wibracja podłogi

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Jacek Danielewski
Re: wibracja podłogi

autor: Jacek Danielewski » 24 cze 2013, 7:15

Za opisu wynika że użytkownicy odczuwają drgania stropu podczas uzytkowania mieszkania powyżej.
Jest to dowód na to że wymagania warunków technicznych dział IX nie są spełnione. Dopuszczalne drgania są rzadko odczuwalne i są o 10 raz większe od odpuszczalnych na stanowiskach pracy.
Wada konstrukcji jest poważna zatem zachęcam do wykorzystania drogi administarycjnej powiatwy insektorat nadzoru budowlanego kontrola san technicznelgo i nie ma wytłumaczenia że nie mają aparatury niech zlecą już kilka razy sądem zmuszono inspektorów do wykonania oowiazków ustawowych. Po wnioskach będzie decyzja administarcyjna i podstawa do obciazenia indetora kosztami naprawy i usunięcia wady. Dobrze gdny była jeszcze rękojmia co ułatwia sprawę. Potem się komplikuje.

lenkka
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 27 maja 2013, 8:18
Re: wibracja podłogi

autor: lenkka » 02 lip 2013, 10:56

Czy to znaczy że powinnam napisać do Powiatowego Inspektoratu i kontrolę z ich strony? Ja raz pisałam z prośbą o kontrolę opisując wszystkie zjawiska i mnie brzydko mówiąc "olali", nawet na pismo nie odpowiedzieli. Po 8 miesiacach, dokładnie wczoraj, odpisali mi niezgodnie z prawdą o hałasie, a wibracjami w ogóle się nie zajęli. W jaki sposób powinnam do nich napisać? Póki co jeszcze obowiązuje rękojmia i gwarancja którą dostałam na mury, za rok się kończy. Dział IX czego dotyczy?

lenkka
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 27 maja 2013, 8:18
Re: wibracja podłogi

autor: lenkka » 03 lip 2013, 14:45

Analizując dział IX doczytałam się iż mieszkanie nie może graniczyć bezpośrednio z szybem windy, a w moim bloku taka sytuacja panuje, nie dotyczy co prawda mojego mieszkania, ale czy to nie znaczy że projekt z założenia już zawiera niedopuszczalne elementy?

MOBILARCH
Aktywny
Aktywny
Posty: 137
Rejestracja: 26 lip 2011, 20:06
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:
Re: wibracja podłogi

autor: MOBILARCH » 03 lip 2013, 16:33

Witam

Wykonawca rozkłada ręce bo mógł spartolić robotę lub budynek (strop) został źle zaprojektowany.

Takie stuki wskazują na:
1. brak podłogi pływającej. Między strop konstrukcyjny a posadzkę daje się twardy styropian który absorbuje hałas.
2. Strop został zaprojektowany na granicy wytrzymałości (na styk) żeby było taniej i z uwagi na rozpiętość (możliwe, że jest duża) wpada w drgania - ale to odczuć mogą Twoi sąsiedzi na górze.

Podsumowując. Należałoby przeprowadzić opinię techniczną lub ekspertyzę w postaci odkrywki u sąsiadów u góry i ocenić co jest pod posadzką. Jeśli nie ma styropianu lub innego materiału wygłuszającego to: a) nie było tego w projekcie - błąd, b) zawalił wykonawca - też błąd

Pozdrawiam
Krzysiek mobilarch.pl

lenkka
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 27 maja 2013, 8:18
Re: wibracja podłogi

autor: lenkka » 03 lip 2013, 17:16

Byli u mnie wykonawcy, ściągnęli 1 panel, sprawdzili że jest opaska dylatująca, zrobili nawiercenie i pod szlichtą był styropian. Robili to u mnie bo myślałam, że może moja podłoga jest sztywno połączona ze ścianą i datego przenosi drgania z góry, ale u sąsiadów nie wiadomo co jest. Bardzo możliwe, ze u nich nie ma styropianu skoro każdy ruch ich słyszę.

MOBILARCH
Aktywny
Aktywny
Posty: 137
Rejestracja: 26 lip 2011, 20:06
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:
Re: wibracja podłogi

autor: MOBILARCH » 03 lip 2013, 17:33

Witam

Styropian możliwe że jest ale pytanie czy wszędzie albo jakiej grubości. Mogli wylewając posadzkę "nalać" w spoiny między styropianem i wystarczy aby schrzanić akustykę.

Pozdrawiam
Krzysiek

lenkka
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 27 maja 2013, 8:18
Re: wibracja podłogi

autor: lenkka » 03 lip 2013, 17:37

Tylko jak tego się dowiedzieć dzisiaj, jedna odkrywka wiem że nic nie musi znaczyć, ale nie zdejmą ani mi ani sąsiadom calej podłogi. Największym problemem jest jak udowodnić drgania, bo izolacyjność stropu zbadać się da bez problemu.

shaggy123
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 29 lip 2013, 20:39
Re: wibracja podłogi

autor: shaggy123 » 29 lip 2013, 20:59

Witam,
Ciekawi mnie jak skończyła się ta historia ponieważ mam identyczny problem

Kupiliśmy mieszkanie w bloku z 2012 roku. Pytaliśmy paru innych sąsiadów i u nich problem nie występuje. U nas niestety jest tak u Państwa. Słyszę gdzie dokładnie jest sąsiad (stąpanie). Pogodziłem się już z hałasem ale strasznie uciążliwe jest przenoszenie drgań na naszą podłogę. Siedząc przy stole czy leżąc na kanapie - autentycznie czuć te drgania. Co ciekawe problem występuje tylko w salonie.

Mamy położone panele 10' + ekopłytę z dylatacją. Robiła to osoba która zna się na rzeczy. U innych osób u których wykonywała podłogę problem nie występuje. U sąsiada na górze są deski więc też powinny tłumić. Nie wiem jak były położone.

Zastanawiam się czy jest jakiś sposób na ułożenie u nas podłogi w taki sposób aby te drgania wyeliminować.
Może jakiś dodatkowy podkład ? Relingi ? Może wywalić panele i zastąpić je deskami. ? Zrobiłbym to gdybym wiedział, że faktycznie to coś da.

Pozdrawiam

mati1234
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 04 sie 2013, 18:38
Lokalizacja: Sosnowiec
Re: wibracja podłogi

autor: mati1234 » 04 sie 2013, 19:07

Możliwe jest wytłumienie ścian i podłogi u sąsiadów ale chyba by się nie zgodzili ale warto spróbować.
A jeśli dalej będzie występował problem można wytłumić sobie sufit.
Udzieram porad budowlanych. W sprawie ścian i tynkowania.

lenkka
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 27 maja 2013, 8:18
Re: wibracja podłogi

autor: lenkka » 12 sie 2013, 16:20

Czy ktoś z Państwa orientuje się jak szeroka powinna być szczelina dylatacyjna w posadzce betonowej?

wodzu12
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 07 wrz 2013, 19:58
Re: wibracja podłogi

