ze juz jest wykonczone i zadnych instalcji sie nie da zrobic. Nie wszystko pamietam, trzeba by spisywać, mała ksiazeczka by sie zrobiła.

Maniak
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 511
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:27
Re: Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach

autor: Maniak » 31 lip 2015, 11:29

Wm niezdrowa...:) to dopiero hit! No tak to bywa. U mnie kominy też były i są i Wm jest. Dla chcącego nic trudnego. Wiadomo, że szkoda, że te kominy trzeba było budować ale człowiek na błędach się uczy. Jak to mowią dopiero 3 dom jest idealny :)

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach

autor: Enerbau » 04 sie 2015, 23:21

Erwa pisze:Nie dam Ci przykładu i nie twierdzę, że to jest tańsze. Twierdzę, że takie rozwiązanie jest tańsze w zrobieniu, niż wentylacja z odzyskiwaniem ciepła. Nawiewnik okienny, wentylator elektryczny z czujnikiem wilgoci, pochłaniacz wilgoci to ze 200-250 zł. Można to założyć samemu. Na pewno straty ciepła będą wyższe. Rekuperacja (chyba tak to się nazywa) jest dużo droższa.


Wilgoć jest problemem przy ogrzewaniach konwekcyjnych.
Wietrzy się nie tylko, aby usunąć wilgoś, ale przede wszystkim by usunąć dwutlenek węgla z pomieszczeń.
W przypadku wentylacji mechanicznej bez rekuperacji lepiej jest zamontować czujnik CO 2, zamiast
czujnika wilgoci.

Ogrzewania podczerwone pozbawione są problemu wilgoci, gdyż niższa temperatura ich pracy
(20 do 22°C) nie pozwala na zbyt wysokie wchłanianie wilgoci przez powietrze.
Im cieplejsze powietrze, tym więcej w nim wilgoci.

Galeria Parkietu Mława
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 587
Rejestracja: 04 lis 2009, 13:18
Lokalizacja: Mława
Kontaktowanie:
Re: Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach

autor: Galeria Parkietu Mława » 05 sie 2015, 10:35

Enerbau pisze:
Erwa pisze:
Ogrzewania podczerwone pozbawione są problemu wilgoci, gdyż niższa temperatura ich pracy
(20 do 22°C) nie pozwala na zbyt wysokie wchłanianie wilgoci przez powietrze.
Im cieplejsze powietrze, tym więcej w nim wilgoci.


Stąd nasuwa się logiczny wniosek, że przy wyższej temperaturze powietrza, taka sama ilość jego wymiany, wyniesie na zewnątrz większą ilość wilgoci i w rezultacie będzie jej mniej w pomieszczeniu.

Inaczej pisząc, ogrzewanie konwekcyjne - grzejnikowe, o wyższej temperaturze powietrza i większym jego ruchu jest bardziej efektywne w osuszaniu pomieszczenia w klasycznym wydaniu wentylacji.

Tu podłogówka z rozbudowanymi strefami brzegowymi przy intensywnym grzaniu ma również swoją efektywność w zakresie osuszania ścian ale w nieco innym wydaniu.

Pozdrawiam.

Spednet
Aktywny
Aktywny
Posty: 261
Rejestracja: 10 mar 2011, 9:46
Re: Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach

autor: Spednet » 19 sie 2015, 7:44

Tutaj pełna zgoda,ogrzewanie podłogowe może pomóc pozbyć się tego problemu,plus rzecz jasna kłania się dobra izolacja całego domu. W kwestii ogrzewania podłogowego możemy pomóc i doradzić,właśnie tym zajmujemy się na co dzień.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości

Gotowe projekty domów