Wilgoć w domu po kapitalnym remoncie elewacji

Wilgoć w domu to trudny, ale często spotykany przypadek, szczególnie w starszych budynkach. Jak się jej pozbyć? Co zrobić by mieszkać w suchym, zdrowym domu? Jakie są sposoby osuszania budynków i murów? W tym dziale znajdziesz podpowiedzi co robić, by pozbyć się wilgoci i jej skutków.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

zelu
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 04 mar 2012, 8:51
Wilgoć w domu po kapitalnym remoncie elewacji

autor: zelu » 10 lis 2013, 21:36

Witam,

Od jakiegoś czasu mam problem z wilgocią w domu. Postaram się krótko opisać historię. Domek jednorodzinny stare budownictwo z cegły. Okna plastikowe. Izolacja fundamentów zrobiona Tak było 3 lata temu. Wilgoci w domu brak.

Nadszedł czas na remont. Nowy dach + nieszczęsna elewacja. Dach tutaj nie jest moim zdaniem problemem. Problem elewacji. Dokładnie nie wiem z jakich materiałów wykonana. Jednak farba jedna z lepszych na rynku. Leje deszcz to po farbie woda spływa. Wydawałoby się , że wszystko jest pięknie.

Niestety po jakimś czasie od remontu w domu ujawnił się problem wilgoci. Czarne kropelki w niektórych miejscach na ścianach + woda na oknach z rana. Chciałbym zaznaczyć , że wentylacja jest. Tak jak zaznaczyłem wcześniej przed remontem takich problemów nie było.

Co wiem na dzisiaj to tyle , że na 99% problem jest spowodowany elewacją. Czego nie wiem ? to jak sobie z tym problemem poradzić. Co zrobić itd. Dlatego rada do was moi drodzy. Proszę o wasze porady co można w tej sytuacji zrobić.


Dziękuje.

Edit: chciałbym zaznaczyć , ze styropianem nie było ocieplane. Tynk + farba o której pisałem wyżej. Tutaj jest problem bo to wygląda tak jakby ściana nie dostawała powietrza z zewnątrz. Zaznaczam , że mieszkanie wietrzone jest.

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: Wilgoć w domu po kapitalnym remoncie elewacji

autor: MTW » 16 lis 2013, 11:21

Witaj
Kolego prawda jest tak że nie potrafisz zdiagnozować problemu
na odległość są w stanie zrobić to tylko wróżki

stawiam na brak nawiewów ( kratki wywiewowe to jeszcze nie wentylacja)
w zasadzie nie ma znaczenia jak są szczelne ściany bo szczelne być powinny w środku i tak powinna się utrzymywać "normalna" wilgotność
wygooglaj obrzęd gromniczny lub test świeczkowy i do pracy
pozdrawiam

zelu
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 04 mar 2012, 8:51
Re: Wilgoć w domu po kapitalnym remoncie elewacji

autor: zelu » 19 lis 2013, 13:30

no wow. Nie potrafię zdiagnozować bo nie jestem budowlańcem.

Natomiast sprawdziłem wentylację. W łaziance ciąg wsteczny. W kuchni wentylacja przeczyszczona + zdjęta siatka i poprawnie zasysa. Będzie trzeba nawiewniki zamontować , żeby zniwelować ciąg wsteczny.

BIBB1991
Re: Wilgoć w domu po kapitalnym remoncie elewacji

autor: BIBB1991 » 19 lis 2013, 14:07

Pojawianie się kropel wody na szybach okien jest powodem:
- wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu,
- niskiej sprawności wentylacji grawitacyjnej,
- istnienia mostka termicznego na połączeniu pakietu szybowego z ramą (wysoki współczynnik przewodzenia ciepła ramki dystansowej).
Proszę powołać rzeczoznawcę mykologiczno - budowlanego, który będąc osobiście na wizji lokalnej określi przyczyny patologii w budynku.
Proszę pamiętać, że zignorowanie obecnych objawów może doprowadzić do rozwoju grzybów pleśniowych. Grzyby pleśniowe z kolei wytwarzają mytotoksyny, które szkodliwie oddziaływują na zdrowie człowieka - alergia, astma, nowotwór.
Również zapraszam do lektury artykułu http://www.blog.bogumilabytnar.pl/?p=101
Może treść artykułu podsunie jakiś pomysł.

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: Wilgoć w domu po kapitalnym remoncie elewacji

autor: MTW » 19 lis 2013, 15:09

zelu pisze:no wow. Nie potrafię zdiagnozować bo nie jestem budowlańcem.

Natomiast sprawdziłem wentylację. W łaziance ciąg wsteczny. W kuchni wentylacja przeczyszczona + zdjęta siatka i poprawnie zasysa. Będzie trzeba nawiewniki zamontować , żeby zniwelować ciąg wsteczny.



o widzisz czyli nie taki diabeł straszny jak go malują , oczywiście może się to okazać jeden z z kroków w kierunku ale zdecydowanie najważniejszy bo pierwszy .
to jeszcze napisz nam jak się ma sytuacja po dołożeniu nawiewów .
pozdrawiam

zelu
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 04 mar 2012, 8:51
Re: Wilgoć w domu po kapitalnym remoncie elewacji

autor: zelu » 19 lis 2013, 18:04

Tak dam znać. Ciąg wsteczny powinien zostać załatwiony w ten sposób. Ponieważ nawet jak otwieram okno w pokoju na drugim końcu to ciąg wsteczny ustępuje.

Mam nadzieje, że to pomoże. Najgorsze jak problem jest gdzieś w murach. No ale zobaczymy.

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: Wilgoć w domu po kapitalnym remoncie elewacji

autor: MTW » 19 lis 2013, 18:15

najtaniej i najprościej jest załatwić sprawę wentylacji
mury są już bardziej skomplikowane i wymagają bardziej "specjalistycznego" podejścia
jeżeli przez ileś tam lat było ok
to po naprawieniu usterki przynajmniej powinna nastąpić poprawa
nie wystarczy będziesz się martwił później , na razie to i czas na zadziałanie


Wróć do „Osuszanie budynków - wilgoć i grzyb na ścianach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów