Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynku

Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o certyfikatach energetycznych, w jakim celu są wykonywane, gdzie i do kogo zgłosić się w tej sprawie oraz jakie są regulacje prawne, to zapraszamy do tej sekcji.

Moderator: konsultant BuildDesk

kicaj902
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 sie 2014, 21:08
Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynku

autor: kicaj902 » 14 sie 2014, 21:27

Witam,
Pytanie może trywialne ale szukam już 4 godzinę i nie potrafię znaleźć wzoru na
"Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynku [kW albo GJ na rok]".
Obszedłem już chyba wszystko, sezonowe zapotrzebowanie na ciepło, wskaźniki EK EP ale tego chyba nigdy nie znajdę.
Jeśli ktoś byłby w stanie udostępnić mi ten wzór byłbym bardzo wdzięczny.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynk

autor: Enerbau » 14 sie 2014, 21:59

Zapotrzebowanie energetyczne dla ogrzania domu powinno być podane w projekcie , wyrażone w kWh/m2/rok. Często, a właściwie zawsze podaje się łącznie, ogrzewanie domu +CWU. Zasadniczy błąd, ponieważ dotyczy to centralnego ogrzewania, które zaczyna być wypierane przez de centralne, a nie bierze pod uwagę liczby mieszkańców domu i ich preferencji i potrzeb zużycia CWU. Czyli metodologia nie adekwatna do rzeczywistości.










Nie po to izolujemy, by robić centralne.

kicaj902
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 sie 2014, 21:08
Re: Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynk

autor: kicaj902 » 15 sie 2014, 10:52

Dziękuję za odpowiedź,
Projekt mam stary i nie kompletny więc wyliczyć muszę sam. Do tego nie chodzi mi o roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku, ale o roczne OBLICZENIOWE zużycie energii do ogrzewania budynku.
Potrzebne mi to do obliczenia opłaty za ogrzanie 1m2 powierzchni użytkowej miesięcznie (na podstawie ceny 1 GJ energii na ogrzewanie).

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynk

autor: asolt » 18 sie 2014, 17:35

kicaj902 pisze:Dziękuję za odpowiedź,
Projekt mam stary i nie kompletny więc wyliczyć muszę sam. Do tego nie chodzi mi o roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku, ale o roczne OBLICZENIOWE zużycie energii do ogrzewania budynku.
Potrzebne mi to do obliczenia opłaty za ogrzanie 1m2 powierzchni użytkowej miesięcznie (na podstawie ceny 1 GJ energii na ogrzewanie).


Nie ma jednego prostego wzoru na obliczenia zapotrzebowania na ciepło, do takich obliczeń potrzebne są dane z najblizszej stacji meteo, dane usrednione. Jezeli chodzi o obliczeniowe zuzycie energii to nie ma takiego pojęcia, jest za tzw Ek czyli energia koncowa która uzwględnia zapotrzebowanie na ciepło czyli Eu (energia uzytkowa) oraz sprawnosc systemu grzewczego. Zapotrzebowanie na ciepło
okreslają obliczenia OZC które są podstawą do audytu energetycznego który pokaze dokładnie "roczne obliczeniowe zuzycie energii do ogrzewania budynku"

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynk

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 lip 2015, 8:42

kicaj902 pisze:Witam,
Pytanie może trywialne ale szukam już 4 godzinę i nie potrafię znaleźć wzoru na
"Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynku [kW albo GJ na rok]".
Obszedłem już chyba wszystko, sezonowe zapotrzebowanie na ciepło, wskaźniki EK EP ale tego chyba nigdy nie znajdę.
Jeśli ktoś byłby w stanie udostępnić mi ten wzór byłbym bardzo wdzięczny.
To bardzo proste liczenie.
Dom przez przegrody traci w okresie grzewczym do 30kWh/m2 . Wszystko powyżej to straty instalacji.
Podstawowe błędy popełniane przy instalacjach domowych :

1) grzanie bufora i rozprowadzanie ciepła
2) nie instalowanie odzysku ciepłą z wentylacji
3) łączenie grzania domu z ogrzewaniem wody użytkowej
4) ogrzewanie podłogowe przy izolacji 20 i mniej cm styropianu
5)umieszczanie grzejników pod oknem
6)grzejniki konwekcyjne i drabinkowe w łazience
7) termostaty w górnej części grzejnika.
8) przewymiarowanie instalacji
9) Rurki w podłodze nie na suficie, gdy ciepło dostarczane jest pompą ciepłą

Czyli jak instalacja jest prawidłowo wykonana, to w najgorszym wypadku, liczy się m2 x 30kWh.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynk

autor: Enerbau » 23 lip 2015, 23:47

Pozwolę sobie zacytować jednego z użytkowników Facebooka, który wyraził swoją opinię na temat certyfikatów energetycznych.
Uważam, że jesteśmy ofiarami skorumpowanych polityków i ich mocodawców, którym zależy na wyciśnięciu ile się da z naszych kieszeni!!!

