Dom pasywny czy energooszczędny?

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Tu znajdziesz mnóstwo podpowiedzi na temat budowy domu energooszczędnego i pasywnego ? od opłacalności takiej inwestycji, poprzez wybór projektu i wykonawców, do technologii budowy i montażu instalacji.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom pasywny czy energooszczędny?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 sie 2014, 8:30

Widzi Pan Panie Piotrze, największe straty ciepłą przy identycznych izolacja są do gruntu. W następnej kolejności jest wentylacja. Nie ma najmniejszego sensu przyklejanie izolacji do ścian w nieszczelnym domu ( z wentylacją grawitacyjną ) Termorenowację zaczynamy zawsze od wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i izolacji od gruntu. Przyklejanie styropianu do ściany, świadczy o kompletnym braku wiedzy z zakresy termodynamiki czy izolowania.
Szkoda, że w Polsce żadna uczelnia nie kształci w tej dziedzinie. Pierwsze próby nauki o izolowaniu prowadzi prof Robert Wójcik z UWM i wielka chwała mu za to.
Natomiast po politechnikach gdzie są wydziały ogrzewania - w temacie izolowania absolwenci są "mniej niż zero"
Dom izolowany zużywa mniej niż 30kWh/m2 - wszystko powyżej to ciemnota nie wiedza.
Naprawdę niewielu absolwentów dziś wie, że nr1 podłoga 2 wentylacja a ściany.... można sobie darować, od zewnątrz to nawet pogorszy sprawę.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Dom pasywny czy energooszczędny?

autor: bachus » 27 sie 2014, 21:17

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Widzi Pan Panie Piotrze, największe straty ciepłą przy identycznych izolacja są do gruntu. W następnej kolejności jest wentylacja. Nie ma najmniejszego sensu przyklejanie izolacji do ścian w nieszczelnym domu ( z wentylacją grawitacyjną ) Termorenowację zaczynamy zawsze od wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i izolacji od gruntu. Przyklejanie styropianu do ściany, świadczy o kompletnym braku wiedzy z zakresy termodynamiki czy izolowania.
Szkoda, że w Polsce żadna uczelnia nie kształci w tej dziedzinie. Pierwsze próby nauki o izolowaniu prowadzi prof Robert Wójcik z UWM i wielka chwała mu za to.
Natomiast po politechnikach gdzie są wydziały ogrzewania - w temacie izolowania absolwenci są "mniej niż zero"
Dom izolowany zużywa mniej niż 30kWh/m2 - wszystko powyżej to ciemnota nie wiedza.
Naprawdę niewielu absolwentów dziś wie, że nr1 podłoga 2 wentylacja a ściany.... można sobie darować, od zewnątrz to nawet pogorszy sprawę.

Wizja już jest , należy się Nobel

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Dom pasywny czy energooszczędny?

autor: Piotr Nowik » 30 sie 2014, 20:13

justyna19930 pisze:Witam :) Mamy w planach budowę domu, jednak nie jesteśmy jak na razie przekonani co do jego typu, czy to ma być standardowy dom, czy pasywny lub energooszczędny. Jakie są różnice pomiędzy pasywnym a energooszczędnym domem?

Jeszcze raz odpowiem na to samo:
Co jest pasywne w domu pasywnym? Ogrzewanie ponieważ dom pasywny ogrzewa się sam: poprzez wewnętrzne zyski cieplne dom pasywny potrzebuje tylko minimalne, dodatkowe ocieplenie w dniach, kiedy temperatura spada znacznie poniżej minusa. Warunkiem do tego, żeby tak się stało jest doskonałe ocieplenie domu i efektywny odzyski ciepła. Ciepło zostaje w domu i nie musi być aktywnie doprowadzane z zewnątrz.

Dlatego dom pasywny musi być szczelny. Wymiana powietrza przez nieszczelności nie jest optymalnym rozwiązaniem i nie wystarcza, żeby otrzymać odpowiednia jakość powierza wewnątrz. Dlatego w normalnym domu ciągle musimy otwierać okna i w ten sposób uzyskiwać świeże powietrze, tracąc w ten sposób ogromne ilości ciepła. W domu pasywnym oddychają tylko mieszkańcy domu oraz płuca tego domu, czyli rekuperator.

