Czy taki przewód się nadaje ???

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Jacek30Jacek
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 11 lis 2014, 22:03
Czy taki przewód się nadaje ???

autor: Jacek30Jacek » 21 lis 2014, 17:01

posiadam przewód , a właściwie kabel sterowniczy 6 żył po 2,5 mm2 każda. Czy mogę go użyć do instalacji domowej ??? I drugie pytanie czy mogę go użyć zdejmując izolacje wierzchnią i puscić w peszlu albo bez peszla pod tynkiem ????

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Czy taki przewód się nadaje ???

autor: RobertKGB » 21 lis 2014, 17:06

nie wiem co to za kabel bo 6x2.5 to raczej rzadko spotykany kabel, ale nie widzę przeciwwskazań by go użyć, same żyły w peszlu to wg mnie raczej mało profesjonalne, ale spotkałem się parę razy w niemczech z takim sposobem kadzenia instalacji w nowo budowanych domach.

Jacek30Jacek
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 11 lis 2014, 22:03
Re: Czy taki przewód się nadaje ???

autor: Jacek30Jacek » 21 lis 2014, 20:04

No właśnie widzialem film instruktażowy odnośnie instalacji w peszlach i tam ciagneli same żyly i wpadlem tez na taki pomysł żeby tak wykorzystać ten przewód. Ale myślę, że można tez przecież podciągnąć tym przewodem zasilanie do pomieszczenia np. do kuchni do puszki i od razu mamy dwa obwody i dalej z puszki pojechac przewodem YDY tylko ewentualnie żyły pooznaczać bo w nim różnokolorowe są.

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Czy taki przewód się nadaje ???

autor: Interno » 22 lis 2014, 11:03

Jakie oznaczenie ma kabel ?.
Jaką posiada izolację ?.
Są kable sterownicze i inne do przesyłu impulsu / sejsmografy / ale do prądu o określonym napięciu , amperach mogą się nie sprawdzić.

Jacek30Jacek
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 11 lis 2014, 22:03
Re: Czy taki przewód się nadaje ???

autor: Jacek30Jacek » 24 lis 2014, 15:03

Przewód wygląda tak
Obrazek
Podejrzewam że jest to kabel YKY 7x2,5 chociaż oznaczeń na nim nie ma sa tylko ponumerowane żyły.

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Czy taki przewód się nadaje ???

autor: Interno » 24 lis 2014, 18:12

Tak po zdjęciu wygląda na solidny kabel na napięcie znamionowe do 1 kV.
Można wykorzystać do celów w domu tylko uważać na promień łuku jeśli układany w całej objętości.

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Czy taki przewód się nadaje ???

autor: RobertKGB » 24 lis 2014, 18:29

Zapewne nie drut tylko linka więc stawiam na okrętowy NKOXS, śmiało można stosować do instalacji domowych.

Jacek30Jacek
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 11 lis 2014, 22:03
Re: Czy taki przewód się nadaje ???

autor: Jacek30Jacek » 24 lis 2014, 23:03

Nie akurat żyła w formie drutu. jeszcze dwie plastikowe linki białe w środku idą widoczne na zdjęciu wiecie może po co one są ???

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Czy taki przewód się nadaje ???

autor: RobertKGB » 25 lis 2014, 7:03

Jeśli nie linka to pewnie to jakiś inny przemysłowy (nie okrętowy) kabel. Te plastikowe linki często dodaje się przy małej ilości żył jako wypełnienie , dla zachowania lepszej krągłości kabla. W niektórych kablach daje się też taką mocną linkę do łatwego usuwania izolacji ale to raczej jest tylko jedna sztuka i coś bardziej w formie mocnego sznurka. Ale to wszystko nie zmienia faktu, że ja bym jak najbardziej używał tego kabla.


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości

Gotowe projekty domów