Zbudować własny dom czy kupić gotowy

Ceny materiałów budowlanych zależą od różnych czynników i mogą się od siebie różnić. Jak znaleźć najlepsze połączenie jakości i ceny? Czy warto zastąpić dany materiał tańszym? To ważne pytania w czasie budowy i remontu. Odpowiedzi na nie znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Awatar użytkownika
polonezeu
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 13 paź 2012, 10:18
Kontaktowanie:
Zbudować własny dom czy kupić gotowy

autor: polonezeu » 13 paź 2012, 11:09

Jaka jest wasza opinia na treść tematu? Preferujecie budowę własnego domu, czy kupienie gotowego? Która opcja ma więcej plusów, a która więcej minusów? I jakie są plusy i minusy obu opcji?

Michal74
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 10 sty 2013, 15:07
Re: Zbudować własny dom czy kupić gotowy

autor: Michal74 » 10 sty 2013, 15:30

Zdecydowanym plusem budowy domu jest to że projektujesz sobie wszystko jak chcesz a gotowy to już za wiele nie zmienisz.
Z drugiej strony jak kupisz gotowy to nie męczysz się z budową.
Michał

Koloryt Piotr Gąska
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 15 paź 2012, 13:33
Kontaktowanie:
Re: Zbudować własny dom czy kupić gotowy

autor: Koloryt Piotr Gąska » 23 sty 2013, 9:59

Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Kupno gotowego domu to wygoda - nie trzeba się męczyć z całym procesem załatwiania formalności, budowy domu, zakupu materiałów, wyboru ekipy itd. Trzeba się jednak liczyć z 'ukrytymi wadami', które mogą się pojawić. Dodatkowo gotowy dom, to już skończona całość - wiadomo - więc raczej nie ma miejsca na zmiany i kręcenie nosem ;) Z budową domu jest już inaczej. Jeśli tylko budżet nam na to pozwala możemy wybrać dowolny projekt lub nawet zaprojektować dom samemu. Możemy wybudować dowolny dom o wybranej wielkości i mamy większy wpływ na jakość materiałów i samego wykonania. Zapewne jest to powodem wielu nerwów, ale od początku do końca nadzorujemy proces powstawania naszego wymarzonego domku :)
Koloryt Piotr Gąska sprzedaż płyt OSB, MFP, SF-B, MgO, Cetris. Najniższe ceny, szybka realizacja, profesjonalna obsługa.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Zbudować własny dom czy kupić gotowy

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 sty 2013, 10:20

Mam firmę na Bartyckiej --- sąsiadów z farbami, podłogami... Przychodzą inwestorzy - tłumaczymy jakie farby ( zdrowie trwałość) podłogi ( trwałość) jaka wentylacja, ogrzewanie... i jak pada sakramentalne "to na sprzedaż" , od razu wiadomo, że trzeba szykować inwestorowi najtańsze gów...
Z ponad 20 letniego doświadczenia - wiem, że w końcowym bilansie, najdroższe są domy budowane na sprzedaż przez małych, indywidualnych inwestorów. Jeżeli już kupować gotowe - to starsze do małego remontu.

Albi16
Aktywny
Aktywny
Posty: 163
Rejestracja: 29 sty 2013, 12:55
Re: Zbudować własny dom czy kupić gotowy

autor: Albi16 » 29 sty 2013, 13:02

jestem za budową domu. Przede wszystkim wiesz co budujesz, wybierasz projekt, materiały. Kupując dom, zwłaszcza jeśli nie jest nowy, kupujesz kota w worku. Moja znajoma kupiła dom drewniany z lat 50, włożyła w ten dom więcej pieniędzy niż wydałaby na budowę domu, a jeszcze się do niego nie wprowadziła i długa droga przed nią. Teraz żałuje, ale jest już po fakcie.

memos1
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 16 lut 2013, 14:47
Kontaktowanie:
Re: Zbudować własny dom czy kupić gotowy

autor: memos1 » 16 lut 2013, 14:51

Każda opcja ma swoje plusy i minusy. Gdy budujesz sam możesz sobie wszytko zaplanować, cały układ mieszkania. Przy kupnym już nie masz takich możliwości. I jeszcze kwestia czasu :D

EcoEnergyPower
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:07
Re: Zbudować własny dom czy kupić gotowy

autor: EcoEnergyPower » 17 kwie 2013, 19:43

No zgadza się,każda opcja ma swoje plusy i minusy,tak jest niemal ze wszystkim. Poza tym moim zdaniem lepiej jest zbudować własny dom,nadzorować wszystko,wiedzieć jakich materiałów faktycznie użyto i czego się spodziewać. To wg mnie o wiele bardziej bezpieczne.
ECO ENERGY POWER zajmuje się produkcją energii, budową i sprzedażą elektrowni wiatrowych, farm słonecznych oraz zarządzaniem elektrowniami wiatrowymi.

BronekBudowniczy
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 29 kwie 2013, 11:37
Re: Zbudować własny dom czy kupić gotowy

autor: BronekBudowniczy » 01 maja 2013, 10:41

Dawniej w PRL robiło się to tak, że budowało się dom samemu i jednocześnie się w nim już mieszkało, to znaczy wykańczało się jeden pokój plus do tego jakaś prowizoryczna kucznia + WC i w tej prowizorce mieszkało się, a równocześnie cały czas trwała budowa, a raczej tak jak mówiłem wykończenie pozostałej części domu - jakieś tam tykowanie ścian, układanie podłogi itp.

bodziu
Re: Zbudować własny dom czy kupić gotowy

autor: bodziu » 05 sie 2013, 10:02

Jeśli jesteś w stanie znaleźć dom, który będzie spełniał oczekiwania to kup gotowy - dużo mnie stresu i pracy. My właśnie taki domek znaleźliśmy, piętrowy, z drewnianymi schodami Prudlik. Właśnie o czymś takim marzyliśmy ;-)

remonterier
Re: Zbudować własny dom czy kupić gotowy

autor: remonterier » 31 sie 2013, 6:07

Oprócz tego co ju napisali moi poprzednicy ważna jest jeszcze a może nawet przede wszystkim lokalizacja, która czasem sama w sobie zdefiniuje Ci czy będzie to dom nowy czy odkupiony.
Przemyśl dokładnie, gdzie chcesz mieszkać a rozwiązanie może nasunąć się same.
Ja szukałem lokalizacji na wsi, bo osobiście nie podobają mi się nowe, podmiejskie osiedla domów jednorodzinnych. Przypadek sprawił, że znaleźliśmy stary dom na sprzedaż w centrum wsi. Opcja budowy sama odpadła.
Z drugiej strony jak sobie upatrzysz widokową działkę pod lasem, to będziesz budował nowy dom i tyle. Moim zdaniem decyzja o lokalizacji jest ważniejsza od tego czy dom jest nowy czy używany - oczywiście w granicach rozsądku.

twoja budowa
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 19 sie 2013, 14:28
Lokalizacja: Olsztyn
Kontaktowanie:
Re: Zbudować własny dom czy kupić gotowy

autor: twoja budowa » 09 wrz 2013, 14:06

Dzień Dobry
na pewno jest to przede wszystkim cena: budując samemu wydamy mniej (wiąże się to oczywiście z poświęceniem naszego czasu). Dla mnie najważniejsza jest jednak inna kwestia - sami wybieramy projekt, materiały oraz instalacje a to ma decydujący wpływ nie tylko na komfort mieszkania ale co bardzo ważne na koszt eksploatacji budynku.

Pzdr. Danuta Piotrowska

Julia Jaworek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 17 wrz 2013, 9:18
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: Zbudować własny dom czy kupić gotowy

autor: Julia Jaworek » 17 wrz 2013, 9:40

To zależy wyłącznie od Ciebie, wybór gotowego projektu jest oczywiście łatwiejszy, więc jeśli dysponujesz środkami finansowymi i jakiś projekt naprawdę wpadnie Ci w oko, to myslę ,że nie ma nad czym s8ie zastanawiać. Z tym, że ja np. jestem wybredną klientką, dlatego razem z męzem podjęliśmy decyzję o budowie domu, liczymy też ,że uda nam się na tym zaoszczędzić.

Loader39
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 10 wrz 2013, 10:58
Kontaktowanie:
Re: Zbudować własny dom czy kupić gotowy

autor: Loader39 » 17 wrz 2013, 9:52

Wydaje mi się, że budując dom samemu będzie on dokładnie taki, jaki chcesz. Przy zakupie gotowego będziesz musiał zaakceptować pewne rzeczy, które Ci się nie podobają w projekcie.

twoja budowa
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 19 sie 2013, 14:28
Lokalizacja: Olsztyn
Kontaktowanie:
Re: Zbudować własny dom czy kupić gotowy

autor: twoja budowa » 17 wrz 2013, 10:53

Ja nie do końca się z tobą zgadzam. Wybierając projekt gotowy nie musisz zgadzać się na wszystko. Tak naprawdę możesz nanieść dowolne zmiany zarówno w konstrukcji, układzie wewnętrznym jak i materiałach budowlanych. Zaleta projektów gotowych jest to, że na wizualizacji wyglądają dokładnie tak jak po wybudowaniu a przy tym można go na etapie adaptacji dostosować do własnych potrzeb. Zgoda autora na zmiany jest zawsze bezpłatna. Poza tym szybkość - akurat teraz kiedy do końca roku możemy nabyć praw do tego aby przez 5 lat otrzymywać zwrot Vat za materiały budowlane. Jest to ok. 30 tys. więc jest o co walczyć :)

Pzdr. D. Piotrowska

twoja budowa
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 19 sie 2013, 14:28
Lokalizacja: Olsztyn
Kontaktowanie:
Re: Zbudować własny dom czy kupić gotowy

autor: twoja budowa » 17 wrz 2013, 11:01

Przepraszam, niedokładnie przeczytałam pańską wypowiedź (ja miałam na myśli projekt gotowy a nie dom) i oczywiście się zgadzam :)) W już istniejącym domu musimy pogodzić się z tym co mamy - chyba, że dysponujemy sporym budżetem, żeby np. przestawiać ściany .

Pzdr. D. Piotrowska


Wróć do „Ceny materiałów budowlanych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 11 gości

Gotowe projekty domów