Wentylacja grawitacyjna - co zrobić z kratką?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

kr
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2008, 13:35
Wentylacja grawitacyjna - co zrobić z kratką?

autor: kr » 03 sty 2008, 14:12

Witam, mam mieszkanie budowane w 2007 roku. Każdy lokal posiada własne kominy wentylacyjne. Pierwotnie w kuchni znajdowały się dwie kratki wentylacyjne - każda do oddzielnego komina. W planie zaszły jednak zmiany, została dobudowana ściana i jedna z kratek wylądowała poza kuchnią - we wnęce przygotowanej na szafę wnękową.

Teoretycznie wykonawca miał pociągnąć wentylację z tej kratki poza obudową K-G w tej wnęce i wypuścić ją bezpośrednio w kuchni. Nie zrobił jednak tego (lenistwo bądź niedopatrzenie). Pytanie teraz czy jest sens robić to teraz na własną rękę, czy też pozostawienie tego w obecnej postaci nie spowoduje problemów z wentylacją. Do drugiej kratki, tej która jest w kuchni planuję podłączyć okap. Będę bardzo wdzięczny za radę co z tym fantem zrobić.

Blok jest dosyć niski (3 piętra) jeśli to cokolwiek zmienia.

W załączniku umieszczam rysunek przedstawiający sytuację o której piszę. Na czerwono kratka w szafie, na szaro ta w kuchni. Kolorem czerwony oznaczyłem kominy przynależące do mojego mieszkania.

Obrazek

Pozdrawiam,
Krzysztof

w84u
Aktywny
Aktywny
Posty: 145
Rejestracja: 12 lis 2006, 11:06

autor: w84u » 03 sty 2008, 20:43

Zostaw jak jest, przepisy i tak zabraniają stosować w jednym pomieszczeniu dwa typy wentylacji: mechanicznej (np. okap) i grawitacyjnej (cofka).

kr
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2008, 13:35

autor: kr » 03 sty 2008, 21:52

w84u pisze:Zostaw jak jest, przepisy i tak zabraniają stosować w jednym pomieszczeniu dwa typy wentylacji: mechanicznej (np. okap) i grawitacyjnej (cofka).


Przepraszam ale czy jesteś pewien?

Znalazłem w Dz.U. z 2002 r. nr 75; poz. 690 str. 17 następujący zapis:

„W mieszkaniu wielopokojowym kuchnia może stanowić część pokoju przeznaczonego na pobyt dzienny, pod warunkiem zastosowania w tym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z podłączeniem do niej okapu wywiewnego nad trzonem kuchennym, a także z zapewnieniem odprowadzenia powietrza z pomieszczenia dodatkowym otworem wywiewnym usytuowanym nie więcej niż 0,15 m poniżej płaszczyzny sufitu.”

Wynikałoby więc z tego, że można stosować i właśnie ta dodatkowa kratka w kuchni byłaby warunkiem koniecznym...

Dodam może, że kuchnia jest faktycznie częściowo otwarta na sąsiadujący pokój i w kuchni będzie znajdować się kuchenka gazowa - nad nią właśnie miałby zawisnąć ten okap. Myślę, że te informacje mogą wpłynąć na prawidłowy sposób wykorzystania wentylacji w tym mieszkaniu - zależy mi na sprawnym jej działaniu i bezpieczeństwie równie mocno jak na pozbyciu się z mieszkania zapachów wynikających z częstego gotowania.

Pozdrawiam

w84u
Aktywny
Aktywny
Posty: 145
Rejestracja: 12 lis 2006, 11:06

autor: w84u » 03 sty 2008, 22:50

Kod: Zaznacz cały

[b]Dodam może, że kuchnia jest faktycznie częściowo otwarta na sąsiadujący pokój[/b] i w kuchni będzie znajdować się kuchenka gazowa - nad nią właśnie miałby zawisnąć ten okap. Myślę, że te informacje mogą wpłynąć na prawidłowy sposób wykorzystania wentylacji w tym mieszkaniu - zależy mi na sprawnym jej działaniu i bezpieczeństwie równie mocno jak na pozbyciu się z mieszkania zapachów wynikających z częstego gotowania.
to zmienia postać rzeczy, bo jest dostateczny napływ i kierunek przepływu powietrza. Pod warunkiem , że w kuchni nie ma np. termy gazowej.

kr
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2008, 13:35

autor: kr » 04 sty 2008, 9:55

w84u pisze:

