Ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

faceoff
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 sty 2013, 19:37
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: faceoff » 09 gru 2013, 13:13

Jarecki

Tzn ze przy pracy ciagłej pompy na CWU, nie bede mogl sterowac temperatura w bojlerze tylko bedzie ona taka jak temperatura wody w kotle?

I jeszcze druga watpliwosc. Przy ładowaniu CWU wzrasta mi takze temperatura na powrocie i z tego powrotu idzie na zawor 3D czyli podłogówke co jednoczesnie wiazaloby sie ze wzrostem niekontrolowanym temperatury w domu....

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Jarecki79 » 09 gru 2013, 15:20

faceoff pisze:Jarecki

Tzn ze przy pracy ciagłej pompy na CWU, nie bede mogl sterowac temperatura w bojlerze tylko bedzie ona taka jak temperatura wody w kotle?

I jeszcze druga watpliwosc. Przy ładowaniu CWU wzrasta mi takze temperatura na powrocie i z tego powrotu idzie na zawor 3D czyli podłogówke co jednoczesnie wiazaloby sie ze wzrostem niekontrolowanym temperatury w domu....


Ja mówię, abys to zrobił testowo, to uzyskasz odpowiedź....

Tak, wówczas w bojlerze będzie tylko ciut mniej co na kotle
Bojler staje się takim rodzajem bufora, przy okazji podgrzewa powrót.....


Jak z tego powrotu idzie na zawór 3d, to on się albo przymknie albo trzeba go inaczej ustawić.


To jest właśnie cały ambaras, aby dobrze zbalansować instalację, wówczas pracujemy stabilnie.

zoltar17
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 08 gru 2013, 11:29
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: zoltar17 » 09 gru 2013, 18:18

Jakie masz to ardeo?
Stalowe czy żeliwne?
Ten palnik też trzeba doszczelnic do sterowania pid.
Uszczelnić trzeba ten kwadrat pod głowica obrotową
Zatkac trzeba otwór na końcu palnika obok tego mimośrodu... w nowych stalowych jest tam nakrętka i dodawana śrubka a w żeliwnym trzeba nagwiontowac otwór pod gwint bodajże 12-kę i wkęcić króciutka śrubkę, aby nie zaklinowałą slimaka.

Oba parametry wysoko - kwestia próby.
Duży zasobnik - węzownica o dużej mocy, spróbuj załączyć pompę bojlera na stałe, to zobaczysz, czy będzie szedł stabilnie


Ardeo mam żeliwne(sam mi je sprzedałeś Bystrzyca się kłania ) :D
Palnik uszczelniony całe forum przeczytałem zrobiłem to w pierwszej kolejności.
Czy w ustawieniach sterownika załącza się pompkę CWU na stałe czy jakoś inaczej

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Jarecki79 » 09 gru 2013, 22:04

Szczerze mówiąc jeszcze nie kojarzę....
a brałeś obrotowe czy z paleniskiem stałym? Dawno?

Co do pytania, to wypnij pompę CWU z gniazda CWU, w sterowniku wyłącz CWU

Pompę CWU (bojler) wsadź w gniazdo Iryda opisane jako pompa cyrkulacyjna
kod 10, wybierz i aktywuj cyrkulacyjna i ustaw ja na pracę ciągła.

Albo bez takiej zabawy wyłącz CWU, złap kabel komputerowy, pompę od bojlera na sztywno do kontaktu i zobacz przez dobę, czy idzie w miarę równo i stabilnie

zoltar17
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 08 gru 2013, 11:29
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: zoltar17 » 09 gru 2013, 22:26

Z obrotowym.Brałem we wrześniu dokładnie Bystrzyca Oławska :D
Jutro będę eksperymentował jeszcze się zastanawiam nad wymiennikiem ciepła ale to dopiero po sezonie.

melon81
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 18 wrz 2006, 19:57
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: melon81 » 10 gru 2013, 12:05

Witam
Wypowiadałem się już w tym wątku na temat tego sterownika , za takie pieniądze z tymi możliwościami nie ma nic lepszego. Co do spadków temperatury i reagowania na nie to jest problem jeśli instalacja jest mało "stabilna" i zastosowany jest termostat pokojowy. Ja sobie poradziłem w prosty sposób i temperaturę mam stabilną powiedzmy skoki -4 + 4 od zadanej a było wcześniej -10 + 10 od zadanej wiec udało mi się układ ustabilizować .

Temperatura w domu 22 stopnie ( pilot G ) - ustawiona histereza na 0,8 stopnia ; dlaczego tak dużo ?? W domu mamy 2 szt drzwi wejściowych wiec napływ zimnego powietrza jest duży to powodowało skoki temperatur w pomieszczeniu od 0,4 do 0,6 pompa CO sie załączała i niepotrzebnie wychładzała piec.

Prace pompy mam ustawiona na pilocie co 15 min na 90 sekund , w tym czasie cały układ się nagrzewa , takie cykle co 15 min utrzymują temperaturę w pomieszczeniu

Jaki wpływ ma to na skoki temperatur w piecu ??
Proste , piec w podtrzymaniu utrzymuje się około 20-30 min czyli pompa maksymalnie załączy sie na 3 minuty pracy , piec wchodzi w tryb pracy w momencie jak pompa nie działa co bardzo mu ułatwia wzrost temperatury.

Dla tych co nie czytali całego wątku piec 25 KW , palnik ardeo stalowy obrotowy , dom nie ocieplony 180 m , spalanie teraz około 30-35 kg MIAŁU Węglowego za 600 zł tona

keriasz
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 25 lis 2013, 22:07
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: keriasz » 10 gru 2013, 19:20

Witam.
Od kilku dni palę z zamontowanym terminatorem ciągu dmuchawy. Równocześnie podniosłem też parametr KL z 35 na 50, KP nie ruszałem mam ustawiony fabrycznie na 48. Do tego pozostałe nastawy dałem te sugerowane przez Jareckiego.
Efekt jest taki że skończyły się skoki temp. + - 10st.C. Teraz idzie około +- 3st.C od temp. zadanej. Jedynie przy dużym wychłodzeniu kotła - duże grzanie CWU potrafi bujnąć się o jakieś 6 do 7 st.C.
Do tego jeszcze spadło spalanie.
Do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze uporanie się z niedopalonym węglem, jest go trochę w popiele. Po mału zwiększam czas przerwy w 100% mocy, dojechałem już do 40s. Mam nadzieję że to pomoże.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Jarecki79 » 10 gru 2013, 21:44

Ten sterownik to rozbudowany kombajn.

Różnych kombinacji jest tak dużo, jak dużo jest instalacji... proszę zobaczyć wpis melona.

Podstawa- szczelny palnik, brak jaj z ciągiem kominowym a dalej to zabawa o przepływy lub inna formę stabilizacji na konkretnej instalacji. To wymaga czasu, najlepszy efekt zawsze po jakims czasie osiągnie właściciel, bo on widzi co sie u niego dzieje. Ze spokojem trzeba pomalutku dochodzić.

Jak nie wiecie jak, to niech sobie na kotle buja - na zaworach zrobi się co ma być, jak spalanie jest na palniku dobre, brak niedopału, to pal sześć takie pływanie. Grunt aby stała temp. była w pomieszczeniach.

Jak zależy, to stopniowo idzie wszystko ogarnąc, tylko metodycznie obserwować kiedy i co się dzieje.
Nie wiercić wszystkim na raz.

Jak dostosujemy do swojej instalacji, to później tylko drobne korekty i będzie hulać.


Jak chcemy miec prosto -to budujmy prosto... góra 2pompy i decyzja albo 100%podłogówki albo 100%grzejników, odpowiedni bojler i finał. Jak dajemy X-pomp, zawory n-drogowe, termostaty takie i siakie, rotametry, to nie ma sie co dziwić, że to pracuje.... wówczas uzbroić się w cierpliwość, dopieścic i też będzie chodzić, tyle,że szukanie optimum potrwa dłużej.

