Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 sty 2014, 18:34

tomganc pisze:Mógłby Pan zaproponować konkretny model centrali.
Znalazłem reku onyx clasic 550. Ale wydaje mi się że jest dość głośny
słuchal Pan?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Bolas » 31 sty 2014, 18:47

Ja mam dokładnie ten model na pierwszym biegu w ogóle nie słychać jego pracy nawet jeżeli stoisz w jego bezpośrednim kontakcie.

tomganc
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 31 sty 2014, 12:40
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: tomganc » 01 lut 2014, 12:56

Nie słuchałem, dlatego też pytam. A co Pan sadzi o tym ręku?

tomganc
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 31 sty 2014, 12:40
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: tomganc » 01 lut 2014, 12:57

Dziękuję za informacje

paw3leek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 577
Rejestracja: 19 wrz 2013, 19:05
Lokalizacja: Stryszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: paw3leek » 02 lut 2014, 10:50

Ja również sam będę się zabierał do WM
myśle o tych 2 reku
[link do oferty na Allegro wygasł]
[link do oferty na Allegro wygasł]
domek mały zaizolowany, ogrzewanie elektryczne podłogowe
liczyłem tak 6nawiewów i 4 wywiewy
nawiew: do salonu + 2 do sypialni i 2 do małych pokoji
wywiew: kuchnia, łazienka ,pom gospodarcze, garderoba
z reku jak doczytałem odchodza kanały fi200 do rozdzielacza i z rozdzielacza chce 6x fi 60
wyrzutnia w dachu, czerpnia na wysokości 1,5m
kanały od reku do rozdzielacza i na pokoje czy będę jeszcze czegoś potrzebował?
paw3leek

paw3leek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 577
Rejestracja: 19 wrz 2013, 19:05
Lokalizacja: Stryszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: paw3leek » 02 lut 2014, 10:56

czy rekuperator musi znajdować się na poddaszu czy można zamontować go na parterze?
paw3leek

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Bolas » 02 lut 2014, 16:13

Dobrze żeby znajdował się w pomieszczeniu w którym panuje temp. powyżej +5'C

MateuszDDZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2014, 21:26
Lokalizacja: Dzierżoniów
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: MateuszDDZ » 02 lut 2014, 21:41

Witam

Chciałbym wykonać wentylację mechaniczną u siebie w mieszkaniu o powierzchni 38m^2. Sypialnia (7m^2), pokój dzienny otwarty na kuchnię i przedpokój (łącznie 20m^2), łazienka (7m^2), pomieszczenie gozpodarcze (warsztacik 4m^2). Chciałbym zastosować trzy nawiewy (sypialnia, pom. gospodarcze, salon) i trzy wywiewy (kuchnia, łazienka i pom. gospodarcze). Jeśli chodzi o wykonanie instalacji, to mam pełną dowolność, bo wszystko jest jeszcze w stanie surowym i mogę z rurami polecieć nad stropem. Docelowo będą dwie osoby. Największym problemem jest dla mnie znalezienie odpowiedniego rekuperatora, bo z tego co się orientuję, to potrzebuję jednostki o wydajności maksymalnie 100m^3, biorąc pod uwagę to, że kuchnia z indukcją i łazienka potrzebują po 50m^3..
Macie jakieś sprawdzone konstrukcje dla małych mieszkań, oczywiście im taniej tym lepiej, choć zdaje sobie sprawę z tego, że dobra rzecz musi kosztować? Jednym słowem potrzebuję "złotego środka"

tomganc
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 31 sty 2014, 12:40
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: tomganc » 03 lut 2014, 10:39

Witam,

Który rekuprator wybrałby Pan; onyx 550 clasic czy comair hruc 520?

Pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 lut 2014, 14:08

Lepsze wentylatory i nasz... poniżej 8000 z VAT 23% . No i najcichszy ze wszystkich - nawet tych mniejszych .

MateuszDDZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2014, 21:26
Lokalizacja: Dzierżoniów
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: MateuszDDZ » 03 lut 2014, 22:09

Możecie mi powiedzieć dlaczego nie powinno się wykonywać centralnego ogrzewania przy wentylacji mechanicznej z rekuperacją i dobrze zaizolowanym budynku?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Bolas » 03 lut 2014, 22:50

To nie tak. W wentylację mechaniczną najlepiej z rekuperatorem powinny być wyposażone każde nowo powstające budynki. Ja mam CO i WM z reku niczemu to nie wadzi ale zapotrzebowanie u mnie to 60W/m2. Tyle że dobrze zaizolowany dom to zapotrzebowanie rzędu <30W/m2 a to praktycznie równa się ze stratami na przesyle w systemie centralnym. Poza tym dom o powierzchni 150m2 potrzebowałby źródła ciepła <4,5kW. Tak mała moc dla kotła?

MateuszDDZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2014, 21:26
Lokalizacja: Dzierżoniów
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: MateuszDDZ » 03 lut 2014, 23:32

A co z kotłami kondensacyjnymi? startują już od od 1,9KW (viessmann vitodens 300), saunier duval i vaillant startuaj od niecałych 6KW, a przecież nie muszą pracować pracą ciągłą. Straty przesyłu można częściowo wyeliminować układając rury na w warstwie izolacji i przykrywając izolacją. Nawet głupi termokominek można podpiąć pod bufor ciepła i palić tylko kilka godzin dziennie, nadmiar walimy na bufor i wykorzystujemy jak wygaśnie w kominku.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Bolas » 04 lut 2014, 0:44

Nadal nie rozumiesz. Spoko więc jeżeli znalazłeś źródło czyli kocioł kondensacyjny za 5tysi to do tego przychodzi podłączenie gazu za kolejne 2tys bufor za następne 2-3tysie totalnie niepotrzebne sterowania i kominek z płaszczem za 10tys z obudową. Teraz czym chcesz ogrzać duży pokój nie wspominam o małych o pow. 20m2 z wspominanym zapotrzebowaniem potrzebujesz 600W czyli grzejnik +/- 11/600/750cm Jak go rozmieścisz na tak dużym pokoju? może podzielisz na 2? przy którym z okien go postawisz? Jak będą wyglądać takie pyrtki? Owszem powiesz zrobię podłogówkę z tym że będą to 2 rury/m2? W dodatku będą musiały grzać wylewkę. Nie chodzi o częściowe wyeliminowanie strat chodzi o ich całkowite nie posiadanie. Posiadanie kotłowni wiąże się z podłączaniem kolejnych mediów i budowy kolejnych instalacji w domu. Tak wystarczy że masz prąd i tyle. Cenowo wyjdzie podobnie tyle ze wysterujesz to z komórki a każde pomieszczenie będzie regulowane osobno.

MateuszDDZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2014, 21:26
Lokalizacja: Dzierżoniów
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: MateuszDDZ » 04 lut 2014, 8:46

Chodziło mi o wybór jednego źródła ciepła. Przy kotle kondensacyjnym nie potrzebujemy buforu, bo tą rolę może pełnić płyta podłogowa. Jeśli chodzi o regulację, to pogodówka bez problemu załatwiłaby sprawę i przy podłogówce i przy grzejnikach. Przecież nie musimy puszczać 60 stopni w instalację, a możemy np. 30-50 (przy grzejnikach) i 20-30 przy podłogówce i nie trzeba dwóch rurek na krzyż, a może być normalna instalacja (rurki co 15-20cm). Do tego jeśli chodzi o sterowanie, to nowe kotły też można sterować za pomocą telefonu, czy internetu, a koszt uzyskania KW energi jest prawie trzy razy niższy, niż przy energii elektrycznej. W erze siłowników itp. rzeczy każdy obwód czy grzejnik również może być osobno sterowany. Maty elektryczne do podłogówki, nie są za darmo, a wykonanie metra kwadratowego, znacznie przekracza wykonanie alternatywnej instalacji ogrzewania podłogowego wodnego. Oczywiście łączny koszt przy gazie pewnie będzie na jego niekorzyść, ale po jakimś czasie powinien się zwrócić, im większe zapotrzebowanie i powierzchnia (więcej mat), tym szybciej to nastąpi. Przy malutkim domku o powierzchni do 100m pewnie będzie to nieopłacale, ale przy większych inwestyczjach. Do tego dochodzi fakt, że przy domu pasywnym większą część energii tracimy na podgrzanie ciepłej wody(oczywiście przy małych domach, bo przy 300m-400m będzie na odwrót), co również jest na niekorzyść prądu, a pompa ciepła i kolektory słoneczne nie są za darmo.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów