Brak ciepłej wody!!

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

freelover13
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 22 lip 2015, 15:16
Brak ciepłej wody!!

autor: freelover13 » 22 lip 2015, 15:21

Pomocy
Przez 2 dni nie miałem pradu w domu..
Wczoraj włączyli, a dzisiaj zorientowałem się, że nie mam ciepłej wody..
temperatura na solarach na dachu jest ponad 120 stopni..a woda w zbiorniku zimna.. pompka chodzi cały czas normalnie.. wszystko wygląda zupełnie normalnie, nie ma żadnych wycieków.
Co to może być??????

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Brak ciepłej wody!!

autor: bachus » 22 lip 2015, 16:47

Zapowietrzył się.

freelover13
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 22 lip 2015, 15:16
Re: Brak ciepłej wody!!

autor: freelover13 » 22 lip 2015, 18:07

To jak teraz mam odpowietrzyć?? da się? czy trzeba fachowca?

Ale zaraz..zapowietrzył się układ z glikolem??

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Brak ciepłej wody!!

autor: bachus » 22 lip 2015, 21:04

freelover13 pisze:To jak teraz mam odpowietrzyć?? da się? czy trzeba fachowca?

Ale zaraz..zapowietrzył się układ z glikolem??

Tak, zapowietrzył się układ z glikolem. Jeżeli na kolektorach nie ma automatycznego odpowietrznika trzeba do grupy solarnej podłączyć pompę do napełniania i powtórnie pompą napełnić układ.
Jakie jest ciśnienie w instalacji solarnej? Czy na grupie jest separator powietrza? Jakie są to kolektory?
Spróbuj uruchomić układ w trybie ręcznym ale tylko gdy na kolektorach jest nie więcej jak 90 stopni czyli wieczorem lub rano, możne uda się w tym trybie uruchomić a resztki powietrza wyłapiesz na separatorze.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Brak ciepłej wody!!

autor: Piotr Nowik » 23 lip 2015, 13:39

Na przyszłość pomyśl o jakimś dobrym UPS-ie, podtrzymującym odpowiednio długo zasilanie solarów, które - jak wiadomo - nie wymagają na zasilaniu wielkich mocy.
Innym sposobem ratunkowym jest przykrycie kolektorów kocem. Ja tak na przykład zrobiłem, gdy opróżniałem wymiennik, a było to w lecie i świeciło słońce. Czujnik pokazywał mi wtedy na górze ok. 33 stopni. Przy takiej temperaturze żaden glikol nie będzie parował, a układ zapowietrzsł się.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Brak ciepłej wody!!

autor: bachus » 23 lip 2015, 23:24

Piotr Nowik pisze:Na przyszłość pomyśl o jakimś dobrym UPS-ie, podtrzymującym odpowiednio długo zasilanie solarów, które - jak wiadomo - nie wymagają na zasilaniu wielkich mocy.
.

Czytając to zaraz znajdą się fachowcy skorzy do zarzucenia, że jeszcze kup... kasy trzeba zainwestować w układ podtrzymujący napięcie pompy.
I tu uprzedzając fachowców od boleści wyjaśniam, że:
Wystarczy zakupić na znanym nam wszystkim portalu aukcyjnym UPS pod nazwą EVER 350 za nie więcej jak 100 zł a na ogół używki chodzą po 30-50 zł wywalić jak jest akumulator żelowy, podłączyć kable kupione w markecie jako rozruchowe, najtańsze za 11zł (przeciąć na pół, starczą na dwa komplety, mają żabki do podłączenia akumulatora ) i UPS podłączyć nawet do używanego akumulatora o min. pojemności 40 amperogodzin.
Będzie dobrze i tanio.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Brak ciepłej wody!!

autor: Piotr Nowik » 24 lip 2015, 12:45

Taka mała uwaga ale nieistotna dla omawianej tu kwestii podtrzymania pracy pompy i sterownika solarnego:

Akumulator samochodowy robiony jest pod czerpanie z niego wielkich prądów rozruchowych w bardzo krótkim czasie. Często taki akumulator nazywany jest - i prawidłowo zresztą - akumulatorem startowym. W samochodzie w zasadzie służy jedynie do startu.

Niemniej przy tym, co opisał Bachus, śmiało może być zastosowany do podtrzymania pracy kolektorów solarnych. Szczególnie, gdy jest to akumulator ze sklepu, czyli nowy. Stare, zasiarczone akumulatory, raczej do tego celu się nie nadają.

Doświadczył tego niejeden kierowca, słuchający przez długie godziny (a czasami zaledwie przez kilkanaście minut) np. radia na postoju, przy wyłączonym silniku. Przy nowym akumulatorze, bez problemu taka rozrywka działa i to bardzo długo. I samochód po tym można jeszcze śmiało odpalić. Przy zużytym, zasiarczonym akumulatorze, zbyt długie słuchanie radia przy wyłączonym silniku uniemożliwia często start samochodu. Taki mocno zużyty również długo nie pociągnie pompy soalrnej.

Żelowe aku są drogie, a samochodowy można dostać w różnych hipermarketach nieraz po okazyjnej cenie. Jego pojemność, to min. 45Ah, a z reguły jest dużo większa. Za żelowy o takiej pojemności płaci się krocie, zamiast np. 150 zł w hipermarketowej promocji

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Brak ciepłej wody!!

autor: bachus » 24 lip 2015, 12:55

Aby kwestę akumulatora w miarę zamknąć napiszę tak:
Zastosować każdy akumulator i go na UPSie wypróbować. Doprowadzić do jego pełnego naładowania, co widać na wskaźniku UPS a następnie wyłączyć wtyczkę z sieci i obserwować jak długo będzie kręcił pompą. Jeżeli będzie to ok. 10 godzin można mniemać, że jest dobry, jeżeli padnie wymienić na inny. Samochód rozładuje akumulator do końca co jest szkodliwe dla niego, UPS tylko do napięcia 10,5V


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości

Gotowe projekty domów