autor: wodzu12 » 07 wrz 2013, 20:30

Witam
Ilu fachowców tyle różnych teorii. Wymagana jest głębsza analiza poparta obliczeniami, bo tu można tylko gdybać.
Mieszkanie czy dom muszą spełniać szereg norm min.dot. akustyki stropu/ścian oraz drgań. Jeżeli obiekt nie spełnia wymagań podanych w normach, to mieszkanie w takim budynku bywa dokuczliwe a nawet niezdrowe dla normalnego życia czy funkcjonowania człowieka ( zarwane noce bo sąsiad idzie się odlać) Wykonawca budynku musi usunąć wady i usterki na swój własny koszt. Sprawę należy zgłosić do nadzoru budowlanego, mamy Powiatowy/ Wojewódzki i bodajże Wojewodę ( nie pamiętam dokładnie). Jeżeli Użytkownik odczuwa dyskomfort to tym bardziej powinno to znaleźć odzwierciedlenie w badaniach pomiarowych ( takie badania robi np. ITB - słynna sprawa drgań schodów na Stadionie Narodowym - i na wynikach wszystko ładnie wychodzi że są drgania i że źle jest).
1. Źle wylany jastrych ( podłoga pływająca) u sąsiada, ale mało prawdopodobne żeby żałowali na styropianie, może nie dali folii i porobiły się mostki akustyczne ( beton pomiędzy płytami styropianu lub dookoła ściany). Mokry jastrych bardzo dobrze tłumi wszystko, dlatego stosując to rozwiązanie nie powinno odczuwać się dyskomfortów.
Uderzenia powstałe przy chodzeniu przenoszą się na strop żelbetowy a nastanie na ściany żelbetowe a następnie na twój strop wchodząc w rezonans i drgania- tez tak może być.
2. Złe materiały w ścianach - dźwięk rozchodzi się również po ścianach (ściany żelbetowe to prawdziwa tragedia - dlatego często stosuje się przed-ścianki lub sufity podwieszane)
3. Strop może być źle wylany i ma małą nośność - ale to również jakoś mi nie pasuje
4. Należy sprawdzić dylatacja nad ścianami działowymi czy są
5. Najbardziej prawdopodobne w mojej ocenie jest źle wykonany projekt domu. Jeżeli sąsiad z pod 3 chodzi i odczuwa się to na poziomie 2 i 4 to tak jakby ciężar z 3 stropu brał na siebie po części strop kondygnacji 2 oraz 4. Czy ściany nośne pod 2 lub 3 są poprawnie zaprojektowane/ usytuowane/ wykonane? - może tam powinna być jakaś belka? słup?

W dzisiejszych czasach wszyscy b. dużo pracują by normalnie zarobić dlatego wiele projektów robi się na kolanie.. po nocach... po wszystkim podpisuje się starszy Pan mówiąc " wytrzyma". Budowlańcy po 12 godzinach na budowie krzyczą wody! wody do betonu dolej bo mnie już plecy bolą.
Dlatego Nowe - nie znaczy lepsze, aczkolwiek mieszkanie po usuniętej usterce będzie w pełni wartościowe.

lenkka
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 27 maja 2013, 8:18
Re: wibracja podłogi

autor: lenkka » 20 paź 2013, 15:26

A czy jest normalnym aby podczas biegania małego dziecka w mieszkaniu graniczącym z moim, ściana w ścianę, moja podłoga drgała? Mam dosłownie trzęsienie ziemi wyczuwalne stopami i drgającymi przedmiotami?

wodzu12
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 07 wrz 2013, 19:58
Re: wibracja podłogi

autor: wodzu12 » 14 sty 2014, 17:19

Nie to nie jest normalne i tak nie powinno być, jak pisałem wcześniej nadmierne i ciągłe drgania są niekorzystne dla zdrowia. Drgania często występują w stropach zespolonych ( ze względu na mały ciężar stropu) ale tutaj jest tradycyjna konstrukcja żelbetowa= na kilku słupach i ścianach żelbetowych oparta jest cała płyta stropowa resztę ścian uzupełnia się technologią murowaną i tak się powtarza każdą kondygnacje. Być może rozstaw słupów/ścian jest zbyt duży, być może strop jest zbyt cienki, być może cały ciężar ściany dzielący Panią i lokatora obok spoczywa na stropie a bezpośrednio pod stropem jest przestrzeń tak ,że cały ciężar bierze strop. Być może jakiś lokator w ramach fantazji zburzył jakąś ścianę.
Obciążenie sąsiada z boku jest przenoszone przez jego jak i Pani podłogę (chyba że jest między wami przerwa) ale w żadnym wypadku nie powinno być drgań.

A czy przypadkiem nic nie pęka nie ma zarysowań? (nie tylko u Pani w mieszkaniu) może grozi zawaleniem?


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

Gotowe projekty domów