Nowe rozwiązania CO w remontowanym domu.

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

colargol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 09 paź 2012, 21:13
Nowe rozwiązania CO w remontowanym domu.

autor: colargol » 24 lut 2013, 15:25

Witam .
Potrzebuję fachowej pomocy w podjęciu ważnej decyzji przy modernizacji instalacji grzewczej .
Aktualnie przeprowadzam gruntowy remont na parterze domu (wymiana instalacji elektrycznej ,grzewczej ,kanalizacyjnej ,skuwanie tynków ,posadzek ) więc można powiedzieć że obecnie to stan surowy .Piętro obecnie zamieszkuje które jest po remoncie kilka lat temu więc sprawa dotyczy tylko parteru i poddasza które jest też jak parter do całkowitego wykończenia .W piwnicy mieści się kocioł CO na paliwa stałe z sterownikiem a w przyszłości zamierzam zamienić go na kocioł (eko groszek )więc dalej na paliwo stałe.
Opisałem wstępnie mój budynek tak aby uzmysłowić wielkość i wysokość w celu dobrania odpowiedniego rozwiązania .
Parter 60m2 oraz poddasze 70 m2 i zamierzam zainstalować ogrzewanie podłogowe wodne jak i grzejniki (nie w każdym pomieszczeniu )do ewentualnego przypalania jesienią jak i wiosną bo jest to dobre rozwiązanie w tych okresach natomiast docelowo gdy będzie zimno będę ogrzewał tylko podłogówką razem około 130 m2 na dwóch kondygnacjach (parter ,poddasze ).Plus piętro 70m2 tylko grzejniki .Czy jeśli zakupie jedną pompę o większej mocy z mieszaczem w kotłowni (piwnica) która będzie zasilała te dwie kondygnacje czy też lepszym rozwiązaniem będzie na każdej z tych kondygnacji zainwestować w coś takiego jak termostatyczna pompa :
http://www.youtube.com/watch?v=uoZUg67m1eE
Może jest jeszcze rozwiązanie doprowadzenia zasilania oraz powrotu na poddasze a tam rozdzielić na grzejniki i podłogówkę tak abym nie musiał ciągnąć kolejnej miedzi na tyle metrów .Za odpowiedzi z góry dziękuję .

colargol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 09 paź 2012, 21:13
Re: Nowe rozwiązania CO w remontowanym domu.

autor: colargol » 25 lut 2013, 18:30

Co jest Panowie czy naprawdę nikt nie doradzi mi w tej kwestii ?
Może kolega BOLAS coś doda od siebie , często dzieli się swoim doświadczeniem w tym dziale.
Pozdr.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Nowe rozwiązania CO w remontowanym domu.

autor: asolt » 25 lut 2013, 19:14

colargol pisze:Co jest Panowie czy naprawdę nikt nie doradzi mi w tej kwestii ?
Może kolega BOLAS coś doda od siebie , często dzieli się swoim doświadczeniem w tym dziale.
Pozdr.


Nie podałeś zadnych danych dotyczących ocieplenia budynku, aby de facto zaprojektować instalację co
trzeba znać projektowe obciażenie cieplne budynku i wartosci strat cieplnych w kazdym z pomieszczeń.
Aby pozna te wartości konieczne są dokładne obliczenia ozc.
To jest podstawa do obliczen podłogówki i doboru mocy grzejników. Nikt tu wrózy ze szklanej kuli lub z fusów.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Nowe rozwiązania CO w remontowanym domu.

autor: Bolas » 25 lut 2013, 20:48

Sorki ostatnio jestem trochę zajęty.
Kolega chyba pyta o rozwiązanie a nie o projekt centralnego. A znasz taki rozdzielacz?:
Obrazek

Grzejnikowo podłogowy z pompą firma TECE. Ja stosuje je od 3lat z powodzeniem.