Dom pasywny potrzebuje bardzo mało energii do ogrzania (ok 10 razy mniej niż każdy inny dom), ale teoretycznie można zastosować każdy, również tradycyjny system ogrzewania wykorzystując jakikolwiek nośnik energii. Ale ponieważ wymagania wobec systemu ogrzewania domu są tak niskie, to nie opłaca się angażować sporych pieniędzy w grzejniki, systemy sterowania.

W klasycznym domu pasywnym powinno się dostarczyć minimalne niezbędne ciepło do ogrzania tylko i wyłącznie poprzez powietrze wentylacyjne, które powinno być w krytycznych dniach lekko dogrzane. Zapotrzebowanie energii na ogrzanie domu pasywnego jest zdecydowanie mniejsze niż zapotrzebowanie energii do ogrzania ciepłej wody, która tak czy owak musi być wodzie dostarczona. Ogrzanie domu jest produktem ubocznym w stosunku do niezbędnego ogrzania wody.

Oprócz tego klasycznego rozwiązania stosuje się bardzo wiele rozwiązań pośrednich lub kombinowanych. Wszystko co jest ekologiczne to znaczy panele solarne, różnego rodzaju pompy ciepła, wysokosprawnościowe kondensacyjne piece gazowe, buforowanie ciepła, kominki z płaszczem wodnym, kominki na pelety jest jak najbardziej pożądane w domu pasywnym.

Można także bez problemu ogrzać dom pasywny kotłem gazowym, jednakże gaz ziemny jest źródłem nieodnawialnym i emitującym CO2. Pompy ciepła oraz panele solarne bez wątpienia są rozwiązaniem ekologicznym, ale wcale nie muszą być zastosowane w domu pasywnym. Często o zastosowaniu danego źródła lub nośnika energii decyduje rachunek ekonomiczny lub/i upodobania inwestora.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Dom pasywny czy energooszczędny?

autor: Enerbau » 31 sie 2014, 2:08

Zdaje się, że pomylił Pan domy pasywne z domami 0 energetycznymi, a to jest znacząca różnica.
Domy pasywne stają się faktem, ale domy 0 energetyczne są taką samą formą rzeczywistości jak telewizja w technologii 4K.
Pozostańmy na Ziemi. Większym problemem jest dostosowanie istniejących budynków do oszczędnego zużycia energii, aniżeli nasze zmartwienie o właściwe zaopatrzenie w energię przyszłych obiektów!
Większość istniejących budynków nie posiada żadnej izolacji, bądź ich izolacja jest wadliwa. Do tego dochodzą problemy z wentylacją i ogrzewaniem!!!
To jest właśnie pole do popisu dla izolatorów, wentylatorów i ogrzewników!
Nowe obiekty , właściwie zaprojektowane, nie potrzebują naszych porad.

Goller
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 94
Rejestracja: 31 lip 2013, 13:03
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom pasywny czy energooszczędny?

autor: Goller » 25 wrz 2014, 19:18

Uważam, że do tematu należy podejść racjonalnie a najlepiej z kartką i ołówkiem w ręku i na chłodno przeliczyć koszty oraz płynące z nich korzyści, z moich obserwacji wynika iż podstawą jest posiadanie ścian oraz dachu o niskim wsp przenikania ciepła. Jeżeli chodzi o ściany to najlepiej sprawdza się beton komórkowy. Materiał ten daje największe oszczędności w stosunku do ceny.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Dom pasywny czy energooszczędny?

autor: Enerbau » 28 wrz 2014, 23:31

Oprócz izolacji dachu, najważniejsza jest izolacja do gruntu, a następnie modernizacja systemu ogrzewania.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Dom pasywny czy energooszczędny?

autor: bachus » 29 wrz 2014, 18:41

Goller pisze:Uważam, że do tematu należy podejść racjonalnie a najlepiej z kartką i ołówkiem w ręku i na chłodno przeliczyć koszty oraz płynące z nich korzyści,

Już ktoś za nas to zrobił w prosty sposób.

