Ocieplanie wełną styku ościeży okna/drzwi z murem.

Rady i opinie na temat ocieplenia domu. Jaką wełnę mineralną wybrać? Jak i czym ocieplić dom? Informacje na temat ocieplenia i materiałów do tego używanych znajdziesz w tym dziale.

Moderator: ROCKWOOL POLSKA

Olleo
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 02 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Wrocław
Ocieplanie wełną styku ościeży okna/drzwi z murem.

autor: Olleo » 15 sie 2013, 8:18

Witam,

Ocieplam właśnie dom wełną Frontrock Max E i jedno mi się nie podoba.

Okna montuje się w warstwie ocieplenia lub (jeśli warstwa nie jest wystarczająco gruba) zlicowane z murem:
Obrazek

Systemy ociepleń zakładają klejenie wełny tak, aby zachodziła powiedzmy 2cm na ościeżnicę okna, by zlikwidować mostki:
Obrazek

Systemy również podają, że wełnę klei się metodą obwiedniowo-punktową:
Obrazek

Ponieważ jednak kleju daje się od 5 do 15mm (na grzebień to 10mm, a w praktyce obwiedniowo-punktową wychodzi 20mm), to wychodzi niestety raczej tak:
Obrazek

Systemy i producenci nic o tym nie mówią (przynajmniej ja nie znalazłem), a wykonawcy z reguły olewają temat.

Wydaje mi się, że na krawędzi płyty zachodzącej na ościeżnicę powinno się zrezygnować z kleju i wypełnić szczelinę pianką montażową. Czy mam rację? A może są jakieś systemowe rozwiązania?

Ponieważ zrobili mi juz tak dwa okna, to chyba będą musieli to skuwać?

IWUBE
Re: Ocieplanie wełną styku ościeży okna/drzwi z murem.

autor: IWUBE » 15 sie 2013, 11:49

Obrazek
gdzieś mam gotowe uszczelnienie i izolację termiczną ale muszę poszperać w komputerze

IWUBE
Re: Ocieplanie wełną styku ościeży okna/drzwi z murem.

autor: IWUBE » 15 sie 2013, 11:49

Obrazek
gdzieś mam gotowe uszczelnienie i izolację termiczną ale muszę poszperać w komputerze

Olleo
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 02 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Wrocław
Re: Ocieplanie wełną styku ościeży okna/drzwi z murem.

autor: Olleo » 15 sie 2013, 14:02

ale mi nie chodzi o dol drzwi tarasowych, ale bok i gore okna.

Awatar użytkownika
yanes
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 663
Rejestracja: 14 wrz 2008, 20:46
Lokalizacja: Podhale
Re: Ocieplanie wełną styku ościeży okna/drzwi z murem.

autor: yanes » 15 sie 2013, 15:37

Tak przy okazji to mnie zaciekawił ten rysunek.W innym temacie IWB-e napisałeś tak : "papa i dyfuzja pary wodnej - to dwie sprzeczności i dlatego nie powinno się papy jako hydroizolacji dawać na tarasy czy balkony.."

remonterier
Re: Ocieplanie wełną styku ościeży okna/drzwi z murem.

autor: remonterier » 05 wrz 2013, 20:33

Oddałbym tę obróbkę okna do poprawki - warstwa kleju pomiędzy wełna a oknem robi mostek termiczny dookoła całego okna. Prawie tak jakbyś nie robił zakładki na ościeżnicę w ogóle.
Faktycznie ten szczegół nie jest wystarczająco opisywany przez producentów, ale do okna powinna dolegać tylko wełna. Szczelinę też powinno się wypełniać docinkami tej samej wełny - w ostateczności pianką niskoprężną.
W gruncie rzeczy, obwód okna to krytyczne miejsce jeżeli chodzi o termikę budynku.

remonterier
Re: Ocieplanie wełną styku ościeży okna/drzwi z murem.

autor: remonterier » 05 wrz 2013, 20:34

Oddałbym tę obróbkę okna do poprawki - warstwa kleju pomiędzy wełna a oknem robi mostek termiczny dookoła całego okna. Prawie tak jakbyś nie robił zakładki na ościeżnicę w ogóle.
Faktycznie ten szczegół nie jest wystarczająco opisywany przez producentów, ale do okna powinna dolegać tylko wełna. Szczelinę też powinno się wypełniać docinkami tej samej wełny - w ostateczności pianką niskoprężną.
W gruncie rzeczy, obwód okna to krytyczne miejsce jeżeli chodzi o termikę budynku.


Wróć do „Ocieplenie skalną wełną mineralną”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

Gotowe projekty domów