Pekająca ława fundamentowa. Dlaczego i co zrobić dalej?

Przystępując do budowy, marzymy o idealnym domu. Niestety realia często są inne, a błędy budowlane są zmorą wielu inwestorów. Poradź się jak uniknąć błędów, na co zwrócić uwagę i co zrobić, żeby Twój dom rzeczywiście był idealny.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

BalckSun
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 25 sie 2013, 17:58
Pekająca ława fundamentowa. Dlaczego i co zrobić dalej?

autor: BalckSun » 25 sie 2013, 18:44

Witam,
Drodzy forumowicze mam do Was pytanie odnośnie mojego problemu z ławami fundamentowymi. Może zaglądają tutaj budowlańcy, kierownicy budów albo ktoś kto miał podobny problemem , który niżej opiszę.
Zacznę od początku. Buduje dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym 7x11m na działce wokół, której znajdują się domy jednorodzinne oraz blok w odległości 15 do 30 m. Grunt na działce to glina piaszczysta, glina i iły, woda gruntowa w okresie mocnych opadów sięga do ok. 0,5 m od powierzchni gruntu (rok wcześniej kopali studnie na 4 m i widziałem co tam siedzi). Z tego co mówił KB to projektant przyjął do obliczeń ciężkie warunki gruntowe. Badania geotechniczne nie były wykonywane ponieważ projektant stwierdził, że w okolicy już budował oraz mój opis gruntu mu wystarczy. Działka ze spadkiem jak na rysunku 1, który pokazuje głębokość ławy mierzona od humusu. W miejscu gdzie jest 60 cm będzie obsypane ziemią. W tym momencie mam zrobione ławy szerokie na 60 cm i wysokie na 40 cm, zbrojone drutem 4 x fi12, strzemiona co 30 cm 24x30 cm, druty zagięte na 72 cm lub dodatkowy drut tzw elka 1m x 1m. Wszystko razem dobrze związane i zalane betonem z betoniarni dawne B20 zagęszczany niestety ręcznie poprzez ostukiwanie szalunków i ubijanie deską. Pod ławą znajduje się 10 cm betonu B15 oraz 20 cm piasku wymieszanego z niewielką ilością cementu, zagęszczanego mechanicznie co 5 cm. Pod piaskiem glina/iły jak na rysunku 2. W trakcie wylewania ław, były upały (ok. 30-35 *C) co spowodowało dosyć szybkie związanie betonu ale od samego początku beton był pielęgnowany tj przykryty folia strecz oraz polewany 3 x dziennie przez 7 dni. Po ok 10 dniach zostały ściągnięte szalunki. Ostatnio tj po ok 3 tygodniach zauważyłem dwa pęknięcia na ławie zaznaczone na zdjęciu nr 3 czerwonymi kreskami, a na pozostałych zdjęciach literami A i B. Co w takiej sytuacji można zrobić z tymi ławami? Na ławach ma być ściana fundamentowa monolityczna gruba na 25 cm i wysoka na 100cm, może wystarczy ją dozbroić?Może trzeba zrobić na starych ławach nowe tylko szersze do ok 80cm? Jakie widzicie rozwiązania, pytam ponieważ KB jest na urlopie i jak wróci to chce mieć rozeznanie co i jak. Z góry dziękuje za odpowiedź.


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

IWUBE
Re: Pekająca ława fundamentowa. Dlaczego i co zrobić dalej?

autor: IWUBE » 26 sie 2013, 5:42

Nikt mu się w jego światopogląd nie będzie wpychał, wróci z wewczasów to naprawi swój błąd
pęknięcia mogą być powodem skurczu betonu a nie wadą zbrojenia i ilością strzemnion oraz zastosowanego rodzaju betonu itd.

" Badania geotechniczne nie były wykonywane ponieważ projektant stwierdził, że w okolicy już budował oraz mój opis gruntu mu wystarczy. " w okolicy nie było kurzawki a u Ciebie pechowo jest to że wszyscy w bloku nie mają grypy nie oznacza że Ty jej nie masz .