Nie jestem zwolennikiem kotłów z podajnikiem bo to uzależnianie się od jednego paliwa które wcale nie jest ani wygodniejsze ani tańsze. No chyba ze na pellet to nie ma innego wyjścia.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Nowe rozwiązania CO w remontowanym domu.

autor: asolt » 25 lut 2013, 20:57

Jezeli ma być podłogówka, mają być grzejniki to wiadomo ze trzeba dobrac rozstawy podłogówki ilośc pętli wielkośćrozdzoielacza i grzejniki. Dom jest jak w stanie surowym czyli de facto ogrzewania poza kotłem nie ma. Ja wiem pytanie nie było o projekt ale jak bez niego chociazby uproszczonego cos zaplanować.

colargol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 09 paź 2012, 21:13
Re: Nowe rozwiązania CO w remontowanym domu.

autor: colargol » 26 lut 2013, 7:37

Nie jestem zwolennikiem kotłów z podajnikiem bo to uzależnianie się od jednego paliwa które wcale nie jest ani wygodniejsze ani tańsze. No chyba ze na pellet to nie ma innego wyjścia.[/quote]

Bolas bardzo ci dziękuję za sensowną odpowiedz która nakierowuje mnie na właściwy tor.
Myślę przyszłościowo o kotle z podajnikiem firmy defro model duo w którym są ruszta do palenia np.drewnem .Wracając do pytania takie rozwiązanie jak podajesz byłoby super .Jak znajdziesz wolny czas proszę podaj jakieś szczegóły dotyczące tego systemu mieszającego czy jest skuteczny i w miarę po ustawieniu bezobsługowy ?
Pozdrawiam .

goldhand
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 25 lut 2013, 19:01
Lokalizacja: łódzkie
Re: Nowe rozwiązania CO w remontowanym domu.

autor: goldhand » 26 lut 2013, 8:33

Kol. asolt ma rację. Bez tych podstawowych danych , to jest rozmowa o drewnianych karabinach. Proponowane na zdjęciu urządzenie jest tylko elementem sieci , a nie rozwiązaniem i jest dobierane do tego co podał asolt. Możesz się spuścić na rozwiązanie instalatora, ale to jest Twoje ryzyko i Twoja kasa. Ze złota też mogą być detale, ale czy będą spełniać główna funkcje zamiast tylko dekoracji?
Pamiętaj także, że ogrzewanie podłogowe jest wersją ogrzewania akumulacyjnego i potrzebuje solidnego wykonania . Znając nasze polskie realia mam wątpliwości co do tego ostatniego. W wiekszości to są amatorzy z aspiracjami na mistrzów. Dzisiaj mistrzów policzysz na palcach jednej ręki. Dlatego potrzebny jest dobry projekt, a jeżeli taki ma być, to i dane projektowe muszą być solidne. Resztę robi komputer. Co do samego wykonawstwa, to j.w .Poza tym powinieneś mieć wiedzę, czy i jak Twoi domownicy będą reagować zdrowotnie na tego typu ogrzewanie. :lol: :D
Pozdrawiam, Ryszard

colargol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 09 paź 2012, 21:13
Re: Nowe rozwiązania CO w remontowanym domu.

autor: colargol » 26 lut 2013, 15:18

Goldhand jeśli dobrze przeczytasz treść mojego pytania to zrozumiesz że nie zależy mi na projekcie który chcesz sprzedać lub twój kolega ,potrzebuje porady dotyczącej pewnego konkretnego rozwiązania tak abym mógł profesjonalnie oraz nowocześnie rozwiązać sprawę z rożdzielnią ogrzewania podłogowego oraz grzejników .Ilość metrów pexu na m2 oraz mb na obwodzie jest mi znana ,przekroje zasilania też ,grzejniki dobiorę według pewnych dostępnych w necie przeliczeń .

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Nowe rozwiązania CO w remontowanym domu.

autor: Jarecki79 » 26 lut 2013, 15:49

W kwestii instalacji wypowiedzieć się moga instalatorzy.

Dokładnie co do doboru mocy można wypowiedziec sie po czymś, co oferuje kolega asolt....
Do tego trzeba znac choc minimum faktów, czy planowane jest przy okazji jakieś docieplenie, nowsze okna?

Co do kotła, ale tylko szacunkowo, jak rozumiem na 60+70m2 pow. użytkowej?
Czy coś są grzane piwnice? Krótko ile ma być m2 pow.użytkowej konkretnie grzane?

