Pomoc w sprawie doboru kotła

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

PiotrGolawski
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 cze 2014, 14:29
Pomoc w sprawie doboru kotła

autor: PiotrGolawski » 21 cze 2014, 14:57

Witam
Posiadam dom z ok 1965 roku ( typowy kwadraciak z tamtego okresu ). Prawdopodobnie będę brał dofinansowanie na wymianę pieca na ekologiczny i stoję przed jego wyborem.
Dom ma wymiary 10,3x10,3 przy średniej wysokości ok 7,6 metra, ok 175m2 powierzchni ogrzewanej, wyskości pomieszczeń ok 2,4m. Zbudowany jest z cegły pełnej, mur grubości 38 cm, powierzchnia okien ok 26m2( plastiki sprzed ok 15 lat - dwie szyby , niema parametrów ). W tym roku będę go ocieplał styropianem 10 cm, a na stropodach planuje również położyć ok 20 cm wełny. Na tą chwilę palimy w piecu zasypowym firmy kotrem 52kW ( sporo ale taki nam kiedyś doradzono ) . Stoje przed wyminą pieca, chciałbym piec z podajnikiem w którym można palić oprócz eko groszka również miałem badź mieszankami obu. Instalatorzy którzy u mnie byli proponują piec o mocy ok 25 kW, raczej nie mniej ( a jeszcze dodatkowo boiler na wodę o pojemności 120-140 litrów ). Czytając forum i licząc zapotrzebowanie na energię domu( strona cieplowlasciwe.pl ) wychodzi mi że wystaczyłby mi piec o mocy ok 12kW co ma się nijak do proponowyanych przez instalatorów 25kW. i szczerze mówiąc nie wiem do końca co myśleć. Ponieważ piec miałby być dofinasowany mam ograniczony wybór marek pieców do : protecha, sas, lazar, stalmark,sztoker.
Proszę o pomoc w weryfikacji mocy pieca - po lekturze forum itd wydaje się mi że piec ok 17-18 kW powinien spokojnie wystarczyć.
Ponadto proszę użytkowników pieców sas eko ( myślę ze 17kW )oraz pro-tech karo duo (18,5 kW) o opinie o tych piecach ( moi "faworyci" ) Sas jest trochę droższy czy warto dopłacić ?
Wszelkie sugestie mile widziane :)

pozdrawiam
Piotr

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Pomoc w sprawie doboru kotła

autor: Enerbau » 21 cze 2014, 23:31

"a, to feler, westchną seler"
Jakie, to są piece ekologiczne?
No, i wybór marek pieców i ich dofinansowania! Ciekawostka na miarę polskiej propagandy.












Nie po to izolujemy, by robić centralne.

PiotrGolawski
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 cze 2014, 14:29
Re: Pomoc w sprawie doboru kotła

autor: PiotrGolawski » 22 cze 2014, 10:37

Pieców ekologicznych jest mnóstwo( większości pieców ma badania i certyfikacje z instytutu z zabrza ) , to te piece które posiadają certyfikaty ekologiczne. Jednak ograniczony jest wybór przez dostępnych wykonawców oraz tego jakie oni piece mogą zaoferować.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Pomoc w sprawie doboru kotła

autor: asolt » 22 cze 2014, 10:52

Enerbau pisze:"a, to feler, westchną seler"
Jakie, to są piece ekologiczne?
No, i wybór marek pieców i ich dofinansowania! Ciekawostka na miarę polskiej propagandy.




Nie po to izolujemy, by robić centralne.


Gdyby autor wątku tak faktycznie chciał reklamować te ekologiczne piece to moze i byłaby propaganda.
On po prostu zapytał o prawidłowy dobór mocy kotła. Mozna było po prostu napisac o obliczeniach ozc w przypadku dokładnego doboru mocy kotła, ponieważ korzystanie z kalkulatora typu ciepłowłasciwe prowadzi do błedów nawet 100%. Jest za to czepialstwo i nabijanie postów. Zadnych konkretów.
Ja mogę oszacować pomimo tak małej ilosci danych projektowe obciązenie cieplne na 10-11 kW (po ociepleniu) dodając moc na cwu ok 1 kW (4 osoby ) otrzymujemy ok 12 - 13 kW. I takiego kotła nalezy szukać. Kotły o macach 17 kW sas eko oraz 18,5 kW karo duo stanowczo za mocne. Jezeli miałby byc bufor to wtedy moc kotła moze byc wyzsza i nie ma wiekszego znaczenia.
Aby prawidłowo dobrac moc kotła zalecane są dokładne i rzetelne obliczenia ozc.