Już coś czuję że popłyniesz na tej budowie przy takim podejściu do sprawy

IWUBE
Re: Pekająca ława fundamentowa. Dlaczego i co zrobić dalej?

autor: IWUBE » 26 sie 2013, 5:46

fundamenty też tak się wzmacnia

Obrazek

Obrazek

BalckSun
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 25 sie 2013, 17:58
Re: Pekająca ława fundamentowa. Dlaczego i co zrobić dalej?

autor: BalckSun » 26 sie 2013, 6:48

"Już coś czuję że popłyniesz na tej budowie przy takim podejściu do sprawy".

Pan to umie człowieka podbudować, nie ma co. Projektant projektuje i on wie co mu jest potrzebne, jakbym znał się na wszystkim to bym nie korzystał z usług projektanta, KB, budowlańców i nie pytał na forum, a pytam ponieważ chce mieć rozeznanie co z tym można zrobić.
Jak się nazywa ta metoda wzmacniania, którą Pan zaprezentował?

IWUBE
Re: Pekająca ława fundamentowa. Dlaczego i co zrobić dalej?

autor: IWUBE » 26 sie 2013, 17:56

lepiej mile rozczarowanym niż nie mile zaskoczonym ...

takie pęknięcia można naprawić taśmami karbonowymi ale tu potrzebny jest KONSTRUKTOR a nie Kierownik Budowy czy Projektant. Szukaj takich osób w Izbie Inżynierów lub na Politechnikach lub w Instytucie Techniki Budowlanej - to jedyni ludzie mający i doświadczenie i znający zasady wzmacniania konstrukcji. Nie wiem co planujesz jako izolacje przeciwwilgociowe ale ta źle wykonana będzie słono kosztować w następstwach i skutkach.

wiem jak działa projektant i co na kolanie potrafi stworzyć - to największa bolączka inwestorów, ufacie im bezgranicznie choć projekty mają dziesiątki błędów w samych konstrukcjach, wiem, bo na co dzień z nimi walczę i często w sądzie nasze drogi się spotykają

żal mi tylko tych którym można ciemnotę wcisnąć

BalckSun
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 25 sie 2013, 17:58
Re: Pekająca ława fundamentowa. Dlaczego i co zrobić dalej?

autor: BalckSun » 27 sie 2013, 12:17

lepiej mile rozczarowanym niż nie mile zaskoczonym ...


Zgadzam się z Panem dlatego chce reagować teraz, a nie jak już dom będzie stał. Teraz koszt naprawy będzie niższy.
Co do naprawy to dziękuje za pomysł. Oprócz tych taśm ma ktoś jakieś inne pomysły? Jeszcze jedna ława? Poszerzona i dozbrojona ściana fundamentowa? A może po prostu zasypać i dać sobie spokój z tą działką?:)

Nie wiem co planujesz jako izolacje przeciwwilgociowe ale ta źle wykonana będzie słono kosztować w następstwach i skutkach.


Planuje zastosować system izolacji ciężkiej Icopal - papy termozgrzewalnej szybki profil sbs (grunt + papa + drenaż opaskowy). Myślicie, że to dobry pomysł?

żal mi tylko tych którym można ciemnotę wcisnąć


Niech sobie Pan daruje to "współczucie dla ciemniaków" ponieważ karcić trzeba niekompetentnych i z brakami wiedzy projektantów, a nie obrażać ludzi, którzy są specjalistami w innej dziedzinie.

Zgodzę się z Panem, że błędem było niewykonanie badań geotechnicznych. Jako laik zaufałem projektantowi, stało się i pewnie to jest przyczyna. Pytanie jak to teraz naprawić. Czekam na KB zobaczymy co on mi powie.

IWUBE
Re: Pekająca ława fundamentowa. Dlaczego i co zrobić dalej?

autor: IWUBE » 27 sie 2013, 18:30

oby ta papa tak nie skończyła za rok

Obrazek

Obrazek

należy pytać konstruktorów

Marcin Suszek
Re: Pekająca ława fundamentowa. Dlaczego i co zrobić dalej?

autor: Marcin Suszek » 29 sie 2013, 22:41

Moim zdaniem nic poważnego się nie dzieje rysy skurczowe poniżej 0,3 mm to nie problem jak chcesz pozalewaj to żywicą z dozbrojeniem ale to nic poważnego
za to beton fatalnie za wibrowany wykonawca pewnie bał się że szalunek mu się rozleci


Wróć do „Błędy budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 5 gości

Gotowe projekty domów