Strop gęstożebrowy a drewniany

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, które oddzielają kondygnacje budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudować, wyciszyć i ocieplić strop koniecznie zapoznaj się z tym działem.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

krebs1976
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 sie 2008, 9:58
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontaktowanie:
Strop gęstożebrowy a drewniany

autor: krebs1976 » 20 sty 2009, 14:52

Witam!
Jestem na etapie projektu domu. Zdecydowałem się na projekt indywidualny ze względu na dość "ciężkie " warunki zabudowy i smukłość działku bud.
Wspólnie z architektem wypracowaliśmy ostateczną bryłę budynku.
Problem powstał ze ścianami nośnymi ( w załączniku rzut parteru, poddasza i 3d).
W założeniu jest, że strop będzie drewniany (pracuje z drewnem i mam dobry dostęp do surowca i maszyn obrabiających).
Według osoby, która będzie wykonywała ten dom ilość ścian nośnych (te najgrubsze) jest zbyt duża. Wykonawca twierdzi, że dla stropu drewnianego zrobiłby kilka słupów drewnianych podtrzymujących podciągi i na tym położyłby strop, oczywiście mat. drzewny o odpowiednich przekrojach. Wg niego radykalnie potania to koszty inwestycji- zamiast fundamentów tylko ławy pod słupy drewniane. Zamiast ścian nośnych- działowe.
W starciu stropu gęstożebrowgo (np teriva) proponowanego przez architekta a konstrukcją drewnianą proponowaną przez wykonawcę finansowo jestem za drewnianym.
Architekt upiera się przy gęstożebrowym.
Chciałbym poznać opinię kogoś, kto miał już jakieś doświadczenie w tym zakresie.
Ogólnie góra jest przeznaczona do użytku nieciągłego (antresola i pokój dla ewent. gości, brak stropu nad salonem).
Zatem nie widzę potrzeby wykonywania przedobrzonej konstrukcji stropu.
A o kosztach nie wspomnę ponieważ nie są porównywalne finansowo.
Proszę o poradę co można w tym temacie polepszyć.
Przy okazji będę wdzięczny za opinie na temat funkcjonalności i bryły budynku, może ktoś ma pomysł co można zmienić na lepsze w tym projekcie.
(północ jest od str. garażu i kuchni).
Pozdrawiam Radek

radoslawrak.webpark.pl/pietro-jpg.jpg
radoslawrak.webpark.pl/parter-jpg.jpg
radoslawrak.webpark.pl/3d-jpg.jpg

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 20 sty 2009, 15:27

Strop drewniany - a czemu nie.Lekki mało kłopotliwy i tańszy w montażu.Trochę gorsza akustyka w stosunku do gęstożebrowego.
Ściana podłużna przy klatce schodowej i poprzeczna (ta wzdłuż tarasu) powinny być pełne gdyż usztywniaja budynek.Garażowe tak samo.
Ściana między salonem (za kominkiem? małe te obrazki) oraz ścianę wzdłuz łazienek mozna wymienić na rozwiązanie słupowo-ryglowe.
Wady - zbyt duza odległośc poziomego kanału wentylacji z okapu do komina.
Nie widac kanałów wentylacyjnych łazienek.Czyżby rekuperacja?
Garaż tez nie ma wentylacji a powinien - spaliny.
Ciasne miejsce do spozywania posiłków przy kuchni.Po co drzwi do garazu na środku ściany - można przesunąć?
Czemu tyle się trzeba nabiegać (od przedsionka przez salon do korytarza taka litera "U")aby pójść do kibelka.Dlaczego szafa w przedsionku nie moze byc po prawej stronie.A na lewej przebić drzwi do korytarza aby bylo blisko do WC.Czasami kazda minuta wazna :D

Generalnie projekt fajny.Trochę zmanowane mozliwosci nad stropdachem.
A ja zrobiłbym sobie nad wykonanym stopodachem taras podniesiony drewniany z drewna orientalnego na ruszcie drewnianym i byłby pięęękny duzy tarasik z wyjściem z klatki schodowej na piętrze.

Zenon
Aktywny
Aktywny
Posty: 163
Rejestracja: 26 sie 2007, 0:55

autor: Zenon » 21 sty 2009, 15:48

Nie zajmuję stanowiska, ogólnie co lepsze, drewno, beton, czy teriva, ale chcę dodać, że problem akustyki, jednak przy stropach drewnianych jest, a jak będą użytkowane w przyszłości pomieszczenia, któż to wie...