Slan
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 14 paź 2013, 8:56
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Slan » 13 gru 2013, 10:40

Jakie ustawienia we wszystkich parametrach:
dla 100% Czas przerwy i Bieg dmuchawy
dla 1% Czas przerwy i Bieg dmuchawy
dla podtrzymania Czas przerwy i Czas przedmuchu
Czas podawania
PID
Histereza kotła
Histereza mieszacza
Parametr KP
Parametr KI
Podbicie dmuchawy po podaniu
Obniżka dmuchawy w podtrzymaniu
Obniżenie temperatury kotła
Obniżenie temperatury mieszacza
Ile przysłonięta dmuchawa
Jakiej mocy kocioł
Jaki opał
Czy kocioł z przenośnikiem ślimakowym czy z tłokowym
Będę wdzięczny za odpowiedź. Męczę się już kilka miesięcy z ustawieniami dążąc do ciągłej pracy kotła i mam z tym wielki problem
Pozdrawiam SLAN

Awatar użytkownika
Kobra40
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 16 sie 2013, 19:59
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Kobra40 » 13 gru 2013, 15:34

W odpowedzi dla kolegi Slan

Nastawa temperatury kotła
- 55 stopni

dla 100% Czas przerwy i Bieg dmuchawy
- 25 sekund
- 20 bieg

dla 1% Czas przerwy i Bieg dmuchawy
- 2:30 minut
- 3 bieg

dla podtrzymania Czas przerwy i Czas przedmuchu
- 10 sekund
- 8 minut
- 1 krotność

Czas podawania
- 6 sekund

Nastawa temperatury CWU
- 43 stopnie

Nastawa temperatury mieszacza
- 43 stopnie

Przedłużenie pracy PID
2 stopnie

Histereza kotła
0,5 stopni

Parametr KP
- 48
Parametr KI
- 50

Czas pracy mieszacza
- 3 sekundy

Czas przerwy mieszacza
-15 sekund

Histereza mieszacza
1 stopień

Czas pełnego otwarcia
140 sekund

Obniżka dmuchawy w podtrzymaniu
- 12

Podbicie dmuchawy po podaniu
- 2

Ile przysłonięta dmuchawa
50%

Jakiej mocy kocioł

KMB-RP Plus 19 kW podajnik ślimakowy, palnik ekoenergia
Pompa CWU zasobnik CWU 140 litrów
Obieg CO PILOT G (sterowanie temperaturą pomieszczenia) steruje zaworem 4-drożnym z siłownikiem

Ustawienia PILOTA G
- temperatura pomieszczenia 22,4 stopnia (6.00 22.00), 22 stopnie (22.00 6.00)
- histereza 0,1 stopnia
- obniżenie temperatury mieszacza przy temperaturze nominalnej 8 stopni (przy nastawie 43 stopnia jest 35)
- kalibracja +0,4 stopnia (najchłodniejsze miejsce)

Powierzchnia do ogrzania 130 m2

Jaki opał
- miał węglowy (pochodzenie wschód) dużo popiołu (opróżniam codziennie)
Zużycie przy obecnych temperaturach
Dzień/noc - +3/-3 stopnia 18 kg na dobę

Spadek temperatury przy załączeniu obu pomp jednocześnie 7 stopni, po załączeniu jednej z pomp 4-5 stopni.
Przeregulowanie temperatury w podtrzymaniu 4-5 stopni
Myślę, że przy ekogroszku zachowanie pracy kotła byłoby troszeczkę inne. Również duży wpływ ma kaloryczność opału
W obecnej chwili jeszcze staram się ograniczyć wahania temperatury (histereza). Bawię sie ustawieniami KI (człon różniczkujący). Moje poprzednie ustawienie 35 (pana Jareckiego) teraz na próbę ustawiłem 50 - chcę przyspieszyć reakcję PID na spadek temperatury. Przy poprzednim ustawieniu KI-35 miałem duże przeregulowanie w górę i spadek temperatury rzędu 10 stopni.

Pozdrawiam

Slan
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 14 paź 2013, 8:56
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Slan » 17 gru 2013, 7:35

RE do Kobra40

Dziękuje za odpowiedź.

Rzeczywiście moje nastawy dość mocno się róznią.

Nastawa temperatury kotła
- pogodówka
dla 100% Czas przerwy i Bieg dmuchawy
- 48 sekund
- 10 bieg (bez podbicia po podaniu paliwa, dmucha tylko 5s bieg 10 z mocą odpowiadającą aktualnej mocy -podbicie wychładza kocioł)

dla 1% Czas przerwy i Bieg dmuchawy
- 8:00 minut
- 3 bieg

dla podtrzymania Czas przerwy i Czas przedmuchu
- 16 sekund
- co 10 minut
- 1 krotność

Czas podawania
- 9 sekund

Nastawa temperatury CWU
- 48 stopni

Nastawa temperatury mieszacza
- pogodówka

Przedłużenie pracy PID
3 stopnie

Histereza kotła
0,8 stopni

Parametr KP
- 48
Parametr KI
-28

Histereza mieszacza
1 stopień


Obniżka dmuchawy w podtrzymaniu
- 5

Podbicie dmuchawy po podaniu
- bez podbica
- czas przedmuchu po podaniu paliwa 5s dmucha biegiem 10 z mocą odpowiadającą aktualnej mocy

Ile przysłonięta dmuchawa
50%

Jakiej mocy kocioł

Doomino P 20kW (17 do 22kW) podajnik ślimakowy, palnik ekoenergia
Pompa CWU zasobnik CWU 120 litrów
Obieg CO PILOT R (sterowanie temperaturą pomieszczenia)

Ustawienia PILOTA R
- temperatura pomieszczenia 21st
- histereza 0,1 stopnia
- obniżenie temperatury mieszacza przy temperaturze nominalnej 2 stopnie

Powierzchnia do ogrzania 100m2

Jaki opał
- ekogroszek czeski Ledvice - popiół opróżniam co 3, 4 dni
Zużycie przy obecnych temperaturach
Dzień/noc - +3/-3 stopnia 28 kg na dobę (cena za tonę 530PLN)

Pracuje dość płynnie +/- 3,4st tylko przy poborze CWU zdarza mu się zejść 7stopni niżej.
Spalanie pełne.

marcin2372
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 12 lip 2011, 18:24
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: marcin2372 » 22 gru 2013, 19:28

Witam
Jestem użytkownikiem Iryda w piecu Skamp 20 KW z firmy Konstal, palnik Ekoenergia. Od samego początku miałem problemy z nierównomiernym wypalaniem węgla na retorcie - standardowo połowa paleniska nieczynna, duże przepały węgla, niespalony wegiel w popiele. Kombinacje z ustawieniami sterownika nic nie zmieniły. Zadzwoniłem do producenta kotła, przyjechał przedstawiciel i stwierdził ,że ok - w tych kotłach tak się pali i ewentualnie mogę zaślepić dziury w kanale doprowadzającym powietrze od dmuchawy do paleniska, bo one do niczego nie są potrzebne. Doradził ,że jak skończy się węgiel w zasobniku mogę odkręcić palnik od kotła i zaślepić te otworki. Palnik miał być fabrycznie dobrze uszczelniony i to nie powinno być przyczyną.
Zaślepiłem te dziury ( 4 sztuki) przez kanał po przeciwnej stronie dmuchawy. Wystarczy odkręcić cztery śrubki, zdjąć klapkę i widać dziury wywiercone w tunelu. Zapaćkałem je silikonem przy użyciu starego brzeszczota - był na tyle wąski, że się tam zmieścił, ręki nie da się tam wcisnąć. W tej chwili pali się prawie na całej powierzchni palnika i wszystko spala się równomiernie. Jeżeli ktoś ma palnik EKOENERGIA to niech zwróci uwagę na ten szczegół. Kilku znajomych ma kotły wyprodukowane kilka lat temu przez Konstala z palnikiem EKOENERGIA i bardzo sobie chwalą.Od samego początku nie mieli problemów z wypalaniem co świadczy o tym ,że producent palnika zmienił ostatnio konstrukcję i wiercą dziury nie wiadomo po jaki ch.... Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Jarecki79 » 22 gru 2013, 22:38

bo palnik ekoenergii szczególnie ten mały jest jaki jest.

Nie jest to ostatnio zrobione, bo te dziury sa już kilka lat, my je od bodajże 2lat zaspawujemy (w tym większym, bo z małego zrezygnowaliśmy jakieś 2lata temu właśnie), bo paćkanie sliconem jest tymczasowe i prędzej czy później węgiel ten slicon wypchnie.

Ciekawą moc kotła posiadasz :)


Troche sobie teraz eksperymenty robię z Irydem
Wczoraj go ustawiłem na pracę z pid 1st.C powyżej nastawy
przedłużenie nadmuchu 7sek, podbicie 6biegów, dla 100%mocy pauza 56sekund, bieg 15
podawanie 8sekund

Popiół taki a'la mąka....

To mój wykres z ostatniej doby (ster, który monitoruje on-line ma w innym miejscu czujnik, fizycznie na kotle było wczoraj 43st.C
Nie mniej pokazuje,że wahania temp. +,-1st.C wokół zadanej, dobrze pokazuje także t.spalin.

Od dzisiaj jest 45st.C i zmieniona praca algorytmu na PID 5st.C..... i jeszcze deczko podrasowania
KI 55
Jutro wkleję wykres, jaki mi wysmaży....

Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 gru 2013, 23:13 przez Jarecki79, łącznie zmieniany 1 raz.

luki08
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 23 paź 2012, 21:16
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: luki08 » 22 gru 2013, 22:56

witam gdzie kupic terminator ciagu dla dmuchawy wbs 6a,moze ktos zwas zajmuje sie sprzedarza i moze mi to wysłac za zaliczeniem pocztowym, bo pytałem u mnie w sklepach ijavascript:emoticon(':shock:') nikt nie wie nawet co to jestjavascript:emoticon(':lol:')

marcin2372
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 12 lip 2011, 18:24
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: marcin2372 » 22 gru 2013, 22:57

Nie napisałem o ustawieniach. Kocioł chodzi na nastawach podobnych do Jareckiego , czyli dla 100% mocy czas przerwy 30 sekund, czas podawania 6 sekund, dmuchawa 17 bieg. 1% mocy , przerwa 2,30 , dmuchawa 2 bieg. W tej chwili kiedy prawie wszystko się wypala kocioł przebija temperaturę o jakieś 5- 6 stopni w górę i spadki też są podobne. Zazwyczaj dla zadanej 55 spada do 48 i się odbudowuje do zadanej , a potem w stanie podtrzymania dobija do 60 stopni. Stan podtrzymania utrzymuje się około 30 - 45 minut. Powierzchnia do ogrzania 150 m2 domu - 60 m podłogówki , reszta grzejniki. Jest jeszcze 25 metrów garażu , ale w tej chwili mam zakręcony grzejnik poniewaz kotłownia jest otwarta na to pomieszczenie i dogrzewa się - nie mam drzwi między kotłownią o garażem. Temperatura grzejników ustawiona na zaworze czwórdrożnym, podłogówka na zaworze trójdrożnym. Pompa od CO włączona bez przerwy, podłogówka załącza się przez czujnik na powrocie.
Jeżeli ktoś ma jakieś sugestie co można zmienić to proszę o komentarze. Praktycznie zaczynam całą zabawę z ustawieniami sterownika od początku, bo przez tą drobną korektę zaklejenia otworów zupełnie inaczej się spala.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Grapeshot [Crawler], Proximic [Crawler], Yandex [Bot] i 200 gości

Gotowe projekty domów