Prąd na działce od początku

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Janusz Ch
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 21 sie 2009, 18:03
Prąd na działce od początku

autor: Janusz Ch » 22 sie 2009, 8:04

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem nowy i proszę o wyrozumiałość.
Jestem "szczęśliwym" posiadaczem działki budowlanej, na granicy której stoją skrzynki prądowe. Pomyślałem sobie, dobrze byłoby mieć prąd np. do podłączenia kosiarki czy pompy wodnej do podlania działki. I tu zaczyna się historia. Nadmieniam, iż nie posiadam projektu budowlanego i nie mam zamiaru się budować. Poszedłem do PGE gzie otrzymałem wniosek o przyłącze, który wypełniłem przy pomocy pracownika (polecił mi wpisanie 16 kW), mówiłem im do czego ma mi być potrzeby prąd - zero informacji ze strony PGE. Po jakimś czasie otrzymałem warunki przyłączenia oraz umowę o przyłączenie (do zapłaty za przyłączenie do sieci w umowie 2446,83 zł). Tylko nikt mi nie powiedział ile będę płacił za prąd tzw. budowlany, gdzie ja jego nie potrzebuje ponieważ nie mam zamiaru się budować. Co ciekawego to jedną umowę za "przyłączenie" załatwia się w jednej firmie PGE, natomiast okazało się iż kolejną umowę na "dostawę energii" należy podpisać z drugą firmą PGE. Okazało się iż będę płacił ponad 100 zł za prąd (16 kW*4 zł+20 zł jakieś + prąd), który użyję kilka razy w roku, po co mi to było potrzebne. Mogłem kupić mały agregat i to by mi wystarczyło. Dowiedziałem się również, iż za przyłączenie do sieci kwotę 2446,83 zł muszę opłacić, nie mam innego wyjścia bo podpisałem umowę i to jest już przypisane dożywotnio do działki, ale nie muszę podpisywać drugiej umowy na dostawę energii by nie ponosić niepotrzebnych kosztów. Pytam forumowiczów czy tak można, czy nie stracę wpłaconych pieniędzy za przyłączenie do sieci i po kilku latach znów będę musiał jeszcze raz opłacać za przyłącze.
Pozdrawiam, naiwny klient PGE.

astim
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 25 kwie 2006, 22:39
Lokalizacja: Lublin
Re: Prąd na działce od początku

autor: astim » 08 lis 2009, 13:19

a jak nie zapłacisz, to co Ci zrobią? odetną prąd?

Awatar użytkownika
fazerkw
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 13 paź 2009, 16:06
Lokalizacja: Okolice Piotrkowa
Kontaktowanie:
Re: Prąd na działce od początku

autor: fazerkw » 23 lis 2009, 14:15

Zapytaj PGE o przyłącze do działki rekraacyjnej(nie budowlanej) o mocy 7KW
Chcieli z Ciebie zedrzeć,bo niby po co na działce 16 KW????? jeszcze może taryfa budowlana?!?!

Danuta Jurczewska
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 22 maja 2014, 15:25
Re: Prąd na działce od początku

autor: Danuta Jurczewska » 04 sie 2015, 17:44

Podbiję temat, bo szukam odpowiedzi i nie mogę zbytni nigdzie tego znaleźć. No właśnie, jak wygląda podłączenie prądu na działce letniskowej? Jak się za to zabrać w ogóle?

zbich70
Aktywny
Aktywny
Posty: 101
Rejestracja: 02 mar 2012, 13:39
Re: Prąd na działce od początku

autor: zbich70 » 05 sie 2015, 8:53

Danuta Jurczewska pisze:Podbiję temat, bo szukam odpowiedzi i nie mogę zbytni nigdzie tego znaleźć. No właśnie, jak wygląda podłączenie prądu na działce letniskowej? Jak się za to zabrać w ogóle?

Tak samo jak dla domu czy każdej innej nieruchomości - wystąpić do lokalnego dostawcy energii o wydanie warunków przyłączenia .

KameryIR
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 29 lip 2015, 11:38
Kontaktowanie:
Re: Prąd na działce od początku

autor: KameryIR » 06 sie 2015, 11:00

Chcieli Cię po prostu naciągnąć, tyle.

Iwona O.
Początkujący
Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 18 mar 2015, 13:36
Re: Prąd na działce od początku

autor: Iwona O. » 06 sie 2015, 19:06

Podepnę się pod pytanie- czy mając małą działkę wystarczy kupić agregat ?Właściwie prąd potrzebny jest tylko żeby wodę na kawe zagotować ewentualnie w razie awarii kosiarki podłączyć taka na prąd. Ostatnio widziałam takie małe agregaty prądotwórcze i zaczęłam sie zastanawiać czy warto w coś takiego https://agromoc.pl/artykuly/8_male-agregaty-pradotworcze zainwestować . Kompletnie sie na tym nie znam.

Greengaz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 682
Rejestracja: 07 cze 2013, 20:28
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontaktowanie:
Re: Prąd na działce od początku

autor: Greengaz » 06 sie 2015, 20:47

najlepiej kupuj taki

Obrazek
Obalam mity na temat ogrzewania propanem.

