Gdzie najlepiej kupić Projekt domu?

Dom jednorodzinny czy wielorodzinny z poddaszem użytkowym czy parterowy? Jaki projekt domu jednorodzinnego wybrać? Jak dostosować projekt gotowy do naszych potrzeb? Zapraszamy do wymiany uwag i spostrzeżeń oraz nurtujących problemów dotyczących projektów domów oraz do zamieszczania zdjęć z realizacji Waszych domów.
michbryg
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 16 mar 2013, 13:33
Lokalizacja: Opole
Re: Gdzie najlepiej kupić Projekt domu?

autor: michbryg » 13 kwie 2015, 11:49

Czemu Polacy to są tacy zawistni? A zwłaszcza architekci w stosunku do gotowych projektów domów? A z prostej przyczyny - bo ludzie u nich nie zamawiają projektów domów bo wolą mieć od razu gotowy projekt.
A prawda jest taka, że w Polsce zbudowano na przestrzeni kilkunastu lat kilkaset tysięcy domów jednorodzinnych właśnie z projektów gotowych. 90% projektów domów to gotowe projekty. I jakoś Ci ludzie są zadowoleni i z powodzeniem mieszkają w tych domach.

Jeśli ktoś może sobie zafundować naprawdę indywidualny projekt domu ( a nie plagiat z jakiegoś gotowego projektu) lub działkę na której nie da się dopasować żadnego projektu typowego to owszem - tylko projekt indywidualny.

Co więcej - dyskredytowanie twórców projektów gotowych domów przez innych architektów to nic innego jak strzelać i sobie w kolano. Pisanie, że projekt gotowy nie jest projektem to też nadużycie - co prawda zgodne z nomenklaturą prawną ale dla większości ludzi projektem jest a w rzeczywistości wystarczą 4 pieczątki projektantów adoptujących, zrobienie planu zagospodarowania działki (który w proj. indyw. też przecież musi być) i już mamy w sensie prawnym pełnobranżowy projekt budowlany !!

Ludzie kupujący projekty gotowe wydają w sumie ~6 tyś zł i mają pozwolenie na budowę. Tyle samo to będzie kosztować u architekta, który zaprojektuje dom indywidualnie. Tyle tylko - że kupując projekt gotowy mamy od razu formę i wygląd domu. Architekt dopiero to stworzy - a umowę z nim podpisujemy przed przystąpieniem do prac... a w dobie dzisiejszych 'fachowców' lepiej postawić na sprawdzone pracownie oferujące gotowe projekty :) Bo dobrzy fachowcy w zawodzie architekta nie zaprojektują domu za 6tyś i nie dostarczą inwestorowi pozwolenia na budowę w tej cenie (chyba, że mowa o plagiatach z projektów gotowych).

A i tak podczas budowy takiego domku dziesięć razy pozmieniają się różne elementy tego budynku...więc drodzy architekci wypowiadający się w tym temacie: projektujcie indywidualnie super dopasowane projekty tylko później monitorujcie każdy etap budowy bo może się okazać, że z Waszego dopracowanego projektu niewiele pozostanie...



Dziękuje za uwagę i pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Gdzie najlepiej kupić Projekt domu?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 kwie 2015, 13:19

Bardzo przepraszam, ale ja nigdy nie spotkałem gotowego projektu domu!
Jestem w temacie od 25 lat. Jestem na Bartyckiej i nigdy nie natknąłem się na gotowy projekt domu.
To co spotykam to durszlaki przeznaczone do ogromnych poprawek, narysowane niezgodnie z PN i fizyką budowli.
Może Pan podać jeden przykład ?

michbryg
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 16 mar 2013, 13:33
Lokalizacja: Opole
Re: Gdzie najlepiej kupić Projekt domu?

autor: michbryg » 14 kwie 2015, 9:34

W odpowiedzi powtórzę to co napisałem:
"A prawda jest taka, że w Polsce zbudowano na przestrzeni kilkunastu lat kilkaset tysięcy domów jednorodzinnych właśnie z projektów gotowych. 90% projektów domów to gotowe projekty. I jakoś Ci ludzie są zadowoleni i z powodzeniem mieszkają w tych domach. "
Więc te "durszlaki" są projektami, które są zgodne z PN, z przepisami prawa budowlanego a jak się komuś to nie podoba niech projektuje swoje. Wolny kraj.

