Różne dane podobnych pieców

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

kaczy
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:34
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Różne dane podobnych pieców

autor: kaczy » 05 lip 2007, 23:03

Witam wszystkich mam pytanie związane z różnymi danymi pieców np piece rróżnych firm o mocy np 8 kw podają óżną powierzchnię grzewczą pieca np 1 do 1.5 i óżnią się znacząco wielkością mimo to że mają identyczną moc poszukuję piec na paliwo stałe bajlepiej z nadmuchem chociaż nacfzytałem sie różnych opini na temat tego rozwiązania.remontuję dom i po adaptacji poddasza uzyskam jakieś 80 m2 plus zasobnik 140 l i tak naprawdę nie wiem czym się kierować przy wyborze czy wielkością piecas chodzi o gabaryty czy mocą czy powierzchnią grzewczą a może podpowiecie mi jakieś konkretne sprawdzone piece dla takich powierzchni.Przyznam się szczerze że nie mam już siły ani ochoty dociekać wszystkiego samemu bo przy takim remoncie mam sporo na głowie a i pomocy z nikąd a przy dzisiejszych fachowcach trzeba znać się na wszystkim bo albo cię namówią na jakiś badziew albo zedrą bazując na twojej niewiedzy Jeśli mogliby,scie mi pomóc i skrócić moje poszukiwania byłbym naprawdę bardzo wdzięcznyny na dniach muszę zamówić jakiś system kominowy ale do tego muszę wiedzieć jaki piec będę miał zamontowany naprawdę proszę o pomoc i jakieś propozycję

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Zależy ile Pan chce wydać pieniędzy...

autor: Jarecki79 » 09 lip 2007, 12:48

Kotły do 80m.kw.

W zależności od producenta takie kotły różnią się:

Proste w konstrukcji:
- samo palenisko i wyjście do komina z klapką dozującą powietrze, taki jest najtańszy, ale najmniej ekonomiczny i wymaga dużo nakładów pracy w obsłudze.

- palenisko plus 1 kanalik dymny i klapka dozoru powietrza, troszeczkę droższy ale minimalnie bardziej ekonomiczny

- palenisko plus 2kanały dymne w układzie poziomym lub pionowym, takim model jest pierwszym, na jaki można zwrócić uwagę. Dalej klapka dozująca powietrze, ale dwa kanaliki dymne odbierają już więcej ciepła do instalacji i nie ucieka ono w komin.
Modele kotłów z klapką dozującą dopływ powietrza można doposażyć w miarkownik ciągu, jest to urządzenie mechaniczne oparte na bimetalu, dające zaczątek komfortu obsługi, koszt miarkownika ciągu to około 100zł. Można takie kotły wyposażyć także w elektroniczne miarkowniki ciągu z obsługą pompy c.o. z funkcją przedmuchu klapki oraz zabezpieczeniem przed zamarzaniem. Elektroniczne sterowniki dla kotła z klapką z wyświetlaczem i mechanizmem podnoszącym klapkę to koszt około 300-350zł w zależności od sklepu i producenta. Kocioł z klapką i 2kanałami dymnymi to wydatek około 1500-1700zł za model 1,5m2 o mocy 12kW, taka wielkość jest polecana na powierzchnię do 80m2

Te konstrukcje przystosowane są do gorszych gatunków paliw, czyli drewno, mieszanka miału z węglem itp.

Wyposażone w sterowanie i dmuchawę:
- czasami są to takie same konstrukcje jak wyżej, tyle,że drzwiczki są bardziej szczelne i dodane jest sterowanie, kocioł nadal jest stosunkowo mało ekonomiczny i daje komfort palenia max. do 8-10godzin.

- solidne, atestowane kotły miałowe o wysokiej sprawności (CZYLI EKONOMICZNE) mają 4kanały spalinowe (a minimum 3) w różnym układzie, sprawność wynosi od 80 do 85%, stałopalność około 24godziny bez potrzeby pilnowania. Taka konstrukcja dla domu o powierzchni do 80m2 musi mieć pow. od 1,5 do 1,9m2 i moc w przedziale 15-17kW w zależności od producenta. Zasyp powinien wynosić w granicach 25-35kg miału węglowego. Za taką konstrukcję trzeba zapłacić około 2800-3000zł brutto w zależności od producenta oraz jakości sterowania i jego funkcji. W przypadku zakupu takiej konstrukcji doradzam pytać o atest ekologiczny a od producenta sugeruję poprosić kopię takiego atestu.

Przy dmuchawie i sterowniku zalecane jest raczej palenie miałem węglowym (chociaż nie zawsze)

Jak Pan widzi, wszystko zależy od konstrukcji, poziomu wyposażenia i od ilości pieniędzy, jakie chcemy przeznaczyć na zakup kotła na paliwa stałe.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

Gotowe projekty domów