Rury gazowe w kanale wentylacyjnym.

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
rura w kanale wentylacyjnym

autor: Paweł_Małek » 30 lip 2007, 23:45

Takie rozwiazanie to hyha tylko kamikadze zastosuje - do zagrozen "kominiarskich" dochodza tez brak mozliwosci sprawdzenia stanu tego odcinka, i korozja - powietrze uchodzace tym kanalem jest przejsciowo wilgotne, na zimniej rurze skropli sie woda i rora koroduje.
a ze jej nie widac i nie ma do niej dostepu - to moze sie okazac ze za kilka lat ten obiekt "wyleci w powietrze" mozliwe ze razem z lokatorami!

JBZ

autor: JBZ » 31 lip 2007, 1:38

Panie Adamis
Czy ktokolwiek zgadza się z przepisami prawa czy nie, nie ma znaczenia - i tak musi je przestrzegać! Pan także. :) To co Pan pisze, to nazywa się ANARCHIA. Wiem, że Pan celowo atakuje, żeby dojść genezy takiego czy innego prawidła, ale ...
Oto zapis z prawa:
2. Przewody instalacji gazowych w piwnicach i suterenach należy prowadzić na powierzchni ścian lub pod stropem, natomiast na pozostałych kondygnacjach nadziemnych dopuszcza się prowadzenie ich także w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych - po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji - łatwo usuwalną masą tynkarską, niepowodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione.
3. Przewody gazowe z rur stalowych, po wykonaniu próby szczelności, powinny być zabezpieczone przed korozją.

Wyobraża Pan sobie zabezpieczanie rur w kanałach wentylacyjnych?

Ponadto, skoro rury gazowe muszą mieć zawsze łatwy dostęp dla kontroli ich stanu technicznego, to dopóki nie wymyślono rozbieralnych kanałów wentylacyjnych, nie wchodzi w grę pomysł rozpoczynającego ten wątek.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 31 lip 2007, 20:07

Panie JBZ ja też znam ten przepis i go stosuję.Chodziło mi tylko o zapoznanie się z uzasadnieniem,bo sam przepis tego nie czyni.Czy anarchią jest dociekliwość i chęć zrozumienia. :roll:
Chyba nie widzi pan nic złego w tym,że chcę wiedzieć?Nie należę do ludzi łatwo podporządkujących się,tylko dlatego,że kazali.I uwiera mnie każde prawo,które nie ma uzasadnienia.
W tym przypadku pani Agnieszka to uzasadnienie cierpliwie przedstawiła. :)
adam

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 01 sie 2007, 7:09

prosty odcinek rury gazowej powinien przechodzić przez przegrodę budowlaną w rurze osłonowej, więc nie ma problemu z sprawdzeniem jej szczelności i nie jest narażona na wykroplenie się pary wodnej. Problemem jest wykucie otworu pod rurę osłonową przez ścianę kominową i tak jak napisałam, jak można by było przeprowadzać rury osłonowe dla rur gazowych tak można by było przeprowadzać rury osłonowe dla rur wodnych. Samo wbicie haka w ceglaną ścianę kominową gdzie przegroda ceglana ma gr. 12 cm dla poprowadzenia rury gazowej po wierzchu ceglanej ściany kominowej już naraża ceglane przewody kominowe na utratę szczelności, a co dopiero wykucie otworu przez ścianę kominową z jednej strony na drugą dla rury osłonowej.
Małe przypomnienie przepisów nikomu nie zaszkodzi dlatego dziękuje za wsparcie :D :D :D
aga

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 01 sie 2007, 17:15

A co,jeśli chcemy puścić rurę gazową przez przewód wentylacyjny,który kończy się 1m poniżej miejsca przechodzenia tejże rury?
Jeśli taka rura ma średn.25 a osłonówka 30 to czy takim poważnym problemem jest umiejętne przewiercenie cegły,by nie narobić szkód.Wg. mnie nie jest to zbyt trudne.
No ,...ale cóż,.... przepisy nie uwzględniają możliwości zrobienia takiego przelotu bez naruszania szczelności i spoistości komina,bo pisali je eksperci w czasach młotka i majzla.
Powiedzcie państwo,że nie mam w tym racji. :roll:
adam

JBZ

autor: JBZ » 02 sie 2007, 0:52

Panie Adamis.
Nie jest anarchią dociekanie przyczyn nakazów czy zakazów zawartych w prawie, ale anarchią są takie Pana stwierdzenia:
Jestem w stanie szanować i przestrzegać każde prawo,jeśli mogę je zrozumieć.

czy
Naprawdę nie chodzi mi o samo czepianie się,ale nie potrafię godzić się na prawo,którego nie rozumiem.


