Dom - Przebudowa, Rozbudowa, Remont, Budowa - jak to ugryźć?

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Cementowy Jaś
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 04 wrz 2014, 6:30
Lokalizacja: Ostrowiec Św.
Dom - Przebudowa, Rozbudowa, Remont, Budowa - jak to ugryźć?

autor: Cementowy Jaś » 29 lis 2014, 19:17

Witam
Zwracam się do Was z pewnym problemem. Otóż kilka lat temu zakupiłem w niedalekiej odległości od mojego miasta malutkie wiejskie gospodarstwo. Spędzam tam weekendy, urlopy i inne wolne dni i chciałbym zainwestować trochę pieniędzy w dom, który tam stoi. Jest to dom parterowy, niepodpiwniczony, murowany, a materiał to kamień wapienny. Są przyłącza wody i prądu. Dom ma już swoje lata (lata 40 XXw.) i jego stan nie jest zadowalający. Nie stać mnie na budowę nowego domu, więc chciałbym "odbudować" ten, który jest. Chodzi mi to to, żeby na miejscu starego domu postawić nowe mury, na tych samych fundamentach, o takich samych gabarytach, takiej samej kubaturze budynku. Teraz kwestia prawna. Jak scharakteryzować takie coś? Czy podchodzi normalnie pod budowę nowego domu z wszelkimi planami i pozwoleniami czy inaczej? Widziałem już sporo przypadków, gdy ludzie "obkładają" dom ścianami z zewnątrz, potem "out" ze starym budynkiem i tym sposobem mają nowe lokum. Jednakże ja nie jestem aż takim ryzykantem, by nie okazało się, że dopuściłem się samowoli i potem płać i płacz. Podpowie ktoś jak to wygląda z aspektu prawnego?

trab22
Aktywny
Aktywny
Posty: 133
Rejestracja: 23 lis 2014, 19:03
Lokalizacja: Koszalin
Kontaktowanie:
Re: Dom - Przebudowa, Rozbudowa, Remont, Budowa - jak to ugr

autor: trab22 » 29 lis 2014, 21:36

Bez pozwolenie na budowę raczej się nie obejdzie.
Jest jeszcze pytanie czy budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków lub objęty ochroną konserwatorską.
1. Można by to zrobić jako odbudowa
lub
2. Zgłosić rozbiórkę i wykonać projekt nowego budynku.

www.piekarskiprojekt.pl

Cementowy Jaś
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 04 wrz 2014, 6:30
Lokalizacja: Ostrowiec Św.
Re: Dom - Przebudowa, Rozbudowa, Remont, Budowa - jak to ugr

autor: Cementowy Jaś » 09 gru 2014, 10:31

Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków. Rozbiórka i projekt nowego budynku raczej nie wchodzi w grę ze względów ekonomicznych. Bardziej interesuje mnie odbudowa, tylko jak to wygląda ze strony przepisów prawa budowlanego?

Marcin Koperski
Początkujący
Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 21 mar 2014, 14:57
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: Dom - Przebudowa, Rozbudowa, Remont, Budowa - jak to ugr

autor: Marcin Koperski » 11 gru 2014, 13:22

Odbudowa w świetle przepisów prawa budowlanego wymaga pozwolenia na budowę. Z wszystkimi tego konsekwencjami.

Pozdrawiam serdecznie,


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości

Gotowe projekty domów