Miałem do czynienia z projektami z wielkich pracowni projektowych i te projekty były gorzej opracowane niż projekty na studiach. Wymagały poprawek w trakcie budowy.
Jeśli gotowe projekty domów z którymi się Pan spotyka są durszlakami przeznaczonymi do ogromnych poprawek to widocznie musi się Pan zabrać za stworzenie nowej marki super dopracowanych projektów domów za 2-3tyś zł bo jak widać jest nisza na rynku :)

Ps. dla mnie gotowy projekt to taki, dla którego robię plan zagospodarowania działki, składam to wszystko do urzędu i dostaję na to pozwolenie na budowę. A jakość projektu jest adekwatna to ceny ile to kosztuje. Ale jak pisałem: w trakcie budowy i tak inwestor wybuduje z mniejszymi lub większymi przeróbkami ;p

Edit:
Przepraszam, że tak późno wszedłem na Pana profil. Już rozumiem skąd takie a nie inne zdanie :)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Gdzie najlepiej kupić Projekt domu?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 kwie 2015, 9:54

Są zadowoleni? Może nie mają wyjścia, lub porównania. PAN PODA CHOĆ JEDNĄ OSOBĘ ZADOWOLONĄ, ŻE PŁACI ZA OGRZEWANIE, ŻE NIE MA WPŁYWU NA TEMPERATURĘ LATEM.

A zgodnie z PN...
To może przypomnę PN 13370 "straty ciepła do gruntu" dwa skany:


Obrazek

Obrazek
Nie spotkał Pan się z bezmózgami co styropian odwrotnie przyklejają? By zimno nie weszło i woda nie wyszła? O tak:
Obrazek
Bo ja spotkałem takie "kwiatki" w gotowych projektach. Podobnie ja wentylację grawitacyjną z kanałami pionowymi tylko w kuchni i łazience.
( dr inż. Jarosław Müller z PK ; kanały w kuchni i łazience to 9-12Pa w pokojach, by dostarczyć właściwą ilość powietrza nawiewniki powinny mieć 9mb,)
lub
(dr Jerzy Sowa PW : Nie ma problemu wentylacji grawitacyjnej, bo nie ma takiej wentylacji)
dr Ludomir Duda KAPE: Biorąc dodatkowo pod uwagę, że z wszystkich przegród jedynie ocieplenie podłogi na gruncie jest z przyczyn ekonomicznych niewykonalne, stosowanie cieńszych warstw ocieplenia niż 30cm jest dla inwestora ekonomicznym absurdem. Zatem z punktu widzenia etyki projektant, który nie przedstawia inwestorowi tego rachunku, albo o nim nie wie czyli jest głupcem, albo mu się nie chce czyli jest łajdakiem.

michbryg
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 16 mar 2013, 13:33
Lokalizacja: Opole
Re: Gdzie najlepiej kupić Projekt domu?

autor: michbryg » 15 kwie 2015, 8:57

Mieszka lub mieszkał Pan w domu jednorodzinnym ? Czy może to tylko wiedza teoretyczna ?