Obrazek
w linku poniżej można poprzestawiać sobie wartości:
http://www.dobredomy.pl/kalkulator/maja/
Najdrożej wychodzi ogrzewanie elektryczne.
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2014, 18:51 przez bachus, łącznie zmieniany 1 raz.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Dom pasywny czy energooszczędny?

autor: Enerbau » 29 wrz 2014, 18:48

Najdrożej wychodzi ogrzewanie elektryczne.



Jest to słuszne spostrzeżenie jeżeli chodzi o elektryczne ogrzewania akumulacyjne i konwektorowe.

Ogrzewanie podczerwienią jest ok. 30 % tańsze od ogrzewania gazem.

Twórca kalkulatora uwzględnił tylko konwekcyjne systemy grzewcze więc nie dziwota, że taki otrzymuje się wynik.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Dom pasywny czy energooszczędny?

autor: bachus » 29 wrz 2014, 18:56

Enerbau pisze:
Ogrzewanie podczerwienią jest ok. 30 % tańsze od ogrzewania gazem.

1.Mógłbyś to jakże rewolucyjne stwierdzenie rozszerzyć tak aby nie było wątpliwości?
2. O ile w takim razie ogrzewanie podczerwienią będzie tańsze od konwekcyjnego elektrycznego w %?

PiotrNiski
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 471
Rejestracja: 01 cze 2012, 11:30
Re: Dom pasywny czy energooszczędny?

autor: PiotrNiski » 03 lis 2014, 8:27

Widzę, że rozmowy na ten temat ciągnął się nie od dzisiaj, a ja dopiero ostatnimi czasy zainteresowałem się tym tematem, gdy pooglądałem jeden z programów w telewizji. Jak na tą chwilę szukam informacji, wiele przydatnych znalazłem tutaj: http://domy.procyon.com.pl/dom-pasywny A po co mi taka wiedza? Moja córka za jakiś czas planuję budowę domu, może to dobra opcja, która w przyszłości wyjdzie na plus. Jak do tej pory tak myślę, ale widzę, że jeszcze trochę będę musiał poczytać.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Dom pasywny czy energooszczędny?

autor: Enerbau » 04 lis 2014, 0:49

O ile w takim razie ogrzewanie podczerwienią będzie tańsze od konwekcyjnego elektrycznego w %?


Ogrzewanie podczerwienią może być tańsze o 40% od klasycznego ogrzewania elektrycznego.
Różnice występują w przypadku ogrzewania piecami akumulacyjnymi, albo grzejnikami konwektorowymi.

Sama różnica jest spowodowana formą emisji energii.
W klasycznych urządzeniach grzewczych ogrzewamy najpierw powietrze (nagrzewając medium grzewcze do wysokiej temperatury), a dopiero w taki sposób ogrzane powietrze, poprzez konwekcję ogrzewa nasze mieszkanie. W tym systemie grzewczym zawsze jest cieplejsze powietrze, które zawiera dużo wilgoci, a ściany pozostają chłodniejsze, co z kolei może prowadzić do skraplania się wilgoci na chłodniejszych częściach ścian, a tym samym stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów pleśniowych!

W ogrzewaniach podczerwonych emiter ciepła ( folia grzewcza, mata grzewcza, promiennik ),
ogrzewają bezpośrednio całe wnętrze włącznie, z meblami, a nie powietrze! Dopiero od tak nagrzanych powierzchni ogrzewa się powietrze. Powietrze ma temperaturę o 2 stopnie niższą od temperatury ogrzewanych powierzchni. Oddychamy rześkim powietrzem, nie odczuwając uczucia chłodu, gdyż grzeją nas wszystkie nagrzane powierzchnie w mieszkaniu!

Na tym też polega oszczędność całego systemu grzewczego, który zapewnia pełny komfort cieplny przy minimalnych kosztach energii.
System wytwarza tylko tyle ciepła, aby zrekompensować straty cieplne budynku, dlatego też najbardziej sprawdza się domach izolowanych, bądź budowanych w technologii tradycyjnej z masywnymi ścianami.

