Utrzymanie minimalnej temparatury pieca

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

zientek
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2007, 14:18
Utrzymanie minimalnej temparatury pieca

autor: zientek » 10 kwie 2007, 14:23

Witam Serdecznie! Mam mianowicie taki mały problemik:
Mam w domu piec/kociol na wegiel, drewno. Od niedawna pojawil sie taki problem a mianowice zbyt wysoka temperatura na piecu. Zawsze minimalna byla okolo 60stopni jezeli juz piec byl rozpalony weglem. Zastanawia mnie jak mozna ustalic lub zmiejszyc minilalna temperature? Czy to wogole mozliwe? Bo jezeli wszystkie "klapki" od pieca zamkne wtedy powinna byc najmniejsza mozliwa temparatura pieca, bo dostaje sie mniej tlenu, jezeli otwieram klapke temp. zacznie rosnac. Ostatnio piec osiagnal temperature 100stopni i musialem go zalac 30litrami wody, zastnanawiam sie co zrobic zeby temp. na piecu nie byla taka wysoka? Czego to jest wina ?
Pozdrawiam Serdecznie i z góry dziekuje za odpowiedz!

w84u
Aktywny
Aktywny
Posty: 145
Rejestracja: 12 lis 2006, 11:06

autor: w84u » 10 kwie 2007, 20:52

Kod: Zaznacz cały

Mam w domu piec/kociol
to robi różnicę ;) Nic nie wiemy o Twoim CO, (obieg grawitacyjny, czy wymuszony, jakie zawory na grzejnikach, czy kocioł posiada jakiś sterownik, termostat z siłownikiem do regulacji klapą ciągu?), bo przyczyn może być kilka, awaria pompy cyrk., zamknięte zawory termostatyczne, zbyt niski poziom medium w instalacji, "zawieszony" zawór pływakowy bypassu, itd.

Kod: Zaznacz cały

 piec osiagnal temperature 100stopni i musialem go zalac 30litrami wody
(?!) życie ci niemiłe, ryzykujesz explozją (lub rozszczelnieniem) kotła, 100 st. na kotle z otwartą instalacją to jeszcze nie tragedia, zamknij klapę ciągu i otwórz drzwi zasypowe. Reasumując: mało informacji.

zientek
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2007, 14:18

autor: zientek » 11 kwie 2007, 11:37

Witam.

Podaję dodatkowe informacje techniczne odnośnie mojego kotła (DOR 20 Buderus).
Obieg wody jest wymuszony przez pompę. W/w przypadku pompa była ustawiona na III (max).



"(?!) życie ci niemiłe, ryzykujesz explozją (lub rozszczelnieniem) kotła..."
tzn. że rozgrzanego pieca nie można zalewać wodą aby obniżyć temperaturę?

"jakie zawory na grzejnikach..."
przy grzejnikach są jakieś zwykłe pokrętła z napisem DIAMOND.

"czy kocioł posiada jakiś sterownik, termostat z siłownikiem do regulacji klapą ciągu?..."
kocioł nie posiada oddzielnego termostatu do regulacji

Pozdrawiam i czekam na odpowiedz!

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
zwykły kopciuszek

autor: Jarecki79 » 30 kwie 2007, 20:04

Zientek, masz zwykłego tzw. kopciucha, tyle,że ładnie opakowanego przez firmę buderus.
Zapewne zaczyna "umierać" miarkownik ciągu w Twoim kotle. Musisz powolutku myśleć o zakupie nowego tzw. miarkownika ciągu. Taki miarkownik ciągu to koszt około 105zł za porządny włoski model. Jednak szczerze powiem, jest to urządzenia raczej na 2 góra 3sezony grzewcze.

Ostatnio pojawiła się jednak alternatywa do kotłów na paliwa stałe bez dmuchawy. Jeden z producentów wprowadził na rynek sterownik, który podnosi i opuszcza klapkę dozującą powietrze do palenia, dodatkowo ten sterownik (elektroniczny miarkownik ciągu) steruje pracą pompy c.o. Ma też możliwość zakupu i podłączenia panelu pokojowego do sterowania kotłem z domu i obserwowania aktualnej temperatury na kotle.

Jeżeli chcesz trochę więcej poczytać na temat takiego sterownika mogę Ci wysłać opis takiego urządzenia na maila wraz ze zdjęciami. Sterownik, elektroniczny miarkownik ciągu do takiego tradycyjnego kotła jak posiadasz to koszt 305zł. Mogę wysłać instrukcję obsługi...

