Przewód gazowy wysokość prowadzenia po ścianie wewnątrz kuch

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Aedifico
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 23 wrz 2008, 11:06
Lokalizacja: Wrocław
Przewód gazowy wysokość prowadzenia po ścianie wewnątrz kuch

autor: Aedifico » 20 mar 2013, 19:31

Witam

Mam mały problem. U znajomego ,który kupił mieszkanie od dewelopera jest wykonana wewnętrzna instalacja gazowa (przewó gazowy miedziany) w taki sposób,że z wiatrołapu wykonane jest przejście rury gazowej do kuchni i później poprowadzone poziomo po ścianie na wysokości 71 cm od poziomu podkładu cementowego. Nad rurą gazową są umiejscowione gniazda elektryczne około 50 cm i w pobliżu rury gazowej gniazdo trójfazowe (około 20 cm). Z doświadczenie jakie posiadam zazwyczaj rury gazowe były prowadzone po wejściu do budynku pionem pod sufit i później pod sufitem rozprowadzone do odbiorników. Pierwszy raz się spotykam z sytuacją,że instalator poprowadził przewody gazowe 71 cm nad posadzką i to za meblami kuchennymi, utrudniony będzie dostęp do przewodów. Z tego co kojarzę zawsze powoływany jest zapis w projektach:

Odległość rur gazowych od niektórych urządzeń wynosi:
10 cm od pionowych przewodów wodnych i centralnego ogrzewania,
10 cm od puszek elektrycznych i ponad nimi,
60 cm od gniazd włączników i innych iskrzących aparatów elektrycznych.


W tym przypadku rury gazowe nie są prowadzone na puszkami elektrycznymi i w odległości mniejszej niż 60 cm od włączników i gniazd elektrycznych.

Skąd się bierze przepis lub norma pogrubiona, nie ukrywam ,że nie udaje mi sie jej znaleźć. Pytanie czy normalną praktyką jest wykonywanie przewodów gazowych nie pod sufitem tylko 70 cm nad posadzką.

Pozdrawiam

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Na razie odnalazłem, choć to nie wszystko:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690)

Rozdział 7. Instalacja gazowa na paliwa gazowe

§ 164. [Rozwinięcie]

3. Przewody instalacji gazowej, w stosunku do przewodów innych instalacji stanowiących wyposażenie budynku (ogrzewczej wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej, piorunochronnej itp.), należy lokalizować w sposób zapewniający bezpieczeństwo ich użytkowania. Odległość między przewodami instalacji gazowej a innymi przewodami powinna umożliwiać wykonywanie prac konserwacyjnych.


4. Poziome odcinki instalacji gazowych powinny być usytuowane w odległości co najmniej 0,1 m powyżej innych przewodów instalacyjnych, natomiast jeżeli gęstość gazu jest większa od gęstości powietrza - poniżej przewodów elektrycznych i urządzeń iskrzących.
Who Dares Wins

AdiK
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 333
Rejestracja: 20 sty 2013, 17:47
Re: Przewód gazowy wysokość prowadzenia po ścianie wewnątrz

autor: AdiK » 20 mar 2013, 23:14

Aedifico pisze: Pytanie czy normalną praktyką jest wykonywanie przewodów gazowych nie pod sufitem tylko 70 cm nad posadzką.

Nie.
Te przewody gazowe powinny być prowadzone pod stropem pomieszczeń, szczegółowe warunki prowadzenia przewodów podane są m.in. w cytowanym przez Ciebie Rozporządzeniu Min. Infr.
W tym przypadku komuś ewidentnie chodziło o ukrycie przewodów gazowych za szafkami, ciekawi mnie tylko, jak to było narysowane w projekcie wewn. inst. gazowej.

Aedifico
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 23 wrz 2008, 11:06
Lokalizacja: Wrocław
Re: Przewód gazowy wysokość prowadzenia po ścianie wewnątrz

autor: Aedifico » 22 mar 2013, 21:50

Dzięki. Mnie też ciekawi co w projekcie. Wszyscy nabrali wody w usta i pokrętnie tłumaczą o jakiejś interpretacji a dla mnie przepisy sa jasne jak słońce, przewód ma być powyżej innych przewodów instalacyjnych i chyba mmniejsca tu na iterpretację nie ma.
Who Dares Wins

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Przewód gazowy wysokość prowadzenia po ścianie wewnątrz

autor: Bolas » 22 mar 2013, 21:54

A kto z was widział kuchnię z wyspą? Gaz do kuchenki z sufitu? :)
To co się dzieje wewnątrz budynku to teraz magia nikogo to nie obchodzi bo nikt nie ma zamiaru tego pilnować. Moda modą ktoś podbija papier i puki nic się nie stanie jest ok.
Podobnie jest z miedzią na zacisk i gazem skręcanym - przepisy pierwszego nie przewidują drugi dopuszczają ale nie spotkałem się by ktoś skręcany gaz odebrał.
W takich przypadkach jak powyżej ciągnę gaz po zewnątrz w ziemi i wchodzę do pomieszczenia tuż przy planowanej kuchence.

AdiK
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 333
Rejestracja: 20 sty 2013, 17:47
Re: Przewód gazowy wysokość prowadzenia po ścianie wewnątrz

autor: AdiK » 23 mar 2013, 0:01

Bolas pisze:A kto z was widział kuchnię z wyspą? Gaz do kuchenki z sufitu? :)
[...] W takich przypadkach jak powyżej ciągnę gaz po zewnątrz w ziemi i wchodzę do pomieszczenia tuż przy planowanej kuchence.

To, co na zdjęciach, nie jest wyspą, chyba że całą kuchnię potraktujemy jako wyspę. A na upartego z sufitu też się da doprowadzić gaz. W odpowiednim miejscu wyspy dostawiamy filar i po nim sprowadzamy rurkę gazową w dół, prosto do kuchenki :)
A jakbyś poprowadził gaz do wyspy w mieszkaniu na środkowej kondygnacji?

Bolas pisze:Podobnie jest z miedzią na zacisk i gazem skręcanym - przepisy pierwszego nie przewidują drugi dopuszczają ale nie spotkałem się by ktoś skręcany gaz odebrał.

Nie rozumiem, możesz jaśniej? Chodzi Ci o to, że w Rozporządzeniu nie ma mowy wprost o dopuszczeniu systemów zaciskowych?


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

Gotowe projekty domów