PiotrGolawski
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 cze 2014, 14:29
Re: Pomoc w sprawie doboru kotła

autor: PiotrGolawski » 22 cze 2014, 11:34

Dzięki asolt, instalatorzy którzy u mnie byli wspominali też wpływ na dobór pieca ma sama instalacja. Tzn ja mam starą z dużą ilością wody w układzie, z tego co wiem nowe instalalacje maja znaczenie mniejsza ilość wody ( cieńsze rury, nowsze grzejniki) , czy może to mieć tak duże znaczenie na moc pieca ?

PS. Panie Enerbau, pisząc tutaj oczekiwałem tylko na poradę ludzi znających temat lepiej niż ja, i będących na tyle życzliwymi żeby swą wiedzą się podzielić. Co do propagandy to nie będę tego komentował.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Pomoc w sprawie doboru kotła

autor: asolt » 22 cze 2014, 11:47

Ilosc wody w okładzie nie ma wpływu na moc kotła

Awatar użytkownika
karoka65
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 701
Rejestracja: 07 gru 2011, 22:13
Lokalizacja: Stary Grodków, tel: 509802200
Kontaktowanie:
Re: Pomoc w sprawie doboru kotła

autor: karoka65 » 22 cze 2014, 11:47

Dopytaj dobrze o warunki do dopłat.
Wiem z doświadczenia że bywa różnie, na przykład przy dopłatach kocioł nie może mieć nic wspomniane o ruszcie awaryjnym, gwarancja jaka udzielana jest na kocioł, miałem przypadki że tylko kwalifikowały się kotły z min 5-letnią gwarancją.
Kotłów jest o wiele więcej jak te które wymieniłeś, tyle że pewnie instalatorzy te mają w ofertach i te polecają.
Dopytaj szczegółów żeby nie być zawiedzionym.
Co do mocy kotła słuchaj tego co pisze kolega asolt, wie co pisze.

WkladyKominkowe
Aktywny
Aktywny
Posty: 115
Rejestracja: 12 sie 2013, 18:22
Lokalizacja: Cesinów-Las 2
Kontaktowanie:
Re: Pomoc w sprawie doboru kotła

autor: WkladyKominkowe » 24 cze 2014, 10:06

Zgadza się,kotłów jak i firm jest bardzo wiele,a jeżeli koniecznie chcesz te rozwiązania "ekologiczne" to proponuję dokładnie dopytać jak wygląda kwestia dofinansowania. Poza tym liczy sie również budżet jaki posiadasz na ten cel.

PiotrGolawski
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 cze 2014, 14:29
Re: Pomoc w sprawie doboru kotła

autor: PiotrGolawski » 25 cze 2014, 13:55

Witam
Na tą chwilę instalatorzy którzy mogą wykonywać usługi w ramach dofinansowania mają w ofercie piece marek które wymieniłem(więc wybór ograniczony ). Z tego co czytałem to najmniejsze kotły dostępne u tych producentów zaczynają się od ok 17kW, więc mniejszego raczej nie kupie bo nie mam jak. Prawdopodobnie będę miał większy zbiornik do ogrzewania wody ok 250 litrów, ale jeżeli dobrze rozumiem dalej te moce w zupełności wystarcza a nawet będzie nadmiar. Zastanawiam się nad wyborem pomiędzy Sas-em a protechem. Sas ma palenisko ze stali nierdzewnej, a o protechu mozna znalezdz duzo informacji o ustawieniach. m.in, na miale co mnie interesuje. A Wy mając te dwie marki do wyboru który byście wybrali ?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Pomoc w sprawie doboru kotła

autor: Bolas » 25 cze 2014, 18:49

Handluję PROTECHEM od 10lat nie miałem z nim kłopotu. Jeden kocioł SKID z 20 które mam zamontowane na gwaracji po 2latach wymienili na nowy bez zbędnych dyskusji - to tyle co mogę powiedzieć z własnego doświadczenia. Wczoraj zamontowałem kolejnego.
Jak będziesz chciał znać cenę do porównania ofert to daj znać bo okaże się że z dopłatami sprzedadzą ci go w katalogu :)