Dlatego napisałem, że nie ma znaczenia czy się zapisy prawa rozumie. Jeśli Pan zapyta o przyczynę takiego czy innego zapisu w prawie, ale bez podteksów, wtedy nie ma zasiewania anarchii. Mam nadzieję, że rozumie Pan ten niuans.

Co do tematu, to Pani Agnieszka nie ma racji w sprawie kanałów. Nie ma znaczenia, czy jest sposób czy nie na prowadzenie rur gazowych kanałami wentylacyjnymi bez uszkodzenia ścianek kanałów. Rura gazowa schowana w nieprzeźroczystym kanale wentylacyjnym nie będzie dostępna do zbadania szczelności na całej swojej długości. Ponadto, w takiej rurze będą dwa kolanka (na wejsciu i wyjściu z kanału), w których może dojść do nieszczelności, a to może spowodować mieszankę wybuchową w takim kanale w razie wycieku gazu.

Zapewne te i inne przesłanki legły u podstaw cytowanych przepisów. Musi Pan przyjąć pewnik, że idioci nie tworzyli przepisów. Oczywiście, nie oznacza to, że nie ma błędów w przepisach. Jednakże błędy nie zwalniają nas ze stosowania się do prawa. Dość na tym forum jednego negata TB.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 02 sie 2007, 7:24

Panie Adamis.
Nie jest anarchią dociekanie przyczyn nakazów czy zakazów zawartych w prawie, ale anarchią są takie Pana stwierdzenia:
Cytat:
Jestem w stanie szanować i przestrzegać każde prawo,jeśli mogę je zrozumieć.

OK.Źle się wyraziłem.Powinno to brzmieć;
Jestem w stanie przestrzegać,co nie znaczy szanować,każde prawo,ale zdecydowanie łatwiej mi to przychodzi,jeśli je rozumiem.
Czy tak jest lepiej? :wink:
A tak na marginesie.
Wiem,że w powszechnym rozumieniu anarchia kojarzona jest automatycznie z bezprawiem,chaosem,itp.Ale to tylko powszechne rozumienie,dalekie jednak od prawdy.W moim rozumieniu anarchia to jedynie pewna forma funkcjonowania jakiejś społeczności,gdzie nie ma potrzeby posiadania odrębnych władz,(dosłownie -''bez starszyzny'')co nie ma nic w spólnego z prawem.W społecznościach żyjących w anarchii prawa zawsze istniały.Najdoskonalszym przykładem i niedoścignionym wzorem społeczeństwa żyjącego w anarchii jest starożytny Izrael w okresie sędziów.Problemy zaczęły im się dopiero,kiedy sobie króla wymyślili. :wink:
adam

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 02 sie 2007, 17:03

Rozumiem, że chodzi o przejście przez ścianę kominową w poprzek, a więc kolanka są po stronie zewnętrznej ściany kominowej a odcinek prosty rury gazowej jest w rurze osłonowej i przechodzi w poprzek ściany kominowej.
Przewód wentylacyjny w systemie indywidualnym powinien obsługiwać jedną kratkę wentylacyjną i pomimo, że jego początkiem może być piwnica to indywidualny przewód wentylacyjny powinien zostać 10 cm poniżej otworu wlotowego z kratką wentylacyjną zaślepiony, a więc jeżeli chcesz przeprowadzić rurę osłonową przez przewód wentylacyjny poniżej otworu wlotowego z kratką wentylacyjną to nie ma żadnych przeciwwskazań jak wywiercisz otwór pod rurę osłonową przez przewód wentylacyjny poniżej zaślepienia pod otworem wlotowym z kratką wentylacyjną. Poniżej tego zaślepienia jest kanał i on już nie jest przewodem wentylacyjnym. Oczywiście nie można kuć otworu bo naruszą się sąsiednie wiązania cegieł przewodu wentylacyjnego który schodzi niżej do niżej usytuowanej kratki wentylacyjnej na niższej kondygnacji. Najlepiej skonsultować to z kominiarzem który wykonywał rzut przewodów wentylacyjnych tego budynku i on odpowie, czy miejsce przejścia rury osłonowej dla rury gazowej to odcinek czynnego przewodu wentylacyjnego czy jest to odcinek poniżej otworu wlotowego do indywidualnego przewodu wentylacyjnego, który poniżej należy zaślepić, a poniżej tego zaślepienia można wywiercić otwór w kanale dla przeprowadzenia rury osłonowej i należy podkreślić słowo "wywiercić" a nie kuć ręcznie.
Zobaczcie sami jak dużo zależy od ilości danych.
aga

