Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

bartus7
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:30
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bartus7 » 12 lut 2014, 19:39

Źle napisałem, oczywiście za ok. 6000 zł chcę rekuperator, reszta osprzętu będzie ok. drugie tyle kosztować. Zdaję sobie z tego sprawę.

Pisze Pan że optymalnie to kupować wentylację a nie sam rekuperator. Czyli co, najlepiej zamawiać cały komplet co do jednej "śrubki" i tylko sobie to zamontować?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 lut 2014, 14:51

Pisze Pan że optymalnie to kupować wentylację a nie sam rekuperator. Czyli co, najlepiej zamawiać cały komplet co do jednej "śrubki" i tylko sobie to zamontować?

Oczywiście! Najniższa cena i gwarancja, że będzie cicho. Jak Pan weźmie tu kanału tu skrzynki tam centrale - to coś może nie pasować, a jak będzie słychać - to producent centrali - powie "wina kanałów" ten od kanałów - "centrala" ...
Czasem lepiej wydać więcej na centralę niż kanały .

telitiger
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: telitiger » 15 lut 2014, 15:28

Planuje założenie rekuperacji u siebie w domu. Zaproponowano mi wykonanie instalacji na rurach PE-HD. Za dopłatą 900 zł netto do kanałów powłoka antygrzybiczna i bakteriobójcza. Czy warto dopłacić do tej powłoki??? I który rekuperator wybrać, który lepiej się sprawdza: Brink renovent Excellent 400 czy Onyx 400 Dream

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 15 lut 2014, 16:01

MateuszDDZ pisze:Panie Tomaszu czekam na odpowiedzi na moje pytania i ustosunkowanie się do tego co napisałem.

Widzę że nie jest już Pan taki cwany jak wcześniej.

Oj tam, Matusz, nie krzycz na Tomka bo i tak on jest najmądrzejszy.
Nie odpowie Tobie już na żadne pytanie bo nie potrafi
Może ktoś spyta Tomka jaką wyciąga sprawność w swoich rekuperatorach?.

papi240
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 06 lut 2014, 15:14
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: papi240 » 17 lut 2014, 22:41

Witam
potrzebuję zaprojektować wentylację mechaniczną, planuję wszystko zrobić sam
dom z poddaszem użytkowym

Obrazek


Obrazek

mieszkają 2 osoby, w przyszłości max 4
wentylowane będą pomieszczenia:
na dole ok 230m3
na poddaszu ok 45m3
kanały do pomieszczeń na dole chcę puścić w podłodze poddasza
kanały do pomieszczeń na poddaszu chcę położyć na kawałku "strychu" który powstał na górze, tam też chciał bym postawić rekuperator oraz skrzynki. Będzie tam w pobliżu czerpnia oraz wyrzutnia do komina wentylacyjnego
na dole 3 nawiewy
pomieszczenia (kubatura)
1 sypialnia (36)
3 gabinet (40)
7 salon (85)
+ na poddaszu w 2 pokojach

wywiewy
na dole:
łazienka nr 4
kuchnia nr 6
chciałem też wywiew w korytarzu nr 5, jednak po przeczytania całego tematu wiem że nie powinno być tam wywiewu

dom jest w budowie, strop już jest więc czeka mnie kucie, w projekcie jest wentylacja grawitacyjna
kanały chciał bym ułożyć w podłodze, będzie w niej 5cm styropianu + ok 5-6 wylewki + wodne ogrzewanie podłogowe

chciał bym zrobić instalację raczej budżetowo,
LUNA - będę miał ją z pierwszych - lepszych serii produkcyjnych czyli z metalowym wymiennikiem
w domu będą bardzo różne długości kanałów, mam nadzieję że to nie będzie przeszkadzało

jak się ma odległość rekuperator - skrzynka i dalej - anemostat w sypialni ? będzie najmniejsza i boję się trochę o słyszalność instalacji
co myślicie o moim wstępnym "projekcie" ?
potrzebuję też porad dotyczącej materiałów
chciał bym raczej wszystko kupić w jednym miejscu

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 lut 2014, 22:52

Luny nie są złe z powodu wymiennika a obudowy, sterownika i wentylatorów (głośne)
W pokojach robi się nawiew w "mokrych" wywiew, więc o co chodzi z tymi rysunkami. Ani jaka skrzynka, ani średnic kanałów ani jakie kanały... co oceniac?

Pomysł na lunę?

franco78
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 17 paź 2013, 19:04
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: franco78 » 18 lut 2014, 8:37

Witam wszystkich ponownie.
Proszę o poradę, gdyż wkrótce zaczynam budowę.
Będzie jednak Onyx Dream 400 więc chcę wykorzystać bypass i dać kawał rury w ziemię.

1 .Jak wprowadzić rurę od GWC do budynku? Czy ma ona wchodzić pod ławą fundamentową, czy ma być w dziurze w ścianie fundamentowej? Jak??
Rozumiem, że rura będzie wchodziła do pomieszczenie gospodarczego w podłodze i potem wyprowadzam w górę do reku?
2. Czy muszę od razu kopać ogród i dawać rurę w całości czy mogę ją tylko wyprowadzić sobie poza budynek a potem kopać i dołączyć resztę?
3. Jeśli w pomieszczeniu gospodarczym będzie kocioł kondensacyjny gazowy, to wystarczy , że zrobię tam nawiew ? Czy taka wentylacja w tym pomieszczeniu wystarczy? Czy biorąc pod uwagę, że będzie piec gazowy i spaliny wypuszczone przez ścianę (bez komina) , to trzeba robić dodatkową wentylację?

Pozdrawiam!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 lut 2014, 8:58

Do GWC lepsza jest zdecydowanie 550-tka (Clasic)
A czy będzie dziura, czy pod fundamentem, czy nad fundamentem - to raczej nie ma znaczenia.
Dlaczego nawiew tam gdzie kocioł? Może bezpieczniej wywiew - w razie jakiejś awarii.

franco78
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 17 paź 2013, 19:04
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: franco78 » 18 lut 2014, 9:04

Panie Tomaszu zaczęło się od Onyx 200, teraz jednak 400... nie chcę przesadzać. Dom ok 150m2 użytkowej.
Nad fundamentem czy pod .... w każdym razie rura na całej długości powinna być na głębokości ok 1,5m? Również tam gdzie wchodzi do budynku?

Czyli w pomieszczeniu gospodarczym jednak wywiew? hmm.. cały czas myślałem, że nawiew..
Będzie tam jeszcze pralnia.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 lut 2014, 9:48

Szanowny Panie... gwc jest do schładzania powietrza. warto więc mieć większą centralę by było czyn schładzać. Nie doradzałbym za dużej ( by zimą nie przesuszać) ale 550-tka ma tak rewelacyjne wentylatory, że da się ustawić i 100m3/h i nic nie będzie słychać.
drem 200 - też zapewni wentylację, jak nie będzie gwc .

paw3leek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 577
Rejestracja: 19 wrz 2013, 19:05
Lokalizacja: Stryszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: paw3leek » 18 lut 2014, 20:46

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Szanowny Panie... gwc jest do schładzania powietrza. warto więc mieć większą centralę by było czyn schładzać. Nie doradzałbym za dużej ( by zimą nie przesuszać) ale 550-tka ma tak rewelacyjne wentylatory, że da się ustawić i 100m3/h i nic nie będzie słychać.
drem 200 - też zapewni wentylację, jak nie będzie gwc .


No a jeśli ja mam 65m2 pow całkowitej 3nawiewy i2 wywiewy ich chcę do tego GWC to jaka centralę wybrać?
chcę i cichą z podłączeniem 20mb rury jako GWC
3osoby w domu max 4, jakie przekroje kanałów na tak mało nawiewów? większe fi 125/150 izolowane? jaka centrala? 200/350 na maksie?
jakieś porady?
paw3leek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 lut 2014, 5:53

Centrala 400m3/h z bypasem
nawiew 3 x 100mm... lub podział na 5 x80.. czy 6 x 68mm - cieńsze kanały są cichsze,
wywiew 2 x 125mm

Do central 300m3 przy 150Pa gwc nie ma sensu . Niewiele przejdzie.

franco78
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 17 paź 2013, 19:04
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: franco78 » 19 lut 2014, 18:07

Witam ...

kwestia wyrzutni.
Reku w pomieszczeniu gospodarczym na parterze. Czy naprawdę warto dać wyrzutnię aż w dachu , pionowo? Warto ciągnąc rurę przez 2 kondygnacje i bawić się na dachu w montaż specjalnej wyrzutni?

Może ze spokojem zrobić to w ścianie domu?

Jeśli jednak w dachu, to skąd wziąć to:

Obrazek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 lut 2014, 21:59

Wyrzutnie kupuje się razem z dachówką by pasowała.
A czy warto robi pionową?
Tak !
- wspomoże wentylatory
-zapewni zimą jakotaką wentylację gdy zabraknie zasilania
-wyrzutnia ścienna będzie mokra i elewacja w okół też i może zamarzac.

franco78
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 17 paź 2013, 19:04
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: franco78 » 20 lut 2014, 9:57

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Wyrzutnie kupuje się razem z dachówką by pasowała.
A czy warto robi pionową?
Tak !
- wspomoże wentylatory
-zapewni zimą jakotaką wentylację gdy zabraknie zasilania
-wyrzutnia ścienna będzie mokra i elewacja w okół też i może zamarzac.


Czy to może być taka sama wyrzutnia jak dla kominka wentylacyjnego? Nie widzę innej dla mojej dachówki...
Rura od reku ma 160mmm , da się to połączyć do wyrzutni wentylacji grawitacyjnej? nie będzie "za mała"?


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów