Projekt indywidualny czy typowy

Koszt budowy domu lub remontu to często najważniejsza kwestia, decydująca o rozpoczęciu prac, wyborze technologii lub wykonawcy. W tym dziale uzyskasz odpowiedzi na pytania dotyczące realnych kosztów budowy, rady jak zaoszczędzić i jak budować z określonym budżetem.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

wifuks
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2015, 9:50
Projekt indywidualny czy typowy

autor: wifuks » 25 mar 2015, 11:03

Witam, planuje w najbliższym czasie rozpocząć budowę domu. Jednak nie mogę się zdecydować czy kupić projekt indywidualny czy typowy. Zależy mi oczywiście na kosztach. Kupiłem wąską działkę 19m x 26m i myślę, że może być problem z wyborem projektu domu. Proszę o porady

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Projekt indywidualny czy typowy

autor: Interno » 25 mar 2015, 11:12

Istnieje takie powiedzenie, że architekt realizuje swoja wizję za pieniądze inwestora.
Ale tak naprawdę tylko projekt pod określone funkcje rodziny, która zamieszka w budynku spełni oczekiwane wymagania.
Każdy projektant ma taka swoją "kreskę"/ manierę, która wyróznia go z tłumu.

tomgot
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 25 mar 2015, 10:27
Re: Projekt indywidualny czy typowy

autor: tomgot » 25 mar 2015, 12:46

Jeśli zależy ci na kosztach to najlepszą opcją było by znalezienie projektu typowego. Poszukaj po stronach internetowych różnych wydawnictw, z pewnością znajdziesz projekt odpowiadający wymiarom działki. Wymiar Twojej dzialki nie jest aż tak bardzo niestandardowy.

beatakla
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 25 mar 2015, 10:17
Re: Projekt indywidualny czy typowy

autor: beatakla » 25 mar 2015, 13:46

Także z mężem zastanawialiśmy się niedawno nad kupnem projektu.
Na początku byłam nastawiona na indywidualny z uwagi na możliwość zaplanowania sobie wyglądu całego projektu jednak gdy dowiedziałam się jakie są koszty, od razu zrezygnowałam.

Cena projektu typowego jest o wiele niższa, istnieje przecież teraz tyle projektów do wyboru, że na pewno znajdziesz odpowiadający wymiarom i gustom. Poza tym zawsze można dostosować go i zaadaptować według własnego uznania.
Z tym, że trzeba szukać wydawnictwa które oferuje dobre ceny, bo czasem jeśli kupimy drogi projekt typowy i chcemy dokonać zmian, cena przewyższa projekt indywidualny.

beatakla
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 25 mar 2015, 10:17
Re: Projekt indywidualny czy typowy

autor: beatakla » 25 mar 2015, 13:58

No tak masz rację, niektórzy mówią że po adaptacji gotowego projektu wychodzi drożej. Z tym, że mają na myśli drogie projekty typowe popularnych wydawnictw.

A koszty projektu indywidualnego są ogromne

beatakla
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 25 mar 2015, 10:17
Re: Projekt indywidualny czy typowy

autor: beatakla » 25 mar 2015, 14:09

Sama zamówiłam projekt typowy i po dużych zmianach wyszło nas taniej niż indywidualny.
Przy zakupie projektu domu dostalam projekt garażu za 99zł :D

Zobacz na ten projekt
www.domyigaraze.pl/p45,projekt-domu-par ... 23-m6.html

Myślę, że wymiary by odpowiadały a też ceny mają bardzo konkurencyjne

Bobi444
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 04 sie 2012, 9:42
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Projekt indywidualny czy typowy

autor: Bobi444 » 20 kwie 2015, 8:33

Ja czytałem na http://expertbudowairemont.pl/index.php/projekty-domow żeby raczej korzystać z gotowych jeśli nam pasuję - ewentualnie w nich robić małe poprawki bo zawsze raczej jest na to zgoda autora.

Indywidualny projekt kosztuje z 8000 w górę - tak mi projektant powiedział...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Projekt indywidualny czy typowy

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 kwie 2015, 12:25

Bobi444 pisze:Ja czytałem na http://expertbudowairemont.pl/index.php/projekty-domow żeby raczej korzystać z gotowych jeśli nam pasuję - ewentualnie w nich robić małe poprawki bo zawsze raczej jest na to zgoda autora.