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 02 sie 2007, 21:29

Jestem zachwycony tą odpowiedzią,pani Agnieszko,bo pokazuje ona jak można,używając zdrowego rozsądku, wykonać coś,co dla niektórych jest prawnie zabronione. :)
Właśnie o takie,elastyczne i logiczne, podejście do każdego przepisu mi się rozchodzi.
Pewnie,że najłatwiej jest powiedzieć ''nie wolno i już'',ale ta sytuacja pokazuje,że jak się pokombinuje,to pewne rzeczy da się zrobić.
Zasłanianie się w każdej sytuacji przepisami jest albo lenistwem,albo szukaniem łatwych robót,albo zwykłą nieświadomością.
Owszem,czasem naprawdę nie da się nic zrobić,ale wtedy idę spać spokojnie mając 100% pewność,że zrobiłem,co było można zrobić.
Bardzo dziękuję :D
Ostatnio zmieniony 07 sie 2007, 21:41 przez adamis, łącznie zmieniany 1 raz.
adam

JBZ

autor: JBZ » 07 sie 2007, 0:55

Pani Agnieszko!
Rozumiem, że chodzi o przejście przez ścianę kominową w poprzek, a więc kolanka są po stronie zewnętrznej ściany kominowej a odcinek prosty rury gazowej jest w rurze osłonowej i przechodzi w poprzek ściany kominowej.

Obawiam się, że Pan Wilkosz zamierzał poprowadzić rury gazowe wzdłuż kanałów wentylacyjnych.

Panie Adamis!
Tak, teraz już nie grozi anarchią. :wink:

Jerzy Zembrowski

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 07 sie 2007, 21:43

Obawiam się, że Pan Wilkosz zamierzał poprowadzić rury gazowe wzdłuż kanałów wentylacyjnych.

Ja też tak temat zrozumiałem,ale popłynął w innym nieco kierunku,też ciekawym. :wink:
adam

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 23 sie 2007, 21:14

Rura gazowa prowadzona w kanale wentylacyjnym narażona jest na zew czynniki atm (korozja) poprzez padający deszcz w wypadku uszkodzenia nasady dachowej, opary z mieszkań (kuchnia, łazienka)

stopgaz
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 18 wrz 2007, 11:54
Lokalizacja: poznan

autor: stopgaz » 18 wrz 2007, 13:33

a może Józefowi chodziło o kanał instalacyjny nie wentylacyjny
wybieraj tańsze rozwiązania, zarobisz więcej

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19
Re: Rury gazowe w kanale wentylacyjnym.

autor: Agnieszka Strawińska » 30 wrz 2007, 18:31

Józef Wilkosz pisze:Proszę o odpowiedż czy jest możliwość umieszczenia rur instalacji gazowej w kanale wentylacyjnym.

to oznacza, że chodzi o przejście przez jeden kanał wentylacyjny z jednej strony na drugą stronę. Rura gazowa prowadzona przez przegrodę powinna być prowadzona w tulei ochronnej, a więc to tuleja ochronna byłaby narażona na na zew czynniki atm (korozja) poprzez padający deszcz w wypadku uszkodzenia nasady dachowej, opary z mieszkań (kuchnia, łazienka) jeżeli oczywiście tuleja była by z materiału który mógłby ulec korozji
aga

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 25 paź 2007, 17:59

Nie wolno i tyle !! nawet w tulei ochronnej !! tuleje ochronne stosuje się przy przejściach przez przegrody (ściany) jaki problem rurę przeprowadzić np. między przewodami ?? tam powinno być ok 12 cm lub wzdłuż..


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości

Gotowe projekty domów