Ogrzewanie pasywne???

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

siwy_123
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 sie 2013, 7:10
Ogrzewanie pasywne???

autor: siwy_123 » 29 sie 2013, 7:53

Witam,

Mam domek "szkieletowy" ocieplony z zewnątrz styropianem 12cm i wewnątrz wata 15cm.
Sam domek nie posiada instalacji grzewczej - poza zwykłą kozą.

Mam takie pytanie jak można zrealizować ogrzewanie aby nie trzeba było opróżniać instalacji na zimę.
Aby w okresie zimowym kiedy nie korzysta sie właściwie z domku "system" utrzymywał temperature powyżej 0 np do ok 5 stopni.

Myślałem o kolektorach słonecznych i jakimś grzejniku. Ale moja wiedza w tym obszarze jest nie wielka.

Chciałbym uzyskać taki efekt aby system był prawie bez kosztowy w eksploatacji i prawie bez obsługowy.

Proszę o poradę i może jakieś inne propozycje

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie pasywne???

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 sie 2013, 8:15

Można i zero energetyczny - zależy za ile - 1000 zł 6000zł 12000zł...

siwy_123
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 sie 2013, 7:10
Re: Ogrzewanie pasywne???

autor: siwy_123 » 29 sie 2013, 8:23

Tak jak pisałem - akceptuje koszt instalacji - ciekawe jaki jest i jakie sa możliwości.
Ważne aby eksploatacja była taka jak pisałem

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ogrzewanie pasywne???

autor: Enerbau » 29 sie 2013, 9:35

siwy_123 pisze:
Chciałbym uzyskać taki efekt aby system był prawie bez kosztowy w eksploatacji i prawie bez obsługowy.
Proszę o poradę i może jakieś inne propozycje


Bez kosztowy, to raczej się nie da, ale o niskich kosztach i bezobsługowy, to jak najbardziej. Takim systemem może być np. system grzewczy OPP.






Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie pasywne???

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 sie 2013, 9:48

siwy_123 pisze:Tak jak pisałem - akceptuje koszt instalacji - ciekawe jaki jest i jakie sa możliwości.
Ważne aby eksploatacja była taka jak pisałem

Jak to letni dom... założył bym klimę na ppci COP ponad 5 - bardzo tanio grzanie i jest chłodzenie.

siwy_123
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 sie 2013, 7:10
Re: Ogrzewanie pasywne???

autor: siwy_123 » 29 sie 2013, 10:00

Ale głównym celem jest utrzymanie przez zimę temperatury powyżej 0 stopni - dom nie posiada scian ktore mogly by akumulowac cieplo

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie pasywne???

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 sie 2013, 11:10

I bardzo dobrze - akumulacja to nieszczęście w budownictwie izolowanym.
Może Pan wstawić niezawodny grzejnik na środku ustawić temperaturę i wystarczy.

Można też zrobić nawiew powietrza do domu przez gwc czyli 20-30m rury fi 200 zakopanej na minimum 1.5m im głębiej tym - latem trochę to schłodzi i można pozamykać okna paląc wieczorem światło.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Ogrzewanie pasywne???

autor: Bolas » 29 sie 2013, 21:13

Instalacji nawet centralnego ogrzewania nie trzeba opróżniać nawet gdy się nie grzeje mamy takie magiczne płyny oparte na glikolu :)

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: Ogrzewanie pasywne???

autor: instalator 7 » 30 sie 2013, 19:24

siwy_123 pisze:Witam,

Mam domek "szkieletowy" ocieplony z zewnątrz styropianem 12cm i wewnątrz wata 15cm.
Sam domek nie posiada instalacji grzewczej - poza zwykłą kozą.

Mam takie pytanie jak można zrealizować ogrzewanie aby nie trzeba było opróżniać instalacji na zimę.
Aby w okresie zimowym kiedy nie korzysta sie właściwie z domku "system" utrzymywał temperature powyżej 0 np do ok 5 stopni.

Myślałem o kolektorach słonecznych i jakimś grzejniku. Ale moja wiedza w tym obszarze jest nie wielka.

Chciałbym uzyskać taki efekt aby system był prawie bez kosztowy w eksploatacji i prawie bez obsługowy.

Proszę o poradę i może jakieś inne propozycje

Wykonaliśmy z kolegami już 2 takie instalacje- jedna 2xSPE15-58+ zbiornik 300l, do tego grzejnik 3kW, domek sezonowy ok 100m2, latem nawet 6 osób przyjeżdżających na 3 dni w każdym tygodniu . Klient oszczędza praktycznie 100% na c.w. oraz na c.o. Zima temperatura minimalna w domku to ok 5 stopni. Koszt takiej instalacji to kilkanaście tys. zł. Powietrznej pompy ciepła do ogrzewania pomieszczeń zima- nie polecam.

Awatar użytkownika
Sunex
rekomendowany doradca
Posty: 22
Rejestracja: 02 sie 2013, 14:25
Lokalizacja: Racibórz
Kontaktowanie:
Re: Ogrzewanie pasywne???

autor: Sunex » 02 wrz 2013, 10:28

Polecamy oczywiście kotłownię solarną. Kotłownia solarna to system wykorzystujący energię słońca i powietrza do produkcji ciepła na cele centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. System jest w stanie pokryć do 80% zapotrzebowania na ciepło budynku ze źródeł odnawialnych i co za tym idzie, w znacznym stopniu poprawić jego efektywność energetyczną co w dobie nieustanych wzrostów cen energii jest niezwykle ważne. Urządzenie posiada dwa niezależne źródła energii, system akumulacji ciepła, inteligentny układ pompowo sterowniczy oraz wszystkie elementy armatury niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kotłowni. To wszystko zwarte jest w jednej obudowie, dzięki czemu montaż kotłowni ogranicza się do podłączenia przewodów wody użytkowej oraz zasilania i powrotu obiegu centralnego ogrzewania. Co ważne powierzchnia potrzebna do zabudowy wynosi zaledwie 2 metry kwadratowe zatem system nadaje się do montażu nawet w bardzo małych budynkach jednorodzinnych. Dla przykładu skompletowanie podobnego rozwiązania z oddzielnych podzespołów zajmuje powierzchnię minimum 10 m2 a czas montażu wynosi minimum 2 tygodnie.

Kotłownia wykorzystuje 2 źródła energii, tzn.
promieniowanie słoneczne które jest zamieniane w ciepło użytkowe za pośrednictwem wysokoefektywnych absorberów. Wyprodukowane w ten sposób ciepło przeznaczone do produkcji ciepłej wody użytkowej i zasilania centralnego ogrzewania.
Energię zawartą w powietrzu która to poprzez odpowiedni system sprężania osiąga temperaturę nawet 60 °C.
Na chwile obecną nie ma na rynku urządzenia o tak dużym poryciu zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych. Nie ma również urządzenia które posiadałoby tak korzystny okres spłaty, nie wspominając już o tym, że urządzenie wymaga minimalnych kosztów montażu a w czasie eksploatacji jest praktycznie bezobsługowe.
Obrazek
Sunex S.A. innowacyjne rozwiązania solarne

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Ogrzewanie pasywne???

autor: Bolas » 02 wrz 2013, 16:55

Tak tak PORYCIE na energię będzie spore.
Proszę w takim razie o wycenę kotłowni na dom 160m2 zapotrzebowanie na CO 60W/m2, CWU 4osoby.


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów