Warunki zabuowy - jak to zrobić?

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

basitass
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 08 sty 2014, 20:57
Lokalizacja: okolice Gniezna
Warunki zabuowy - jak to zrobić?

autor: basitass » 08 sty 2014, 21:23

Witam, mam dylemat. Mianowicie, moi rodzice sprzedali ziemię rolną w zeszły w maju 2013 , zostawili sobie działkę 3000m. na działce stoi stary dom w którym obecnie mieszkamy. Chciałam wybudować mały dom na tej działce , lecz w gminie nie ma MPZP i muszę złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Niestety Pan , który mnie o tym informował powiedział , że raczej nie ma szans na pozytywne rozpatrzenie, ponieważ ziemia która należała do gospodarstwa była klasy 3. Jaki ma związek ziemia , której już nie ma, do pozostawionej działki. Nie rozumiem przecież już stoi tam dom , więc dlaczego nie może być drugi. Mam taką sytuację rodzinną , że nie ma już miejsca w naszym domu . ja mam jeden pokój z mężem i córką , a pozostałe dwa mają rodzice i niepełnosprawny brat. Chciałam postawić dom ok 85 m2 i mieć swoje , ale widzę , że nie ma szans.Proszę , czy jest jakaś szansa na to , że opinia będzie pozytywna i kto o tym decyduje ? (wójt?). Czy jest jakieś obejście aby dostać pozytywne rozpatrzenie. Bardzo mi zależy
Tak mniej więcej wygląda nasza działka

Obrazek

Yaskier
Aktywny
Aktywny
Posty: 249
Rejestracja: 03 sty 2013, 22:40
Lokalizacja: Łódź
Re: Warunki zabuowy - jak to zrobić?

autor: Yaskier » 09 sty 2014, 12:48

trochę za mało danych ale podejrzewam że problemem jest to że grunt na którym chcesz postawić dom figuruje w ewidencji jako "grunty rolne 3 klasy" a odrolniony został wyłącznie teren pod budynkami - czyli to co wam zostało 3000m2 jest oznaczone i sklasyfikowane jako grunt rolny i tylko grunt pod budynkami nie jest rolny.
W takim wypadku jedynym sposobem może być działanie w którym nie wymagane jest odrolnienie gruntu tj wykorzystanie gruntu już odrolnionego. Może dałoby radę przebudować budynek gospodarczy lub garaż na potrzeby twojego nowego mieszkania? W takim działaniu na pewno nie będzie przeszkód w postaci klasyfikacji gruntu. W praktyce przebudowa może być budową od nowa tylko bez przekraczania obrysu istniejącej zabudowy.

basitass
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 08 sty 2014, 20:57
Lokalizacja: okolice Gniezna
Re: Warunki zabuowy - jak to zrobić?

autor: basitass » 09 sty 2014, 13:56

No właśnie rzecz w tym, że wszystkie budynki s zagospodarowane. Dziwne dla mnie s te przepisy nic nie nie wolno. Skoro ziemia rolna została sprzedana , to powinno się samo przekształcić w ziemię budowlaną. Mam jeszcze opcję udać się do wójta i pogadać zobaczymy co on powie. Jeśli złożę papiery i dostanę odmowę, to mam plan B - mianowicie nadbudowa domu rodziców z osobnym wejściem. Tylko nie wiem jak z papierami ile to trzeba czekać?

basitass
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 08 sty 2014, 20:57
Lokalizacja: okolice Gniezna
Re: Warunki zabuowy - jak to zrobić?

autor: basitass » 26 sty 2014, 19:42

A gdyby gleba była 4 klasy , to już można budować dom?


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości

Gotowe projekty domów