Awatar użytkownika
Seweryn Paszkowski
Początkujący
Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 24 maja 2013, 13:19
Re: Prąd na działce od początku

autor: Seweryn Paszkowski » 10 sie 2015, 17:07

Jeśli chodzi o podłączenie prądu na działce letniskowej, to może komuś przyda się ten wpis: http://blogletniskowo.pl/procedury-podlaczenia-pradu-dzialki-letniskowej/.

Została tam dokładnie opisana cała procedura - krok po kroku, w jaki sposób podłączyć prąd na działce. Można skorzystać ze wskazówek, jest też pokazane jak wypełnić dokumenty, także jak najbardziej przydatny wpis.

62miko
Aktywny
Aktywny
Posty: 286
Rejestracja: 12 sie 2014, 18:40
Re: Prąd na działce od początku

autor: 62miko » 20 sie 2015, 13:36

Hmmm... dziwna sytuacja. Może zadzwoń do nich i zapytaj ile kosztuje kwh prądu? Myślę, że na spokojnie dojdziecie do porozumienia. My też mamy prąd na działce ale nie płacimy takich kwot... Na działkę jeździmy 4 razy w roku.

invisiblemike
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 19 kwie 2015, 12:51
Re: Prąd na działce od początku

autor: invisiblemike » 23 sie 2015, 13:22

Trochę źle się do tego zabrałeś. Być może PGE w różnych częściach Polski to oddzielne królestwo ale w większości da się podłączyć prąd gospodarczy (ten na licznik) do np. altanki. Ja tak zrobiłem. Trzeba tylko wcześniej udać się do UM (Starostwa itp.) gdzie są ludzie od pozwoleń na budowę. Altanka jest na zgłoszenie robót, trzeba mieć mapkę (nie do celów projektowych - zasadnicza za kilka zł wystarczy), nanosi się gdzie ma stać i jak ma wyglądać (samemu się rysuje). Oni wydają decyzję - ja miałem za dwa dni i do tego poprosiłem na piśmie, że nie wnoszą sprzeciwu (koszt kilkanaście zł ale masz papier który potem jest potrzebny w PGE). Teraz idziesz do PGE, we wniosku podajesz obiekt altanka i na początek wystarczy 5kW. Teraz w zależności gdzie te skrzynki są i czy jest możliwość przyłączenia do nich wydadzą decyzję, proponowaną umowę i podpisujesz bądź nie. Jeśli podpiszesz i wypełnisz kolejne pismo z żądaniem przyłączenia to rusza machina czyli prace projektowe (będzie się kontaktował projektant - oczywiście czekamy na przetarg). Potem projektant zrobi swoje i papiery wędrują do uzgodnień itp. Jeśli wszystko ok to kolejny przetarg na wykonanie robót i teraz dzwoni wykonawca (mój wykonawca oprócz swojej roboty, czyli postawienia skrzynki zrobił mi wykop, położył kabel, podłączył moją RBtkę, którą wcześniej sobie kupiłem. Od czasu złożenia (styczeń 2015) właśnie jestem na etapie odbioru robót (przyłącza licznikowego). Niestety chyba muszę postawić altankę bo inaczej nie odbiorą ;-)

Zastanów się tylko czy nie potrzebujesz podłączyć 3 faz (u mnie koszt ok. 1000zł w stosunku do jednej ok. 300zł), ja zrobiłem błąd występując o jedną i będę musiał wnioskować o podwyższenie mocy - finansowo tylko różnica w cenie ale czasowo sporo bo papierologia. 3 fazy do wiercenia studni, betoniarki i pewnie na przyszłość mogą się przydać a może i nie ;-)

wazer
Aktywny
Aktywny
Posty: 188
Rejestracja: 10 kwie 2015, 6:09
Re: Prąd na działce od początku

autor: wazer » 13 gru 2022, 12:51

A jak długo się czeka?

Awatar użytkownika
budek11
Aktywny
Aktywny
Posty: 261
Rejestracja: 27 kwie 2015, 16:30
Kontaktowanie:
Re: Prąd na działce od początku

autor: budek11 » 13 gru 2022, 14:51

Tauron-2020 lipiec złożenie wniosku, październik dostarczenie wszystkich dokumentów do wykonawcy, luty 2021 wykop, skrzynka, podciągnięcie do budynku( we własnym zakresie), oczekiwanie na wysłanie dokumentów przez firmę wykonawcza do Taurona. Styczeń 2022 podpisanie umowy, założenie licznika,odbiór prądu.
Taka perełka,że przy 1 wizycie u wykonawcy ostateczny termin mieliśmy na maj 2022.
Składaj jak najszybciej bo i tak zejdzie trochę czasu. Z drugiej strony może unikniesz taryfy budowlanej

My kupiliśmy po prostu generator prądu i budowaliśmy się na tym. Wyszło o wiele taniej niż w przypadku prądu gospodarczego i dodatkowo obecnie mamy generator dla zabezpieczenia na wypadek braku ( można sprzedać, my nie sprzedawaliśmy ale zostawiliśmy na wszelki wypadek).

W dobrej cenie dorwiesz obecnie w Leroy Merlin.


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 11 gości

Gotowe projekty domów