W żaden logiczny sposób nie da się wytłumaczyć przepisów wprowadzających audyty energetyczne
pod płaszczykiem ekologii itp.!

Jest to taka sama ściema jak certyfikaty na CO2, pod pozorem walki z globalnym ociepleniem!

Cytuję "Od 1.1.2014 mamy nowe warunki techniczne i normy minimalne dla EP (roczne obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną).
Zgodnie z tabelą ze str. 3 rozporządzenia:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0130000926
dla budynków jednorodzinnych mamy limit EP:
do 2017r. 120 70kWh/m2*rok,
do 2021r. 95 70kWh/m2*rok,
po 2021r. 70 kWh/m2*rok.
Tylko, że metodologia obliczania EP opisana w
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0082011240
na stronach 19-20
ewidentnie dyskryminuje systemy CO i CWU oparte na energii elektrycznej.
Narzędziem dyskryminacji jest tzw. współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej Wi opisany w tab. 1 na str. 19.
Dlaczego ustawodawca przyjmuje aż wartość Wi=3 dla energii z sieci energetycznej, a z paliw kopalnych tylko Wi=1,1?
Dlaczego ustawodawca przyjmuje tylko wartość Wi=0 dla energii z kolektorów słonecznych (wiadomo, że są nieopłacalne bez dotacji w naszym klimacie)?
Dlaczego ustawodawca przyjmuje aż wartość Wi=0,7 dla energii z paneli PV i to tylko w przypadku produkcji energii tylko na potrzeby gospodarstwa domowego w którym jest produkowana (koszty magazynowania: akumulatory i systemy kontroli roz/ładowania)?
Mając dwa takie same domy różniące się tylko systemami CO i CWU np. dla paliw kopalnych zmieścimy się w limicie 120 a dla prądu elektrycznego już nie koniecznie i odmowa PNB.
Jest to jawny przykład, w którym nasze państwo na usługach UE się zapędza i faworyzuje rozwiązania techniczne systemów CO i CWU, które wymagają większych nakładów inwestycyjnych oraz zwiększonych kosztów serwisowych i eksploatacyjnych. Jest to oczywiście spójne ze zwiększeniem wpływów z tytułu podatków.
Z punktu widzenia obywatela nie ma tu uzasadnienia ani od strony ekonomicznej ani od strony ochrony środowiska (sąsiad kopci ekogroszkiem a ja czysto na prądzie).
Rozporządzenia pomijają przypadek, w którym obywatel korzysta i produkuje energię elektryczną z PV, ale ją wykorzystuje dopiero po odsprzedaniu do sieci przesyłowej. Czyli pomimo, iż zainwestował w odnawialne źródło energii i jest nie tylko konsumentem ale prosumentem to jest obarczony Wi=3.
Jako, że te parametry są weryfikowane na podstawie PB i świadectwa energetycznego na etapie PNB możemy się spodziewać nowych miejsc pracy w starostwach powiatowych i rozrostu administracji.
Ciekawe jak będą egzekwowane odstępstwa nieistotne od PB.
Czy przez to wzrośnie łapówkarstwo w PINB?
I znowu mamy wolny rynek, w który państwo ingeruje ze swoimi współczynnikami.

Internetowy System Aktów Prawnych
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
ISAP.SEJM.GOV.PL|OD: KANCELARIA SEJMU RP"

Ten tekst pokazuje nam, jak można naginać rzeczywistość po to, by osiągnąć zamierzone cele!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynk

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 lip 2015, 5:09

Nie ma najmniejszego problemu wykazać jak gigantycznie oszukuje się ludzi.
Po odseparowaniu strat przez wentylację i instalację, (co jest bardzo proste) okazuje się, że żaden, dosłownie żaden dom jedno czy wielorodzinny nie zużywa więcej jak 30kWh/m2 .

Ale nikt nie pisze o wyrzuceniu przyczyn gigantycznych strat tylko o ocieplaniu!!!

Widać, że nie chodzi o zmniejszenie sprzedaży nośników!!