Pozdrawiam

:D
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
DIAMOND

autor: Paweł_Małek » 02 maja 2007, 20:55

Na te zawory f-y diamond uwazaj - ktos wcisnal Ci najgorsze g....o!!! - jest na forum moj post nt. tych zaworow z zdjeciami. Jesli ktoryz z tych zaworow zaczn ie cieknac lepiej wymienic wszystkie - po kilku dniach od "rozciekniecia" mozesz miec zalane mieszkanie - u znajomego z tego dziadostwa wystrzelilo wrzeciono zaworu i zalalo jego i sasiadow pod spodem (takie g...o bo tanie zalozyla spoldzielnia!)

rafalm
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 82
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:44

autor: rafalm » 22 sie 2007, 19:48

no to skoro wywaliło z niego dławicę to chyba wina instalatora jak dla mnie. Instalator zamontował a później nie skontrował zaworu po montażu i go wywaliło.
Piszesz a sam nie wiesz co. :)

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 23 sie 2007, 8:29

Dlaczego ludzie przychodąc do sklepu mówią najpierw tanio, a potem szukając potwierdzenia, że to tanie jest dobre. Nie mówię też, że drogie jest najlepsze ale należy kierować się zdrowym rozsądkiem nowa technologia nigdy nie będzie kosztować tyle co patenty z przed 5 lat.

marek1970
1 - ostrzeżenie!
Posty: 24
Rejestracja: 24 wrz 2006, 10:57
Lokalizacja: gdynia

autor: marek1970 » 09 wrz 2007, 15:16

Witam !!!
Kolego w instrukcji obsługi kotła DOR 20 BUDERUS są zamieszczone schematy podłączenia tego kotła do instalacji co przy użyciu zaworu trójdrogowego.Zazwyczaj do instalacji co instalujemy zasobnik na wodę poziomy, wiszący ,płaszczowy podłączony grawitacyjnie do instalacji.Takie podłączenie stanowi zarazem zabezpieczenie przed zagotowaniem się instalacji co.

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom
Re: Utrzymanie minimalnej temparatury pieca

autor: Shive » 10 wrz 2007, 18:57

zientek pisze:Witam Serdecznie! Mam mianowicie taki mały problemik:
Mam w domu piec/kociol na wegiel, drewno. Od niedawna pojawil sie taki problem a mianowice zbyt wysoka temperatura na piecu. Zawsze minimalna byla okolo 60stopni jezeli juz piec byl rozpalony weglem. Zastanawia mnie jak mozna ustalic lub zmiejszyc minilalna temperature? Czy to wogole mozliwe? Bo jezeli wszystkie "klapki" od pieca zamkne wtedy powinna byc najmniejsza mozliwa temparatura pieca, bo dostaje sie mniej tlenu, jezeli otwieram klapke temp. zacznie rosnac. Ostatnio piec osiagnal temperature 100stopni i musialem go zalac 30litrami wody, zastnanawiam sie co zrobic zeby temp. na piecu nie byla taka wysoka? Czego to jest wina ?
Pozdrawiam Serdecznie i z góry dziekuje za odpowiedz!


Jest takie urządzenie pt. termostatyczny dwudrogowy zawór bezpieczeństwa (świetna rzecz)
Działanie: przy wzroście temp na piecu czujnik wkręcony w rurę (zasilanie) przy wyjściu z kotła otwiera się i gorącą wodę wylewa do kanalizacji, natomiast druga część w/w zaworu wkręcona w rurę (powrót) zasila ins zimną wodą powoduje schładzanie kotła,- działanie automatyczne, ( Otwarcie zaworu powoduje nadmierne ciśnienie i temperatura) może dlatego w Niemczech dopuszczone jest C.O, z układem zamkniętym
teraz odpowiedź:
1. Za duży piec
2. Coś dławi przepływ (np mała średnica rur, filtr przed pompą, pompa)
3. Nie masz obiegu ponieważ termostaty zatrzymują obieg - wywal głowice zaworów przy grzejnikach ( Jeżeli są to termostaty :lol: ) Piszesz, że masz zwykłe
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2007, 23:20 przez Shive, łącznie zmieniany 1 raz.

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 10 wrz 2007, 23:01

Zazwyczaj do instalacji co instalujemy zasobnik na wodę poziomy, wiszący ,płaszczowy podłączony grawitacyjnie do instalacji.Takie podłączenie stanowi zarazem zabezpieczenie przed zagotowaniem się instalacji co.

Nie rozumiem :shock: Jak boiler (podłączony jakkolwiek) może zabezpieczyć kocioł przed zagotowaniem?
adam


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Dot [Bot] i 192 gości

Gotowe projekty domów