Przydomowa oczyszczalnia-od czego zacząć?

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

olusia1971
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 31 sie 2013, 18:53
Przydomowa oczyszczalnia-od czego zacząć?

autor: olusia1971 » 31 sie 2013, 19:01

Witam.
Proszę o poradę od czego zacząć chcąc zamontować przydomową oczyszczalnie ścieków?Jestem "zielona" w temacie i nie mogę znaleźć informacji w necie.Dziękuję za informację.

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Przydomowa oczyszczalnia-od czego zacząć?

autor: Interno » 31 sie 2013, 19:10

Oczyszczalnia z drenażem czy ze zrzutem wody ?
Dużo jest w internecie z drenażem mało jest na temat zrzutu wody.
W Polsce to temat trochę drażliwy uzależniony od władz lokalnych ale i przepisy ogólne są niedoskonałe.

olusia1971
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 31 sie 2013, 18:53
Re: Przydomowa oczyszczalnia-od czego zacząć?

autor: olusia1971 » 31 sie 2013, 19:20

Przepraszam ale chyba źle się wyraziłam.Chodzi bardziej o formalności -"biurokracje".Skąd mogę otrzymać informacje czy w ogóle mogę i jaką oczyszczalnie zamontować.

adikas
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 28 sie 2013, 14:40
Re: Przydomowa oczyszczalnia-od czego zacząć?

autor: adikas » 09 wrz 2013, 12:28

Ja już to przeszedłem więc generalnie jeśli nie ma w drodze kanalizacji ani nie ma ustanowionego planu zagospodarowania przestrzennego, to nie ma problemu.
Reszta tutaj: http://www.traidenis-pol.com/produkty/p ... -po-kroku/

Marek Lipowski
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 08 sie 2013, 6:58
Kontaktowanie:
Re: Przydomowa oczyszczalnia-od czego zacząć?

autor: Marek Lipowski » 16 wrz 2013, 13:30

Zgadza się, wtedy problemu nie robią.

Adam291
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 05 lis 2013, 21:17
Re: Przydomowa oczyszczalnia-od czego zacząć?

autor: Adam291 » 05 lis 2013, 21:28

Ja tego już jakiś czas temu robiłem u siebie oczyszczalnie i to mini, bo na moim podwórku naprawdę niewiele jest miejsca, gdzie mogłem sobie na to pozwolić. Skorzystałem z usług Ekohouse, bo z mojego tzw. rozeznania wynikło, że stosują najnowsze technologie, najwyższy na polskim rynku stopień oczyszczania . Moja oczyszczalnia pracuje, praktycznie bezobsługowo bez zapachów, zupełnie cicho i z maksymalną efektywnością. I to, co mi najbardziej odpowiadało to niewielki rozmiar. Tak, czy inaczej myślę, że warto zainwestować.

Ludmila
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 14 lis 2013, 13:21
Re: Przydomowa oczyszczalnia-od czego zacząć?

autor: Ludmila » 15 lis 2013, 12:12

Sprawdziłaś jaka masz kategorię gruntu? bo może szkoda dalszego zachodu

HABA RL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 88
Rejestracja: 10 maja 2013, 11:46
Lokalizacja: Cała Polska
Kontaktowanie:
Re: Przydomowa oczyszczalnia-od czego zacząć?

autor: HABA RL » 18 lis 2013, 23:10

@Adam291: A na jakiej podstawie wyznaczyłeś tzw. najnowsze technologie? Jakie to właściwie są i na czym polegają?
No i skąd to info o najwyższym stopniu oczyszczenia? Możesz rzucić jakieś badania i zestawienia z innymi rozwiązaniami?
Maksymalną efektywność na podstawie czego wyznaczasz? Co przez to rozumiesz?

Pytam, bo autentycznie mnie to zaciekawiło. Twój post nieco trąca kryptoreklamą, stąd moje pytania, aby zweryfikować słuszność podejrzeń :-)

@olusia1971: Na naszej stronie firmowej www.haba.pl jest dział FAQ (http://www.haba.pl/faq.html), gdzie masz odpowiedzi dokładnie na Twoje pytania. Niedługo pojawi się nowa odsłona strony, dlatego gdyby nie działał ten drugi adres, to zostawiam ogólny, kontakt znajdziesz bez problemu. Natomiast wracając do kwestii formalnych: jeżeli w Twojej miejscowości nie jest poprowadzona kanalizacja i w planie zagospodarowania jest przewidziana oczyszczalnia, to właściwie możesz od razu złożyć zgłoszenie zamiaru budowy do Starostwa i odczekać 30 dni. Jeżeli po 30 dniach nie otrzymasz żadnej odpowiedzi to znaczy, że zgłoszenie zostało rozpatrzone pozytywnie i przystępujesz do montażu urządzenia. Jak będziesz w Starostwie to zapytaj czego wymagają do dokumentacji u was. Gdybyś natomiast była zainteresowana przygotowaniem wszystkiego kompleksowo (tzn. doborem odpowiedniej oczyszczalni w zależności od warunków wodno-gruntowych i preferencji rodziny, przygotowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów, serwisu oraz bezpłatnego doradztwa już w trakcie eksploatacji) to najprościej będzie jak się ze mną skontaktujesz.

@Interno: Rozumiem, że masz na myśli drenażówki lub oczyszczalnie biologiczne? Bo "zrzut wody" to pojęcie bardzo ogólne i wieloznaczne ;) Oczyszczalnia drenażowa to taka, w której doczyszczanie tlenowe odbywa się w gruncie, czyli do ziemi trafiają jeszcze nie oczyszczone ścieki. Natomiast oczyszczalnia biologiczna (wyguglaj sobie: "SBR primo") w założeniu przeprowadza wszystkie procesy wewnątrz zbiornika, a na wyjściu odprowadza już ścieki w stopniu wysoce oczyszczonym. I właśnie ten drugi typ jest obecnie promowany, a oczyszczalnie drenażowe odchodzą do lamusa (na zachodzie w ogóle są zakazane).

Mam nadzieję, że rozwiałem nieco wątpliwości, a w razie dalszych pytań chętnie podzielę się wieloletnim doświadczeniem. Oczywiście całkowicie za darmo, w ramach prezentu dla czytelników tego forum :)

Prawicę ściskam & do miłego

HABA RL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 88
Rejestracja: 10 maja 2013, 11:46
Lokalizacja: Cała Polska
Kontaktowanie:
Re: Przydomowa oczyszczalnia-od czego zacząć?

autor: HABA RL » 18 lis 2013, 23:10

@Adam291: A na jakiej podstawie wyznaczyłeś tzw. najnowsze technologie? Jakie to właściwie są i na czym polegają?
No i skąd to info o najwyższym stopniu oczyszczenia? Możesz rzucić jakieś badania i zestawienia z innymi rozwiązaniami?
Maksymalną efektywność na podstawie czego wyznaczasz? Co przez to rozumiesz?

Pytam, bo autentycznie mnie to zaciekawiło. Twój post nieco trąca kryptoreklamą, stąd moje pytania, aby zweryfikować słuszność podejrzeń :-)

@olusia1971: Na naszej stronie firmowej www.haba.pl jest dział FAQ (http://www.haba.pl/faq.html), gdzie masz odpowiedzi dokładnie na Twoje pytania. Niedługo pojawi się nowa odsłona strony, dlatego gdyby nie działał ten drugi adres, to zostawiam ogólny, kontakt znajdziesz bez problemu. Natomiast wracając do kwestii formalnych: jeżeli w Twojej miejscowości nie jest poprowadzona kanalizacja i w planie zagospodarowania jest przewidziana oczyszczalnia, to właściwie możesz od razu złożyć zgłoszenie zamiaru budowy do Starostwa i odczekać 30 dni. Jeżeli po 30 dniach nie otrzymasz żadnej odpowiedzi to znaczy, że zgłoszenie zostało rozpatrzone pozytywnie i przystępujesz do montażu urządzenia. Jak będziesz w Starostwie to zapytaj czego wymagają do dokumentacji u was. Gdybyś natomiast była zainteresowana przygotowaniem wszystkiego kompleksowo (tzn. doborem odpowiedniej oczyszczalni w zależności od warunków wodno-gruntowych i preferencji rodziny, przygotowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów, serwisu oraz bezpłatnego doradztwa już w trakcie eksploatacji) to najprościej będzie jak się ze mną skontaktujesz.