Co do kotła z podajnikiem, są takie podajniki, które spalają ekogroszki, groszki, miały węglowe, groszki węgla brunatnego czy ich miksy z pellet czy ziarnem owsa... To nie koniec lat 90-ych czy początek roku 2000, aby były tylko same retorty fajkowe na klasyfikowany i dobry ekogroszek....

Można wybrac z rusztem awaryjnym dwupoziomowym.....

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Nowe rozwiązania CO w remontowanym domu.

autor: Bolas » 26 lut 2013, 20:05


szakal_29
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 03 paź 2012, 7:48
Lokalizacja: Wlkp
Re: Nowe rozwiązania CO w remontowanym domu.

autor: szakal_29 » 27 lut 2013, 8:27

"Bolas" czy takie rozdzielacze tece muszą mieć jeszcze pompę CO przed rozdzielaczem?
Bo mam taką sytuację że posiadam podobny rozdizelacz, ale na samą podłogę i nie wiem czy wpiąć go jak grzejnik (za pompą CO) czy mogę wpiąć go jako oddzielny obwód przed pompą?
Innym słowem czy ta pompa rozdizelacza pociągnie sobie sama wodę czy potrzeba jej wspomagania?
(dodam że układ będzie zamknięty)

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Nowe rozwiązania CO w remontowanym domu.

autor: asolt » 27 lut 2013, 10:15

colargol pisze:Goldhand jeśli dobrze przeczytasz treść mojego pytania to zrozumiesz że nie zależy mi na projekcie który chcesz sprzedać lub twój kolega ,potrzebuje porady dotyczącej pewnego konkretnego rozwiązania tak abym mógł profesjonalnie oraz nowocześnie rozwiązać sprawę z rożdzielnią ogrzewania podłogowego oraz grzejników .Ilość metrów pexu na m2 oraz mb na obwodzie jest mi znana ,przekroje zasilania też ,grzejniki dobiorę według pewnych dostępnych w necie przeliczeń .


Nie było moją intencją sprzedawania Ci czegokolwiek, chciałes porady to ją udzieliłem, jezeli jesteś sam w stanie poprawnie zaprojektować instalację to nie ma zadnego problemu.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Nowe rozwiązania CO w remontowanym domu.

autor: Bolas » 28 lut 2013, 0:23

Pompa na rozdzielaczu wymusza obieg w podłogówce. Tak więc przy kotle stosujesz jedną pompę i podłączasz rozdzielacz na piętrze na którym ma działać.

colargol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 09 paź 2012, 21:13
Re: Nowe rozwiązania CO w remontowanym domu.

autor: colargol » 01 mar 2013, 21:46

Bolas , czy jeśli temperatura z kotła zasilająca ten rozbudowany mieszacz który opisujesz byłaby w granicach 45 ' C i taką bym chciał podać na grzejniki zaburzyła by pracę zasilania obwodów w podłogówce ?
W instrukcji wyczytałem że temperatura zasilania grzejników musi być o min 20 C wyższa niż temperatura zasilania ogrzewania podłogowego nastawiona na głowicy
Może będzie w moim przypadku zainwestować w oddzielne rozdzielacze i pompy na podłogę i grzejniki co zwiększy koszta o dodatkowe dwie rury które muszę pociągnąć aby to niezależnie pracowało .Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi które są dla mnie bardzo cenne .

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Nowe rozwiązania CO w remontowanym domu.

autor: Bolas » 15 mar 2013, 10:19

Tak zakłada producent. W innym wypadku zawory termostatyczne w rozdzielaczu będą cały czas otwarte . Wiadomo że mało kto dobiera grzejniki na parametr niższy niż 55/60 bo przy zasilaniu 45 muszą być odpowiednio większe. Więc jeżeli zakładasz pracę kotła na 45'C to nie bardzo wiesz na co się szykujesz. Minimalna praca kotła na paliwa stałe powinna wynosić 55'C. Przeczytaj jeszcze instrukcję kotła :)


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler], Yandex [Bot] i 89 gości

Gotowe projekty domów