Maniak
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 511
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:27
Re: Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynk

autor: Maniak » 24 lip 2015, 8:07

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Nie ma najmniejszego problemu wykazać jak gigantycznie oszukuje się ludzi.
Po odseparowaniu strat przez wentylację i instalację, (co jest bardzo proste) okazuje się, że żaden, dosłownie żaden dom jedno czy wielorodzinny nie zużywa więcej jak 30kWh/m2 .

Ale nikt nie pisze o wyrzuceniu przyczyn gigantycznych strat tylko o ocieplaniu!!!

Widać, że nie chodzi o zmniejszenie sprzedaży nośników!!


W związku z tym, że każdy nowy budynek musi mieć ten śmieszny certyfikat energetyczny jakie wartości są podawane w przypadku domów budowanych przez Pana uwzględniając to co podaje Enerbau?

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynk

autor: RobertKGB » 24 lip 2015, 8:13

Prawdopodobnie nie każdy budynek musi mieć świadectwo , od tego roku miały być z tego obowiązku wyłączne domy budowane na "własny użytek". A wartości jakie mają być w tym świadectwie można było indywidualnie ustalić kupując takie świadectwo przez aledrogo.peel za 30-50 pln.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynk

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 lip 2015, 8:21

Maniak pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Nie ma najmniejszego problemu wykazać jak gigantycznie oszukuje się ludzi.
Po odseparowaniu strat przez wentylację i instalację, (co jest bardzo proste) okazuje się, że żaden, dosłownie żaden dom jedno czy wielorodzinny nie zużywa więcej jak 30kWh/m2 .

Ale nikt nie pisze o wyrzuceniu przyczyn gigantycznych strat tylko o ocieplaniu!!!

Widać, że nie chodzi o zmniejszenie sprzedaży nośników!!


W związku z tym, że każdy nowy budynek musi mieć ten śmieszny certyfikat energetyczny jakie wartości są podawane w przypadku domów budowanych przez Pana uwzględniając to co podaje Enerbau?

Faktyczne zużycie do 15kWh/m2 ogrzewanie / chłodzenie i 66m3 wody (200 l /dziennie - miesiąc nas średnio w domu nie ma)

Certyfikaty, sprzedaż drogich instalacji, sprzedaż nośników -- te oszustwa trzeba wykazać. Wymyślono OZC - okazuje się, że straty instalacji to straty budynku!
Proste oszustwo polegające na:
z jednej strony podaje się koszt kWh uzyskany w optymalnych warunkach. KOSZT kWh na kotle nie w konkretnym domu.
A następnie "wylicza" się dom na np. 120kWh/m2
I teraz inwestor sobie liczy : 120 x 0.2 zł i 120 x 0.6 zł !!!! A przecież przy ogrzewaniu elektrycznym niecentralnym straty nie będą przekraczać 30kWh/m2!!!
Prosty trik i oszuści ciepłownicy robią ludzi w balona.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynk

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 lip 2015, 8:40

Z FM
Dziennik Budowy i Komentarze
parterówka 152m2/12,8kW kable grzejne/Hajduk Volcano AT/WM-Bartosz/Galmet 120/MS-termo 3-szyby/ocieplenie: 25/25/50
2011/2012: nCO 4108kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU 1825kWh
2012/2013: nCO 4754kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU awaria podlicznika nowy licznik dziala od 04/2013
2013/2014: nCO 3797kWh + 0,45mp drzewa kominkowego; CWU 1971kWh/rok
2014/2015: nCO 3123kWh + 0,01mp drzewa kominkowego; CWU 2536kWh/rok


A ja w bloku 56 m2. płaciłem:
- 180 zł. za ogrzewanie miesięcznie przez 12 miesięcy w roku (2160 zł)
- 70 zł. za podgrzanie wody (840 zł.)
- gaz i prąd ok. 100 zł. miesięcznie (1200 zł.)
- ok. 150 zł./m-ąc za administrowanie, opłaty wspólne za światło itp (1800 zł.)
Razem: 6000 zł./rok

Za zaspokojenie tych samych potrzeb teraz zapłaciłem ok. 3600 zł./rok dla 142 m2 ogrzewanych i 18 m.2 garażu. Przy grzaniu jednym z najdroższych nośników energii - prądem.

I czego to dowodzi ?


A ja w bloku 56 m2. płaciłem:
a ja mam 55 m2 blok z cegły bez ocieplenia . 1480 zł za wszystko 2013 i 1560zł 2014 - wszystko elektryczne.

Maniak
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 511
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:27
Re: Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynk

autor: Maniak » 24 lip 2015, 11:03

cytat nr 2. Jaki dom? Jak dobrze zaizolowany to nie ma się co dziwic.


Wróć do „Certyfikaty energetyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów