Dwa grzejniki nie grzeją.

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:
Dwa grzejniki nie grzeją.

autor: marcinradom » 23 sty 2014, 20:36

Mam problem z instalacją C.O. w moim domu, w którym od 9 lat wszystko działało bez problemu. Załączę schemat instalacji by było łatwiej.


Obrazek

DÓŁ:
Dwa grzejniki (G1 i G2) są zimne. Pozostałe na dole są ciepłe (nie gorące). Po zamknięciu rozdzielacza R2 grzejniki na dole są gorące.
GÓRA:
Grzejniki G6, G7, G9 i G10 grzeją pięknie. Grzejnik G8 jest zauważalnie chłodniejszy.

Podłogówki na dole i na górze były zakręcone, ponieważ nie było potrzeby ich użycia. Dziś rano uruchomiłem POD2, ale przez 12 godzin nie nagrzała się tak by to było zauważalne. Podłogówki POD1 i POD3 są na powrocie z grzejników i mam możliwość ich odłączania tak, by grzały grzejniki podłączone z nimi szeregowo.
Pompa od C.O. to Grundfos 25-60, od C.W.U. Grundfos 25-40. Zawór czterodrożny ZC Honeywell 1'. Instalacja w takim kształcie działała od dwóch lat bez zastrzeżeń. Piec Zębiec KP19, temperatura zadana 55 stopni Celcjusza. Nie pracujące grzejniki odpowietrzałem, uzupełniałem także cały układ - jednak bezskutecznie. Jak nie grzały tak nie grzeją. Jedyną zmianą w stosunku do lat poprzednich ich jest zmiana trybu pracy pompy od C.W.U. W latach poprzednich pracowała co drugą godzinę, teraz dwie godziny rano i dwie wieczorem. Jednak to chyba jest bez znaczenia dla całej instalacji. Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Dwa grzejniki nie grzeją.

autor: Bolas » 24 sty 2014, 1:42

Jeżeli układ się cały czas zapowietrza to coś jest nie tak z instalacją. Czy na grzejnikach są zawory termostatyczne czy nie? Jeżeli tak to sprawdź jakie mają nastawy kryz. Jeżeli są wyposażone w głowice to sprawdź czy nie są uszkodzone. Jeżeli masz zwykłe zaworki to próbuj na zaworach powrotnych lub zasilających tłumić te które lepiej grzeją tak by wyrównać przepływy na chybił trafił.
Grzejniki z podłogówkami mogą słabiej grzać rura fi 16 w podłodze stawia opór przez co czynnik trafia tam gdzie mu łatwiej jeżeli sytuacja powtarza się na odciętej podłogówce to musi być inna przyczyna.
Sprawdź filtry na pompach. Ta 25-60 jest na 3 biegu?

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:
Re: Dwa grzejniki nie grzeją.

autor: marcinradom » 24 sty 2014, 6:18

Na grzejnikach są.zwykłe zawory. Jak pisałem, podłogówki na powrocie z grzejników są odcięte. Pompa 25-60 generalnie chodzi na II biegu, ale sprawdzałem także na III - nic to nie zmieniło. Dziwi mnie to, że do układu nikt się nie dotykał, a dwa grzejniki grzać przestały. Jeszcze jedna rzecz. Podczas pracy pompy od C.O. słychać czasami taki dźwięk jakby mieliła wodę z powietrzem. Dodam, że w salonie, gdzie dwa grzejniki nie pracują, mam 16 stopni Celcjusza :-)

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Dwa grzejniki nie grzeją.

autor: Bolas » 24 sty 2014, 18:28

Przepłukaj instalację i sprawdź stan filtrów. Grzejniki które nie grzeją postaraj się odkręcić i sprawdź czy pod zaworki nie trafił jakiś syf. Jeżeli to nie pomoże to więcej nie wywróżę.

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:
Re: Dwa grzejniki nie grzeją.

autor: marcinradom » 24 sty 2014, 20:19

Problem rozwiązany. Dziś odpowietrzałem pompę, oraz odkręciłem filtr umieszczony przed nią. Po tych zabiegach i po włączeniu instalacji temperatura na piecu spadła o 15 stopni Celcjusza i już bez dotykania grzejników wiedziałem że będzie dobrze. Pięknie grzeją wszystkie grzejniki i podłogówka :D Dzięki Bolas za wskazanie możliwych przyczyn niedomagania..

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Dwa grzejniki nie grzeją.

autor: Bolas » 26 sty 2014, 11:18

Twoja radość przepełnia moje serce :D


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości

Gotowe projekty domów