Grzejące się bezpieczniki, a nowe urządzenie

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

MariuszMak
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 08 mar 2015, 13:24
Grzejące się bezpieczniki, a nowe urządzenie

autor: MariuszMak » 08 mar 2015, 14:11

Mam problem. Zamontowałem mojej babci bojler 40 litrów o mocy 1500W.
Po podłączeniu go do gniazdka po 20 minutach poczułem palący się zapach w pomieszczeniu, gdzie znajduje się licznik i bezpieczniki. Są tam 2 bezpieczniki 16A z tym, że jeden jest w automacie, a drugi w obudowie ceramicznej.
Po sprawdzeniu okazało się, że ten w ceramicznej obudowie jest strasznie gorący i że to z niego tak śmierdzi. Na początku myślałem, że pod ten grzejący się bezpiecznik jest podłączone pomieszczenie w którym jest bojler, ale chyba nie, gdyż wykręcając sam ceramiczny nie ma prądu w całym domu i tak samo w przypadku automatu. Co mogę zrobić z tym problemem (poza wymianą całej instalacji w domu)? I jeszcze pytanie do kogo należy wymiana obudowy bezpiecznikowej? Proszę wybaczyć za nieprofesjonalne nazewnictwo. Pod spodem załączam zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Grzejące się bezpieczniki, a nowe urządzenie

autor: Enerbau » 09 mar 2015, 18:13

Wygląda to na luzy w instalacji. Jeżeli przewód dochodzący lub odchodzący od bezpiecznika jest niedokręcony, to zaczyna się przegrzewać, aż do upalenia się. Wygląda to mi na instalację z przewodami aluminiowymi.

Najlepiej wezwać elektryka, zanim coś się zapali.

Moim zdaniem instalacje aluminiowe nie mają już prawa bytu i powinny być bezwzględnie wymienione, na miedziane!

Jacek30Jacek
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 11 lis 2014, 22:03
Re: Grzejące się bezpieczniki, a nowe urządzenie

autor: Jacek30Jacek » 09 mar 2015, 19:06

Dziwne ze jak wykręcasz jeden to nie masz prądu w calym mieszkaniu i jak wykręcasz drugi to tak samo . U mnie tez są dwa bezpieczniki ( 10 A ) i stara instalacja ale jeden zabezpiecza obwód światla a drugi zabezpiecza obwód gniazdek. Jak montowałem bojler to dałem jeszcze jeden bezpiecznik 16 A i pociągnąlem nowy przewód 2,5 mm kwadrat do bojlera zrobiłem osobne gniazdko w łazience pod niego . I odnośnie tego nagrzewania sie u ciebie to trzeba by bylo sprawdzić połączenia ale niech to moze elektryk zrobi z prądem nie ma żartów.

Pawlogen
Aktywny
Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: 29 lip 2010, 21:55
Re: Grzejące się bezpieczniki, a nowe urządzenie

autor: Pawlogen » 09 mar 2015, 19:55

Prawdopodobnie jeden bezpiecznik jest do Fazy czyli L a drugi do N czyli zera, jednak nie radzę ci dalej wykręcać jednego czy drugiego bo babcia może nie obejrzeć następnego odcinka Klanu :) zawezwij Waść elektryka i będzie po sprawie (wymiana obudowy i zabezpieczeń w mieszkaniu należy do właściciela)

MariuszMak
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 08 mar 2015, 13:24
Re: Grzejące się bezpieczniki, a nowe urządzenie

autor: MariuszMak » 09 mar 2015, 22:30

OK, dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Wezwę kogoś w tygodniu niech to sprawdzi. Tymczasem dzisiaj kupiłem nowy bezpiecznik 16A, gdyż ten stary pomimo, iż wszystko było gorące nie przepalił się a chyba powinien. Sprawdzę jeszcze jutro czy sytuacja powtarza się podłączając bojler przedłużaczem z innej części domu.

Jacek30Jacek
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 11 lis 2014, 22:03
Re: Grzejące się bezpieczniki, a nowe urządzenie

autor: Jacek30Jacek » 13 mar 2015, 20:16

Daj znac jak usterka bedzie usunieta .

adiglejak
Aktywny
Aktywny
Posty: 146
Rejestracja: 23 maja 2018, 7:26
Re: Grzejące się bezpieczniki, a nowe urządzenie

autor: adiglejak » 12 paź 2018, 13:06

Może wymiana gniazd bezpiecznikowych będzie dobrym rozwiązaniem? gniazda-bezpiecznikowe-k270 Również czekam na wyjaśnienie usterki.

belmond
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 19 sie 2019, 17:36
Re: Grzejące się bezpieczniki, a nowe urządzenie

autor: belmond » 11 lis 2019, 16:37

Cześć. Ja też aktualnie myślę, żeby wymienić bezpieczniki i może na automatyczne tym razem. Możecie coś konkretnego polecić na przykład z https://dlaelektrykow.pl/100-bezpieczniki-automatyczne ? Najlepiej coś sprawdzonego, ja w sumie za każdym razem kupowałem innych producentów i nigdy nie byłem w pełni zadowolony.


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

Gotowe projekty domów