wentylacja kuchni w bloku

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

hiszpan2403
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 15 wrz 2013, 18:20
wentylacja kuchni w bloku

autor: hiszpan2403 » 15 wrz 2013, 18:53

Witam!
Temat stary jak blokowiska :D
Czy mogę podłączyć pochłaniacz do kanału wentylacyjnego w kuchni? Jedynego kanału jaki jest. Podłączenie to wygląda jak na zdjęciu. Chciałem zrezygnować z nietanich filtrów węglowych i kłopotliwej ich wymiany co jakiś czas i zastosowałem kratkę na dzielącą kanał na wejście rury i kratkę. Jest to wentylacja grawitacyjna i dzięki upierdliwej sąsiadce dostałem pismo że muszę to zdemontować. Zaznaczam, że pochłaniacz nie pracuje ciągle a w przypadku pracy przy większym ciągu nadmiar wydmuchiwany jest przez kratkę. I to podobno stwarza zagrożenie... PYTANIE : 1-CZY MOŻE ISTNIEĆ TAKIE PODŁĄCZENIE A JEŻELI TAK JAK MAM PODEPRZEĆ SIĘ PRAWEM W UDOWADNIANIU MOJEJ RACJI W SPÓŁDZIELNI? 2-JEŻELI TAK NIEMOŻE BYĆ TO CZY WYSTARCZY ZDEMONTOWAĆ WENTYLATOR W POCHŁANIACZU I WTEDY BĘDE MIAŁ TAKI OKAPO-POCHŁANIACZ GRAWITACYJNY? 3-CZY MAM ZDEMONTOWAĆ TO CAŁKIEM I PUŚCIĆ WSZYSTKO PRZEZ FILTR? Blok jest z koća lat 70-tych a instalacja ta znajduje się na najwyższym 4-tym piętrze. Proszę o info i namiary na rozporządzenia w tej sprawie. :wink:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: wentylacja kuchni w bloku

autor: Bolas » 16 wrz 2013, 19:28

Zaproś kominiarza to nie wyjdzie póki tego nie zdemontujesz.
Temat wiele razy poruszany na forum nie może tak być i jest to umieszczone w odpowiednim rozporządzeniu.

hiszpan2403
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 15 wrz 2013, 18:20
Re: wentylacja kuchni w bloku

autor: hiszpan2403 » 16 wrz 2013, 20:39

Temat poruszany ale konkretnie nic niemogłem znaleźć dlatego dałem zdjęcia. Kominiarz to widział od paru lat i nierobił problemu bo to niepracuje w trybie ciągłym i nadmiar jest wypychany z powrotem, dlatego to praktycznie niebyło prawie włączane a jeśli już to przy uchylonym oknoe ciąg był w kratce nawet na 3-ej prędkości pochłaniacza. Ale to nieważne - skoro tak niemoże być to gdzie znaleźć rozporządzenie do tego przypadku? I czy przerobiny pochłaniacz bez wentylatora też niemoże być tak podłączony? Nie chcę wiele - chcę by wentylacja zapewniała lepszy odciąg oparów z kuchenki taki system zawsze ma tendencję do kierowania oparów w kanał. Cz okap bez pochłaniacza i wentylatora (taki typowy daszek z dziurą) też niemoże być podpięty w kratkę??? Dzięki za odpowiedź :)

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: wentylacja kuchni w bloku

autor: Bolas » 17 wrz 2013, 17:58

Mieszanie wentylacji mechanicznej z konwekcyjną jest zakazany. W momencie kiedy podepniesz pochłaniacz do kratki wentylacyjnej tak się dzieje. U ciebie jest ok u sąsiadów pcha powietrze do mieszkania.
Nie możesz pochłaniacza podłączyć do tej kratki w żaden sposób. W nowych domach buduje się osobny szacht do podłączania takich urządzeń choć to też nie rozwiązuje problemu stosowania się do zastrzeżeń w rozporządzeniu i mieszaniu dwóch rodzajów wentylacji. Podobnie ma się problem stosowania dwóch paliw gazowych w jednym budynku.
Możesz natomiast zakończyć rurę wylotową z pochłaniacza w okolicach kratki wentylacyjnej i będzie ok wobec prawa budowlanego.
Treść prawną znajdziesz w:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie stan prawny na dzień 1.10.2012 r.

JTD
Aktywny
Aktywny
Posty: 185
Rejestracja: 13 lut 2013, 21:53
Lokalizacja: łódzkie
Re: wentylacja kuchni w bloku

autor: JTD » 18 wrz 2013, 21:03

hiszpan2403 pisze: czy przerobiny pochłaniacz bez wentylatora też niemoże być tak podłączony?

Nie nazywaj okapu nadkuchennego pochłaniaczem, bo pochłaniacz, to okap bez połączenia z kominem wentylacyjnym, ale za to z filtrem węglowym :!:
hiszpan2403 pisze: Cz okap bez pochłaniacza i wentylatora (taki typowy daszek z dziurą) też niemoże być podpięty w kratkę???

Może, ale g...no to da :!: Jeśli opory przepływu powietrza przy tej bocznej kratce będą mniejsze, to okapem NIC nie będzie lecieć :!: Wentylacja naturalna bowiem działa samoczynnie i tam leci, gdzie jej najwygodniej :D
Jeśli chcesz mieć prawdziwy okap, to wypuść rurę przez ścianę (o ile administrator/właściciel) bloku się zgodzi na oszpecenie elewacji ociekającą (zimą) skroplinami kratką wylotową :evil:
Można tez wyciąć otwór w oknie. Wtedy skropliny bedą mniej uciążliwe, bo będą sobie kapać na parapet. Widziałem już kilkakrotnie takie "wynalazki" :lol:
Pozdrawiam
nie po to człowiek żyje żeby pracować, lecz po to pracuje żeby żyć

hiszpan2403
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 15 wrz 2013, 18:20
Re: wentylacja kuchni w bloku

autor: hiszpan2403 » 19 wrz 2013, 19:30

Bolas - dzięki za namiary na rozporządzenie. Faktycznie znalazłem fajną stronkę o wentylacji co potwierdza, że jesteś w temacie i masz rację :) Link co to opisuje : http://www.kominiarze.pl/?site=aktualnosci&more=33 -tam znalazłem dokładny opis i wybrane fragmenty rozporządzeń do tego wątku.

JTD - dlaczego się oburzasz, że nazywam okap-pochłaniaczem, czy odwrotnie. Zanim wyrzuciłem ostatni filtr z pochłaniacz to w komin szły opary przepuszczone przez ten filtr to puszczałem czysztsze p[owietrze :lol: A co dopodłączenia okapu w komin to uważam, że da bo ja zastosowałem w otworze wentylacyjnym kawałek przegrody (ok. 70cm) ponieważ kanał był poziomy (szła kwadratowa rura przez kibel :D i dopiero właściwy kanał był w ścianie) co powodowało, że przy włączonym wentylatorze powietrze łatwo niewracało do kratki. Powodowało to również, że okap ssał roszeczkę bez wentylatora - grawitacyjnie więc niepisz, że g... to da. 8) Co do otworów w ścianie czy oknach to dzięki za takie rady. :lol:


Wątek uważam za zakończony. Dzięki za reakcję. Pozdrawiam :)

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: wentylacja kuchni w bloku

autor: Bolas » 19 wrz 2013, 19:52

Ty też nie masz się co oburzać. Wszystkie twoje działania to tylko półśrodki które jakoś działają tyle że z przepisami nie mają nic wspólnego bo faktycznie zaburzają działanie całej wentylacji jaka by ona nie była.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

Gotowe projekty domów