Pytanie o baterię termostatyczną

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

wlos1975
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2013, 22:01
Pytanie o baterię termostatyczną

autor: wlos1975 » 21 lut 2013, 22:03

Witam.

Mam pytanie o sens założenia baterii termostatycznej w mieszkaniu, w którym wodę ogrzewa terma (znajduje się na korytarzu)? Problem jest tego typu, że gorąca woda dociera do kranu po wylaniu ok 5l wody (którą "ekologicznie" zużywam do spłukiwania). Baterię taką chciałbym założyć ze względu na dziecko, które ma problemy z ustawieniem odp. temp. wody...

Pozdrawiam.

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: Pytanie o baterię termostatyczną

autor: aseba » 22 lut 2013, 19:53

Jak daleko (tzn. po rurze) jest od termy do baterii? Wg mnie bateria termo to fajna sprawa,a przede wszystkim wygoda za którą trzeba płacić. Dzieci szybko się uczą i myślę,że załapie o co chodzi. Jeśli chodzi o bat.termo. to na pewno w prysznicu,w drugiej kolejności w umywalce i zlewie,a w wannie to niekoniecznie,bo na tak dużą ilość wody niema opcji niewysterowania temp. a i podczas dłuższego wylegiwania się dolewanie gorącej wody jest wskazane :D 8)

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Pytanie o baterię termostatyczną

autor: Bolas » 23 lut 2013, 7:43

Co to za terma. Jeżeli jest stara i nie ma płynnego sterowania to będzie szaleć - zapalać się i gasić. Tanie baterie termostatyczne mogą się dość szybko zepsuć a może by tak wymienić termę dzisiejsze maja automatycznie modulowany palnik i ustawną temperaturę.

wlos1975
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2013, 22:01
Re: Pytanie o baterię termostatyczną

autor: wlos1975 » 23 lut 2013, 8:44

Witam.
Po pierwsze dzięki za zainteresowanie...;)
Problem leży nie w samej termie (mieszkanie jest w kilkuletnim bloku), tylko w odległości od mieszkania(ładnych kilka metrów)... Muszę odlać ok 5l. wody, zanim dotrze ciepła...:( Jedynym sensownym miejscem do zebrania jej (bez sensu byłoby przecież wyrzucać taką ilość wody) jest prysznic (umywalka i kuchnia odpadają- więcej dojść nie mam).
Zapomniałem dodać- terma jest elektryczna i podgrzewa na maksa- brak możliwości kontroli temp.

Pozdrawiam. Ł.P.

AdiK
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 333
Rejestracja: 20 sty 2013, 17:47
Re: Pytanie o baterię termostatyczną

autor: AdiK » 23 lut 2013, 12:11

Tobie chodzi o marnotrawienie wody czy niebezpieczeństwo poparzenia się dziecka?
Z koniecznością odpuszczania kilku litrów zimnej wody nic nie zrobisz (chyba, że przeniesiesz tą przepływówkę bliżej punktów poboru) a co do przegrzewania, to najlepsza byłaby wymiana przepływówki na jakiś model elektroniczny (Stiebel, Kospel, Siemens-AEG etc). Jak z przepływówki poleci wrzątek, to zanim bat. termostatyczna zareaguje, dziecko zdąży się już oparzyć.

wlos1975
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2013, 22:01
Re: Pytanie o baterię termostatyczną

autor: wlos1975 » 23 lut 2013, 12:53

Witam.

Chodzi mi o to, czy jak założę baterię termostatyczną, to uda mi się odlać tą zimną wodę, która zalega w rurze?? Bo jak ustawię na gorącą (na baterii) to czy w ogóle woda poleci, czy też bateria "czeka" na gorącą wodę??Bo jeśli to drugie, to masakra, bo może się nie doczekać...

A problem jest tego typu, że ciężko jest ustawić odpowiednią temperaturę wody w prysznicu- nieznaczna zmiana ustawienia powoduje najczęściej, że leci nagle albo zimna albo b. gorąca- dla mnie jest to problem, a co dopiero dla dziecka... Nie mówiąc już o tym, że odkręcenie wody (zimnej czy ciepłej) w innym miejscu (np włączona pralka pobierze zimną) i dopiero jest zabawa... I to miałaby przede wszystkim rozwiązać bateria termostatyczna...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pytanie o baterię termostatyczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 lut 2013, 12:55

Miałem bateria termostatyczne - teraz mam bezdotykowe, a termy były zawsze dwie 15l /2kW do prysznica, i 10l/1.5kW pod zlewozmywakiem .
Są jeszcze samoregulujące kable grzewcze zastępujące cyrkulację - HWAT raychem
http://www.thermal.pentair.com/products ... 17783-1024

AdiK
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 333
Rejestracja: 20 sty 2013, 17:47
Re: Pytanie o baterię termostatyczną

autor: AdiK » 23 lut 2013, 13:41

OK.
wlos1975 pisze:Chodzi mi o to, czy jak założę baterię termostatyczną, to uda mi się odlać tą zimną wodę, która zalega w rurze??

tak
wlos1975 pisze:A problem jest tego typu, że ciężko jest ustawić odpowiednią temperaturę wody w prysznicu- nieznaczna zmiana ustawienia powoduje najczęściej, że leci nagle albo zimna albo b. gorąca- dla mnie jest to problem, a co dopiero dla dziecka... Nie mówiąc już o tym, że odkręcenie wody (zimnej czy ciepłej) w innym miejscu (np włączona pralka pobierze zimną) i dopiero jest zabawa... I to miałaby przede wszystkim rozwiązać bateria termostatyczna...

w takim przypadku bat. termostatyczna może się sprawdzić, ale trzeba pamiętać że:
- każda taka bateria ma określony czas reakcji (im lepszy producent/model tym szybciej zareaguje na zmianę przepływu wody i jej temperaturę), więc nie wyeliminujesz całkowicie wahań temperatury pod prysznicem
- jeśli c.w.u. dopływająca do baterii będzie miała niższą temperaturę niż nastawiona na regulatorze baterii (będzie tak w przypadku, gdy kilku domowników będzie jednocześnie korzystało z c.w.u.) to oczywiście woda pod natryskiem poleci zimniejsza niż nastawa baterii

AdiK
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 333
Rejestracja: 20 sty 2013, 17:47
Re: Pytanie o baterię termostatyczną

autor: AdiK » 23 lut 2013, 13:47

wlos1975 pisze: Zapomniałem dodać- terma jest elektryczna i podgrzewa na maksa- brak możliwości kontroli temp.

Jeszcze jedno pytanie, które mi się nasunęło. Co Ty nazywasz termą? Przepływowy podgrzewacz wody czy może bojler elektryczny?

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: Pytanie o baterię termostatyczną

autor: aseba » 23 lut 2013, 17:29

Moim zdaniem za długa odległość i zbyt duże straty po drodze(brak otulin,środowisko prowadzenia rurek). 8)

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Pytanie o baterię termostatyczną

autor: Bolas » 23 lut 2013, 21:20

Odległość od źródła ciepła zawsze jest problemem bo zawsze będą straty przesyłowe których nie da się niestety uniknąć. W takich wypadkach stosuje się cyrkulację ciepłej wody (niestety do tej opcji musi być bojler) lub wspomniane zasobniki lub przepływowe podgrzewacze bliżej źródła poboru.
Jeżeli chodzi o wysokość temperatury to do jej obniżenia służą zawory termostatyczne lub wspomniane przez autora posty baterie termostatyczne ale nie uchronią one przed spuszczeniem wychłodzonej wody z tegoż odcinka instalacji.

wlos1975
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2013, 22:01
Re: Pytanie o baterię termostatyczną

autor: wlos1975 » 25 lut 2013, 16:57

Kod: Zaznacz cały

...nie uchronią one przed spuszczeniem wychłodzonej wody z tegoż odcinka instalacji


No i w końcu dochodzimy do meritum postu...;)
Jak po założeniu baterii termostatycznej spuścić zalegającą wodę?? Bo rozumiem, że po otwarciu tejże baterii woda nie wyleci, dopóki nie osiągnie odpowiedniej temperatury... Chyba, że czegoś nie rozumiem... ??

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Pytanie o baterię termostatyczną

autor: Bolas » 25 lut 2013, 20:28

Najnormalniej w świecie. Bateria termostatyczna ma utrzymać zadaną temperaturę na wylocie. I teraz gdy temp jest niższa zaw. termostatyczny dopuszcza ciepłej i na odwrót. Więc jeżeli ciepłej pod baterią nie będzie będzie puszczał tylko tą wodę aż do osiągnięcia temp zadanej. Więc tak czy siak woda zimna z części rurociągu CWU zleci.

AdiK
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 333
Rejestracja: 20 sty 2013, 17:47
Re: Pytanie o baterię termostatyczną

autor: AdiK » 25 lut 2013, 20:29

wlos1975 pisze:Jak po założeniu baterii termostatycznej spuścić zalegającą wodę??

Normalnie, czyli dokładnie tak, jak robisz do tej pory, odkręcasz ciepłą wodę i czekasz, czekasz, czekasz...

wlos1975 pisze:Bo rozumiem, że po otwarciu tejże baterii woda nie wyleci, dopóki nie osiągnie odpowiedniej temperatury... Chyba, że czegoś nie rozumiem... ??

Gdyby tak to działało jak opisujesz, to nigdy byś się tej ciepłej wody nie doczekał.

olimpio
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 07 paź 2013, 9:44
Lokalizacja: Opole
Kontaktowanie:
Re: Pytanie o baterię termostatyczną

autor: olimpio » 07 paź 2013, 9:49

A mi się zdaje iż baterie termostatyczne są bardzo ciekawym rozwiązaniem dla domów z instalacją bojlera. Jest wtedy duża oszczędność ciepłej wody(nie marnuje się tak). :wink:


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 20 gości

Gotowe projekty domów