@Interno: Rozumiem, że masz na myśli drenażówki lub oczyszczalnie biologiczne? Bo "zrzut wody" to pojęcie bardzo ogólne i wieloznaczne ;) Oczyszczalnia drenażowa to taka, w której doczyszczanie tlenowe odbywa się w gruncie, czyli do ziemi trafiają jeszcze nie oczyszczone ścieki. Natomiast oczyszczalnia biologiczna (wyguglaj sobie: "SBR primo") w założeniu przeprowadza wszystkie procesy wewnątrz zbiornika, a na wyjściu odprowadza już ścieki w stopniu wysoce oczyszczonym. I właśnie ten drugi typ jest obecnie promowany, a oczyszczalnie drenażowe odchodzą do lamusa (na zachodzie w ogóle są zakazane).

Mam nadzieję, że rozwiałem nieco wątpliwości, a w razie dalszych pytań chętnie podzielę się wieloletnim doświadczeniem. Oczywiście całkowicie za darmo, w ramach prezentu dla czytelników tego forum :)

Prawicę ściskam & do miłego

olaf9000
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 23 sty 2014, 20:42
Re: Przydomowa oczyszczalnia-od czego zacząć?

autor: olaf9000 » 24 sty 2014, 10:43

ja korzystalem ze sklepu http://e-sklepoczyszczalnie.pl/ i uzyskalem cenne wskazowki ...wszystko tam znajdziesz i po dobrej cenie ..Jak dla mnie bardzo trafny wybor :)

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: Przydomowa oczyszczalnia-od czego zacząć?

autor: aseba » 24 sty 2014, 19:28

No właśnie skoro SBR aż tak oczyszcza ścieki to czy kategoria gruntu jest ważna? Proszę o wyjaśnienie? A kwestie formalne w polsce to największa głupota,bo jak ma być kanaliza,albo jest to nie mogę założyć oczyszczalni,a moja gmina w tym czasie pier... o jakieś ekologi w powiecie. Ja tam postawie się i będę EKOLOGICZNY pod względem ścieków i zamontuje oczyszczalnie na własną rękę! 8)

tom7878
Aktywny
Aktywny
Posty: 165
Rejestracja: 18 lip 2013, 16:29
Re: Przydomowa oczyszczalnia-od czego zacząć?

autor: tom7878 » 28 sty 2014, 16:16

Nie miałem pojęcia że aby zamontować oczyszczalnie trzeba uporać się z jakimiś papierami... Wszędzie człowiekowi utrudnią! Ja planuję kupić oczyszczalnię na 3000l na http://www.e-sklepoczyszczalnie.pl/ i proszę was o rady co gdzie i jak załatwić bo nie mam pojęcia a na tej oczyszczalni mi zależy. Mam dość szamba.

tukil
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 90
Rejestracja: 06 sie 2012, 20:33
Re: Przydomowa oczyszczalnia-od czego zacząć?

autor: tukil » 30 mar 2014, 0:03

Na początek, zanim zaczniesz cokolwiek szukać jaka oczyszczalnia i dlaczego udaj się na gminę i sprawdź czy w ogóle dostaniesz pozwolenie na jej montaż. Jeśli tak, dowiesz się tam jakie są wymagane formalności bo z tego co przerabiał mój szwagier i znajomy,co gmina to inna interpretacja tych samych przepisów :/

gabi0
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 63
Rejestracja: 20 mar 2014, 21:50
Re: Przydomowa oczyszczalnia-od czego zacząć?

autor: gabi0 » 23 cze 2014, 18:21

Wydaje mi się że obecnie nie ma problemu w gminie .Jeżeli decydujemy się na przydomową oczyszczalnie to chyba jest najlepsze rozwiazanie nie tylko dla nas ale i dla środowiska .Nie dość że oszczedzamy to nie produkujemy dodatkowych zanieczyszczeń .

tukil
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 90
Rejestracja: 06 sie 2012, 20:33
Re: Przydomowa oczyszczalnia-od czego zacząć?

autor: tukil » 23 cze 2014, 23:52

Niestety zdziwiłbyś się jakie problemy mogą być na gminie :/ Jeden urzędnik stwierdzi że dół chłonny to jak rozsącz a inny że jak studnia i wtedy już inne przepisy inne wymagania itd. Albo w planach jest kanalizacja i zgody nie dostaniesz a że budowę zaczną za 5 lat przy dobrych wiatrach to już twój problem. Ach można by prace o tym napisać :)


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

Gotowe projekty domów