Indywidualny projekt kosztuje z 8000 w górę - tak mi projektant powiedział...

Indywidualny projekt znacznie obniża koszt budowy i eksploatacji. Jak ktoś ma dużo kasy, to może wyrzucać. Projekt za 8000zł odradzałbym, chyba że to domek do 100m2.
Pewnych, rzeczy przyzwoicie i tanio nie da się zrobić, a przynajmniej, przyzwoity projekt to podstawa.
Nie spotkałem jeszcze gotowego projektu domu, w 100% są to rysunki durszlaków.

Paweł8007
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 27 kwie 2015, 12:40
Re: Projekt indywidualny czy typowy

autor: Paweł8007 » 28 kwie 2015, 9:37

beatakla pisze:No tak masz rację, niektórzy mówią że po adaptacji gotowego projektu wychodzi drożej. Z tym, że mają na myśli drogie projekty typowe popularnych wydawnictw.

A koszty projektu indywidualnego są ogromne


Witajcie,

podobnie jak autor wątku zamierzam rozpocząć budowę domu i chyba jednak zdecyduję się na projekt indywidualny... no chyba, że koszty nas przerosną, ale to będę prosić o oferty cenowe i wtedy zobaczę jak to wygląda.

beatakla, ogromne tzn? Mniej więcej na jakim poziomie?

valdeko
Aktywny
Aktywny
Posty: 161
Rejestracja: 10 kwie 2015, 6:37
Re: Projekt indywidualny czy typowy

autor: valdeko » 28 kwie 2015, 22:51

Moim zdaniem indywidualny reasumując koszty budowy i użytkowania to wyjdzie taniej, bo można zaprojektować i wykonać lepsze rzeczy niż są w standardzie

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Projekt indywidualny czy typowy

autor: Enerbau » 28 kwie 2015, 22:57

beatakla pisze:Sama zamówiłam projekt typowy i po dużych zmianach wyszło nas taniej niż indywidualny.
Przy zakupie projektu domu dostalam projekt garażu za 99zł :D

Zobacz na ten projekt
www.domyigaraze.pl/p45,projekt-domu-par ... 23-m6.html

Myślę, że wymiary by odpowiadały a też ceny mają bardzo konkurencyjne


Coś cienką stronkę reklamujesz na forum. Ja z doświadczenia nie za bardzo wierzę firmom, które mają
w adresie tylko skrzynkę pocztową, na której nie ma nazwiska! :?

Czyżby było to spowodowane obawą przed Urzędem Skarbowym, albo firmą windykacyjną? :wink:

pchelka
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 56
Rejestracja: 26 sty 2015, 15:18
Re: Projekt indywidualny czy typowy

autor: pchelka » 24 cze 2015, 14:01

Na wąskich działkach najlepszym wyborem jest dom o takim kształcie http://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-arte-2-dk84/, jak budowaliśmy z mężem dom to właśnie taki nam doradzono :)

MaRio8345
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 13 sty 2016, 9:19
Re: Projekt indywidualny czy typowy

autor: MaRio8345 » 15 mar 2016, 18:13

wszystko zalezy od potrzeb danej rodziny. teraz jest sporo ciekawych gotowych projketów, ale każdy ma troche inne oczekiwania,

Andreas45
Aktywny
Aktywny
Posty: 180
Rejestracja: 11 lut 2016, 14:50
Re: Projekt indywidualny czy typowy

autor: Andreas45 » 15 mar 2016, 18:39

jeśli działka jest nieduża, to tym bardziej powinno się zainwestować w projekt indywidualny, żeby lepiej wygospodarować miejsce nie tylko na sam dom ale tez ogród, podjazd czy kto co tam chce. W mojej rodzinie ostatnio bardzo sprawdził się architekt Marcin Głuchowski. Robił u kuzyna projekt domu tradycyjnego z poddaszem i mają bardzo c praktycznie rozmieszczone pomieszczenia.

Ebardo
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 25 mar 2016, 8:54
Re: Projekt indywidualny czy typowy

autor: Ebardo » 25 mar 2016, 9:48

Moim zdaniem kupno projektu oindywidualnego to bardzo fajna opcja,natomiast pamieajmy że jest on o wiele droższy niż taki typowy,płacimy za to,że wszyseko bedzie dopięte na ostatni guzik oraz pasować,także uwzgledniając metraż naszej działki.


Wróć do „Ile kosztuje budowa domu, remont domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów