Rura gazu na działce budowlanej

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Łukasz1
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 04 sty 2015, 10:54
Rura gazu na działce budowlanej

autor: Łukasz1 » 04 sty 2015, 14:31

Witam
Jestem zainteresowany kupnem działki budowlanej ale gdy wyciągnąłem mapkę informacyjną ze starostwa okazało się że przez tą działkę i następną obok przebiega rura gazu o oznaczeniu g40.
Jest to podłączenie istniejącego budynku wykonane w 1994 roku , natomiast działka została wydzielona w 2000 r. Sprawdzałem Księgi Wieczyste dla tej działki i dla działki z której została ona wydzielona i nie ma żadnego wpisu na temat tej rury. Dowiedziałem się w gazowni że istnieje jedynie możliwość przeniesienia rury ma mój i sąsiada koszt. Długość istniejącej rury około 90 mb, istnieje możliwość włączenia budynku w przebiegający obok nowy rurociąg ale to to nadal odległość 60 metrów.
Czy to prawda że rura może być przerobiona tylko na mój koszt a jeśli tak to jaki?
Proszę o pomoc.

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Rura gazu na działce budowlanej

autor: Interno » 04 sty 2015, 15:54

Niestety to prawda, że nabywca działki poniesie koszty.
Koszty zależne od projektu, zakwalifikowania, wymogów itd.
Dokładnie poda licencjonowana firma z tego rejonu ale trzeba się liczyć z dość znacznym kosztem ok. 20 tys. zł lub więcej.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Rura gazu na działce budowlanej

autor: Bolas » 05 sty 2015, 10:37

Ja biorę poniżej 90zł/mb gazociągu o średnicy 40. Przy 60mb cena nie powinna przekroczyć 70-80zł/m. Mapki pozwolenia osobno płatne. Projekt podejrzewam w granicach 2tys mapki powykonawcze ok 1,5-2tys. Myślę że ze wszystkim powinieneś się zamknąć w 10tys. Teraz tylko od dobrej woli sąsiada leży to czy zgodzi się na pokrycie razem z tobą kosztów czy nie. Niestety takie prawo mamy że to co jest w twojej ziemi nie jest twoje a poprzedni właściciel wystarczyło że podpisał zgodę na przeprowadzenie rurociągu w jego działce i nie musiał tego nigdzie więcej głosić.

sluzebnosc
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 27 kwie 2020, 19:43
Re: Rura gazu na działce budowlanej

autor: sluzebnosc » 27 kwie 2020, 19:52

Jeżeli nie masz wpisu w księdze to możesz ubiegać się o odszkodowanie od gazociągu. Jest to związane z ustanowieniem służebności przesyłu, którego niedopilnowali. Sprawę można spróbować załatwić polubownie lub sądowo. Są osoby specjalizujące się tymi tematami. Określą też ile należy się z tego tytułu. Tu masz metodologię jak to obliczyć: http://www.sluzebnosc-przesylu.pl/sluzebnosc-przesylu/metodologia-obliczania-wynagrodzenia-za-sluzebnosc-przesylu/
A jak masz wolne 50zł to możesz skorzystać z aplikacji, która zrobi to za Ciebie.


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów