Bardzo głęboko grunt rodzimy do posadowienia ław

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

kriss1983
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 20 lut 2014, 1:33
Lokalizacja: Bydgoszcz
Bardzo głęboko grunt rodzimy do posadowienia ław

autor: kriss1983 » 20 lut 2014, 1:54

Witam

Na wstępie napisze, że nie jestem obeznany w budownictwie.

W tym roku na wiosnę planuję rozpocząć budowę domu MILENKA wersja A z pojedynczym garażem-lustrzane odbicie. Warunki zabudowy i projekt już posiadam. Przed adaptacją i zmianami w projekcie postanowiłem wykonać badania geologiczne ziemi, na której zostanie postawiony dom. Wyniki badań ziemi otrzymam w przyszły poniedziałek tj. 24.02.2014. Po wstępnej rozmowie z geologiem dowiedziałem się, że nie jest za ciekawie.
Geolodzy wykonali na wstępie 2 odwierty (front prawa strona i tył po lewej stronie przyszłego budynku). Niestety okazało się, że w miejscu gdzie stanie frontowa ściana budynku jest aż 3 m do gruntu rodzimego, na którym można posadowić ławę fundamentową, a w miejscu gdzie stanie tylna ściana jest to tylko 90 cm do gruntu rodzimego. Żeby nie było tak wesoło to okazało się również, że w miejscu w którym są 3 m do gruntu rodzimego znajduje się około 1.1 m torfu. Panowie geolodzy wykonali łącznie 5 odwiertów z czego 2 wzdłuż prawej ściany przyszłego domu (w głąb działki). Jeżeli przesunę budynek w głąb działki o 2 m to do gruntu rodzimego będzie 2,5 m.
Żeby pojawiły się wody też nie trzeba długo kopać.

Mam nadzieje, że w miarę zrozumiale opisałem mój problem.

A moje pytanie jest proste:
Jak się zabrać za tą ziemię, żeby nie było problemów z osiadaniem budynku itd. ? Wiem oczywiście że cały ten syf trzeba wybrać i wsypać coś lepszego.
Planuję wprowadzić zmiany w projekcie odnośnie zmiany fundamentu na płytę fundamentową.

Z góry dziękuję za porady.

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Bardzo głęboko grunt rodzimy do posadowienia ław

autor: Sławek12 » 26 lut 2014, 10:53

Witaj.

Nie rozumiem sitwierdzeni "tyle a tyle metrów do gruntu rodzimego"... to co... grunt powyżej nie jest rodzimy: :) Chyba że antropogen, wtedy ok... Rozumiem, że pojęcie "do gruntu rodzimego" oznacza, że powyżej zalegają tylko torfy?
Z Twojej wypowiedzi wynika, iż zwierciadło wód też zalega np. na głębokości 1,0 m p.p.t.
I tutaj mamy problem... Bo nie możesz wykonywać wkopu poniżej zwierciadła wód podziemnych, bo po prostu jest to niewykonalne (przynajmniej przy inwestycji typu dom jednorodzinny). Dlatego nie dochodząc do zwierciadła trzeba wybrać grunt na którym nie można posadawiać. Jeśli poniżej pozostanie np. torf czy plastyczna glina wtedy można zastosować różne rozwiązania. Można palować, wzmacniać szkielet gruntowy, a może wystarczy wykonać tzw. poduszkę czynną w postaci kontrolowanego nasypu budowlanego... Rozwiązania są ale oczywiście pewnie przyjechali do ciebie "geolodzy" a nie geolog inżynierski czy geotechnik... a opracowanie ma pewnie 5 stron...
Nic, musisz pokazać sytuację inżynierowi konstrukcyjnemu, ale nie wiem czy posiadasz chociaż podstawowe parametry geotechniczne gruntów czy geolodzy tylko i wyłącznie wiercili... Bo jeśli tak to wiesz tylko, że masz piasek, torf i glinę, ale nie znasz najważniejszego czyli jak ten piasek jest zagęszczony ani jaki jest parametr stopnia plastyczności dla glin tip. itd...


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości

Gotowe projekty domów