Mały domek - jakie minimalne wymiary pomieszczenia na piec ?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

DonRafaello
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 22 paź 2007, 7:11
Mały domek - jakie minimalne wymiary pomieszczenia na piec ?

autor: DonRafaello » 30 paź 2007, 8:17

Czy są jakieś przepisy albo wymogi które określają wymiary pomieszczenia na piec co ? Sytuacja dotyczy maleńkiego domku (50 m kw.), bez podpiwniczenia.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
tak są

autor: Jarecki79 » 30 paź 2007, 8:49

Tak dokładnie to jest ich troszeczkę:
Instalacja musi byc otwarta, wykonana w/g normy PN-91/B-02413 jeżeli instalacja cwu to dodatkowo zabezpieczona w/g normy PN-76/B-02440

Kotłownia - w zasadzie kotły na paliwa stałe nie wymagają specjalnego fundamentu, dopuszczalne jest ich ustawianie na posadzce wykonanej z materiału niepalnego (podobnie jak drzwi do kotłowni). Wytrzymałość stropu powinna ewentualnie być obliczona dla masy kotła a podłoże pod kocioł powinno być wypoziomowane.

Pomieszczenie kotłowni w którym ustawiono kocioł powinno spełniać wymogi normy PN-87/8-02411.

Przy montażu i eksploatacji kotłów na paliwa stałe bardzo ważna jest wentylacja kotłowni, która nie może być mechaniczna. Pomieszczenie, gdzie stoi kocioł musi mieć instalację grawitacyjną nawiewno-wywiewną. Do mocy 27kW wymagany jest otwór nawiewny min. 200cm2. Powyżej 30kW nie mniej niż 20na20cm. Ten otwór powinien być w tylnej części kotłowni, za kotłami z dala od stanowiska palacza. W tym otworze powinno być urządzenie do regulacji jego przekroju (redukcja najwięcej do 1/5pow. przekroju otworu). Otwór nie wyżej jak metr od posadzki
Instalacja wywiewna, pod sufitem, przekrój min. 14na14cm. Oba przewody wentylacyjne wykonane z materiałów nieopalnych.

Naczynie wzbiorcze o powierzchni min.4%objętości wody w całej instalacji grzewczej. Rura wzbiorcza oraz rura bezpieczeństwa powinny mieć przekrój min.25mm

To takie ważniejsze kwestie. :D
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

DonRafaello
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 22 paź 2007, 7:11

autor: DonRafaello » 30 paź 2007, 8:53

jezu nie kumam nic z tego, a tak po chłopsku można?

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
oki

autor: Jarecki79 » 30 paź 2007, 10:49

Wymogi- wymogami, a po ludzku:

Kotłownia do kotła na paliwa stałe powinna być przeznaczona tylko dla tego kotła. Czyli nie trzymamy żadnych słoików, firan, drewna, butów czy innych gratów, które moga się zapalić.

Opał powinien być w osobnym pomieszczeniu, jeżeli będzie to kocioł na paliwo stałe, ewentualnie na zewnątrz pod przykryciem lub dachem. Niestety często jest tak,że opał jest w tym samym pomieszczeniu co kocioł, tak w/g przepisów nie powinno być.

Oprócz dobrego komina spalinowego (przekroje: np. na cegłę 14na24cm, lub kwadrat min.16na16cm, lepiej na 18na18cm ideał 20na20cm, w przypadku okrągłego analogicznie, lepiej 180mm średnica, ideał 200mm średnica) Ale to doradzi instalator czy kominiarz.

Więc oprócz komina spalinowego dwa kanały wentylacyjne, jeden przy posadzce 1metr od niej maksymalnie, wymiar chociaż 14na14cm, drugi wentylacyjny przy suficie podobny wymiar. Te kanały powinny być w przewodzie kominowym obok siebie. Tak jest najczęściej.

Dodatkowo możesz napowietrzyć kotłownie robiąc otwory w dolnej części drzwi wejściowych do kotłowni (jeżeli wychodzą na zewnątrz) lub przez ścianę na zewn. budynku otwór i plastikowa rura średnica ok. 120mm zabezpieczona jakąś siatką, żeby nie właziły myszy czy inne gady.

Będzie tez fajnie,jeżeli ten kocioł ustawisz na np. kątownikach czy cegłach, tak aby pod nim była cyrkulacja powietrza. To jednak doradzi Tobie dobry instalator. W zasadzie to chyba tyle. :D
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 25 gości

Gotowe projekty domów