Ciepłe ściany nie absorbują wilgoci, więc występowanie grzyba jest wykluczone.
Przy ogrzewaniach płaszczyznowych, wystarczy nagrzać powierzchnię grzewczą do 22 ° C by uzyskać najwyższy komfort cieplny.
Oszczędza się w ten sposób energię, gdyż nie ogrzewa się bezpośrednio powietrza!

ankalien
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 04 lis 2014, 20:34
Lokalizacja: Polska
Re: Dom pasywny czy energooszczędny?

autor: ankalien » 04 lis 2014, 21:03

Mam pytanie. Ja zamierzam wybudować dom energooszczędny z firmą domikon, chciałabym pasywny ale niestety nie stać mnie. Jak to ogrzewanie na podczerwień ma się do domów prefabrykowanych. Z tego co wiem to właśnie zaletą ich jest to,że ściany się nie nagrzewają tylko właśnie powietrze w nich- termos. Nie mam gazu na działce tylko chciałam zastosować pompe wodno- powietrzną i kocioł elektryczny.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Dom pasywny czy energooszczędny?

autor: Enerbau » 04 lis 2014, 22:44

Niestety, wciąż jeszcze ludzie nie rozumieją, że bezpośrednie ogrzewanie powietrza, a tym samym wywoływanie konwekcji, ze wszystkimi jej negatywnymi skutkami jest najgorszą formą ogrzewania.

Od zarania dziejów ogrzewanie podczerwienią towarzyszyło ludzkości. Pierwszą formą tego ogrzewania było ognisko, później były to kominki i piece gliniane. Dalszą formą rozwoju tego typu ogrzewań są piece kaflowe, w Polsce jeszcze dość rozpowszechnione.

Rozwój cywilizacyjny spowodował wynalezienie ogrzewań centralnych, a tym samym ogrzewań konwekcyjnych.

Dziś przy obowiązującej tendencji budownictwa energooszczędnego, taki systemy tracą rację bytu.
Tanie, decentralne systemy grzewcze na podczerwień stają się normą, a nie wyjątkiem.

Nie węgiel, nie olej, nie gaz czy pelet są przyszłością ogrzewnictwa, a energia elektryczna uzyskana z odnawialnych źródeł energii i wytworzona przez nią podczerwień, którą ogrzewamy nasze domy ciepłem najbardziej dla nas naturalnym!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom pasywny czy energooszczędny?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 lis 2014, 2:28

ankalien pisze:Mam pytanie. Ja zamierzam wybudować dom energooszczędny z firmą domikon, chciałabym pasywny ale niestety nie stać mnie. Jak to ogrzewanie na podczerwień ma się do domów prefabrykowanych. Z tego co wiem to właśnie zaletą ich jest to,że ściany się nie nagrzewają tylko właśnie powietrze w nich- termos. Nie mam gazu na działce tylko chciałam zastosować pompe wodno- powietrzną i kocioł elektryczny.
Dom zużywający do 15kWh jest tańszy od takiego zużywającego 30 czy więcej kWh . Może firma domikom się na tym nie zna?

ankalien
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 04 lis 2014, 20:34
Lokalizacja: Polska
Re: Dom pasywny czy energooszczędny?

autor: ankalien » 06 lis 2014, 17:39

Nie dom, który zużywa 15 KWh/m2 jest droższy od takiego który zużywa 40kWh/m2 . To chyba wiadomo, że dom który potrzebuje więcej ocieplenia będzie droższy . Ja nie bardzo znam się i jest dla mnie nowością ogrzewanie na podczerwnień stąd moje pytanie do Fachowców. Na czym to mniej więcej polega i czy ma to sens tylko przy domach murowanych czy również przy domach budowanych w innych technologiach. Jeżeli chodzi o firmę Domikon to oczywiście nie zamierzałabym się budować z nimi jeżeli nie byliby dla mnie najbardziej profesjonalni.


Wróć do „Dom energooszczędny i dom pasywny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

Gotowe projekty domów