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Pomoc w sprawie doboru kotła

autor: Jarecki79 » 25 cze 2014, 19:46

O jaką miejscowość chodzi z tym dofinansowaniem?
Napisz na priva, jak będę znał instalatora w pobliżu, to podam namiary, lepiej brać moc 12-13kW...

Awatar użytkownika
karoka65
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 701
Rejestracja: 07 gru 2011, 22:13
Lokalizacja: Stary Grodków, tel: 509802200
Kontaktowanie:
Re: Pomoc w sprawie doboru kotła

autor: karoka65 » 25 cze 2014, 22:43

Jarecki79 pisze:O jaką miejscowość chodzi z tym dofinansowaniem?
Napisz na priva, jak będę znał instalatora w pobliżu, to podam namiary, lepiej brać moc 12-13kW...

Jarek z tym instalatorem to czasem sprawy nie przeskoczysz, wszędzie kumoterstwo.
Znam przypadki że na jakimś terenie mają podpisane umowy raptem ze dwie czy trzy firmy instalatorskie i nikogo do tego nie dopuszczą.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Pomoc w sprawie doboru kotła

autor: Bolas » 25 cze 2014, 23:17

Dlatego mówię o cenie a nie rabacie czy obietnicach z kosmosu. Największe przebicie w małych miejscowościach mają firmy montujące solary. U mnie większość sąsiadów je ma bo przychodzili do domu i nagabywali - jedni są zadowoleni inni nie a jakość montażu zostawia w niektórych przypadkach sporo do życzenia.

Awatar użytkownika
Timix
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 09 lut 2010, 13:37
Lokalizacja: Małop/Ślask
Re: Pomoc w sprawie doboru kotła

autor: Timix » 27 cze 2014, 11:56

Witam .
Koledzy podepnę się pod temat co by nie zakładać podobnych postów , ale na temat.
Mam w domu kocioł dolnego spalania na wiosnę zaczął przeciekać a ma 18 lat jak w nim palę .
Znajomy ojca dłubał w domu takie byłem mega zadowolony wcześniej ogrzewałem jedna kondygnację a od 5 lat doszło poddasze i za zimę taką faktycznie zimę spalanie na sezon grzewczy wychodziło max 3,5 t węgla (orzech z kostką ) Piec z tego co pamiętam był robiony na 17kw albo 20 kw.
Dom ocieplony 7-10 cm styropian okna drewniane 3 szybowe ( współczynnika nie pamiętam - kobiorowskie ) ok 180m2 powierzchni całość z poddaszem
I teraz dylemat co kupić ???
Na pewno dolnego spalania w nim palić najłatwiej ( nie zawsze jestem w domu i babcia daje sobie rade z takim ) tamten był bez elektroniki ( ja spoko ale babcia by nie opanowała wiec woli tradycyjnie )
No właśnie i co kupić ? Jakiej mocy ? Im więcej się zaczytuje tym mam większy mętlik . Jak sądzicie jakiej mocy by był racjonalnym rozwiązaniem ? Obstawiam tak koło 20 kw co sądzicie z doświadczenia ?
Pozdrawiam .

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Pomoc w sprawie doboru kotła

autor: Bolas » 27 cze 2014, 23:01

20kW przy 180m2 to ok 111W/m2 czyli tyle co dom nieocieplony z wymienionymi oknami. Myślę że masz ok 80-90W/m2 czyli ok17kW z ciepłą wodą.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości

Gotowe projekty domów