Wentylacja - czy jest potrzebny rekuperator?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Frorek
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2012, 15:11
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:
Wentylacja - czy jest potrzebny rekuperator?

autor: Frorek » 06 mar 2013, 14:43

Witam . Buduje dom weselny i projektant zaprojektował w projekcie 2 rekuperatory do wentylacji. Przyznam że kilku znajomych prowadzi również podobne przedsięwzięcia jednak mało kiedy używają rekuperacji a w zasadzie najczęściej sama klimatyzacja. Czy mogę zamiast rekuperatorów użyć w kanałach wentylacji cichych wiatraków do odsysania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza ? Czy jest na to jakiś specjalny wymóg? Moj obiekt będzie przeznaczony na ok 160 osob i posiada piętro. Podpowiedzcie czy jest sens wyrzucać ok 100000 zł za rekuperacje powietrza jak można to zastosować manualnie wiatrakami za ok 1000 zł? Mogę się mylić dlatego pisze na forum. Pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja - czy jest potrzebny rekuperator?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 mar 2013, 15:49

Na 160 osób potrzeba minimum 3200 m3/h świeżego powietrza - Klimatyzacja to nie wentylacja !! Klima chłodzi powietrze wewnętrzne, nie wymienia go.
Schłodzenie lub ogrzanie takiej ilości powietrza o 10 st. to 10kWh!!! O 20 st. to 20kWh. Dobry rekuperator odzyska z tego 90%. Dobry - znaczy sprawny i cichy. Do tego dochodzi jeszcze komfort - co bezpośrednio w złotówkach wymierne nie jest, ale wentylator wiejący 1500m3/h powietrzem - 10 st.C....
Dwa najwyższej jakości rekuperatory montowane do sufitu o takiej wydajności, to koszt 30 000 zł z montażem nie 100 000!
Zwrot nakładów ( nie wliczam komfortu ) po 60 -70 weekendach ( przy założeniu, ze poza weekendami - pomieszczenia nie są ani ogrzewane ( co szczerze odradzam) ani chłodzone

Frorek
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2012, 15:11
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:
Re: Wentylacja - czy jest potrzebny rekuperator?

autor: Frorek » 07 mar 2013, 21:06

Czytałem o rekuperatorach i dobry może odzyskać 60% ciepła lub chłodu , tak pisało w opisach urządzeń. W praktyce jest to troche mniej wydajne, pytałem serwis jednej z firm która instalowała mi klimatyzatory. W firmie tej jeden rekuperator kosztuje 30 000 zł netto. Wliczone w plan są dwa + instalacja montaż elektronika . Lokal bedzie używany na co dzień z uwagi na to że bedzie jeszcze pizzeria i bar w osobnym pomieszczeniu tego budynku. Ale nie ma jakiegoś prawnego przepisu na to że taki rekuperator muszę mieć? Chciałem zrobić teraz instalacje ( orórowanie ) a gdy to bedzie potrzebne to kupie dwa rekuperaqtory które założyłbym w poźniejszym czasie. Mówiż że rekuperator wieszam na suficie. Mój rekuperator z tego co wynika w dokumentacji nie mieści się na poddaszu o wysokości 180 cm. Serwin zachodzi w głowe jak by tam umieścić dwie jednostki i wyodrębnić dla nich pomieszczenie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja - czy jest potrzebny rekuperator?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 mar 2013, 9:51

reku 60% to lata 90-te.
Najwyższej klasy reku 90% wieszany do sufitu to koszt 11500zł netto - dwa to 23000 . montowany do sufitu ma 44 cm grubości . Za montaż dwóch takich - rusztowanie 4 otwory 315mm parę kołków - trudno brać więcej jak 3000zł
Obrazek
Zdaje się - że strasznie Pana kasują! Zapewne za Pana plecami z uśmiechem pada często ( bardzo proszę się nie gniewać) :" trafił się baran, to trzeba go strzyc" Rekuperator 60% 1500m3 /h kosztuje 4200 netto a montowane do sufitu z ponad 80% odzyskiem są od 8000 zł.

Frorek
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2012, 15:11
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:
Re: Wentylacja - czy jest potrzebny rekuperator?

autor: Frorek » 08 mar 2013, 10:59

Przyznam że ciekawe rozwiązanie i w sumie nie drogie więc można by sie było pokusić na taki sprzęt. Powiedz jeśli sie tym zajmujesz to prawnie powinienem mieć takie urządzenie czy raczej nie musi być? W zasadzie w takich pieniadzach wartałoby zainstalować taki rekuperator z uwagi na komfort podczas imprezy. Dzieki wielkie za podpowiedz.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja - czy jest potrzebny rekuperator?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 mar 2013, 11:15

Prawnie ... nie wiem od ilu jest obowiązek, ale chłodzenie czy grzanie 3000 m3/h powietrza - ( 3.6 TONY!!) to duże koszty i jaki dyskomfort! Kawał sali przy wentylatorze dmuchającym 1500 m3/h - 15 st.C będzie wyłączone, lub się ludzie poprzeziębiają.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 8 gości

Gotowe projekty domów