Jestem na etapie projektu domu
- Sformuowanie nie jasne, nie wynika z niego czy projekt jest gotowy, czy jest to faza projektowania, czy wniosek o pozwolenie został złożony...

Wykonawca twierdzi, że dla stropu drewnianego zrobiłby kilka słupów drewnianych podtrzymujących podciągi i na tym położyłby strop, oczywiście mat. drzewny o odpowiednich przekrojach. - ostatecznie zgdę na takie rozwiązania musi wyrazić projektant, po dokonaniu odpowiednich przeliczeń, od fundamentów po dach. On bierze odpowiedzialność za konstukcję (dotyczy prawidłowego zaprojektowania). Wszelkie, ewentualne zmiany winny być wprowadzane odpowiedzialnie, zgodnie z prawem, w uzgodnieniu z projektantem.

Wg niego radykalnie potania to koszty inwestycji - ile??? :?: - bez liczby są to tylko emocje.

- zamiast fundamentów tylko ławy pod słupy drewniane. Zamiast ścian nośnych- działowe. - to jest zasadnicza, fudamentalna ingerencja w konstrukcję, uwzględniać trzeba równomierne osiadanie budynku, jak i ciężar dachu, wraz ze sposobem przeniesienia tego ciężaru poprzez ściany, słupy, na ławy itd., itd...

Ogólnie góra jest przeznaczona do użytku nieciągłego (antresola i pokój dla ewent. gości, brak stropu nad salonem).
Zatem nie widzę potrzeby wykonywania przedobrzonej konstrukcji stropu.
- takie pojęcia nie istnieją, dla projektanta, prokuratora itd... Wszystko ma być zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami, żeby dom nie pękał, aby stropy się nie uginały, aby dom był bezpiczny pod każdym względem, również p-poż., z uwzględnieniem, że kiedyś mogą tam zamieszkać... [ trojaczki :D :D :D ]

krebs1976
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 sie 2008, 9:58
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontaktowanie:
Strop gęstożebrowy a drewniany

autor: krebs1976 » 21 sty 2009, 20:51

Witaj!
Dzięki jochwaw za opinie.
W sumie chodziło mi przede wszystkim o informacje dot. stropu. A te z kolei Zenon mi dość obiektywnie wyjaśnił. Dzięki.
Dlatego mam kilka pytań dodatkowych do Zenona.
Ad 1
Projekt jest w fazie początkowej (wniosek nie złożony- ustalamy co będzie rozsądniejsze)
Ad 2
Oczywiście jeśli projektant uzna taki strop za możliwe rozwiązanie , to w tej sytuacji dopiero go zaakceptujemy.
Ad 3
Wyszedłem z założenia, że drewno jest tańsze (opinie zasłyszane w terenie :idea: )
Dodatkowo pracuję z drewnem i stos. tanio mogę zakupić surowiec.
Ad 4
Jeśli chodzi o słupy zamiast ścian nośnych, to wydaje się rozsądne (mniej materiału).
Ad 5
Normalne, że będzie wykonane wg norm (założenie jest- dobrze ale taniej)- nie koniecznie najlepiej.
Kilka pytań:

Dot. ad 3
Dlaczego uważasz, że jest gorszy?
W Skandynawi nikt się nie zastanawia nad stropem innym niż drewniany. Ogólnie panuje przekonanie, że dobrze wykonany( z naciskiem na dobrze) strop drewniany nie jest akustyczny ani odkształcający się itd.

Dot. ad 4
Odnoszę wrażenie, że teraz buduje się z zachowaniem ogromnych współczynników bezpieczeństwa (dla wygody i spokoju konstruktora). Zwłaszcza w domach tzw "gotowych". Te zachowanie jest lesze niż jakby miałyby być mniejsze. Ale czy nie uważasz, że robiąc projekt indywidualny należy wszystko co możliwe przemyśleć i dopasować do potrzeb?
Uważasz, że budynek przy zastosowaniu słupów drewnianych dla stropu drewnianego będzie nierównomiernie osiadał? Dlaczego?
Wydaje mi się, że to sprawa odpowiednio dopasowanej konstrukcji.

Twoja argumentacja jest rozsądna i do mnie przemawia ale jestem na takim etapie, że mogę sobie pozwolić na takie rozważania.
Nie potrafię określić jakie różnice cenowe są przy zastosowaniu tych stropów ale zakładam, że spore. A dobra decyzja w tej sprawie może oznaczać np. wykończenie łazienki. Kilka dobrych decyzji i będę mógł sobie pozwolić na dobry sprzęt grający w tych samych nakładach finansowych. :lol: itd, itd.
Będę wdzięczny za Twoją opinie.
Pozdrawiam Radek

Zenon
Aktywny
Aktywny
Posty: 163
Rejestracja: 26 sie 2007, 0:55

autor: Zenon » 23 sty 2009, 14:19

Odpowiem tylko tak - Ja wybrałbym strop na mokro lub gęstożebrowy.

Poza tym trochę inaczej zrobiłbym górę. Tak bym ją przygotował, aby w dalekiej przyszłości, można ją było zaadoptować na samodzielne mieszkanie z kuchnią. Nigdy nie wiadomo jak się życie potoczy, względem dzieciaków, wnuków, kasy itd. Tak więc przygotowałbym odpowiednio kominy, instalacje aby w przyszłości ewentualna adaptacja nie sprawiała problemów.
Również uwzględniłbym ewentualny pokój (pokoje) na parterze dla rodziców, gdyby w podeszłym wieku potrzebowali mojej opieki i pomocy, a to łączy się z rozwiązaniem góry.
Tak więc dla tych celów zrezygnowałbym z pięknej i modnej antresoli (po to żeby mnie goście poklepali po plecach).

droops
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 26 sie 2013, 15:00
Re: Strop gęstożebrowy a drewniany

autor: droops » 17 lut 2014, 10:45

Cześć, a ja się naczytałem o błedach wykonawczych w tych gęstożebrowych i nie byłbym taki pewien co jest lepsze, rzućcie okiem na ten artykuł:

http://www.obud.pl/index,art,8800,index ... litycznych

maciejlca
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:37
Re: Strop gęstożebrowy a drewniany

autor: maciejlca » 15 kwie 2014, 8:13

Witam, Ja zdecydowałem się na zakup stropu gęstożebrowego właścnie z Granordu (belka, pustak). Około 2 tygodni temu układałem strop i nie było żadnych problemów (domek w okolicy Wrocławia, strop 138m2). Pustaki i belki przyjechały na budowe nie uszkodzone, mój wykonawca mówił że nie zna tego systemu, ale po ułożeniu stwierdził, że teraz będzie polecał go innym. Ja tam jestem zadowolony, zwłaszcza że usuneli mi z projektu wylewki i zastąpili obniżonymi pustakami. Był do dla mnie dodatkowy plus, bo mój wykonawca potrzebował mniej betonu, a ja oszczędziłem trochę na kasie. Jakby ktoś miał pytania, to chętnie opowiem jak to u mnie wyglądało. Pozdr

cookiemonster
Aktywny
Aktywny
Posty: 217
Rejestracja: 17 kwie 2013, 9:37
Lokalizacja: Warszawa
Re: Strop gęstożebrowy a drewniany

autor: cookiemonster » 16 kwie 2014, 21:06

Moim zdaniem mega plusem stropów gęstożebrowych jest to, że można je zrobić samodzielnie, bez lania betonem z gruszki albo ustawiania płyty przy pomocy dźwigu - tak jak pisał autor tematu, jeśli są trudne warunki na budowie, trudno jest tam podjechać dużym autem, jest niepewny grunt dookoła ittp. to bezpieczniej i taniej wziąć sobie strop gęstożebrowy. U mnie były układane pustaki stropowe na belkach (żelbet) i na to wszystko laliśmy dosłownie kilka cm betonu - z taczek. Tak naprawdę przy domu o pow. 130 m2 można się zamknąć z robotą w jednym tygodniu (uwzględniając przestoje na podsychnie). Z tego co wiem stropu drewnianego w tym czasie nie zrobisz i będzie to dużo bbardziej pracochłonne. Poza tym trwałość - ceramika raczej nie będzie skrzypieć po kilku latach! :P


Wróć do „Stropy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów