Odstępstwo od planu zagospodarowania

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

gregorii1
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2013, 15:39
Odstępstwo od planu zagospodarowania

autor: gregorii1 » 08 kwie 2013, 15:46

Witam szanownych forumowiczów
Mam problem w mojej gminie. Opiszę krótko sytuacje. Jestem szczęśliwym (chyba) posiadaczem działki z linia brzegową jeziora. W planie zagospodarowania warunki są dość ciekawe dla zabudowy, ale jednym z nich jest obowiązek podłączenia się do sieci wodociągowej która jest kawal drogi myślę iż będzie gdzieś 300m. Mimo to uważam to za zasadne, ponieważ przy jeziorze czerpanie wody ze studni mogło by się okazać nieekologiczne, a przecież każdy chciałby nadal mieszkać przy jeziorze a nie kałuży. Podłączenie z kilkoma sąsiadami może było by w granicach rozsądku cenowego. Niestety pierwszy sąsiad postawił dom i otrzymał odstępstwo od planu, nie podłączył się więc do sieci, ma wodę z własnej studni. Poszedłem do gminy rozpytać czy ja też będę mógł liczyć na odstępstwo to usłyszałem że raczej nie, ponieważ sąsiad jako pierwszy miał ten przywilej, ale jak zaczną się pojawiać kolejne budowy to już muszą się podłączyć do sieci. Ja na razie nie mam kasy na budowę więc jeszcze się tym nie przejąłem. Dzisiaj jednak byłem ponownie na działce i widzę że sąsiad z drugiej strony mojej działki też się postawił i ma studnie, więc domyślam się iż również otrzymał odstępstwo. Moje pytanie brzmi : czy jak ja pójdę i usłyszę ze nie bo.... to czy mogę się odwoływać iść do sądu itp czy argument że już drugi sąsiad ma studnie jest wystarczającym żebym i ja otrzymał takie odstępstwo ?? czy gmina może tak sobie jednym pozwalać drugim nie ??. Uważam iż jest to nie w porządku, ja chętnie bym zajął się nawet podłączeniem sieci, ale razem z sąsiadami (wspólnie) a teraz dzięki gminie to już dwóch na pewno się nie dołoży bo po co, przecież mają wodę. Takie działanie gminy praktycznie wyklucza możliwość właściwego podłączenia sieci ponieważ sam tych kosztów nie jestem w stanie ponieść. Nie jest to 10 czy 15 metrów, a dobrze ponad 300. Dzięki gminie kolejni potencjalni wspólnicy się wykluczają, a więc działa ona wręcz wbrew planom. Proszę o odpowiedź czy wygram z gminą jak by doszło do walki na szable czy raczej nie, bo mogą tak sobie dawać i nie dawać odstępstw komu chcą ??? Sąsiedzi to osoby wpływowe ja raczej zwykły śmiertelnik więc stąd domyślam się iż mi tak łatwo nie pójdzie więc chce wiedzieć czy prawo, a przede wszystkim zwykła uczciwość jest za mną ?? Chcę wystąpic z wnioskiem mimo iz budowę planuję za 2-3 lata
Proszę o odpowiedź pozdrawiam

oleyu
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 376
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:24
Lokalizacja: dolnośląskie
Re: Odstępstwo od planu zagospodarowania

autor: oleyu » 09 kwie 2013, 10:55

Do uzyskania pozwolenia potrzebne są Ci tylko warunki dostawy wody i odbioru ścieków (szambo przy jeziorze raczej nie będzie dozwolone). Do projektu budowlanego, dokładasz taki papierek i tyle. Narazie nie projektuj sieci i przyłącza. A za 3, 5, 7 lat jak będziesz chciał zakończyć budowe zaczniesz się martwić wodą. Albo dogadasz się z sąsiadami, albo zrobisz studnię, a może już sieć wodociągowa będzie doprowadzona.
Pozdrawiam

gregorii1
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2013, 15:39
Re: Odstępstwo od planu zagospodarowania

autor: gregorii1 » 09 kwie 2013, 17:16

Dziękuje za odpowiedź ale muszę trochę skorzystać z twojej wiedzy i doprecyzować pytanie. Ja chyba w ogóle nie otrzymam pozwolenia na budowę jak nie przedstawię projektu przyłącza wodociągowego czy źle rozumuje ?? Podkreślam że w planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu jest napisane iż wszelkie budowy wymagają podłączenia do wodociągu wiejskiego znajdującego się 300 m na północ od działki. Te zdanie cytuje z planu zagospodarowania dla mojej działki. Szambo też jest opisane że może być, ale szczelne czyli nie wchodzi w grę oczyszczalnia, tylko zwykłe szambo. Z tym jednak nie ma problemy chodzi wyłącznie o ta cholerną wodę Nadal nie wiem jednak co z tą woda??? sąsiedzi dostali chyba odstępstwo od warunków. Moje pytane brzmi czy nie spróbować również już teraz napisać wniosek o odstępstwo, jak sąsiedzi dostali ponieważ za 4 lata jak ja zamierzam się budować to czy nie będzie większych problemów ?? Czy gmina w takiej sytuacji może m odmówić odstępstwa na zasadzie temu dali temu dali a temu nie dali ??? mówiąc kolokwialnie ? Może coś źle rozumiem jestem początkujący w prawie budowlanym, więc sorry jeżeli pytania są idiotyczne ale... Co znaczy warunki dostawy wody o której piszesz?? mogę napisać że woda ze studni jak w planie jest obowiązek przyłączenia do sieci >>

oleyu
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 376
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:24
Lokalizacja: dolnośląskie
Re: Odstępstwo od planu zagospodarowania

autor: oleyu » 09 kwie 2013, 22:29

Musisz wystąpić do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (czy też Zakładu Gospodarki Komunalnej, lub kogoś w rejonie odpowiedzialnego za wodę) o wydanie technicznych warunków podłączenia do sieci wod.- kan. Tak samo musisz uzyskać warunki przyłączenia z energetyki. Żadnego projektu przyłączy nie musisz robić. Możesz to zrobić w późniejszym czasie, przed zakończeniem budowy.
Takie dokumenty projektant dołącza do projektu budynku, że jest możliwość podłączenia do sieci. I tyle Dostaniesz pozwolenie bez projektu przyłączy, ale tylko na budowę budynku, bez infrastruktury. ;-) Za jakiś czas (rok, dwa, trzy) zrobisz projekt przyłacza wodociągowego i wystąpisz o zmianę pozwolenia na budowę - rozszerzenie o przyłącze. Tak samo można zrobić ze zjazdem. Teraz tylko uzgodnić lokalizację i możliwość, a projekt później.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

Gotowe projekty domów