Ja mieszkam w naprawdę starym domu bez jakiejkolwiek izolacji (a przepraszam, na strychu na stropie ułożyłem 20cm wełny min.), na każdym kroku mostki termiczne. Generalnie "durszlak" jak Pan to określił. Jedyny tego plus jest taki, że nie ma prawa być tu grzyba bo jest mega wentylacja. Do tego stara instalacja C.O. , jedynie nowe to piec C.O. w którym palę węglem. Efekt taki, że 50m2 powierzchni do tej pory w tym sezonie grzewczym zużyliśmy 2 tony węgla. Czyli można przyjąć, że 3 tony/sezon bo jednak nie mamy końca sezonu grzewczego. Gdybyśmy dom ocieplili zaledwie ściany zewnętrzne zapewne zeszłoby do 2 ton/sezon. A już zastosowanie innej formy ogrzewania jeszcze by zmniejszyło koszty sezonu grzewczego. Tylko w takie coś musielibyśmy zainwestować kilkadziesiąt tysięcy złotych by później rocznie zaoszczędzić powiedzmy 1000 zł. Czyli rachunek ekonomiczny jest prosty - dopiero za kilkadziesiąt lat by się inwestycja zwróciła.
Znam ludzi, którzy x2 tyle powierzchni w starym domu (ale już ocieplonym 10cm styropianem) ogrzewają 3 tonami/sezon. I mają naprawdę ciepło w domu.

I chce mi Pan powiedzieć, że nowe domy teraz budowane nie są ciepłymi domami ? Czyli, że co? 50 lat temu budowali cieplejsze domy niż teraz oferują w projektach gotowych? Wolne żarty zatem...

A tak w ogóle chyba zapominamy o pewnej sprawie: Projekt gotowy musi być adaptowany a to już rola projektantów adoptujących by spełniał wymagania inwestora.

Mi osobiście nie podchodzi styl deprecjonowania projektów gotowych jako by nie były projektami domów. Bo ja np. mogę to samo twierdzić o projektach indywidualnych, w których spotykałem takie "kwiatki" że nawet średnio rozgarnięty student złapał by się za głowę co za [...] to zaprojektował.

Pisałem to na początku tej dyskusji:
Kto ma pieniądze by zapłacić kilkanaście tysięcy złotych za dopracowany w każdym szczególe projekt domu niech płaci - nie twierdzę, że mu to nie wyjdzie na dobre. Ale nie wierzę, że za cenę projektu gotowego dostanie indywidualny projekt pozbawiony takich a nie innych "kwiatków"

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Gdzie najlepiej kupić Projekt domu?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 kwie 2015, 10:25

Efekt taki, że 50m2 powierzchni do tej pory w tym sezonie grzewczym zużyliśmy 2 tony węgla. Czyli można przyjąć, że 3 tony/sezon bo jednak nie mamy końca sezonu grzewczego. Gdybyśmy dom ocieplili zaledwie ściany zewnętrzne zapewne zeszłoby do 2 ton/sezon. A już zastosowanie innej formy ogrzewania jeszcze by zmniejszyło koszty
Najmniejszy kocioł na minimum pali 0.65kg/h więc nie nadaje się do budownictwa.
Tańsza instalacja od kotłowni, pozwala przy prądzie zejść do 1000 zł w domu 120m2 za sezon przy 200l cwu dziennie.

Jans
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 384
Rejestracja: 22 sty 2015, 15:12
Lokalizacja: Rybnik
Kontaktowanie:
Re: Gdzie najlepiej kupić Projekt domu?

autor: Jans » 22 kwie 2015, 13:03

Myślę, że w Domy w Stylu również mają ciekawe projekty domów. Jeśli chcecie to tutaj macie ich stronę - http://www.domywstylu.pl/projekt-domu-lara_5.php . Sporo projektów i łatwy w obsłudze filtr wyszukiwania projektów.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Gdzie najlepiej kupić Projekt domu?

autor: Enerbau » 22 kwie 2015, 13:22

Konrad_J pisze:Hej :) Ja osobiście korzystałem z portalu kreodom.pl - tutaj masz link : http://www.kreodom.pl/
Mają przejrzystą, profesjonalną i łatwą w obsłudze stronę, jest masa świetnych projektów. Polecam!


Co z tego, że ładna stronka jak w projektach brakuje informacji o przewidywanym zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzewania!