Kod: Zaznacz cały

[b]Dodam może, że kuchnia jest faktycznie częściowo otwarta na sąsiadujący pokój[/b] i w kuchni będzie znajdować się kuchenka gazowa - nad nią właśnie miałby zawisnąć ten okap. Myślę, że te informacje mogą wpłynąć na prawidłowy sposób wykorzystania wentylacji w tym mieszkaniu - zależy mi na sprawnym jej działaniu i bezpieczeństwie równie mocno jak na pozbyciu się z mieszkania zapachów wynikających z częstego gotowania.
to zmienia postać rzeczy, bo jest dostateczny napływ i kierunek przepływu powietrza. Pod warunkiem , że w kuchni nie ma np. termy gazowej.


Dziękuję za odpowiedź. W kuchni nie ma termy gazowej. Jest tylko kuchenka i na tą chwilę tylko jedna kratka, do której ma zostać podłączony okap. Kuchnia jest częściowo otwarta na pokój, ma własne okno.

Czy wiesz może na jakie rozporządzenie/ustawę/przepis regulujący taką kwestię mogę się powołać gdyby z niewiadomych przyczyn ktoś kiedyś w przyszłości przyczepił się do braku drugiej kratki w kuchni?

Z przyczyn estetyczno-praktycznych brak przeciągnięcia poza obudową G-K wentylacji z drugiego z komina przez szafę jest mi częściowo na rękę i dlatego Twoja odpowiedź mnie dosyć cieszy. Chciałbym mieć jednak 100% pewność, że nie odbije się to niekorzystnie na działaniu tej wentylacji.

Pozdrawiam,
Krzysztof

w84u
Aktywny
Aktywny
Posty: 145
Rejestracja: 12 lis 2006, 11:06

autor: w84u » 04 sty 2008, 16:07

Zajrzyj do Rozdziału 5 i 6 Wentylacja i klimatyzacja. :)

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 06 sty 2008, 12:03

Panie kr - przeczytaj swój post uważnie to znajdziesz odpowiedź:
Znalazłem w Dz.U. z 2002 r. nr 75; poz. 690 par. 93 ust.3 następujący zapis:

„W mieszkaniu wielopokojowym kuchnia może stanowić część pokoju przeznaczonego na pobyt dzienny, pod warunkiem zastosowania w tym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z podłączeniem do niej okapu wywiewnego nad trzonem kuchennym, a także z zapewnieniem odprowadzenia powietrza z pomieszczenia dodatkowym otworem wywiewnym usytuowanym nie więcej niż 0,15 m poniżej płaszczyzny sufitu.”

A dla tych, co czytają nie uważnie wyjaśnię:, że "okap wywiewny: nie oznacza, że jest to pochłaniacz czy jest to okap z elektrycznym wentylatorkiem, lecz może to być także tradycyjny trójkątny okap z grawitacyjnym odprowadzeniem oparów kuchennych. Pochłaniacz ma tą przewagę, że zatrzymuje cząsteczki tłuszczu i przewód wentylacji grawitacyjnej kuchni nie jest zatłuszczony i w sprzedaży np. w Castoramie są prostokątne kratki z otworem dla przyłączenia rury 10/10cm lub fi. 10cm od okapu, gdzie króciec wylotowy z otworu w takiej kratce jest wyprofilowany aby strumień powietrza skierować do góry przewodu wentylacyjnego.

"odprowadzenia powietrza z pomieszczenia dodatkowym otworem wywiewnym usytuowanym nie więcej niż 0,15 m poniżej płaszczyzny sufitu.” - nie oznacza, że pokój z aneksem kuchennym musi być wyposażony w drugi przewód wentylacyjny dla przyłączenia drugiego otworu wywiewnego, lecz można zastosować inne rozwiązanie tj.: do jednego przewodu wentylacji grawitacyjnej możemy przyłączyć dwa otwory wywiewne tj. jeden bezpośrednio pod sufitem dla rury od okapu i drugi bezpośrednio pod rurą od okapu dla kratki wentylacyjnej. Ważne, aby górna krawędź kratki nie była niżej niż 15 cm od sufitu, czyli jest to fizycznie do pogodzenia.
Ja jako zarządca nieruchomości z Warszawy korzystam z ekspertyz od Janusza Rękas z Korporacji Kominiarskiej z Warszawy i jest to fragment jego ekspertyzy.

_________________
aga


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości

Gotowe projekty domów