Procedury dla założenia wewnętrznej instalacji wodnej

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

adamski9000
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2013, 11:33
Lokalizacja: Kce
Kontaktowanie:
Procedury dla założenia wewnętrznej instalacji wodnej

autor: adamski9000 » 03 mar 2014, 22:35

Witam wszystkich

Przymierzam się do zakupu działki ( działka wąska, ale długa ) oraz budowy domu stąd takie pytanko odnośnie podłączenia wody. Studzienkę z licznikiem i zaworem do wody mam zamiar postawić tuż przy drodze gdzie leci wodociąg. Dom jest natomiast oddalony od głównej drogi, gdzie przebiega wodociąg o ok 60 metrów . No it u powstaje pytanie. Czy na podłączenie wewnętrzne od głównego licznika/studzienki do samego budynku trzeba mieć oficjalne zezwolenia i projekt, czy też można się to zorganizować we własnym zakresie ? Jest to o tyle istotne, iż w przypadku gdy trzeba będzie to podłączyć oficjalnie to taka operacja będzie dość droga. Bądź co bądź to ciągnięcie rury przez 50 metrów, a przy oficjalnych cenach 300 zł za metr toż to będzie majątek. Tym samym zakup planowanej działki przestanie być opłacalny.

Dziękuję i pozdrawiam
Adam

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Procedury dla założenia wewnętrznej instalacji wodnej

autor: Bolas » 04 mar 2014, 4:23

U mnie zewnętrzny rurociąg fi 32 to koszt 65zł/mb Przy 50mb mogę zejść do 55zł/mb wraz z materiałem. Skąd 300? Nawet przebicie tej instalacji przy pomocy przewiertu sterowanego to koszt ok100-150zł/mb z materiałem.

adamski9000
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2013, 11:33
Lokalizacja: Kce
Kontaktowanie:
Re: Procedury dla założenia wewnętrznej instalacji wodnej

autor: adamski9000 » 04 mar 2014, 11:41

Sprawdzałem ceny na stronie Urzędu Komunalnego w sąsiedniej gminie. Dokładnie cena za 1 mb to 350 zł !!! Co ciekawe okazało się, iż w mojej gminie cena to 75 zł za mb. Różnica 500%. Niesamowite. Przy 55 zł za mb to akceptowalna cena.
Ale nadal nie wiem czy na podłączenie rurociągu od oficjalnego przyłącza do budynku trzeba mieć zatwierdzony projekt czy można się bez tego obejść ?

Pozdrawiam
Adam

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Procedury dla założenia wewnętrznej instalacji wodnej

autor: Bolas » 04 mar 2014, 18:00

Trzeba mieć wyrysowany projekt wodociągu do studzienki - tak może zostać aż do odbioru domu. Projektant później wykona i tak mapkę powykonawczą na której będzie umieszczony przebieg rurociągu od studzienki wodomierzowej do budynku ale lepiej żeby to było zrobione od razu - to tylko kreska niebieska na mapce.
Myślę że wodociągi dają taką cenę bo trzymają się KRNów. Zapewne kopane dużą koparką ekipa min 3ludzi zabezpieczenie wykopu, piasek ubicie wykopu doprowadzenie do stanu poprzedniego, nadzór + uprawnienia zgrzewacza i potem robi się taka sumka. Oczywiście gdyby ode mnie się takie rzeczy wymagało pewnie cena też by oscylowała w granicach 250-300zł.

adamski9000
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2013, 11:33
Lokalizacja: Kce
Kontaktowanie:
Re: Procedury dla założenia wewnętrznej instalacji wodnej

autor: adamski9000 » 04 mar 2014, 19:55

Nadal nie do końca to jest dla mnie jasne.
Czylli: 50 mb * 55 zł = 2750 zł brutto / netto ?
Czyli to byłby koszt wykopania, położenia, podpięcia, materiału ?

Ponoć na takie roboty trzeba mieć uprawnienia. Czy to prawda ?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Procedury dla założenia wewnętrznej instalacji wodnej

autor: Bolas » 04 mar 2014, 21:57

Spotkałem się kilkukrotnie z taką opinią i tu zaczynają się schody jakiego typu UPRAWNIENIA. W Polsze ludowej głównymi uprawnieniami są uprawnienia EKSPLOATACYJNE a w nich nie ma nic o wodociągach. W Rybniku wymogiem jest posiadanie zarejestrowanej działalności gospodarczej o profilu instalacyjnym, w Jastrzębiu-Zdroju podobnie, w Pawłowicach dokładnie sprawdzają cały przebieg robót, Knurów podobnie i należy mieć kurs/szkolenie zgrzewacza elektrooporowego. Już sam fakt posiadania zgrzewarki mówi o tym jaka jest firma bo żaden mietek nie kupi sobie takiego narzędzia za ponad 3,5-4tys tym bardziej że od wykonawcy można żądać wydruku z etapu zgrzewania a takie zgrzewarki to wydatek ponad 5tys. Jak ktoś mówi że są potrzebne uprawnienia proszę zapytać jakie - kiedyś jedna pani powiedziała że muszę mieć co najmniej uprawnienia budowlane kierownika budowy instalacji wod-kan. Na pytanie czy żeby w Gminie położyć w ziemi rury kanalizacyjne muszę mieć studia odpowiedziała: No nie - tylko uprawnienia. Więc zapytałem czy uprawnienia budowlane wydają na kursach? Zaniemówiła.

Tak 55zł netto za wykopanie położenie mb rurociągu wraz z materiałem w moim okręgu (tj 20km od Pawłowic). To cena za rurociąg nie obejmuje: studni wodomierzowej i jej uzbrojenia ew. zasuwy ze skrzynką uliczną czy wcinki siodłowej (w niektórych wodociągach ten zestaw dają wodociągi), piasku do wykopu (nie zawsze jest konieczny) ani utwardzenia mechanicznego wykopu za pomocą skoczka.

Można zwrócić się do wodociągów o warunki przyłączenia wody na cele budowlane wtedy projekt będzie obejmował jedynie zakres od wodociągu do studzienki wodomierzowej i najszybciej zrobią ci go w samych wodociągach.

adamski9000
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2013, 11:33
Lokalizacja: Kce
Kontaktowanie:
Re: Procedury dla założenia wewnętrznej instalacji wodnej

autor: adamski9000 » 04 mar 2014, 23:31

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Sądzę, iż skorzystam z oferty.
Tak orientacyjnie. W jakiej kwocie się zmieszczę zlecając taką usługę do zrobienia kompleksowo wraz z projektem ?
Gmina Koziegłowy.

Pozdrawiam
Adam

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Procedury dla założenia wewnętrznej instalacji wodnej

autor: Bolas » 05 mar 2014, 17:35

Na jakim etapie budowy jesteś? Masz już jakiś projekt domu, kierownika, adaptatora projektu? Projekt instalacji wodnej najszybciej zrobi ci ktoś z wodociągów ominą cię kolejki i papierologia. Idź do wodociągów i powiedz że chcesz zrobić przyłącz wody i potrzebujesz tez kogoś kto zrobi projekt szybko dadzą ci namiar i podadzą cenę. Projekt kosztuje ok 500zł ale też zależy co zawiera więc jeżeli jest kanaliza to warto żeby zrobił wszystko na pewno będzie taniej - negocjuj cenę i tyle.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Procedury dla założenia wewnętrznej instalacji wodnej

autor: Bolas » 18 mar 2015, 21:31

Pies jak się nudzi to se jaja liże.... żałujesz czasami że nie sięgasz?


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 23 gości

Gotowe projekty domów