Awatar użytkownika
Tomek5
Aktywny
Aktywny
Posty: 238
Rejestracja: 18 lis 2014, 11:18
Re: Gdzie najlepiej kupić Projekt domu?

autor: Tomek5 » 23 kwie 2015, 9:07

W sumie nic dziwnego.że ludzie wolą kupować gotowe projekty domów O ile gotowy projekt kupimy już za 1500-2500 zł to w przypadku projektu robionego na zlecenie cena wynosi od 8 tys. w górę.

Jakiś czas temu rozmawiałem z architektem kolegą to on jako kumpel kumplowi powiedział.,ze jeśli działka na to pozwala to rzeczywiście lepiej jest zdecydować się na gotowy projekt .

Sam zamawiałem w Archetonie. Jest to jedno ze starszych biur projektowych w Polsce, tutaj jest ich strona z projektami:
http://www.archeton.pl/

Jestem zadowolony. Projekt bardzo ergonomiczny oraz energooszczędny.

Awatar użytkownika
Tomek5
Aktywny
Aktywny
Posty: 238
Rejestracja: 18 lis 2014, 11:18
Re: Gdzie najlepiej kupić Projekt domu?

autor: Tomek5 » 23 kwie 2015, 9:07

W sumie nic dziwnego.że ludzie wolą kupować gotowe projekty domów O ile gotowy projekt kupimy już za 1500-2500 zł to w przypadku projektu robionego na zlecenie cena wynosi od 8 tys. w górę.

Jakiś czas temu rozmawiałem z architektem kolegą to on jako kumpel kumplowi powiedział.,ze jeśli działka na to pozwala to rzeczywiście lepiej jest zdecydować się na gotowy projekt .

Sam zamawiałem w Archetonie. Jest to jedno ze starszych biur projektowych w Polsce, tutaj jest ich strona z projektami:
http://www.archeton.pl/

Jestem zadowolony. Projekt bardzo ergonomiczny oraz energooszczędny.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Gdzie najlepiej kupić Projekt domu?

autor: Enerbau » 24 kwie 2015, 10:06

Możesz podać co to za projekt i jakie jest jego zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania?

Ewa1111
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 30 kwie 2015, 9:06
Re: Gdzie najlepiej kupić Projekt domu?

autor: Ewa1111 » 30 kwie 2015, 9:29

Na gotowce lepiej uważać, są tylko pozornie tańsze - potem i tak trzeba je dostosować do warunków i wymogów. Jeśli chodzi o projekty indywidualne, to tutaj są ciekawe:
http://www.rebelmodule.com/index.php?menu_id=95
Pozdrawiam!

Ewa1111
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 30 kwie 2015, 9:06
Re: Gdzie najlepiej kupić Projekt domu?

autor: Ewa1111 » 30 kwie 2015, 9:29

Na gotowce lepiej uważać, są tylko pozornie tańsze - potem i tak trzeba je dostosować do warunków i wymogów. Jeśli chodzi o projekty indywidualne, to tutaj są ciekawe:
http://www.rebelmodule.com/index.php?menu_id=95
Pozdrawiam!

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Gdzie najlepiej kupić Projekt domu?

autor: Enerbau » 30 kwie 2015, 11:21

Ewa1111 pisze:Na gotowce lepiej uważać, są tylko pozornie tańsze - potem i tak trzeba je dostosować do warunków i wymogów. Jeśli chodzi o projekty indywidualne, to tutaj są ciekawe:
http://www.rebelmodule.com/index.php?menu_id=95
Pozdrawiam!


Projekty ciekawe, ale system grzewczy strasznie drogi.

marcelp
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 05 maja 2015, 13:41
Re: Gdzie najlepiej kupić Projekt domu?

autor: marcelp » 05 maja 2015, 13:51

osobiście polecam archon, ale raczej w kwestii inspiracji, Bo lepiej poszukać architekta który wykona dla nas podobny projekt z uwzglednieniem naszych poprawek - trochę drożej ale lepiej.


Wróć do „Projekty domów jednorodzinnych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów